Martina1
09.02.05,15:04
Musí podnikateľ, ktorý nikoho nezamestnáva vypisovať pokladničné doklady pri hradených platbách cez registračnú poklaňu. Nestačí ako doklad do JU len potvrdenka z RP od dodavateľa, ktorú označí poradovým číslom a číslom výdajového dokladu v denníku? Zdá sa mi to dosť nelogické a zbytočné vypísať potvrdenku na seba a pripnúť k tomu doklad.Ktorý paragraf zákona mi to prikazuje? Nemá niekto skúsenosť s daňovákmi?
Ala
09.02.05,14:19
Zákon o účtovnictve. Nevypísovanie príjmových a výdavkových dokladov je pokuta.
Už bolo takých veľa..... ale nepochodili.
sway
09.02.05,15:45
Musí podnikateľ, ktorý nikoho nezamestnáva vypisovať pokladničné doklady pri hradených platbách cez registračnú poklaňu. Nestačí ako doklad do JU len potvrdenka z RP od dodavateľa, ktorú označí poradovým číslom a číslom výdajového dokladu v denníku? Zdá sa mi to dosť nelogické a zbytočné vypísať potvrdenku na seba a pripnúť k tomu doklad.Ktorý paragraf zákona mi to prikazuje? Nemá niekto skúsenosť s daňovákmi?

Účtuješ svoj výdavok z čoho vyplýva že musíš mať výdavkový pokladničný doklad. Väčšinou ich tlačí už SW - takže žiadne vypisovanie. V ako SW robíš?
Ja osobne ich tlačím až s oneskorením, pre prípad že nemám plátcu DPH a donesie mi nejaký starý doklad, nech to nemusím vytláčať znova. Pri maličkých firmách aj len raz za rok. :p
Ak si "maličký" - a nemáš SW stiahni si z www.kros.sk verziu pre JÚ ALFA, do 200 dokladov je plne funkčná. :p
paul
09.02.05,19:27
Účtuješ svoj výdavok z čoho vyplýva že musíš mať výdavkový pokladničný doklad. Väčšinou ich tlačí už SW - takže žiadne vypisovanie. V ako SW robíš?
Ja osobne ich tlačím až s oneskorením, pre prípad že nemám plátcu DPH a donesie mi nejaký starý doklad, nech to nemusím vytláčať znova. Pri maličkých firmách aj len raz za rok. :p
Ak si "maličký" - a nemáš SW stiahni si z www.kros.sk (http://www.kros.sk/) verziu pre JÚ ALFA, do 200 dokladov je plne funkčná. :pJa ho využívam len na tlač cenníkov, faktúr, daň. priznania a pod. lebo je možné uložiť len 500 dokladov so súčtom príjmov do 200 000,- Sk potom už nieje možné pridávať položky. Odporúčam po inštalácii vymazať ukážkovú firmu - tam už nejaké položky sú. A čo sa týka ostatného - zasa som o niečo múdrejší-
Martina1
10.02.05,14:38
Typický príklad pozostatku socializmu v našej krajine - čím viac papierov tým lepšie :)
slimak
04.01.06,14:54
Chcel by som sa opytat na to iste ako autor temy.
Doplnim:
Uctovny doklad bude obsahovat všetky nalezitosti §10 z.o uct.
a)oznacenie uct. dokladu ( Co to znamena?, cislo, VPD)
b)obsah uct. pripadu a oznacenie ucastnikov( je na potvrdenke RP + peciatka)
...
f) podpisy (2x)
g) predkontacie

Postupy uct. PU § 46:ods.1 Na uctoch uctovnej skupiny 21 sa uctuje stav a pohyb na zaklade uctovnych dokladov.
ods.6 (sk.26 ) vklady alebo vybery penazi sa uctuju podla pokladnicnych dokladov( pri SLSP to je ten svetlomodry papier, nazov poklad.doklad ma v tmavom pase)

Resp. ktory § hovori o vydavkovom pokladnicnom doklade? Ja som taky nenasiel.
slimak
05.01.06,12:48
Chcel by som este raz upozornit na danu otazku.

Klientovi kontrolorka DU povedala, ze sa nemusia vypisovat(vytlacat) vydavkove poklad. doklady.
Ja ich dosial robim. Tak sa pokuste odpovedat, lebo budem musiest zajst za spomenutou kontrolorkou.:)
rosemary
05.01.06,12:54
Milý slimák, radšej za ňou zajdi, nech Ti tento poznatok dá na papieri. Potom to tady prilep, ušetrí nám to všetkým kopec možno zbytočnej práce
Soňurka
21.05.06,19:11
Prajem všetkým príjemný večer :)

SZČO účtujúca v JÚ má rôzne výdavky (doklady z RP) nalepené na A4 a jedenkrát za mesiac vystaví VPD. Je to tak správne?? :confused: Aký dátum by mal byť na tomto "mesačnom" VPD. Alebo zvoliť iný postup?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď ;) :) :)
ondrejvla
21.05.06,19:23
Prajem všetkým príjemný večer :)

SZČO účtujúca v JÚ má rôzne výdavky (doklady z RP) nalepené na A4 a jedenkrát za mesiac vystaví VPD. Je to tak správne?? :confused: Aký dátum by mal byť na tomto "mesačnom" VPD. Alebo zvoliť iný postup?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď ;) :) :)

Ja síce vypisujem na každý doklad výd.a príjmový doklad, soft mi tlačí doklady na celú stranu a to mi je ľúto papiera no a potom konateľ vždy prinesie ešte nejaký zabudnutý, takže ich číslujem až po DPH.
Môžeš vypísať VPD jeden ale na jeden druh výdavku, nie miešať PHM s kanc.materiálom a nájom a fondami a...
Vo firme, pre ktorú účtujem býva mesačne aj 300-400 pokl.dokladov a veru vypisujem každý jeden. Aj tu na Porade som prilepila VPD a PPD pre PÚ i pre JÚ, keby som tak ešte vedela, ako tam nastaviť - keď vypíšem číslom sumu, aby sa mi vypísala aj slovom... No darmo, už na to nemám vek, ale možno, keď vyrastiem, budem aj to vedieť...
Soňurka
21.05.06,19:38
Ďakujem veľmi pekne :) :) :)
Tak som to myslela, podľa jednotlivých druhov, napr. PHM, kanc. potreby, opravy, atď...
abel
21.05.06,20:32
Ja som si urobila v exceli tabuľku a keď roztriedim v mesiaci doklady napr. na PHM, poštovné, tovar, tak ich dám max. 10 na jednu "súpisku" a vypíšem jeden výdavkový pokl. doklad.

Chcem len doplniť, lebo pri vkladaní príspevku mi vypadol Internet a nemohla som to dokončiť. V 1. prípade je to pre platiteľov DPH, vpisujem len sumu celkom a výšku bez DPH, prípadne ak je na doklade niečo od dane oslobodené, napr. fľaše. Základ dane dopočíta samé už aj so zaokrúhlením.
Druhá súpiska je pre neplatcov DPH. Na výdavkový pokl. doklad napíšem už len sumu spolu.
Robo
12.07.06,04:40
Je niekde povedane co musi VPD obsahovat? MRP mi tlaci doklad len s celkovou sumou s DPH. Nie je uvedeny zaklad ani DPH - len celkovy vydaj z pokladne. Alebo je treba to niekde nastavit?
ondrejvla
12.07.06,04:47
Je niekde povedane co musi VPD obsahovat? MRP mi tlaci doklad len s celkovou sumou s DPH. Nie je uvedeny zaklad ani DPH - len celkovy vydaj z pokladne. Alebo je treba to niekde nastavit?

Určite sa to dá v MRP nastaviť, skús pozrieť súhrnné odpovede na MRP od Lenkak, ja ich vypisujem aj tlačím v exceli, vzor som tu priložila. MRP tlačí na jednu stranu jeden doklad no a to mi je ľúto papiera.
abel
12.07.06,04:59
Je niekde povedane co musi VPD obsahovat? MRP mi tlaci doklad len s celkovou sumou s DPH. Nie je uvedeny zaklad ani DPH - len celkovy vydaj z pokladne. Alebo je treba to niekde nastavit?
Ja mám MRP DOS a ak si dám Pokl. doklad, tak s F7 si môžeš nastaviť, ako chceš ten PPD mať - s rozúčtovaním, výpis sumy slovom a pod. Ak máš MRP WIN, zrejme to bude podobné.
Robo
12.07.06,09:48
Ja mám MRP DOS a ak si dám Pokl. doklad, tak s F7 si môžeš nastaviť, ako chceš ten PPD mať - s rozúčtovaním, výpis sumy slovom a pod. Ak máš MRP WIN, zrejme to bude podobné.


Cez co to tlacis? ja som to skusal tlacit v pokladni (myslim ze sa stlaci klavsesa D, nemam to momentalne pri sebe). tam mi vela nedal na vyber.

dik za odpoved
mirpo
19.02.08,06:12
Mám klienta, má JÚ a VPD vraj nevypisuje. Nemá ani reg. pokl. vypisuje len PPD, lebo vraj psí salón reg. pokl. nemusí mať:confused: Ja nie som účtovníčka, takže neviem čo musí mať.
Doložil mi na preplatenie príspevku pokladničné bločky bez svojich VPD. Ja ale na základe toho nemôžem vedieť či ich ozaj zaplatil, alebo si ich zohnal , keďže nemá VPD alebo výpis z BÚ (i keď viem že je to dôveryhodný klient). Ide aj o spotrebný materiál predch. roka, takže sa to nedá skontrolovať fyzicky.Keď mi príde fin. kontrola, neviem ako argumentovať...:confused:
Poraďte prosím, musí vypisovať/viesť aj VPD???
Zuzana Boháčová
24.02.08,06:34
ahojte poraďáci
ja si VPD vypisujem ručne na predtlačených kúpených VPD
môžem si číslo VPD vpravo hore napísať ceruzkou? napr. V-00001
niekedy mi doložia doklady aj neskôr,keď už mám mesiac hotový,potom by som musela celé PD odnovu prepisovať:(
dúfam že to písanie ceruzkou nie je veľký problém
inak je celý VPD vypísaný perom
ďakujem za názory
Zoltán Kovács
24.02.08,06:51
ahojte poraďáci
ja si VPD vypisujem ručne na predtlačených kúpených VPD
môžem si číslo VPD vpravo hore napísať ceruzkou? napr. V-00001
niekedy mi doložia doklady aj neskôr,keď už mám mesiac hotový,potom by som musela celé PD odnovu prepisovať:(
dúfam že to písanie ceruzkou nie je veľký problém
inak je celý VPD vypísaný perom
ďakujem za názory

Číslovanie ceruzkou je problém vtedy, ak aj na kontrolu to predložíš. Po uzavretí roka odporúčam číslovanie prepísať perom.
Zoltán Kovács
24.02.08,06:53
Mám klienta, má JÚ a VPD vraj nevypisuje. Nemá ani reg. pokl. vypisuje len PPD, lebo vraj psí salón reg. pokl. nemusí mať:confused: Ja nie som účtovníčka, takže neviem čo musí mať.
Doložil mi na preplatenie príspevku pokladničné bločky bez svojich VPD. Ja ale na základe toho nemôžem vedieť či ich ozaj zaplatil, alebo si ich zohnal , keďže nemá VPD alebo výpis z BÚ (i keď viem že je to dôveryhodný klient). Ide aj o spotrebný materiál predch. roka, takže sa to nedá skontrolovať fyzicky.Keď mi príde fin. kontrola, neviem ako argumentovať...:confused:
Poraďte prosím, musí vypisovať/viesť aj VPD???

Tej vete nerozumiem.
Paula
24.02.08,06:56
No, to bude asi tak, že dodal doklady o nákupoch, ale nevypísal k ním výdavkové doklady.
Zoltán Kovács
24.02.08,07:00
No, to bude asi tak, že dodal doklady o nákupoch, ale nevypísal k ním výdavkové doklady.

Aha. A vypísanie VPD k bločku z ERP je dôkaz toho, že skutočne som to nakúpil? :D Keď nevypíšem VPD, tak to je potom iba doklad "zohnaný" na zníženie základu dane? :D:confused:
Paula
24.02.08,07:04
Možno sa mýlim, ale pochopila som to takto: Podnikateľ dáva na spracovanie doklady. Niektorý dodá už nalepené + vypísaný výd. doklad. a účtovník to už iba zaúčtuje Iný podnikateľ dodá kôpku nákupov a nechá na účtovníkovi, aby ich nalepil a vypísal. výd. doklad a zaúčtoval. A účtovník nevie, či môže zaúčtovať a sám vypísať aj výd. doklad . Asi tak :cool:
Heni
24.02.08,07:08
ahojte poraďáci
ja si VPD vypisujem ručne na predtlačených kúpených VPD
môžem si číslo VPD vpravo hore napísať ceruzkou? napr. V-00001
niekedy mi doložia doklady aj neskôr,keď už mám mesiac hotový,potom by som musela celé PD odnovu prepisovať:(
dúfam že to písanie ceruzkou nie je veľký problém
inak je celý VPD vypísaný perom
ďakujem za názory


prípadne prebehneš ceruzkou napísané číslo dokladu zvýrazňovačom...
Zoltán Kovács
24.02.08,07:15
Možno sa mýlim, ale pochopila som to takto: Podnikateľ dáva na spracovanie doklady. Niektorý dodá už nalepené + vypísaný výd. doklad. a účtovník to už iba zaúčtuje Iný podnikateľ dodá kôpku nákupov a nechá na účtovníkovi, aby ich nalepil a vypísal. výd. doklad a zaúčtoval. A účtovník nevie, či môže zaúčtovať a sám vypísať aj výd. doklad . Asi tak :cool:

Paula toto nemyslíš vážne, že? :confused:
Zuzana Boháčová
24.02.08,07:29
dik poraďáci
Paula
24.02.08,07:34
Paula toto nemyslíš vážne, že? :confused:



Nechcem tu robiť mrník, vychádzala som z prísp. č. 17 a ako to má kto zaužívané, je na ňom. :)
mirpo
25.02.08,05:54
Ako som už písala v pr. 17 ja nie som účtovníčka.
Preplácam § 60 - Prevádzkové náklady chránenej dielne. Ako doklady k žiadosti je potrebné doložiť okrem žiadosti o úhradu platby i faktúry /alebo doklady o nákupe/ aj doklad o zaplatení /výbis z BÚ alebo VPD/... Ako som zistila, klient je paušálny plátca DPH. Ja mu chcem tie výdavky preplatiť, ale kontrola odo mňa bude žiadať VPD alebo vysvetlenie, prečo nie sú doložené.:eek:
Preto sa opäť pýtam: Musí klient vystavovať VPD?
turbo
25.02.08,07:40
Zákon o účtovníctve hovorí toto:
par. 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

Môj názor je, že doklad z ERP, pokiaľ obsahuje všetky náležitosti podľa vyššie ustanoveného par., nie je potrebné naň znova vypisovať výdavkový doklad. Ja ho už len opečiatkujem s vlastnými údajmi, očíslujem ako môj výdavkový doklad, napíšem číslo v PD a podpíšem. Neviem v čom som porušil zákon o účtovníctve ak som takto postupoval a k bloku z ERP som nevystavil ďalší - duplicitný výdavkový doklad. Toľko môj názor. S prianím pekného dňa.