Kacicka
09.07.07,13:47
Ahojte, potrebovala by som poradiť...CD-ROM nečíta akékoľvek médium.
Správca PC mi ukazuje chybu: Ovládač zistil chybu radiča na \Device\CdRom0.

Prosím poraďte mi.

Ďakujem.
tuxik senior
09.07.07,12:13
chyba zakladnej dosky alebo elektroniky priamo v dvd mechanike, kabli k mechanike.

pokial je to v praci volat IT. pokial je to doma od znameho alebo kolegu pozicat DVD rom vyskusat v pc ci funguje, a tu "zlu" vyskusat v inom pc. tym zaraz budes vediet ci je problem v mechanike.

je otazne co su pouzite za komponenty, ale je mala sanca ze to je aj chyba windowsu (zle detekovany problem).
Kacicka
09.07.07,13:35
Káble by mali byť dobre, pozerala som ich. Náhradnú dvd-rom nemám k dispozícii. Mohla by to byť aj zanesená hlava?
tuxik senior
09.07.07,13:46
v pripade zanesenia prachom by sa dvd rom mechanika snazila dvd alebo cd nacitat pricom by zatuhol pc alebo by sa objavilo prazdne CD.
Vami popisana chyba, ktoru detekoval ovladac urcite nebude sposobena prachom na optike :-) to by ho tam prinajmensom muselo byt pol kila aby nebolo mozne pohnut s optikou.
kabel sa moze zdat neporuseny no aj napriek tomu moze byt vadny, staci mensia zmena v odpore niektoreho vlakna IDE kablu a uz je identifikovany chybny stav.

pred mesiacom som krutil hlavou nad PC, ktore som skladal a kolega mi stale tvrdil ze mu nefunguje disk, vzdy ked to priniesol ku mne tak vsetko fungovalo tak ako malo nakoniec som vymenil IDE kabel a div sa svete fungovalo to. kabel bol vadny uz od vyroby - zly kontakt.

pre doskusanie mozete skusit prehodit kabel z disku s kablom na dvdrom. tym sa zmeni ako kabel tak radic priradeny zariadeniu. pokial je disk aj dvdrom na jednom kabli je chybna elektronika v mechanike. pokial su na rozdielnych kabloch malo by to fungovat.

edit:
{
myslim tym postup zameny kablu. kde by sa mala mechanika tvarit ako ziva a disk nepojde nacitat - v pripade chybnej zakladnej dosky. v pripade chybnej elektroniky na dvdrom by mal nabehnut windows bez akehokolvek problemu, pokial sa BIOS zamene dokaze prisposobit, no nie vzdy to funguje.
}

existuje viacero sposobov ako to otestovat kde je chyba len neviem ci mate skusenosti s BIOS-om. predpokladam ze asi nie.
Chobot
09.07.07,13:50
Káble by mali byť dobre, pozerala som ich. Náhradnú dvd-rom nemám k dispozícii. Mohla by to byť aj zanesená hlava?

V CD mechanike nie je hlava, je tam optika - šošovka. Tá by sa nemala až tak zanášať, ale je možné ju prečistiť (vyleštiť) mäkkou handričkou a technickým liehom, ale jemne, aby si ju nepoškriabala alebo neposunula.

Treba vybrať mechaniku, otvoriť a šošvku vyleštiť. Ale neverím, že by to pomohlo. To vyzerá byť niečo iné. Keby to bola zanesená šošovka, tak to neprišlo z ničoho nič, ale najprv by ti nevedal prečítať určité typy médií (napr. staršie) a potom postupne by odchádzali aj ostatné (nakoniec originálky, ktoré sú lisované).

Ak je tá mechanika staršia (t.j. viac ako 3 roky), tak sa ti neopaltí investovať do opravy. Dnes stoja DVD napľovačky niečo cez 1000 SKK, DVD ROM aj polovicu.
tuxik senior
09.07.07,14:42
V CD mechanike nie je hlava, je tam optika - šošovka. Tá by sa nemala až tak zanášať, ale je možné ju prečistiť (vyleštiť) mäkkou handričkou a technickým liehom, ale jemne, aby si ju nepoškriabala alebo neposunula.

Treba vybrať mechaniku, otvoriť a šošvku vyleštiť. Ale neverím, že by to pomohlo. To vyzerá byť niečo iné. Keby to bola zanesená šošovka, tak to neprišlo z ničoho nič, ale najprv by ti nevedal prečítať určité typy médií (napr. staršie) a potom postupne by odchádzali aj ostatné (nakoniec originálky, ktoré sú lisované).

Ak je tá mechanika staršia (t.j. viac ako 3 roky), tak sa ti neopaltí investovať do opravy. Dnes stoja DVD napľovačky niečo cez 1000 SKK, DVD ROM aj polovicu.

dovolim si jemne podotknut.
cistenie optik nezvladaju ani v servisoch a cistenie doma je uz fakt ... :D
nemozem posudzovat Vasu zrucnost pretoze Vas nepoznam, mozno to zvladate. teoria a prax su niekedy velmi odlisne, rozobratie dvd mechaniky je zalezitostou 2 minut v pripade destruktivneho rozobratia tak 10 sekund :rolleyes: . poskladanie vsak uz nemusi byt tak jednoduche pretoze staci milimeter a uz to moze byt horsie ako pred rozobratim, v pripade posunutia optiky ide este o radovo mensie posuvy.

plne suhlasim s nazorom, ze ak je to starsia mechanika tak namiesto psekulacii a lamania si hlavy zakupit novu :-)
lenkak
09.07.07,16:47
poprípade ak je v záruke reklamovať.
Chobot
10.07.07,07:19
dovolim si jemne podotknut.
cistenie optik nezvladaju ani v servisoch a cistenie doma je uz fakt ... :D
nemozem posudzovat Vasu zrucnost pretoze Vas nepoznam, mozno to zvladate. teoria a prax su niekedy velmi odlisne, rozobratie dvd mechaniky je zalezitostou 2 minut v pripade destruktivneho rozobratia tak 10 sekund :rolleyes: . poskladanie vsak uz nemusi byt tak jednoduche pretoze staci milimeter a uz to moze byt horsie ako pred rozobratim, v pripade posunutia optiky ide este o radovo mensie posuvy.

plne suhlasim s nazorom, ze ak je to starsia mechanika tak namiesto psekulacii a lamania si hlavy zakupit novu :-)

Čistenie optiky tiež nedoporučujem, pokiaľ mechanika funguje správne. Ale ako poslednú možnosť pred vyhodením mechaniky to schvaľujem. Aj keď neverím, že by to nejak pomohlo.

Robil som to raz, mm DVD ROM, ktorý prestal čítať DVD médiá, bral len CD. Rozobral som ho, prečistil a po zložení robil to isté, nič nepomohlo. Asi bolo niečo pokazené v elektronike. Tak ho mám ako záložnú CD mechaniku, dokúpil som novú DVD napaľovačku.
Kacicka
11.07.07,09:21
No teda prehodila som IDE káble, pc nefungovalo. Ináč spávca mi úkázal danú chybu, no keď otvorím jednotku dvd-r, tak mi ukáže prázdne médium... Ja som úplný laik, určite by som si netrúfla vyčistiť optiku. Keď si kontrolujem jednotku cez správcu, tak mi ukáže že zariadenie pracuje správne, no v zobrazovači udalosti mi ukázalo chybu radiča na cdrome. A urobilo mi to razom, bez toho aby mi najskôr nebralo určité média...neberie nič..
tuxik senior
11.07.07,10:16
pokial po prehodeni kabla pc funguje tak je chybna elektronika alebo mechanika optiky DVD mechaniky, v tom pripade reklamovat alebo kupit novu. v oboch pripadoch by oprava stala viac penazi ako nova mechanika
Kacicka
11.07.07,11:06
práveže pc nefungovalo, vôbec nenabehol.
Chobot
11.07.07,11:25
No teda prehodila som IDE káble, pc nefungovalo. Ináč spávca mi úkázal danú chybu, no keď otvorím jednotku dvd-r, tak mi ukáže prázdne médium... Ja som úplný laik, určite by som si netrúfla vyčistiť optiku. Keď si kontrolujem jednotku cez správcu, tak mi ukáže že zariadenie pracuje správne, no v zobrazovači udalosti mi ukázalo chybu radiča na cdrome. A urobilo mi to razom, bez toho aby mi najskôr nebralo určité média...neberie nič..

Čo to zanmená, že si prehodila IDE káble? Že si z HDD dala na DVDROM a naopak?

Tak potom ale nenabehol HDD a pravdepodobne bude problém v samotnom radiči na základnej doske. Treba ešte pozrieť v BIOSE, či radiče detekujú zariadena (HDD, DVDROM). Skús pripojiť na jeden radič (dúfam, že máš PATA, nie SATA) obe dve mechaniky - HDD aj DVD (DVD ale musíš prepnúť na slave). Potom uvidíš, či je vadný radič. Treba odskúšať všetky možnosti, pokombinovať a dôjsť na to, ktorá súčasť je chybná. Inak sa neponeš.
tuxik senior
11.07.07,11:30
aha ospravedlnujem sa :D .
tak to vypada, ked robim viac veci naraz. :)

no pokial nefungovalo, tak:
- bios si nedokaze poradit s prehodenou jednotkou
- je chybny radic na doske

po zapnuti pocitaca je potrebne parkrat stlacit klavesu "delete" cim sa dostanete do menu BIOSu.
po nabehnuti menu BIOSu podla druhu tohoto programu uvidite budto priamo jednotlive zariadenia na radici alebo po stlaceni klavesy enter sa vam zobrazia.
jedna sa o polozky s nazvom "Primary Master", "Primary Slave", "Secondary Master", "Secondary Slave"
ako ste spominala kable ste menila takze pri povodnom usporiadani kablov by tam mal byt pri "Primary Master" uvedeny nazov disku a pri "Secondary Master" uvedeny nazov mechaniky pokial to tam vsetko je, bude chybna mechanika a je potrebne ju vymenit.
V pripade, ze bude uvedeny len disk, zopakovat proceduru zameny kablov a znovu overenie v BIOSe nazvov, pokial zmizne nazov disku a objavi sa pri "Primary Master" nazov mechaniky, je chybny radic na zakladnej doske.

zdlhave riesenie ale asi najlepsie pochopitelne

edit:
V tomto stadiu by som to uz radsej zveril cloveku, ktory aspon trochu rozumie pocitacom(orientuje sa v BIOSe), pretoze BIOSy su rozne, a tym padom nie je mozne napisat univerzalny navod na identifikaciu chyby, ktorej riesenie nakoniec moze byt uplne inde. pomocou porady sa uz viac asi poradit neda, predsa je to IMAGINARNE riesenie problemu, ktory vyzaduje "osobny HW" pristup.
Kacicka
13.07.07,12:28
no ja mám SATA nie PATA, obe zariadenia mám v BIOSE ako Master. čo teraz?
tuxik senior
13.07.07,17:06
no ja mám SATA nie PATA, obe zariadenia mám v BIOSE ako Master. čo teraz?

disk nemozes mat SATA pretoze SATA standard je iny konektor ako ATA [IDE] rozhranie a to by ti potom nemohla zamenit kable.

master u oba preto. lebo su kazde na inom radici. na DVD mechanike je medzi IDE rozhranim a konektorom pre napajanie asi dalsich 6 alebo 7 pinov, ktore sa spajaju pomocou malej spojky (dzampra :) ). pokial chces aby bolo zariadenie SLAVE tak je to treba prepnut do polohy SLAVE alebo CABLE SELECT(vytiahnuty jumper), kde sa zariadenie prepne samo do rezimu slave pokial identifikuje ide master zariadenie na radici (pozor pokial su obe zariadenia CABLE SELECT tak dojdi ku konfliktu a nefunguje to).

takze prepnut to na jeden radic oba zariadenia - disk + DVD a uvidime co dalej. ale myslim ze fakt bude potrebne kupit novu dvdromku
Kacicka
14.07.07,05:35
No nie som odborník, ale v dokladoch k základnej doske sa píše o SATA1/SATA2: 150MB/sec Seriell ATA Anschluss a aj IDE1/2: Ultra ATA-66/100/133 Primary/Secondary IDEAnschlusse
tuxik senior
14.07.07,19:45
No nie som odborník, ale v dokladoch k základnej doske sa píše o SATA1/SATA2: 150MB/sec Seriell ATA Anschluss a aj IDE1/2: Ultra ATA-66/100/133 Primary/Secondary IDEAnschlusse

v dokladoch to moze byt, otazka je aky disk mas. pokial je to konektor cca 3cm x 0.5cm (konektor ma dutonku v tvare pismena L) tak je to sata co je v disku. v pripade ze si menila kabel dvdrom za kabel z disku tak je to obycajne ATA[IDE] rozhranie kde je konektor len pozdlzna "tycka"kde je asi 40? dierok resp 39. viem ze ATA-100 ma 40 zil a 133 ma 80 zilovy kabel.

SATA DVD mechaniky sa vyrabaju tak 8 mesiacov? mozno nieco dlhsie. neviem aky mas stary pocitac takze nedokazem posudit co je realne.
Chobot
16.07.07,06:44
v dokladoch to moze byt, otazka je aky disk mas. pokial je to konektor cca 3cm x 0.5cm (konektor ma dutonku v tvare pismena L) tak je to sata co je v disku. v pripade ze si menila kabel dvdrom za kabel z disku tak je to obycajne ATA[IDE] rozhranie kde je konektor len pozdlzna "tycka"kde je asi 40? dierok resp 39. viem ze ATA-100 ma 40 zil a 133 ma 80 zilovy kabel.

SATA DVD mechaniky sa vyrabaju tak 8 mesiacov? mozno nieco dlhsie. neviem aky mas stary pocitac takze nedokazem posudit co je realne.

Súhlasím, ale možno naozaj má SATA DVD, aj ja som tento rok dal synový taký.

Kacicka, pozri na obrázky a povedz, ktorý typ konektora máš na HDD a na DVD.
Kacicka
16.07.07,07:34
No mám PATA, čiže teraz mám prepnúť dvd do SLAVE a spustiť windows a dvd -rom by mala ísť? keď nie? Je chyba v radiči, či v mechanike? Prosím popíšte mi čo teraz mám urobiť?
Chobot
16.07.07,08:29
No mám PATA, čiže teraz mám prepnúť dvd do SLAVE a spustiť windows a dvd -rom by mala ísť? keď nie? Je chyba v radiči, či v mechanike? Prosím popíšte mi čo teraz mám urobiť?

Takže, na doske máš 2 PATA konektory. Máš zároveň asi aj 2 PATA káble, na každý môžeš pripojiť 2 PATA zariadenia.

Doteraz si mala na konektore č. 1 zapojený HDD a konektore č. 2 DVD. Je to tak?

Zistili sme, že HDD funguje na konektore č. 1 v poriadku. DVD na konektore č. 2 nešiel.

Najskôr odpoj DVD a pripoj HDD na konektor č. 2. Takto zistíš, či je konektor č. 2 v poriadku. Ak nerozpozná HDD, tak je niečo s konektorom.

Ak bude fungovať, tak ideme ďalej.

Na konektor č. 1 pripoj káblom obe zariadenia, pričom DVD prepni jumperom na slave. Zapni PC. Ak rozpozná iba HDD a DVD nie, skús to isté s druhým káblom. Ak spraví to isté aj s druhým káblom, skús to isté (obe zariadenia na jednom kábli) pripojiť na konektor č. 2. Ak aj tam to spraví to isté, tak je DVD mechanika v háji. Ak druhý konektor nerozpozná zairadenia, tak je port odídený (môže byť niektorý z tých mnohých pinov - kolíkov ulomený zo základnej dosky, čo ani nemusí byť vidno).

Len takýmto poprepájaním zistíš, čo je nefunkčné.
Kacicka
16.07.07,11:57
Ako mám na jeden konektor pripojiť 2 káble?
Kacicka
16.07.07,12:18
opravujem - na jeden konektor pripojiť jedným káblom aj DVD aj HDD?
Chobot
16.07.07,12:46
opravujem - na jeden konektor pripojiť jedným káblom aj DVD aj HDD?

Keď si pozrieš obrázok toho PATA kábla, tak ten má tri koncovky. Modrá sa pripája na dosku, na čiernu pripájaš prvé zariadenie - master a na šedú druhé zariadenie - slave. Myslím, že všetky PATA káble by mali mať tri konektory. Nemal som ešte taký, ktorý by mal iba dva konektory.
Kacicka
16.07.07,13:07
No ja mám na kábli z dvd-rom všetky tri koncovky čierne.
víločka
16.07.07,13:26
Ahojte.
Prepáčte, že "vpadám" do Vašej debaty, ale nevedeli by ste mi poradiť ako použiť profesionálnu kopírku ako scanner?? - je prepojená s PC a funguje aj ako tačiareň - MINOLTA Di250??

Budem Vám zauzlená, KOMUKOĽVEK

ďakujem, ďakujem, ďakujem
Chobot
16.07.07,13:32
No ja mám na kábli z dvd-rom všetky tri koncovky čierne.

Na farbe koncoviek nezáleží, zvyknú byť aj všetky červené. Ak ich máš tri, tak ten dlhší kus od stredného konektora sa pripája na dosku. A máš to.
Chobot
16.07.07,13:47
Ahojte.
Prepáčte, že "vpadám" do Vašej debaty, ale nevedeli by ste mi poradiť ako použiť profesionálnu kopírku ako scanner?? - je prepojená s PC a funguje aj ako tačiareň - MINOLTA Di250??

Budem Vám zauzlená, KOMUKOĽVEK

ďakujem, ďakujem, ďakujem

Vyzerá, že to máš typ staršej čierno-bielej kopírky (je to táto?):

http://www.bosservis.sk/akcie/di250/di250.html

Obávam sa, že tá nebola konštruovaná ako skener. Dokáže len kopírovať a prípadne tlačiť. Späť do PC komunikovať asi nevie. :(

Raz, keď to nemá vo funkciách, tak to tam nedorobíš.
víločka
16.07.07,13:54
Áno, presne tú. Ale chlapík čo nám ju predal, ju používal aj ako scanner, lebo dokúpili nejaké zariadenie za 40litrov.Hmm...

Ale ďakujem, si zlatý.
Chobot
16.07.07,13:58
Áno, presne tú. Ale chlapík čo nám ju predal, ju používal aj ako scanner, lebo dokúpili nejaké zariadenie za 40litrov.Hmm...

Ale ďakujem, si zlatý.


Tak sa ho skúste opýtať, ako to spojazdnil. Alebo vás len vodil za nos.

Veď to je blbosť dokupovať niečo za 40 tisíc, aby to mohol používať ako skener, keď za 10 tisíc má špičkový profesionálny skener.
kamowski
31.07.07,11:21
No, v tom opise sa píše:
"Štandardne inštalovaná pamäť:16 MB môže uschovať až 40 originálov
Pamäť rozšíriteľná:na max. 64 MB"

pozrel by som sa do návodu, tých 40 originálov predsa musí niekde zobraziť (už len pre možnosť výberu) a ak je spojená s PC ako tlačiareň tak predpokladám, že práve v PC. Ak áno, možno tam je voľba "Uložiť....."