patriciavlnkova
09.07.07,13:03
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť so založením živnosti. Pracujem ako účtovníčka v zahraničnej firme a popri zamestnaní by som si chcela založiť živnosť a pracovať ako účtovníčka aj externe.
Snažila som sa nájsť odpovede na tieto otázky, ale zatiaľ sa mi to nepodarilo, tak možno tu.

Aký typ ohlasovacej živnosti si musím založiť?
Je dôležité vzdelanie alebo dlžka praxe?

Ďakujem za odpoveď
ZuzanaP
09.07.07,11:11
Melnick
09.07.07,11:16
Stačí ísť na ŽÚ a vybaviť si ohlasovaciu živnosť - vedenie účtovníctva. Na moje veľké prekvapenie - nepotrebuješ nič. Keď som sa oháňala vysvedčeniami a osvedčeniami, bolo mi taktne povedané,že : "túto činnosť môže robiť aj osoba so základným vzdelaním,pretože dnes sú už také vynikajúce programy na vedenie účtovníctva ,že nepotrebujete ani vzdelanie. "

Ja samozrejme s touto teóriou hlboko nesúhlasím.
ZuzanaP
09.07.07,11:34
Stačí ísť na ŽÚ a vybaviť si ohlasovaciu živnosť - vedenie účtovníctva. Na moje veľké prekvapenie - nepotrebuješ nič. Keď som sa oháňala vysvedčeniami a osvedčeniami, bolo mi taktne povedané,že : "túto činnosť môže robiť aj osoba so základným vzdelaním,pretože dnes sú už také vynikajúce programy na vedenie účtovníctva ,že nepotrebujete ani vzdelanie. "

Ja samozrejme s touto teóriou hlboko nesúhlasím.

:eek: ach jaj
evina
09.07.07,11:59
Stačí ísť na ŽÚ a vybaviť si ohlasovaciu živnosť - vedenie účtovníctva. Na moje veľké prekvapenie - nepotrebuješ nič. Keď som sa oháňala vysvedčeniami a osvedčeniami, bolo mi taktne povedané,že : "túto činnosť môže robiť aj osoba so základným vzdelaním,pretože dnes sú už také vynikajúce programy na vedenie účtovníctva ,že nepotrebujete ani vzdelanie. "

Ja samozrejme s touto teóriou hlboko nesúhlasím.

Takéto niečo môže povedať práve ten človek bez základného vzdelania...Ak by dokončil aspoň to základné asi ani nemôže takúto blbosť vytvoriť...
Johanka
09.07.07,12:56
... no hádam aspoň čítať by mohol taký účtovník-operátor vedieť, ja by som žiadala aspoň potrdenie o absolvovaní prvého polroka 1.ročníka ZŠ :rolleyes: .
Leila2006
10.07.07,06:00
Všimni si ešte toto ustanovenie, neviem, síce, píšeš, že ide o zahraničnú firmu...
Zákonník práce
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti
(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo odborná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.
Dada
10.07.07,06:06
Všimni si ešte toto ustanovenie, neviem, síce, píšeš, že ide o zahraničnú firmu...
Zákonník práce
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti
(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo odborná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

To by platilo, ak by činnosťou firmy, v ktorej pracuje, bolo vedenie účtovníctva.
Leila2006
10.07.07,06:13
To by platilo, ak by činnosťou firmy, v ktorej pracuje, bolo vedenie účtovníctva.

Jasné, máš pravdu.
anklar
10.07.07,15:07
Stačí ísť na ŽÚ a vybaviť si ohlasovaciu živnosť - vedenie účtovníctva. Na moje veľké prekvapenie - nepotrebuješ nič. Keď som sa oháňala vysvedčeniami a osvedčeniami, bolo mi taktne povedané,že : "túto činnosť môže robiť aj osoba so základným vzdelaním,pretože dnes sú už také vynikajúce programy na vedenie účtovníctva ,že nepotrebujete ani vzdelanie. "

Ja samozrejme s touto teóriou hlboko nesúhlasím.
Ahoj Melnick. V mene všetkých účtovníkov-Poraďákov a za nich, som sa hlboko, ťažko a nenapraviteľne urazila. Takže, podľa toho ŽÚ aj osoba, ktorá bude bez vzdelania bude podľa nich môcť robiť účto! A bude sa vedieť taká osoba s ľahkosťou pohybovať v zákonoch, ich novelách, vyhláškach, predpisoch? Dokáže sledovať a striehnuť čo vyšlo nové, na čo dávať sakra pozor, atď.? Bez vzdelania to bude môcť robiť len preto že si obstará vynikajúci program na účto? To ma dobre držte! To budú účtovníci! (A to bude pokút!) To budú len takí účtovníci/čky, akú som mala doteraz aj ja. No, stratila som dych.
Orsz
10.07.07,15:37
Vy ste to ešte nepochopili? A na čo by potom boli daňoví kontrolóri? Veď pre nich je len potešenie, keď nájdu takú neporiadnu účtovníčku :rolleyes: . Či tomu niekto chce veriť, alebo nie. Viazané živnosti sú v súčasnosti väčšinou také, ktoré ohrozujú zdravie a bezpečnosť ľudí - teda pri ich výkone si to vyžaduje odbornosť a vyškolenie - ako sú remeselné práce, atď. Čo k tomu dodať?
Janurka
10.07.07,16:16
Nedá mi nezapojiť sa do tejto diskusie. S účtovníctvom a administratívou mám 30 ročnú prax. V r. 1995 som si zakladala živnosť a žiadali odo mňa potvrdenia od bývalých zamestnávateľov. Po ukončenej "malej privatizácii", keď nikto nevedel, čo komu patrí a ako sa nový "podnik" volá.
Nakoniec stačilo čestné prehlásenie. Asi pred rokom sa mi dostal do ruky živnostenský list môjho klienta. Neverila som vlastným očiam. Mal tam asi 25 položiek, medziiným aj vedenie účtovníctva, programátorské práce, ekonomické poradenstvo. Vie o tom asi toľko, ako ja o zostrojení rakety.
Ale čo už. Možno by pomohli kontrolóri DÚ. Avšak len vtedy, keď by tých kontrol bolo čo najviac, čo najviac pokút, čo najviac "vymúdrených" podnikateľov, ktorí by si konečne uvedomili, že účtovníctvo nie je to posledné, čo s podnikaním súvisí. A ešte jedna poznámka. Neviem, kde osoby, ktoré absolvujú len rekvalifikačný kurz majú odvahu viesť účtovníctvo inej osobe.
Milan Benka
10.07.07,17:17
Keďže účtovníctvo je voľná živnosť (tzv. ohlasovacia) nič s tým neurobíme. Kým si vláda neuvedomí, že štátnu pokladnicu lepšie nakŕmi, ak budú účtovníctvo spracovávať kvalifikovaní ľudia. Pretože ani kontrolóri z DU nestíhajú skontrolovať každého.
Alebo inak povedané, môže robiť cap záhradníka?
Melnick
10.07.07,17:23
Asi pred rokom sa mi dostal do ruky živnostenský list môjho klienta. Neverila som vlastným očiam. Mal tam asi 25 položiek, medziiným aj vedenie účtovníctva, programátorské práce, ekonomické poradenstvo. .

Zrejme na celom Slovensku,je postup pri vybavovaní rovnaký,svedčí o tom aj príspevok - jeho časť od Janurky.
To čo si o tom myslím,som napísala červene v príspevku č. 3

A tu je ďalší dôkaz,že to tak skutočne je.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=421191&postcount=2