Andrej Ahoy
09.02.05,19:24
Zdravim vsetkych radychtivych a radiacich.
Chcem si kupit fotak cez internet z USA. Som zivnostnik, vediem si JU, fotenie mam aj v zivnosti. Mam niekolko otazok:
Ako si dat do nakladov cenu v USD, ako zapocitat postovne naklady. Ake je clo pri dovoze fotoaparatu na Slovensku? Cena bude okolo 30 000 Sk (okolo 1000 USD).
Dakujem vsetkym.

Ahoy:)
Sefcikova
13.02.05,14:51
no a nemôžeš si kúpiť foťák tu? takto to máš tak

pošleš objednávku
pošlú ti fa na 1000.- USD
príjmeš fa (zrejme zálohovú) v prepočte dňa vystavenia (NBS) cca 30 000.-Sk
uhradíš fa z účtu, dáš príkaz na úhradu 1000.-USD, banka to prepočíta cez svoj kurz dňom úhrady
keď im prídu peniaze, pošlú ti foťák
dostaneš avízo z colného, prídeš, dostaneš JCD, kde budeš mať uvedené aj clo, ktoré musíš zapl. - to je vlastne DPH
ak si platca DPH, zaúčtuješ narmálne, ak nie si plátca DPH podáš ako SZČO daňové priznanie z DPH
píšem dobre opravte ma niekto

ak bola FA zálohová, odkontroluj si aby ti prišla aj originál
v účtovníctve zúčtuješ kurzové rozdiely
pokiaľ by mal foťák hodnotu viac ako 30000.- Sk - odpisuješ ho 4 roky
(30000 / 4)
pokiaľ menej hodíš ho do nákl. ale ho eviduj ako majetok plne odpísaný

pokiaľ si nerobíš účtovníctvo, ale uplatňuješ paušálne výdaje 25%, potom všetko čo som tu napísala je zbytočné, ahoj, zdravím a čau
Danuska
14.02.05,12:27
Ak je neplátca DPH, tak DPH zaplatená colnici mu zvyšuje cenu foťáka, poštovné ti zvyšuje cenu foťáku/náklady obstarania/ rovnako aj clo /asi 11% ale negarantujem, pozri colný sadzobník, tam je to presne/, ak foťák odpisuješ a si plátca DPH, tak nezabudni cenu zdvihnúť o dopravné a clo, ak si neplátca DPH, tak aj o DPH = tých 30000 sa vzťahuje na toto všetko, tak príjemnú prácu
zuzka_
06.04.09,17:45
rada by som sa spýtala:
chcela by som si kúpiť tablet v rakúsku.. mena je euro, takže to už nieje problém.. kúpi mi to ale kamarát, ktorý tam býva, takže to príde na jeho meno.. môžem si to zarátať do výdajov?
Tweety
06.04.09,18:05
rada by som sa spýtala:
chcela by som si kúpiť tablet v rakúsku.. mena je euro, takže to už nieje problém.. kúpi mi to ale kamarát, ktorý tam býva, takže to príde na jeho meno.. môžem si to zarátať do výdajov?
Ak budú doklady o nákupe na jeho meno, tak nie.
zuzka_
06.04.09,18:55
a ak tam nebude žiadne meno..?
Tweety
06.04.09,19:01
a ak tam nebude žiadne meno..?
Ak to bude klasický pokladničný doklad, nie faktúra, tak áno.
zuzka_
06.04.09,19:10
Ďakujem..