hlucia
09.07.07,15:58
Dobrý deň chcem sa spýtať. Podnikateľ od januára používa súkromné auto na podnikanie. Predtým mal auto zaradené v majetku firmy. Avšak akosi mi to nepovedal a ja som mu bločky za benzín nahrávala do dph. Teraz som sa to dozvedela a za ten prvý kvartál mi tie bločky spravili 2000 na dph. Musím teraz spraviť opravné priznanie k dph.A neviem ako na to. Ešte som nikdy nerobila opravné. Neviete aká je pokuta za opravné daň. priznanie? ďakujem za rady.
Marianna01
09.07.07,14:02
na www.drsr.sk nájdeš kalkulačku, kde si vypočítaš penále. Ale ak sa nemýlim, len Ti to dodania, z tejto sumy nevyjde pokuta.
Jana Acsová
09.07.07,14:05
Dobrý deň chcem sa spýtať. Podnikateľ od januára používa súkromné auto na podnikanie. Predtým mal auto zaradené v majetku firmy. Avšak akosi mi to nepovedal a ja som mu bločky za benzín nahrávala do dph. Teraz som sa to dozvedela a za ten prvý kvartál mi tie bločky spravili 2000 na dph. Musím teraz spraviť opravné priznanie k dph.A neviem ako na to. Ešte som nikdy nerobila opravné. Neviete aká je pokuta za opravné daň. priznanie? ďakujem za rady.Ak budete opravovať už podané daňové priznanie po lehote na jeho podanie, bude sa jednať o dodatočné, nie opravné daňové priznanie. Vyplní sa rovnako ako riadne, navyše je riadok 35 týkajúci sa rozdielu oproti podanému daňovému priznaniu.

Ak sa jedná o osobné motorové vozidlo v súkromnom vlastníctve, môžu sa uplatniť iba náhrady a tam zastávam názor, že právo na odpočítanie dane z dokladov o nákupe nie je možné uplatniť. Keby sa jednalo o iný druh vozidla, tam by pripadal do úvahy postup podľa § 19 ods. 2 písm. l) a uplatnenie práva na odpočítanie dane. Ale to by nemohol byť osobný automobil.
hlucia
09.07.07,14:08
ďakujem pekne, naozaj som sa zle vyjadrila ide o dodatočné daň. priznanie
Jana Acsová
09.07.07,14:10
...by pripadal do úvahy postup podľa § 19 ods. 2 písm. l) ...V tomto prípade mám na mysli zákon o dani z príjmov a teda prístup k posudzovaniu výdavku ako takého v porovnaní s náhradami za PHL podľa § 19 ods. 2 písm. e a následné posúdenie výdavku pri uplatnení práva na odpočítanie dane podľa zákona o dani z pridanej hodnoty.

Čo sa týka sankcie, Marianna01 uviedla odkaz na stránku drsr, viac príspevkov v iných témach je už aj na Porade (priam veľa, skúste vyhľadať).
Jana Acsová
09.07.07,14:12
ďakujem pekne, naozaj som sa zle vyjadrila ide o dodatočné daň. priznanieNevadí ... preto to vždy pre istotu upresňujem. Aby nedošlo k omylu.
Podanie opravného dańového sa totiž nespája so sankciami, nakoľko sa týka podania v termíne (ibaže po podaní riadneho DP). Jedná sa o opravu v termíne, kedy sa na pôvodne podané DP neprihliada.

Predmetné uvádzam najmä pre ostatných užívateľov Porady a čitateľov príspevkov.
hlucia
09.07.07,18:50
Ešte by som sa chcela opýtať ako mám postupovať s dokladmi. Nechať založené chybné daň. priznanie spolu s výstupnými zostavami, alebo stačí urobiť nové a to založiť?ďakujem
Orsz
09.07.07,18:53
Ešte by som sa chcela opýtať ako mám postupovať s dokladmi. Nechať založené chybné daň. priznanie spolu s výstupnými zostavami, alebo stačí urobiť nové a to založiť?ďakujem

Treba aj chybné, a teda pôvodné. A potom dodatočné s vyznačenými opravami. Ja to tak robím.
hlucia
09.07.07,18:56
Ok ďakujem, inak nie je tu niekto kto pracuje v alfe. Neviem prísť nato akoby sa tu dalo vytlačiť dodatočné dp. resp. doplniť r. 35
Orsz
09.07.07,18:59
Ok ďakujem, inak nie je tu niekto kto pracuje v alfe. Neviem prísť nato akoby sa tu dalo vytlačiť dodatočné dp. resp. doplniť r. 35

Ja robím v MRP, a ten riadok si dopisujem v PC - program mi dovolí úpravy na DP pred vytlačením. V alfe by mala byť tiež taká možnosť.
hlucia
09.07.07,19:02
Skúsim to ešte pohľadať.
Orsz
09.07.07,19:02
[quote=Orsz;495139]Ja robím v MRP, a ten riadok si dopisujem v PC - program mi dovolí úpravy na DP pred vytlačením. V alfe by mala byť tiež taká možnosť.Skús pozrieť tu:

http://www.porada.sk/t4907-ako-na-alfu.html?highlight=dodato%E8n%E9+DPH
Vladimír Ozimý
10.07.07,04:29
Ok ďakujem, inak nie je tu niekto kto pracuje v alfe. Neviem prísť nato akoby sa tu dalo vytlačiť dodatočné dp. resp. doplniť r. 35


hm mne to program nedovolí a ja to tam dopíšem ručne...:)