apo
09.07.07,18:44
Milý Poraďáci.

Určite sa stretávate s doručenou poštou z rôznych pracovísk Štatistického úradu SR. Je to nemilá robota, ale rešpektujem ju a robím to pre mojich klientov.

Dnes mi klient doniesol výkaz s disketou a brožúrkou na kriedovom papieri, ale odosielateľ nie je pracovisko ŠÚ SR, ale súkromná obchodná spoločnosť Trexima Bratislava s.r.o. Spoločníkmi sú Trexima z Českej republiky a jeden pán s titulmi pred a za menom zo SR, v obchodnom registri si to môžete overiť.

V obálke nie je žiadne poverenie, ktoré by som mohol overiť na internete či je ozaj súkromná osoba oprávnená zbierať v mene Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR informácie pre štatistické zisťovanie.

Prosím o reakciu či máte podobnú skúsenosť. Je to pekné svinstvo, určite je to perfektný TUNEL ako sa niekto s titulom pred a za menom a dobre krytým chrbátom na ministerstve dostane ku peniazom zo štátneho rozpočtu za prácu ktorú má vykonať Štatistický úrad SR prostriedkami a kapacitami na to vytvorenými a raz už uhradenými zo štátneho rozpočtu.

Ja ne tento výkaz "V (MPSVR SR) 6-01" nebudem reagovať.

Mimochodmom účtovníci, nestáva sa Vám často, že na Vaše telefónne čísla volajú podnikateľské subjejkty a oslovujú Vás menom Vašich klientov. Mne sa to stáva často lebo na výkazoch uvádzam svoje meno a telefónny kontakt na seba. ŠÚ SR alebo niekto zo ŠÚ SR evidentne obchoduje s databázami podnikateľských subjektov.


Pozdravujem.

apo
Danila
09.07.07,17:40
Na moje telefónne číslo síce volali, ale už určite nikdy viac nezavolajú. A telefóny zo súkromného čísla vôbec nezdvíham. To ostatné samozrejme patrí do koša.
Kinga
10.07.07,06:34
Ahojte poradaci,
statisticky vykaz Trexima je oficialny vykaz, ktory sme prvykrat dostali 30.9.2006 a ziadali ho vyplnit spatne od 1.1.2006 so stanovenym datumom predlozenia vykazu ISCP 1-04 do 30.10.2007. Mali sme s tym problem nastavit system zberu udajov, upozornili sme tym Treximu a poziadali o doplnenie (doriesenie) SAP. Vykaz sme predlozili 2.11.06 a 7.11.06 sme dostali urgenciu (ministerský list), ktorý bol napísaný 27.10.06, že sme nedodržali termin predlozenia vykazu a mame ho predlozit najneskor 8.11.06! Tento rok sme zasa dostali - nedostali novy vykaz UNP 1-01, ale rovno urgenciu, ze sme im ho nepredlozili v termine. Ved ked nam evidentne nic neprislo a to mame vazne perfektnu evidenciu posty nemohli sme vediet, ze Trexima pozaduje dalsi iny vykaz vyplnat. A aby to nebolo jednoduche teraz sme dostali dalsi novy druh vykazu V(MPSVR SR) 6-01. Som zvedava, kolko este ich pribudne, hlavne ked sa niektore udaje pozaduju duplicitne (SŠÚ - výkaz Práca 2-04, Trexima - výkaz o úplných nákladoch práce UNP 1-01)??? Pekny den
miskam
10.07.07,06:49
Tak u nás sa Trexima "ohlásila" asi pred 2 rokmi. Zaujímavé bolo kde našu firmu objavili. Trexima sa nám ozvala presne v čase, keď sme vymenili mzdový program :rolleyes: .

Kúpili sme program od firmy HOUR zo Žiliny. Ich pracovníci nám na úvodnom školení školení povedali, že program robí aj výstupy pre Treximu. A my, že to nepotrebujeme. Po zakúpení programu sa nám do mesiaca Trexima ozvala :mad: , že chcú po nás data.
Oľa
10.07.07,07:05
Takto to funguje v štátnej správe:
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky
Špitálska 4, 816 43 Bratislava
JUDr. Emília Kršíková
štátna tajomíčka

Bratislava 27. 6. 2007

Vážený pán, pani

v zmysle Nariadenia Rady (ES) č. 530/1999 o štrukturálnej štatistike príjmov a nákladov práce a Smernice (ES) č. 2181/2003 príloha XI. vykonávacie pravidlá k článkom 64 a 65 služobného poriadku o vývoji miezd úradníkov v sektore ústrednej štátnej správy vyplýva pre Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR povinnosť uskutočniť za rok 2007
štatistické zisťovanie o platoch zamestnancov v štátnej službe a niektorých zamestnancov pri výkone prác vo verejnom záujme Platy (MPSVR SR) 1-02.
Zmyslom tohto štatistického zisťovania je získať informácie o vyplatených platoch zamestnancov v štátnej službe a výkone prác vo verejnom záujme, o ich podrobnej štruktúre a diferenciácii v jednotlivých triedeniach.
Predmetné štatistické zisťovanie je súčasťou Programu štátnych štatistických zisťovaní schváleného na roky 2006-2008 (Vyhláška Štatistického úradu SR č. 482/2005 Z. z., čiastka 196, str. 4563 a 4564).
Orgánom, ktorý vykonáva a zabezpečuje štatistické zisťovanie, je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v spolupráci so Štatistickým úradom Slovenskej republiky prostredníctvom Treximy Bratislava, spol. s r.o.

Na základe vyššie uvedeného Vás žiadame o doručenie údajov štatistického zisťovania PLATY (MPSVR SR) 1-02
do 31. júla 2007

na adresu organizácie, ktorú Štatistický úrad SR poveril spracovaním údajov :

TREXIMA Bratislava s. r.o.,
Hanulova 5/D, P. O. BOX 133, 844 07 BRATISLAVA 42,
apo
10.07.07,11:25
Milí Poraďáci.

Pochopil som odkiaľ vietor fúka.
Teraz Vám vysvetlím iné súvislosti.

Štátny podnik Lesy SR š.p. v súčasnej dobe zamestnáva v podstate iba úradníkov. Lesné žienky a lesní mužíci, ktorí v ťažkých podmienkach drú na nových porastoch už nie sú zamestnancami lesov, ale pracujú pre živnostíka, ktorý vyhral konkurz pre zabezpečovanie pestovateľskej činnosti. Každý takýto živnostník sa stal platiteľom DPH, lebo obrat presiahne 1,5 mil SK, ale nákladom pre živnostníka je len ľudská práca.

Veľmi múdro si to štát zariadil. Nemá zamestnancov, nemá problém ako zabezpečiť výkony náročné na ľudskú prácu a je rád, za pár peňazí to všetko odmakajú ľudia z oblastí kde je málo práce a kde sa skôr niekto uskromní s minimálnou mzdou. Ak by lesné žienky boli zamestnané v štátnom podniku určite by nerobili za minimálnu mzdu. Štát si príde na svoje aj pri DPH.

A tu je problém, že koľko nás stojí práca vo verejnom záujme ktorú by mal fyzicky zabezpečovať štátny podnik. V národohospodárskom plánovaní chýba kamienok do mozajky. Takže nie dosť, že živnostník za smiešne peniaze zabezpečí výkon pre verejný záujem, odvedie z tohoto výkonu DPH do ŠR, ale ešte musí robiť aj výkazy zo miezd a to ešte nestačí, na tejto činnosti parazituje súkromná spoločnosť Trexima.

Môj príspevok je dosť expresívny z toho dôvodu, že viem koľko platia lesy slovenskému živnostníkovi a koľko platia lesy v Nemecku za tú istú prácu slovenskému občanovi ak ide tú istú prácu robiť na živnosť do Nemecka.

apo
apo
10.07.07,12:37
Milí Poraďáci.

So zármutkom v duši musím kapitulovať a neostáva nám nič iné ako sa podriadiť povinnosti vyššie uvedený štatistický výkaz vyplniť.

Je to tak, spoločnosť Traxima je uvedená v zákone ako osoba, ktorá zabezpečuje zber a vyhodnotenie štatistických údajov.

Bol som na internete a formulár 6-01 je tam aj v elektronickej podobe.

Som z toho smutný, ale čo sa musí to sa musí.

Ďakujem prispievateľom do tejto témy, že ma usmernili.

apo
apo
11.07.07,08:11
V ktorom zákone?

Prejdi na www.trexima.sk (http://www.trexima.sk) , nájdeš ponuku zákony a keď dáš vyhľadávať reťazec trex niekoľkokrát sa vyhľadá meno firmy Trexima v súvislosti s poverením realizovať štatistické zisťovanie. Na základe tohoto zistenia som som sa zmieril s tým, že musím vyhotoviť výkaz, ale nepáči sa mi, že súkromná spoločnosť zoberie peniaze zo štátneho rozpočtu a iné súkromné subjekty musia poskytovať zadarmo informácie o sebe, naviac keď viacerí máme skúsenosti s tým, že z prostredia Štatistického úradu SR unikajú informácie o kontaktoch na respondentov a ich zameraní, s akými inými informáciami sa ešte obchoduje ani netušíme.

Uvediem ďalší príklad:
9.7.2007 som bol vyzvaný na predloženie účtovných dokladov od roku 2002 až do 1. polroka 2007 správcovi dane u nás v meste na základe dožiadanie policajným zborom. Niekto šikovný z druhého konca Slovenska, a je konateľom v 11 s.r.o. si vyrábal faktúry s identifikáciou našej s.r.o. na odpočet DPH a teda aj do daňových výdavkov. Pre mňa to bol stres ako hrom. Je možné, že to robili na základe vyhľadávania na internete, ale je možné, že použili iný zdroj.

apo
Monika Kováčová
11.07.07,08:16
ja treximu už asi rok ignorujem.... :eek:
VERONIKA6
11.07.07,09:45
ja treximu už asi rok ignorujem.... :eek:
Aj to je možné, ignorovať TRAXIMU? Tiež robím pre nich štatistiku. Ozaj poslali Vám už disketu na ktorú zhráme II.štvrťrok?
Dada
11.07.07,10:04
Aj to je možné, ignorovať TRAXIMU? Tiež robím pre nich štatistiku. Ozaj poslali Vám už disketu na ktorú zhráme II.štvrťrok?

Kiežby tie diskety aj fungovali :D . Ja im to posielam e-mailom.
Jana Motyčková
11.07.07,10:08
Aj to je možné, ignorovať TRAXIMU?
Pokiaľ vám to neposlali doporučene, môźete sa tváriť, že ste nič nedostali.
VERONIKA6
11.07.07,10:15
Pokiaľ vám to neposlali doporučene, môźete sa tváriť, že ste nič nedostali.
Práve že mi tento mesiac disketu neposlali ale poslali mi "Ročný výkaz
o prac. podmienkach a nákladoch na podnikovú soc. politiku".
apo
11.07.07,13:06
...
Pôvodnú otázku dopĺňam:

Z akého zákona vyplýva Ministerstvu právo na to, aby prikazovalo "povinným" zasielať štatistické výkazy nejakej súkromnej firme bez majetkovej účasti štátu?

Prikazujú nám azda daňové úrady zasielať daňové priznanie firme XY, s.r.o. len preto, že táto firma pre daňové riaditeľstvo zabezpečuje skenovanie ručne vyplnených daňových priznaní???

Bohužiaľ, niekto z úradníkov na Ministerstve si kedysi dávno "zjednodušil" život vymyslením firmy Trexima, s.r.o a zatiaľ sa asi iba na prstoch jednej ruky dajú spočítať tí, ktorí si dovolili poukázať na nezákonnosť takého "zjednodušenia".

...

:mad:

Úplne s Tebou súhlasím. Máš úplnú pravdu. Som veselší na duši a naozaj nebudem nič posielať.

Prvé čo ma napadlo v súvislosti s odosielateľom TREXIMA, že niekde nájdem odkaz na stránku ministrestva kde bude zoskenovaný dokument takého charateru, ktorý ma naozaj presvedčí o povinnosti Trexime niečo poslať a zadarmo jej dávať materiál z ktorého má finančný profit.

Správne si zhodnotil právny stav v tom smere, že v zákone je Trexima zadefinovaná ako spracovateľ, ale zabudli Trexime DELEGOVAŤ právo obracať sa na súkromné spoločnosti, aby im posielali údaje.

Dokreslím situáciu u môjho klienta.
Na adrese je uvedené Meno firmy a odelenie PaM.

Ak by prišli k môjmu klientovi tak nájdu konicu, kopu hnoja, holubník a pekne upravený dvor po ktorom behajú srnky. Čo je oddelenie PaM to určite ani netušia, ale zato sú to ľudia, ktorí od skorého rána od ešte vidna majú kopec práce. A požadovať od takýchto ľudí robenie tak komplikovaných štatistických výkazov je svinstvo. Malo by to fungovať tak, že pracovník Štátnych lesov SR by mal prísť ku môjmu klientovi a formou otázok a odpovedí získať podklady pre tento výkaz a až následne ho vypracovať ako štátna inštitúcia a nie môj klient. Ak by sa u všetkých mojich klientov vyskytla požiadavka robiť takéto výkazy musel by som na to prijať jedného človeka, ale kto ho zaplatí, pošlem faktúru do Treximy? :)
apo
11.07.07,17:14
Pozor!!!
...
Prajem pevné nervy. :cool:

Áno, rozumiem. Klient dostal na lazoch obálku obyčajnou poštou, nič na podpis a odosielateľom je Trexima Bratislava. Zásielka je platená prevodom.

apo
katkasabka
28.08.07,05:40
Bry den.
prosim vas, nema niekto podobnu skusenost?
mame zamestnanca braneho z uradu prace a teraz mame dodatocne doniest cestne vyhlasenie o naraste priemerneho poctu zamestnancov v zmysle zmluvy a kopiu statistickeho vykazu za prislusny rok. nevedela som o takomto vykaze a nerobila som ho ani raz. pracovnicka uradu prace mi povedala o vykaze praca 2-04 ale to je stvrtrocny vykaz, ale ak to ma byt rocny vykaz, nasla som jeden praca 3-01 na stranke statistics.
kto tym presiel, prosim ozvite sa.
vdaka k
katkasabka
28.08.07,06:39
Takze na upresnenie:)
Vytvorili sme jedno pracovne miesto a dostali sme dodaciu z uradu prace. v zmluve je clanok kde sa pise o povinnosti preukazat tuto skutocnost - teda vytvorenie miesta - hodnovernou kopiou statistickeho vykazu praca 2-04 za prislusny rok. tento vykaz som ale vobec nikdy nikde nepodavala. teda spomina sa iba v dohode s uradom prace.
pani z uradu prace nam napisala mail ze mame dodatocne priniest cestne hlasenie o naraste priemerneho poctu zamestnancov na zaklade kopie statistickeho vykazu za prislusny rok
1. na predkladanie tohto vykazu nas nikto zo statis. uradu nevyzval, je to ukotvene iba v dohode s uradom prace a aj tam sa hovori o hodnovernej kopii tohto vykazu
2. ani chcu rocny vykaz, a spominali vykaz stvrtrocny 2-04. ako rocny vykaz som nasla 3-01?tusim.
Mozno bude najrozumnejsie tam zavolat a spytat sa co a ako.
vdaka
Katka
katkasabka
28.08.07,07:06
dakujem velmi pekne
polis1
11.08.10,06:02
Môžte mi poradiť kde zoberiem tlačivo a alebo z akého mzdového systému im to posielate?

poprosím o radu. Ďakujem
Jana Motyčková
11.08.10,06:20
Môžte mi poradiť kde zoberiem tlačivo a alebo z akého mzdového systému im to posielate?

poprosím o radu. Ďakujem
Pokial ide o iscp, tu je zozanm softverov, ktore to robia
http://www.trexima.sk/hodnotenie
milanr
17.09.10,07:24
Potrebovala by som poradiť, do ktorého stupňa najvyššieho dosiahnutého vzdelania mám zaradiť zamestnanca, ktorý vykonal maturitnú skúšku v dennom pomaturitnom kvalifikačnom štúdiu. Je to stupeň vzdelania úplné stredné odborné vzdelanie ukončené maturitou alebo vyššie odborné vzdelanie ? V Trexime to sú písmená G a H ?
Magma
17.09.10,11:17
ja by som dala stredné odborné ukončené maturitou..neviem čo je to vyššie odborné vzdelanie
milanr
20.09.10,07:49
Aj podľa doporučenia z Treximy by to malo byť ÚSO s maturitou = písmeno G.
janaGT
07.11.12,05:50
akým spôsobom sa môžem na stránke treximy zaregistrovať, keď chcem poslať výkaz el. formou v súbore xml ... nikde nevidím registráciu ... len odoslanie údajov, ale tam pýta heslo ...
Dav
07.11.12,06:05
Zavolaj na číslo, uvedené v liste z Treximy, sú milí. Ako heslo skús IČO.