Alžbeta
09.02.05,18:59
Je pravda, že za január je potrebné zvýšiť vymeriavací základ pre zdravotné poistenie o príspevok zamestnávateľa na DDP ? Ďakujem
Livia2
10.02.05,06:06
Nie, príspevok zamestnávateľa na DDP do VZ nejde.
Livia2
10.02.05,07:00
Teraz som na vážkach. Pozri si staršiu diskusiu k problému, mne softvér príspevok zamestnávateľa do VZ na zdrav.poistenia nedáva, ale ...
Marta V
12.02.05,18:47
DDP na 100 % do vymeriavacieho základu nejde ani na zdravotné ani do sociálnej poisťov.
Jozef Mihál
12.02.05,18:56
Podľa môjho názoru príspevok zamestnávateľa na DDS na 51% ide do VZ na zdravotné poistenie. Aktuálne skúsenosti zo zdravotných poisťovní sú, že podľa nich to nejde do VZ.
Jozef Mihál
14.02.05,06:52
Zákon hovorí:

§ 13 Vymeriavací základ

1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu,39a)
...

Príspevok zamestnávateľa na DDS nepochybne podlieha dani z príjmov. Otázne teda je, či ide o príjem za vykonanú prácu.


Príklad.


Známa firma Dezider L., veľký znalec zákona o zdravotnom poistení, dostane výplatu a študuje výplatnú pásku. Na páske číta:

Hrubá mzda...............................10000,-
Poistné na zdravotné poistenie....400,-
atď.


Náš Dezider sa ohradí - aké poistenie, prečo? Veď ja som žiadnu prácu nevykonal!
ricij
14.02.05,07:05
Náš Dezider sa ohradí - aké poistenie, prečo? Veď ja som žiadnu prácu nevykonal!Dobré, Jožko! (dlhý smiech)
Reny
14.02.05,07:43
Pikoška: Odpoveď kontrolóra všeobecnej ZP v našom meste na otázku, či príspevok zamestnávateľa na DDP sa počíta do vymeriavacieho základu mi odpovedal, že oni s DDP nemajú nič spoločné, nech sa pýtam konkrétnej DDP spoločnosti, že na to mi on nemá čo odpovedať, že to nie je ich vec. Chudák kontrolór, aké to majú ťažké.......
Sany
14.02.05,07:56
Najnovší upgrade MRP zahrnul do VZ na ZP aj príspevok zamestnávateľa na DDP - tak má to tak byť, alebo nie? Vie to niekto naozaj na 100% ?
Jozef Mihál
14.02.05,08:26
Sany, v našich zákonoch je máločo napísané tak, že sa dá hovoriť o 100%-ách...
Evaman
14.02.05,09:06
Mne to program do VZ ZP tiež nedáva .. Ale keďže sú to preddavky na ZP, musí sa to potom pri zúčtovaní vysporiadať. Takže ak to nezahrniem do výplaty teraz a počas roka ak už bude zrejmé(možno), že to tam má ísť, som povinná to v RZ ZP vysporiadať! Len ide o to , že v konečnom dôsledku na to doplatí zamestnanec lebo bude musieť vyrovnať nedoplatok. Mohlo by to byť tak?
krnacova
15.02.05,10:28
Ani náš software SAP v 1/2005 príspevok zamestnávateľa zamestnancovi na DDP nezahrnul do VZ na zdravotné poistenie.
Janca
15.02.05,10:39
Nas program DDP zahrnul len do zakladu dane, nie do hrubej mzdy.