Laco222
07.07.07,14:57
Skúsim byť stručný
Kúpili sme byt na hypotekárny úver, takže môj byt má teraz banka v záložnom práve. Je možné takýto byt predať??? chcel by som ho predať a kúpiť iný, ale neviem či si banka nevezme peniaze za predaj bytu a ostal by som bez peňazí aj bytu. poraďte...
AndrejG
08.07.07,17:57
Samozrejme ze sa da. Kupujucemu das na vedomie, ze na byte je tarcha banky a ked si dohodnete nejaku sumu(predpokladam, ze vacsiu ako uver) za predaj, tak cast penazi posle banke na doplatenie uveru a zvysok potom vam.
Orsz
08.07.07,20:42
Skúsim byť stručný
Kúpili sme byt na hypotekárny úver, takže môj byt má teraz banka v záložnom práve. Je možné takýto byt predať??? chcel by som ho predať a kúpiť iný, ale neviem či si banka nevezme peniaze za predaj bytu a ostal by som bez peňazí aj bytu. poraďte...

Z časti to tak aj bude, úver sa predajom splatí, a Tebe zostane rozdiel - a to záleží od toho, za koľko sa Ti ho podarí predať.
Vevey
08.07.07,20:47
hlavne sa pozri do zmluvy, ktoru mas s bankou, ci tam tato moznost je. a da sa dokonca dohodnut s kupujucim, ze preberie hypoteku, to znamena tebe da len ten rozdiel penazi a nadalej splaca banke, ako bolo vopred dohodnute. banke sa to oznami a ona hypoteku prevedie na noveho majitela.
Chobot
09.07.07,07:01
Skúsim byť stručný
Kúpili sme byt na hypotekárny úver, takže môj byt má teraz banka v záložnom práve. Je možné takýto byt predať??? chcel by som ho predať a kúpiť iný, ale neviem či si banka nevezme peniaze za predaj bytu a ostal by som bez peňazí aj bytu. poraďte...

Myslím, že Laco222 mal na mysli ničo iné. On nechcel splatiť úver predajom bytu (veď kde by potom býval?:rolleyes: ), ale on chce predať byt a za tie peniaze kúpiť iný tak, že naďalej bude splácať úver.

V tom prípade by si ale musel mať nejaký iný byt, ktorý by si mohol založiť ako zábezpeku za hypotekárny úver. Lebo banka musí mať úver stále zaručený nehnuteľnosťou. Tak to bude ťažsie.

Na tvojom mieste by som na to išiel asi cez nejakú realitku. Tá bude musieť nájsť kupcu na tvoj byt a zároveň aj tebe nájsť byt. Potom nejakou trojstrannou zmluvou zabezpečiť, že kupca vyplatí predajcovi, ten umožní prepis bytu na teba, ty ho založíš v banke a potom budeš môcť previesť súčasný byt na kupcu. Bude treba veľa jednania, zábezpek a dôvery medzi jednotlivými stranami.

Najlepšie by bolo, keby si mal nejakú inú nehnuteľnosť (rodičovský dom, nehnuteľnosť nejaké dobrého príbuzného), ktorý by dočasne poskytol svoju nehnuteľnosť ako zábezpeku a po kúpe bytu by si založiť nový byt. Síce by ťa to stále viacej peňazí, lebo banky za každú zmenu zábezpeky si účtujú popplatky, ale nemusel by si šachovať s kupcom na tvoj byt a predajcom nového bytu.

No, nemáš to ľahké....;)
duves
24.08.07,17:13
V takom pripade bude vzdy urcujuce co dovoli zalozny veritel, t.j. banka. Da sa to riesit aj tak, ze so zaujemcom o tvoj terajsi byt (a ktory je zalozeny) spises Kupnu zmluvu, kde si o.i. dohodnete podmienky, ze ti vyplati zalohu a byt prevedies bez tarchy. Zalohu, ktoru obdrzis mozes pouzit na vyplatia casti kupnej ceny toho vecsieho bytu. Banku poziadas o zmenu zabezpecenia, zvycajne to banky umoznuju, ak nie je ohrozena zmenou zabezpecenia navratnost uveru. Ak bude uver zabezpeceny uz tym druhym bytom, banka vystavi kvitanciu – tj. Navrh na vymaz zalozneho prava k tomu prvemu bytu, mozes ho previest na noveho majitela.
Prevod dlhu nie je taka jednoznacna zalezitost. Prevod dlhu na 3.osobu neumoznuju banky. Iste riesenie je, ze banky to podmienuju uzavretim novej uverovej zmluvy na noveho dlznika a uzavretim novej zaloznej zmluvy. Este plati, ze hypotekarny uver sa nesmie pouzit na splatenie ineho hypotekarneho uveru. Tj. Novy uver by mohol byt ako americka hypoteka.
lubos.tinak
24.08.07,17:41
Určite nie je dobré riešenie predať byt s ťarchou, hlavne s pohľadu kupujúceho. Veď kto by kúpil založený byt?
Tak ako napísal duves, prevod dlhu je zložitý proces a väčšinou sa nerobý. Skôr sa to rieši ako nový HU pre kupujúceho, kde pôvodný HU bude splatený z nového HU. T.j. nový žiadateľ si zoberie HU na vyplatenie kúpnej ceny predávajúcemu a predávajúci predčasne splatí svoj HU.
Ak váš príjem je dostatočný, môžete požiadať banku aj o druhý HU na kúpu iného bytu, ktorý založíte v prospech banky. Pri predaji prvého bytu požiadate banku o predčasné splatenie a HU s predaja bytu splatíte.
Tiež je tu dobré spomenúť daňovú problematiku, pričom ak predávate byt za cenu vyššiu ako bola nákupná a trvalý pobyt v byte nemáte dlhšie ako 2 roky, prípadne ten byt nevlastníte viac ako 5 rokov, budete musieť zaplatiť daň z príjmu (rozdiel medzi nákupnou cenou bytu a predajnou cenou bytu bude tvoriť základ dane).
fofo02
10.09.08,10:12
Uplne suhlasim s Lubos.tinak Byt sa da predat za urcitach okolnosti a ohladom tej dane je to presne tak ako napisal
Composite
11.09.08,11:01
Treba zistiť u banky, či to ide vôbec predať a potom ako.
Možno sa nedá úver jednorázovo splatiť.
Najjednoduchejšie riešenie by bolo, keby kupujúci v okamihu predaja terajšieho bytu hned kúpil aj nový byt. ťarcha by sa následne pri zápise do KN prepísala zo starého na nový.
Nový majiteľ by mal byt bez ťarchy a ty by si mal nový byt s ťarchou a úver by si splácaj dalej.

Alebo dohodnúť sa kupujúcim, že na starom byte ostane ťarcha, ty si zoberieš výhodnejší úver v inej banke a ak sa dá starý vyplatíš starej banke a tá zruší ťarchu na starý byt a nová banka si dá ťarchu na nový byt.

Riešení je viac, ale treba sa vždy dohodnúť s bankou