heike
09.07.07,10:45
Ahojte poraďáci, mám jeden problém :mee: . Už ani neviem, čia som a či som túto tému zaradila správne, ak nie, tak mi to prepáčte.

Jeden živnostník u nás robil na živnosť asi 2 roky. Fakturácia a úhrady prebiehali správne. Poslednú faktúru si podával za máj a na nej napísal iné číslo účtu, na aké som mu vždy posielala peniaze (v OTP banke). Ja som mu ale peniaze mojím omylom :mee: poslala na účet vo VÚB-ke s dobrým vedomím :rolleyes: , že mu to príde o pár minút, keďže aj my tam máme účet.

Dnes prišiel po mesiaci, že som mu tú faktúru neuhradila. Ja som mu predložila výpis, že mu to odišlo. Keďže mu to neprišlo na účet v OTP banke, nemal tam dostatok peňazí na úhrady, ktoré tam mal zadané (lízing, zdravotka, sociálka). Posledný mesiac bol na PN-ke a pre nezrealizovanú poslednú úhradu sociálky mu nevyplatia nemocenské.

Chce nás pre to žalovať a vymáhať si od nás náhradu.

Mal dva podnikateľské účty. Na účte vo VÚB-ke mal zriadený internetbanking, v OTP nie, a ani v jednej banke nemal zriadené SMS-ky o debete alebo kredite, teda pohyboch na účte. Podľa mňa je to, pravdaže, v prvom rade moja chyba, že som si na to nedala pozor, ale keď tak rozmýšľam, predtým si medzi týmito účtami robil prevody, aby na úhrady mal dosť peňazí. A internetbanking mal predsa na VÚB-ke, tam, kde som mu tie peniaze poslala aj s príslušným variabilným symbolom, tak si to nemohol odsledovať? A duplom si to musí sledovať sám, keď má na tom účte toľko príkazov, veď ja ani môj manžel toho nemáme možno tak veľa, ako on, ale pravidelne si to sledujeme.

Má teda od nás právo vymáhať si náhradu škody?
veronikasad
09.07.07,08:53
Nie som právnik, ale myslím si, že náhradu škody za neskorú úhradu svojich splátok si určite od vás vymáhať nemôže. Ak dostal na účet peniaze, ktoré mu "nepatria", mal vám ich vrátiť.
Za neskorú úhradu fa si môže uplatniť penále, keďže peniaze z "nesprávneho"účtu vám nevrátil, myslím, že ani to by neobstálo.

------------
Veronika
heike
09.07.07,08:59
On ich mal v podstate vyplatené včas, jedná sa iba o ten účet.
Olgica
09.07.07,09:02
V prvom rade Vám mal oznámiť listom zmenu jeho účtu, pretože ten kto využíva internetbanking alebo homebanking má vytvorenú databázu platiteľov s číslami účtov. Celkom ľahko sa stane tento Váš prípad ak zmenu č.účtu neoznámi.
Ak som dobre pochopila, tak tie peniaze mu síce prišli ale do inej banky.?! Ak áno tak je to v poriadku, fa je zaplatená. Žiadnu náhradu škody od Vás nemôže vymáhať.
heike
09.07.07,09:08
V prvom rade Vám mal oznámiť listom zmenu jeho účtu, pretože ten kto využíva internetbanking alebo homebanking má vytvorenú databázu platiteľov s číslami účtov. Celkom ľahko sa stane tento Váš prípad ak zmenu č.účtu neoznámi.
Ak som dobre pochopila, tak tie peniaze mu síce prišli ale do inej banky.?! Ak áno tak je to v poriadku, fa je zaplatená. Žiadnu náhradu škody od Vás nemôže vymáhať.

...už mi je trochu lepšie, to je pravda, že nám to mal oznámiť písomne a vopred, no on je taký prefínaný, že neviem, či z toho ešte niečo nevyžmýka...
veronikasad
09.07.07,09:11
On ich mal v podstate vyplatené včas, jedná sa iba o ten účet.

Podnikateľ si má kontrolovať úhrady na účte a keď mu vaša "neprišla" mal to urgovať a platbu si sám preúčtovať. Za včasnosť svojich platieb zodpovedá sám. Pri dnešnej platobnej disciplíne medzi podnikateľmi,aj keď vy určite patríte medzi tých serioznych, čo platia včas, by takých žalôb na súde bolo....

-----------
Veronika
anmary
09.07.07,10:20
Môj názor je, že ty si chybu neurobila. Ak si podnikateľ napíše na faktúru číslo účtu napr. svojej milenky, je to jeho vec. Tvojou povinnosťou nie je kontrolovať číslo účtu. Tvojou povinnosťou je uhradiť peniaze na NÍM uvedený účet.
JAJA11
09.07.07,10:32
...už mi je trochu lepšie, to je pravda, že nám to mal oznámiť písomne a vopred, no on je taký prefínaný, že neviem, či z toho ešte niečo nevyžmýka...

Pokiaľ ste mu urobili úhradu na účet, ktorý má nahlásený na DÚ ako podnikateľský, nebol dôvod na reklamáciu platby, pokiaľ Vás neinformoval, že požaduje zaplatiť fa na iný účet. Ja by som na jeho mieste možno zmenila banku, lebo slušné banky informujú o nedostatku finančných prostriedkov na účte. :rolleyes:
heike
09.07.07,12:04
Jeden živnostník u nás robil na živnosť asi 2 roky. Fakturácia a úhrady prebiehali správne. Poslednú faktúru si podával za máj a na nej napísal iné číslo účtu, na aké som mu vždy posielala peniaze (v OTP banke). Ja som mu ale peniaze mojím omylom :mee: poslala na účet vo VÚB-ke s dobrým vedomím :rolleyes: , že mu to príde o pár minút, keďže aj my tam máme účet.

Mal dva podnikateľské účty. Na účte vo VÚB-ke mal zriadený internetbanking, v OTP nie, a ani v jednej banke nemal zriadené SMS-ky o debete alebo kredite, teda pohyboch na účte. Podľa mňa je to, pravdaže, v prvom rade moja chyba, že som si na to nedala pozor, ale keď tak rozmýšľam, predtým si medzi týmito účtami robil prevody, aby na úhrady mal dosť peňazí. A internetbanking mal predsa na VÚB-ke, tam, kde som mu tie peniaze poslala aj s príslušným variabilným symbolom, tak si to nemohol odsledovať? A duplom si to musí sledovať sám, keď má na tom účte toľko príkazov, veď ja ani môj manžel toho nemáme možno tak veľa, ako on, ale pravidelne si to sledujeme.




Keď tak nad tým ďalej uvažujem, moja chyba bola, ako som to vyznačila, že som mu to dala na iný účet, ale za jeho ďalšie úhrady predsa nezodpovedám ja. Mala som si dať väčší pozor, sypem si popol na hlavu, keby na faktúre bolo číslo na VÚB-ku, bola by som spokojná.
Morgana
09.07.07,12:30
Len tak na margo... "Náš" živnostník si na svoju faktúru napísal úúúúúplne iné číslo účtu, iného živnostníka - neviem ako sa mu to stalo ale keď úhrada neprišla tak sa prišiel sťažovať, že sme mu nezaplatili. Vtedy ma oblial pot, že som urobila zle ale nakoniec ako dôkaz som mu dala jeho faktúru s uvedeným účtom, nemohol povedať nič :) Ale najhoršie je že peniažky od svojho "kamaráta" ktorého účet uviedol teraz nemôže dostať. Ale bohužiaľ to už nie je môj problém, pretože aj po žiadostiach v banke o vrátenie chybnej platby sa nič neudialo, lebo dotyčný už peniaze minul čiže ich nie je z čoho stiahnúť. Veru život prinesie všeličo :) nebojte sa, bude aj horšie ;)
Monika Kováčová
09.07.07,12:59
Keďže mu to neprišlo na účet v OTP banke, nemal tam dostatok peňazí na úhrady, ktoré tam mal zadané (lízing, zdravotka, sociálka). Posledný mesiac bol na PN-ke a pre nezrealizovanú poslednú úhradu sociálky mu nevyplatia nemocenské.

Chce nás pre to žalovať a vymáhať si od nás náhradu.



nemaj obavy, náhradu škody za nezrealizované úhrady nevymože nijako. Iba v prípade, že ty by si bola banka, on zadal príkaz a peniaze nenabehnú príp. iným sposobom by nemohlo prísť k realizácii trvalých príkazov. Faktúru zaplatenú mal... ...:)
judita1971
09.07.07,14:19
podľa mňa :
1. Došlou faktúrou ti vznikol záväzok za poskytnuté služby voči živnostníkovi.
2. Záväzok bol splnený úhradou faktúry, hoci na iný živnostníkov účet, ktorý predtým slúžil ako podnikateľský /keďže predtým úhrady šli tam/
3. Dodávateľsko-odberateľský vzťah bol vzájomne splnený.
4. Faktúra bola uhradená včas - živnostník voči vám nemôže uplatniť úrok z omeškania.
5. Ostatné - ťa nezaujíma - sú to jeho starosti - ty nie si zodpovedná za to, že on nemal dosť peňazí na účte.

Aj keby si nezaplatila, jediné čo si voči Vám môže uplatňovať je úrok z omeškania.

Už mimo tému : Tá jeho výhovorka je asi taká istá, ako keby Sociálna poisťovňa nevyplatila niekomu nemocenské, lebo nemala peniaze, lebo tvoj živnostník včas nezaplatil. :cool: Hrozné, myslí si že žije v Kocúrkove. Hoci ja niekedy mám pocit že tam žijeme všetci.
heike
02.08.07,12:34
Napadla ma jedna vec:

Sociálne poistenie sa platí, aj keď je človek na PN-ke? Myslím si, že keď niekto maróduje, tak je predpoklad, že nemá svoj vlastný príjem, teda na to sociálne predsa nevyrobí. Alebo sa neplatí len nemocenské? = V tomto nie som si istá.

Ak si niekto platí poistenie natesno, vychádza to, že za apríl zaplatí najneskôr 8. mája, za máj 8. júna, za jún 8. júla.
Keďže na PN-ke bol od 30. apríla, tak si mal za apríl najneskôr 8. mája zaplatiť alikvótnu čiastku, teda za 29 dní, a za máj predsa už platiť nemal, nie?

Ak sa niekto v tomto vyzná lepšie, nech mi to objasní, či uvažujem správne. Ak moje myšlienkové pochody nie sú na zlej ceste, vychádza mi len jedno: Chcel ma nachytať.
evina
02.08.07,12:49
Napadla ma jedna vec:

Sociálne poistenie sa platí, aj keď je človek na PN-ke? Myslím si, že keď niekto maróduje, tak je predpoklad, že nemá svoj vlastný príjem, teda na to sociálne predsa nevyrobí. Alebo sa neplatí len nemocenské? = V tomto nie som si istá.

Ak si niekto platí poistenie natesno, vychádza to, že za apríl zaplatí najneskôr 8. mája, za máj 8. júna, za jún 8. júla.
Keďže na PN-ke bol od 30. apríla, tak si mal za apríl najneskôr 8. mája zaplatiť alikvótnu čiastku, teda za 29 dní, a za máj predsa už platiť nemal, nie?

Ak sa niekto v tomto vyzná lepšie, nech mi to objasní, či uvažujem správne. Ak moje myšlienkové pochody nie sú na zlej ceste, vychádza mi len jedno: Chcel ma nachytať.

Nie, v priebehu PN sa poistné neplatí, ale ak on zmešká platbu čo len o jeden deň, nedostane nemocenskú vyplatenú. Myslím však , že sa tým absolútne zbytočne zaťažuješ. On ako SZČO je povinný včas a v správnej výške odviesť svoje odvody - to je vzťah medzi ním a SP.
ÚhHrada faktúry je vecou dodávateľsko-odberateľských vzťahov a tú môže riešiť s Vami v prípade neskorej úhrady a pod.

Píšeš síce o Tvojom omyle, ale neviem či som si nevšimla, ale ktoré č. ôčtu mal uvedené na faktúre?
heike
02.08.07,12:58
Ja som to už hodila cez plece, písala som iba svoj postreh, na čo som prišla, keď som si to nechala uležať v hlave. Dotyčný zatiaľ nič nepodnikol, ja sa zaoberám aktuálnymi problémami, život ide ďalej.
KEJKA
10.11.07,14:07
Dobrý deň !
Omylom som poslala z účtu 221/1 mzdy zamest., mali byť uhradené z účtu 221/3.
Potom som ich preúčtovala z 221/3 späť na účet 221/1.
Ako to zaúčtovať ?
Ďakujem !

lepšie sformuluj otázku - je rozdiel uhradiť z bankového účtu (prevod peňazí) a je rozdiel iba o tom účtovať, rresp. opravovať účtovanie.
Chybné a opravné prevody účtujeme cez 261....
raya1
10.11.07,14:11
Vďaka !
Uhradila som bankovým prevodom a teraz potrebujem zaúčtovať bankový výpis za 10. mesiac..
KEJKA
10.11.07,14:45
Vďaka !
Uhradila som bankovým prevodom a teraz potrebujem zaúčtovať bankový výpis za 10. mesiac..
asi si sama sebe rozumieš, mne však nie je vobec otázka jasná.....
ani za čoi ďakuješ.
bankový výpis zaúčtuješ napr. mzdy 331 / 221 ..... :) ale to isto vieš.
liba2
10.11.07,14:50
Dobrý deň !
Omylom som poslala z účtu 221/1 mzdy zamest., mali byť uhradené z účtu 221/3.
Potom som ich preúčtovala z 221/3 späť na účet 221/1.
Ako to zaúčtovať ?
Ďakujem !
Odvod miezd zamestnancom: 331/221-1
Prevod zo správneho účtu: 261/221-3
Príjem na prvý účet: 221-1/261.

Toto si chcela ?
raya1
10.11.07,14:59
Odvod miezd zamestnancom: 331/221-1
Prevod zo správneho účtu: 261/221-3
Príjem na prvý účet: 221-1/261.

Toto si chcela ?

Liba 2, ďakujem, odvod miezd mi je jasný, len som sa nevedela vymotať z tých prevodov.
nika.sum
16.04.08,09:58
Ahoj, ja mam tiez pripad zmyleneho uctu . Konatel dvoch s.r.o. omylom zaplatil dan z prijmu firmy B z uctu firmy A. Chcem si len overit ako to zauctovat.
Firma A, kt. tu dan zaplatila danovemu uradu si zauctuje 221 oproti 315 (ostatne pohladavky???) - moze byt alebo by bol lepsi iny ucet?

Firma B, kt. mala zaplatit ale nezaplatila, musi vratit firme A cez ucet 379 oproti 221 (211) a súcasne ID 341 oproti 379 vo vyske dane

Ak pride uhrada od firmy B na ucet firmy A cez ucty 221 oproti 315 ?

Moze to tak byt alebo by mi poradil niekto nieco ine? Dopredu dakujem
azla
16.04.08,10:51
Ahoj, ja mam tiez pripad zmyleneho uctu . Konatel dvoch s.r.o. omylom zaplatil dan z prijmu firmy B z uctu firmy A. Chcem si len overit ako to zauctovat.
Firma A, kt. tu dan zaplatila danovemu uradu si zauctuje 221 oproti 315 (ostatne pohladavky???) - moze byt alebo by bol lepsi iny ucet?

Firma B, kt. mala zaplatit ale nezaplatila, musi vratit firme A cez ucet 379 oproti 221 (211) a súcasne ID 341 oproti 379 vo vyske dane

Ak pride uhrada od firmy B na ucet firmy A cez ucty 221 oproti 315 ?

Moze to tak byt alebo by mi poradil niekto nieco ine? Dopredu dakujem

Myslím, že to môže takto byť.
Možno by bolo vhodné situáciu, ktorá sa stala dať na papier - krátko opísať čo sa stalo, ako sa to vysporiada + podpis konateľa firmy A a B a doložiť k ID firmy B a tiež k bankovému výpisu firmy A.
Situácia je jasná dnes, zajtra a papier je dobrý, keď chcem vedieť čo sa dialo po 3 rokoch (a vystriedali sa najmenej dve účtovníčky.)

Daňový úrad nezaujíma z akého čísla účtu prišli peniaze, pre nich je dôležitý použitý VS platby (DIČ).
DIČ ste použili správne ?
lastovicka
16.04.08,14:08
Ahojte poradaci,asi som mimo temy ale prosim vas o jednu radu.vystavujeme fa v podvoj.uctovnictve za mesiac januar,februar,marec.prosim vas ake ma byt cislovenie faktur?za januar 080001 a potrebovala bz som poradit ci pokracujem s cislovanim aj v mesiaci februar alebo treba v cislovani oznacit aj mesiac za ktory je faktura vystavena.dakujem za kazdu odpoved.
azla
16.04.08,14:29
Ahojte poradaci,asi som mimo temy ale prosim vas o jednu radu.vystavujeme fa v podvoj.uctovnictve za mesiac januar,februar,marec.prosim vas ake ma byt cislovenie faktur?za januar 080001 a potrebovala bz som poradit ci pokracujem s cislovanim aj v mesiaci februar alebo treba v cislovani oznacit aj mesiac za ktory je faktura vystavena.dakujem za kazdu odpoved.
určite simimotemy
Na začiatku roku si určíš číselný rad napr 80001 a pokračuješ 80002,80003 ... vzostupne po 1, aby bolo jasné, že nechýba žiadna fa v číselnom rade.
(kedy je faktúra vystavená určiš podľa dátumu vystavenia, za aké obdobie -podľa textu, kedy je daňová povinnosť-podľa dátumu dodania.)
lastovicka
16.04.08,15:34
dakujem.
nika.sum
17.04.08,07:43
Ano DIC je spravne, to bola tiez moja prva otazka. Dakujem velmi pekne za odpoved.
erika_H
02.06.08,05:04
Ahojte,prosím Vás,a ako by ste postupovali,keď s.r.o. omylom platila ešte 4 mesiace - už po splatení lízingu-bežal im trvalý príkaz,takže lízing preplatili..
mám to zaúčtovať normálne-ale celú sumu na 474 AE,a keď peniažky vrátia,preúčtujem?
474/221 platba-preplatenie L
221/474 vrátenie peniažkov z lizingovky..
môže byť?
Ďakujem pekne
Zoltán Kovács
02.06.08,05:08
Ahojte,prosím Vás,a ako by ste postupovali,keď s.r.o. omylom platila ešte 4 mesiace - už po splatení lízingu-bežal im trvalý príkaz,takže lízing preplatili..
mám to zaúčtovať normálne-ale celú sumu na 474 AE,a keď peniažky vrátia,preúčtujem?
474/221 platba-preplatenie L
221/474 vrátenie peniažkov z lizingovky..
môže byť?
Ďakujem pekne

Ja by som to účtoval na 315, resp. 378 ako pohľadávka voči leasingovej spoločnosti.