poruba
07.07.07,13:38
Chcela by som vás požiadať o radu.
Môj priateľ dostal ešte v novembri z hodiny na hodinu výpoveď z organizačných dôvodov. Vo výpovedi má zakotvené, že mu uhradia mzdu za dni odpracované v novembri a odstupné vo výške 2 mesačných platov....čo sa ale dalo čakať (na Slovensku to tak chodí), doteraz nevidel ani korunu a majiteľ firmy mu nedvíha telefón a ostatní zamestnanci ho musia kryť...(firma má totiž sídlo v inom meste) Poraďte mi, prosím vás - je lepšie ich dať na súd alebo na inšpektorát práce? Ktorá inštitúcia viac ochráni zamestnanca a jeho práva?
Ďakujem :(
Danila
07.07.07,11:55
Chcela by som vás požiadať o radu.
Môj priateľ dostal ešte v novembri z hodiny na hodinu výpoveď z organizačných dôvodov. Vo výpovedi má zakotvené, že mu uhradia mzdu za dni odpracované v novembri a odstupné vo výške 2 mesačných platov....čo sa ale dalo čakať (na Slovensku to tak chodí), doteraz nevidel ani korunu a majiteľ firmy mu nedvíha telefón a ostatní zamestnanci ho musia kryť...(firma má totiž sídlo v inom meste) Poraďte mi, prosím vás - je lepšie ich dať na súd alebo na inšpektorát práce? Ktorá inštitúcia viac ochráni zamestnanca a jeho práva?
Ďakujem :(Najskôr Ti priložím link za akých podmienok je nárok na odstupné. Pozorne si teda ešte raz prečítaj výpoveď. A ZC svoje práva z PP môže uplatňovať cestou súdu. http://www.porada.sk/t55241-vypoved-a-odstupne.html?highlight=V%FDpove%EF+organiza%E8n%F Dch+d%F4vodov
poruba
07.07.07,12:12
Danila, ďakujem pekne.
Vo výpovedi mu zamestnávateľ v 4 bodoch presne rozpísal, za aké dni v novembri mu prináleží mzda (výpoveď dostal k 15.11 a v dohode o rozviazaní PP má zakotvené, že mu zaplatia až do 20.11) a že mu zaplatia aj odstupné. Takže v tomto je, chvalabohu, chránený. Ale niekde som počula, že ak chce dať zamestnanec zamestnávateľa na súd, musí to urobiť do 2 mesiacov od doručenia výpovede...Čo je na tom pravdy? Alebo v akej situácii to musí byť na súd doručené v takejto lehote?
Chobot
09.07.07,07:45
Danila, ďakujem pekne.
Vo výpovedi mu zamestnávateľ v 4 bodoch presne rozpísal, za aké dni v novembri mu prináleží mzda (výpoveď dostal k 15.11 a v dohode o rozviazaní PP má zakotvené, že mu zaplatia až do 20.11) a že mu zaplatia aj odstupné. Takže v tomto je, chvalabohu, chránený. Ale niekde som počula, že ak chce dať zamestnanec zamestnávateľa na súd, musí to urobiť do 2 mesiacov od doručenia výpovede...Čo je na tom pravdy? Alebo v akej situácii to musí byť na súd doručené v takejto lehote?

Tie 2 mesiace platia pre prípad, ak podáva návrh na súd kvôli neplatnosti výpovede podľa § 77 ZP.

Pokiaľ sa domáha finančných pohľadávok voči zamestnávateľovi, tak doba na podanie žaloby nie je obmedzená (napr. nevyplatenie mzdy, odstupného a pod). Jediné obmedzenie môže byť všeobecná premlčacia doba na uplatnenie svojich fin. nárokov, ktorá ešte určite neuplynula.
igoro
01.01.08,23:58
Podľa mojich skúseností v tejto džamahírii je problém dostať svoje peniaze aj keď máš rozhodnutie súdu, nakoľko už máme aj to, aj prebehla exekúcia, aj exekútor si strhol svoju odmenu, ale pre mňa nevymohol ani korunu, pretože firma nemá žiaden majetok. A ešte je tu jedna perla, nárok na odstupné z garančného fondu je až po daní firmy do konkurzu, takže za svoje asi budem musieť ešte podať návrh na konkurz na súd...