Janusa
09.07.07,18:30
Prosím o radu:
Naša firma má viac automobilov písaných na firmu, ktoré sa využívajú na montáže. Montážni pracovníci sú ale živnostníci. Môžem ich uvádzať do knihy jázd ako šoférov aj keď nie sú zamestnanci? Môžem si dávať do nákladov spotrebu PHM a iné pri týchto cestách?
Ďakujem.
Janusa
10.07.07,06:57
Neporadí mi niekto?
Denda
10.07.07,10:51
Prosím o radu:
Naša firma má viac automobilov písaných na firmu, ktoré sa využívajú na montáže. Montážni pracovníci sú ale živnostníci. Môžem ich uvádzať do knihy jázd ako šoférov aj keď nie sú zamestnanci? Môžem si dávať do nákladov spotrebu PHM a iné pri týchto cestách?
Ďakujem.
Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Nepoznáme zmluvne dohodnuté podmienky so živnostníkmi a využívanie automobilov. Pri takto zadanej otázke, odpoveď NIE.
Janusa
11.07.07,05:55
Dohoda medzi nami a živnostníkmi je taká, že dostávajú peniaze za hodinu práce. Na našich autách sa len vozia na montáž, lebo je to výhodnejšie.V podstate sa mi jedná o to, či do knihy jázd môžem napísať šoféra, ktorý nie je u nás zamestnaný, ale ide na cestu, ktorá súvisí s podnikaním firmy - teda montáž zariadenia. Mohli by mať daňováci niečo proti? Zatiaľ som sa snažila to nejako v knihe jázd nahrádzať našimi zamestnancami, ale stále sa to nedá.Tak mi prosím poraďte. Ďakujem.
zlatica76
11.07.07,06:05
Zalezi na tom koho dostanes na kontrolu. Napisem priklad (velmi podobny)

Mame montaznikov-zivnostnikov, ktorym zabezpecujeme na stavbach ubytovanie. Faktury su na nasu firmu, prip. z tychto faktur odvadzame aj DPH. Prisli z danoveho uradu na kontrolu a tieto faktury nam vyhodili, ze ubytovanie si ma hradit konkretny montaznik-zivnostnik.

Dali sme odvolanie na danove riaditelstvo a odtial prisla odpoved, ze pokial zivnostnik vykonava pre nas prace, ktore potom dalej fakturujeme, tak naklad na ubytovanie tohto zivnostnika je danovo uznany.

A pikoska? Uradnici z miestneho okresneho danoveho uradu toto usmernenie danoveho riaditelstva neuznali a nadalej sa nam snazia tieto naklady vyhodit z uctovnictva :)

Takze, moj osobny nazor je, ze mozes mat v majetku auta, ktorym rozvazas montaznikov-zivnostnikov na stavby, lebo je to naklad, ktorym dosahujes zdanitelny prijem. A podla mna ani nemusis jazdy kamuflovat vlastnymi zamestnancami, lebo mas predsa zmluvne podlozene, ze ten-ktory zivnostnik v danom obdobi pre teba pracoval. Naklady na toto auto su danovo uznane (a samozrejme, musis pocitat nadspotrebu).
betka
11.07.07,06:26
Mne to zaváňa závislosťou....
Možno by som prižmúrila oko, keby vastník auta vyfakturoval konečnému spotrebiteľovi za montážne práce i dopravu:
teda: počet km, kt. vykonali títo "živnostníci" autom pre spotrebiteľa montážnych prác.
Alebo by mali montážnici prenajaté auto ....

Podnikkateľ koná vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť.....(základná poučka podnik.)
títo živnostníci sa mi zdá, že sú závislý od svojho "zamestnávateľa", možno im poskytuje "zamestnávateľ" na tieto práce i vlastné náradie, robia o 7-15 hod, robia len pre tohto jedného "zamestnávateľa"....
Viac kontrolorov, viac chutí, čo sa rozhodnú kontrolovať a ako to odôvodnia, či uznajú alebo nie, musíme si to len obhájiť, prečo tak a nie onak. môj názor.
Denda
11.07.07,06:30
Dohoda medzi nami a živnostníkmi je taká, že dostávajú peniaze za hodinu práce. Na našich autách sa len vozia na montáž, lebo je to výhodnejšie.V podstate sa mi jedná o to, či do knihy jázd môžem napísať šoféra, ktorý nie je u nás zamestnaný, ale ide na cestu, ktorá súvisí s podnikaním firmy - teda montáž zariadenia. Mohli by mať daňováci niečo proti? Zatiaľ som sa snažila to nejako v knihe jázd nahrádzať našimi zamestnancami, ale stále sa to nedá.Tak mi prosím poraďte. Ďakujem.

V podstate na to nie jednoznančná odpoveď, tieto veci sa tu na porade riešiť nedajú, pretože minimálne je tu tento problém:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=473521&postcount=45
http://www.porada.sk/t52553-p5-dankontrola.html
Janusa
11.07.07,07:26
Takže ja to upresním:
Živnostníci nepracujú len pre nás, my ich voláme, keď nestíhame sami montovať a pracujú napr. od 7.00 do 19.00 alebo menej, podľa toho ako sa stíha práca. Ale v podstate nikde nie je napísané od kedy dokedy musia pracovať. Objednávame si ich na konkrétnu montáž zariadenia. Keď to urobia, pošlú faktúru. Sú platení za hodinu práce. Niekedy využívajú naše náradie, ale majú aj svoje. Ale nemyslím si že by to mal byť problém.
Betka - nemyslím si že to zaváňa "závislosťou" lebo ako píšeš, väčšinou sa účtuje aj doprava. Je pravda že niekedy nie, lebo je to už v cene práce za hodinu.
Ďakujem za ďalšie názory.