Midnite
08.07.07,18:14
Som študent vysokej školy a minulý rok som pracoval cez leto na pracovnú zmluvu. Zarobil som čosi cez 50 000. Začiatom tohto roka som podal daňové priznanie, pretože som chcel, aby mi vrátili preplatok dane.

Chcem sa opýtať, či som musel podať daňové priznanie (poprípade mi poraďte do budúcnosti), pretože by som chcel dostávať sociálne štipendium (preplatok by som oželel) cez školský rok a môj príjem sa do rodinného započítava. Pri podávaní žiadosti o štipendium musím príniesť aj potvrdenie z daňového úradu buď o mojom príjme alebo o tom, že som nemal príjem.

Takže otázka znie, či musím podávať DP, aj keď som zarábal, aby som dostal štipendium. Tým, že som podal to DP som prišiel pravdepodobne o celé SŠ, minimálne o jeho podstatnú časť.

Prosím poraďte mi. Ďakujem.
KEJKA
08.07.07,16:46
nepoznám podmienky pre poberanie soc. štipendia, ale DP za seba si musel podať, lebo si zarobil viac ako 50000 Sk (viac ako 50% z určenej sumy podľa zákona DP. To neplatí, ak bola vyberaná daň zrážkou :
§ 32 Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50% sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50% sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovn$ík neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
...............
Ak si bol povinný podať DP, je úpodľa mňa jasné, že si musel podať aj RZZP.
===================
bude lepšie ak zadanie otázky upresníš...................
Midnite
08.07.07,17:02
V tých zákonoch sa veľmi nevyznám.. :o .. Ale to sa dá ľahko vyčítať.. Ohľadom RZZP mi v tej firme povedali, že som nemusel podávať (pretože som nespĺňal sumu nejak 47 tisíc za mesiac.. neviem presne :( ).. a daň bola platená formou preddavkov..

Neviem, čo by som ešte dodal..
Anja111
08.07.07,17:21
V tých zákonoch sa veľmi nevyznám.. :o .. Ale to sa dá ľahko vyčítať.. Ohľadom RZZP mi v tej firme povedali, že som nemusel podávať (pretože som nespĺňal sumu nejak 47 tisíc za mesiac.. neviem presne :( ).. a daň bola platená formou preddavkov..

Neviem, čo by som ešte dodal..
Ani podľa mňa si RZ ZP podávať nemusel, ak si pracoval ako zamestnanec a ZP Ti strhával zamestnávateľ zo mzdy...
Denda
08.07.07,17:30
Tak ako spomínala Lidka (Kejka) v predchádzajúcom príspevku, daňové priznanie ste bol povinný podať. Čo sa týka štipendíí skúste tento link:http://www.modernaskola.sk/rs,10
KEJKA
08.07.07,17:55
V tých zákonoch sa veľmi nevyznám.. :o .. Ale to sa dá ľahko vyčítať.. Ohľadom RZZP mi v tej firme povedali, že som nemusel podávať (pretože som nespĺňal sumu nejak 47 tisíc za mesiac.. neviem presne :( ).. a daň bola platená formou preddavkov..

Neviem, čo by som ešte dodal..
daň strhávali formou preddavkov, teda to je jasné - musel si podať DP
ale ak si mal DBPŠ, tak si asi ani ty ani zamestnávateľ neplatil ZP - preto som písala o povinnosti podať RZZP.
Ak si si platil ZP, tak by to mohlo byť OK.