ala42
09.07.07,11:17
Dobrý deň prajem,
mám takýto problém:
Oslovila ma známa o radu, ktorá zobrala pôžičku pre svoju priateľku (že vraj preto, lebo nemala oficiálny príjem). Pôžičku po roku prestala splácať. Teraz prišlo známej súdne rozhodnutie, že banka predala jej záväzok vymáhačskej spločnosti a Ona musí zaplatiť celú pôžičku aj s krutými úrokmi a poplatkami.
Moja otázka:
Je možné, aby priateľka na základe zmluvy k pristúpeniu záväzku ,prevzala oficiálne všetku zodpovednosť za dlžobu ? Aj keď je už po uplynutí splatnosti záväzku ? Jedná sa o súkromné fyzické osoby - t.j. nepodnikajúce.
Ďakujem za radu :eek:
Pepa
09.07.07,09:27
Dobrý deň prajem,
mám takýto problém:
Oslovila ma známa o radu, ktorá zobrala pôžičku pre svoju priateľku (že vraj preto, lebo nemala oficiálny príjem). Pôžičku po roku prestala splácať. Teraz prišlo známej súdne rozhodnutie, že banka predala jej záväzok vymáhačskej spločnosti a Ona musí zaplatiť celú pôžičku aj s krutými úrokmi a poplatkami.
Moja otázka:
Je možné, aby priateľka na základe zmluvy k pristúpeniu záväzku ,prevzala oficiálne všetku zodpovednosť za dlžobu ? Aj keď je už po uplynutí splatnosti záväzku ? Jedná sa o súkromné fyzické osoby - t.j. nepodnikajúce.
Ďakujem za radu :eek:
Kruté ponaučenie pre priateľku - zaplatí to všetko aj s úrokmi a poplatkami.
Zita5
09.07.07,09:31
Ak nebude mať na zaplatenie , je viac než možné , že jej zabavia majetok , podľa toho čo má .......človeku sa rozum pozastaví , ja by som úverové bremeno nevzala na seba napr. pre brata a nieto ešte pre priateľku ....
najag
09.07.07,15:52
Pravidlo znie, neruc ani sestre, ani bratovi :-)))))))
Chobot
10.07.07,07:31
Dobrý deň prajem,
mám takýto problém:
Oslovila ma známa o radu, ktorá zobrala pôžičku pre svoju priateľku (že vraj preto, lebo nemala oficiálny príjem). Pôžičku po roku prestala splácať. Teraz prišlo známej súdne rozhodnutie, že banka predala jej záväzok vymáhačskej spločnosti a Ona musí zaplatiť celú pôžičku aj s krutými úrokmi a poplatkami.
Moja otázka:
Je možné, aby priateľka na základe zmluvy k pristúpeniu záväzku ,prevzala oficiálne všetku zodpovednosť za dlžobu ? Aj keď je už po uplynutí splatnosti záväzku ? Jedná sa o súkromné fyzické osoby - t.j. nepodnikajúce.
Ďakujem za radu :eek:

A ona sa celý ten čas nezaujímala o to, či tá jej kamarátka ten úver spláca alebo nie? Teraz sa zobudila? Veď aj banka ju musela vyzývať kvôli meškajúcim splátkam. Nechcem byť hrubý, ale sama si je na vine.

Teraz je neskoro rozmýšľať na prevzatím dlhu, ak už jej exekútor klope na dvere. A bola by vôbec tá kamarátka ochotná prevziať na seba dlh? Ak je to ochotná, tak nech jej zaplatí všekty podlžnosti z toho úveru vrátane sankcií a je to. Načo špekuľovať o prevzatí dlhu? To mali vtedy, kým dlh bol v štádiu riadneho splácania úveru.
Monika Kováčová
10.07.07,08:23
treba priateľkinu priateľku dokopať k notárskej zápisnici s exekučným titulom, kde prizná svoj záväzok voči priateľke (povedzme ručiteľke). Aby mala aspoň čosi v rukách a akú takú nádej, že dostane od priateľky - dlžníčky nejaké peniaze... A keď už nie pre peniaze, tak aspoň pre ten pocit, že bude v rovnakej neistote a obave pred vymáhačmi a exekútormi ako aj priateľka - ručiteľka...


P.S. - tiež moja vlastná blbosť a skúsenosť... :mad:
katkaj
10.07.07,08:29
Ja sa nestačím čudovať že v dobe krachu nebankových subjektov, autoreklamy a podobných podvodov sa človek nezabezpečí v takýchto prípadoch. Bohužial sa dá asi len skonštatovať že človek sa učí na vlastných chybách. :o
ala42
10.07.07,12:44
Ďakujem všetkým za názor,
je totožný s mojim. Ťažko sa dá v tom dačo spraviť. Nemáte náhodou vzor takej zmluvy s exekučným titulom ? Topiaci sa aj slamky chytá..
Je mi jej ľúto, ale za blbosť sa platí..je to kruté.
Ala
Monika Kováčová
10.07.07,12:45
Nemáte náhodou vzor takej zmluvy s exekučným titulom ? Topiaci sa aj slamky chytá..
Je mi jej ľúto, ale za blbosť sa platí..je to kruté.
Ala

To nie je slamka, ale riadne poleno :D, žiaľ uvedené musí spísať notár na notárskom úrade... mňa to stálo 4000,- Sk, ale ver, že kým nebudem slobodne dýchať ja, nebude ani ona... :cool:
Oľga Vlníková
08.11.07,11:24
Ahoj Ala42. ja, respektíve môj švagor má tento istý alebo skôr podobný problém.Figuroval ako ručiteľ v istom úvere, ktorý si od banky zobral jeho tzv. "kamarát" Bolo to priblžne v roku 2002. Dlžník zaplatil prvé 3 splátky a potom sa na to vykašľal. Povinnosť platiť prešla na ručiteľa /jednalo sa o úver vo výške 100.000.-/ Išlo to aj cez súd, aj bol švagrom vyzvaný, aby začal splácať, ale bez efektu. Tak to švagor platil zaňho resp. mu to strhávali zo mzdy. V roku 2005 švagor celý úver zaplatil. Zaujímalo by ma, aká je v tomto prípade premlčacia doba na vymáhanie peňazí od tohoto človeka.
Tanče
09.11.07,08:27
Ahoj Ala42. ja, respektíve môj švagor má tento istý alebo skôr podobný problém.Figuroval ako ručiteľ v istom úvere, ktorý si od banky zobral jeho tzv. "kamarát" Bolo to priblžne v roku 2002. Dlžník zaplatil prvé 3 splátky a potom sa na to vykašľal. Povinnosť platiť prešla na ručiteľa /jednalo sa o úver vo výške 100.000.-/ Išlo to aj cez súd, aj bol švagrom vyzvaný, aby začal splácať, ale bez efektu. Tak to švagor platil zaňho resp. mu to strhávali zo mzdy. V roku 2005 švagor celý úver zaplatil. Zaujímalo by ma, aká je v tomto prípade premlčacia doba na vymáhanie peňazí od tohoto človeka.

pozri Obč. zákonník Premlčacia doba
§ 101


Pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.

..a ďalšie §§

OZ_§101
Oľga Vlníková
09.11.07,15:47
Ďakujem za radu.