oneill
09.02.05,17:11
hmmm chcem zacat podnikat no neviem ako nato ci mam byt zivnostnik alebo zalozit sro chcle by som otvorit kadernictvo ,ako nato pripadne kde dostanem ziadosti tlaciva a podobne ... som z KE bol by som rad ak by ste mi pomohli aspn troska dakujem
Jano1961
10.02.05,12:10
hmmm chcem zacat podnikat no neviem ako nato ci mam byt zivnostnik alebo zalozit sro chcle by som otvorit kadernictvo ,ako nato pripadne kde dostanem ziadosti tlaciva a podobne ... som z KE bol by som rad ak by ste mi pomohli aspn troska dakujem
Lepšie je živnostík. Vyber sa na živnostenský úrad v Košiciach.Povedia Ti všetko
čo potrebuješ. Vyplniť žiadosť, vypis z registra trestov atď.
Luckasari
10.02.05,13:11
aj živnosť aj s.r.o. má svoje pre a proti
pri živnosti sa ručí celým svojím majetkom, aj súkromným, pri s.r.o. len splateným vkladom
napr. čo sa týka odvodov, pri živnosti sa platia podľa príjmu, a pri s.r.o. sa urobím pracovná zmluva a platia sa so mzdy, to je podľa mňa + pre s.r.o., lebo živnostníci dosť veľa na tých odvodoch platia
živnosť sa asi zakladá ľahšie, ako s.r.o.
treba zvážiť všetky pre a proti, nie rýchlo sa ponáhľať k živnosti, alebo k s.r.o.
Jano1961
11.02.05,06:08
aj živnosť aj s.r.o. má svoje pre a proti
pri živnosti sa ručí celým svojím majetkom, aj súkromným, pri s.r.o. len splateným vkladom
napr. čo sa týka odvodov, pri živnosti sa platia podľa príjmu, a pri s.r.o. sa urobím pracovná zmluva a platia sa so mzdy, to je podľa mňa + pre s.r.o., lebo živnostníci dosť veľa na tých odvodoch platia
živnosť sa asi zakladá ľahšie, ako s.r.o.
treba zvážiť všetky pre a proti, nie rýchlo sa ponáhľať k živnosti, alebo k s.r.o.
Luckasari potreboval by som od teba radu.Som živnostník, sám si robím jednoduche
účtovníctvo, doteraz to pre mňa bolo vyhodnejšie pre jednoduchosť a odvody do
soc.poisťovne boli znesiteľné. Ale keď si urobím s.r.o a sám som konateľ ako je to
technicky,že sám zo sebou urobí pracovnú zmluvu trebars na 10 000.-Sk a z tej
sumy budem platiť odvody. To firma trebars Fero Novák -PT s.r.o podpíše pracovnú
zmluvu s Ferom Novákom zamestnancom?
Evanka
11.02.05,06:20
Nie som sice Luckasari, ale vidim, ze nie je momentalne na porade prihlasena, tak Ti odpovedam aj ja. Jano, je to sice divne, ale je to tak. To firma XY s.r.o, v ktorej je Fero Novak sam spolocnikom a konatelom, podpíše pracovnú zmluvu s Ferom Novákom zamestnancom.
Jano1961
11.02.05,06:51
Ďakujem Evanka za odpoveď a ešte sa chcem spýtať na odvody do zdravotnej
poisľovne. Budem mať ako Fero Novák ten plat 10 000.-Sk, Budem odvádzať
do ZP 14 prercent . Ale už zo zisku mojej Fero Novak-s.r.o spoločnosti nebudem
odvádzať ďalšie peniaze do ZP ,iba 14 percent z tých 10 000.-Sk.Dobre som
tomu porozumel? Myslel som tak,že s.r. o, bude mať daňový základ 500 000.-Odvediem
z toho 19 percentnu daň a to je všetko. A ešte niečo.Nie som platcom DPH.
Nemusím byť platcom DPH keď mám s.r.o a prekročím určitu hranicu príjmu?
Niečo som počul ,že je to 1,5 mil.sk. Kedy sa musím stať platca DPH ako právnicka
osoba?
petra:-)
11.02.05,07:00
Ten limit pre plátcu platí pre všetky podnikajúce osoby, nie len pre PO. Ostatné je tak ako píšeš. Zisk zdaníš a môžeš si ho vyplatiť. Nie sú žiadne ďalšie odvody. :) A z toho platu neodvádzaš len ZP ale aj SP, 19% daň a tvoríš 0,6% SF.
Jano1961
11.02.05,07:44
Ten limit pre plátcu platí pre všetky podnikajúce osoby, nie len pre PO. Ostatné je tak ako píšeš. Zisk zdaníš a môžeš si ho vyplatiť. Nie sú žiadne ďalšie odvody. :) A z toho platu neodvádzaš len ZP ale aj SP, 19% daň a tvoríš 0,6% SF.
ďakujem Petra za odpoveď.Keď si písala o sociálnom fonde ,keď mám zamestnanca
trebars jedného a som ako živnostník v zisku, tak mu môžem prispievať z hrubej
mzdy od 0,6percent až do 1 percenta,niekedy dávno som to niekde čítal.Neviem
či sa na tom niečo zmenilo že to môže byť od tých 0,6 do 1 percenta.
petra:-)
11.02.05,15:46
Čítal si to asi v zákone o sociálnom fonde č.152/1994 §3 ods.1 písm.a. Treba si však pozrieť aj §3 ods.2, ktorý hovorí, že do výšky 1% tvorí zamestnávateľ, kt. mal zisk, zaplatil všetky odvody.... len vtedy ak je tento zvýšený prídel dohodnutý v kolektívnej zmluve. Predpokladám, že u Teba nemáš odbory ani kolektívnu zmluvu, takže tvoríš len 0,6%. Povinný prídel sa netvorí z celej hrubej mzdy, ale podľa §4 ods 1, ktorý hovorí - súhrn hrubých miezd, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávene účely.
Jano1961
11.02.05,16:12
Ano Petra to som myslel.Tak to vyzerá,že som keď som doteraz odvádzal 1% do
SF za zamestnanca /samozrejme som nemal kolektívnu zmluvu / som robil zle.
Vykašlem sa na to, odteraz začnem odvádzať 0,6%.Dík za radu.
oneill
16.02.05,13:00
bol by som rad ak by ste mi dali niejake rady co a ako ci uz pri sro alebo zivnosti ak mozete tak cez icq 165850234 popripade mail vkrupas@atom.sk
Yaya
18.02.05,13:00
Zdravím. Oneill, ak chceš predovšetkým kaderníctvo radím FO. Mám s tým nejaké skúsenosti, s.r.o. by som v tomto prípade nezaložila. Odvíja sa to aj od toho o akej činnosti ešte uvažuješ.
chuda06
24.02.05,12:17
Ahojte,

mam maly dotaz, najma naskusenejsich poradcov.

Prave zakladame sro jednoosobovu. V buducnosti sa moze stat a je v plane, ze pribude dalsi spolocnik. Moja otazka znie, ci bude nutne spisat spolocensku zmluvu (asi ano, kedze pribudne novy spolocnik a zakladatelska listina asi prestava platit). Bude nutne ju opat regsitrovat na OR SR s 10,000 Sk kolkom? Novy zapis do zbierky listin?

dakujem
lenkak
24.02.05,12:20
Každú zmenu treba zapísať v spoločenskej zmluve a zmeny sa registrujú do OR.