Baďa 3
09.07.07,22:20
Ahojte. Popri tom,že dávam dokopy doklady za rok 2006 už musím riešiť aj problémy 2007 a neviem si s tým rady. Asi si budem musieť urobiť aspoň nejaký základný kurz účtovníctva. Mám problém s tým,že dňa 10.4.2007. bol vystavený dodací list na tovar,ktorý si zákazník prevzal.Dodací list aj podpísal.23.4.2007. bola vystavená faktúra so splatnosťou 23.5.2007.Keďže to zákazník nevyplatil a zdržiava sa mimo SR,firma si tovar chcela zobrať späť.Vydala ho jeho manželka avšak tovar nebol kompletný.Niekoľko kusov chýbalo.Dodací list s dátumom 3.7.2007. kedy bol tovar vrátený nie je podpísaný.Bude to vadiť?Lebo jeho manželka odmietla čokoľvek podpísať.Čo mám urobiť s faktúrou,ktorá bola vystavená na celé množstvo?Mám ju stornovať alebo urobiť dobropis?A na ten zbytok,ktorý pri vrátení chýbal mám vystaviť novú faktúru?A ešte s jednou vecou si neviem rady.Dňa 18.12.2006. si firma požičala 80 000 Sk od súkromnej osoby.Doba splatenia do troch mesiacov s navýšením 10%.Keďže dotyčný potreboval okná firma sa s ním dohodla,že mu v sume 90 499,50 Sk dodá okná.Tak sa aj stalo.Ako mám urobiť zápočet? Ak môžte tak mi niekto poraďte. Mám pocit,že mi z toho praskne hlava. Ďakujem.
Orsz
09.07.07,21:49
Ahojte. Popri tom,že dávam dokopy doklady za rok 2006 už musím riešiť aj problémy 2007 a neviem si s tým rady. Asi si budem musieť urobiť aspoň nejaký základý kurz účtovníctva. Mám problém s tým,že dňa 10.4.2007. bol vystavený dodací list na tovar,ktorý si zákazník prevzal.Dodací list aj podpísal.23.4.2007. bola vystavená faktúra so splatnosťou 23.5.2007.Keďže to zákazník nevyplatil a zdržiava sa mimo SR,firma si tovar chcela zobrať späť.Vydala ho jeho manželka avšak tovar nebol kompletný.Niekoľko kusov chýbalo.Dodací list s dátumom 3.7.2007. kedy bol tovar vrátený nie je podpísaný.Bude to vadiť?Lebo jeho manželka odmietla čokoľvek podpísať.Čo mám urobiť s faktúrou,ktorá bola vystavená na celé množstvo?Mám ju stornovať alebo urobiť dobropis?A na ten zbytok,ktorý pri vrátení chýbal mám vystaviť novú faktúru?A ešte s jednou vecou si neviem rady.Dňa 18.12.2006. si firma požičala 80 000 Sk od súkromnej osoby.Doba splatenia do troch mesiacov s navýšením 10%.Keďže dotyčný potreboval okná firma sa s ním dohodla,že mu v sume 90 499,50 Sk dodá okná.Tak sa aj stalo.Ako mám urobiť zápočet? Ak môžte tak mi niekto poraďte. Mám pocit,že mi z toho praskne hlava. Ďakujem.

Na vrátený tovar by som vystavila dobropis - teraz v júli. Bola by tam iba vrátená časť tovaru, zvyšok by som nedobropisovala. Úhrada dobropisu sa započíta s riadnou faktúrou z 23.4.2007 vo výške dobropisovanej sumy a zvyšok by som zatiaľ evidovala ako neuhradenú pohľadávku. Čo sa týka požičania peňazí, tu mám otázku: firma o tejto pôžičke od súkromnej osoby účtovala? Pretože len vtedy je možné urobiť zápočet. Keďže išlo o krátkodobú pôžičku - účtovať sa o nej mohlo na účte 249 takto: 211/249. Následne sa dohodli na poskytnutí okien v cene s 10% navýšením: predaj okien: 311/604,343. Zápočet úhrady pôžičkou : 249/311 - zápočet možno dojednať zmluvou o vzájomnom zápočte pohľadávok.
Baďa 3
09.07.07,22:08
Na vrátený tovar by som vystavila dobropis - teraz v júli. Bola by tam iba vrátená časť tovaru, zvyšok by som nedobropisovala. Úhrada dobropisu sa započíta s riadnou faktúrou z 23.4.2007 vo výške dobropisovanej sumy a zvyšok by som zatiaľ evidovala ako neuhradenú pohľadávku. Čo sa týka požičania peňazí, tu mám otázku: firma o tejto pôžičke od súkromnej osoby účtovala? Pretože len vtedy je možné urobiť zápočet. Keďže išlo o krátkodobú pôžičku - účtovať sa o nej mohlo na účte 249 takto: 211/249. Následne sa dohodli na poskytnutí okien v cene s 10% navýšením: predaj okien: 311/604,343. Zápočet úhrady pôžičkou : 249/311 - zápočet možno dojednať zmluvou o vzájomnom zápočte pohľadávok.

Či mi veríš alebo nie, je mi do plaču. Prvá vec je,že dávam do kopy papiere ešte za rok 2006. Na daňový úrad sa podalo za druhý a tretí kvartál 2006 DPH len na oko aby nebola pokuta aj to až v roku 2007. Aspoň tak mi to poradila pani na daňovom,lebo od júla 2006 nie je nič zaúčtované. A na daň z príjmu právnických osôb za rok 2006 som si vybavila odklad. Aby som mala čas dať to nejako dokopy. Takže ani tá pôžička tak ako ostatné doklady nie je zaúčtovaná a ja to neviem ani pozakladať nie to ešte zaúčtovať. A žiadna účtovníčka sa mi na to nechce ani pozrieť, lebo je v tom strašný zmätok. Určite si to vieš predstaviť, keď sú doklady len tak nahádzané vo vreciach a ja to preberám a zakladám ako viem a čo mi tu na porade poradíte. Nespala som už poriadne ani nepamätám a aj to neviem či to zvládnem. Je mi fakt do plaču a ďakujem každému z porady čo mi poradí ako to zvládnuť a dať do kopy.

Takže k tomu čo si mi radila: V prvom rade v tom účtovnom programe som našla všetko len nie dobropis. Ako samouk som už prišla na to ako vystaviť faktúru, ale dobropis neviem vystaviť. Ako mám potom úhradu dobropisu započítať s riadnou faktúrou a kde a hlavne ako evidovať zvyšok ako neuhradenú pohľadávku? A k tej pôžičke ako ju mám zaúčtovať a ako urobiť tie zápočty? Viem,že sa možno pýtam veci,ktoré niekto berie automaticky,ale ja ato asi budem potrebovať rozpísať podrobne krok za krokom,aby som to zvládla. A neviem čo mám urobiť so všetkými ostatnými dokladmi,ktoré nie sú zaúčtované od júla 2006.Zatiaľ ďakujem. Idem ďalej makať.
Orsz
10.07.07,07:52
Či mi veríš alebo nie, je mi do plaču. Prvá vec je,že dávam do kopy papiere ešte za rok 2006. Na daňový úrad sa podalo za druhý a tretí kvartál 2006 DPH len na oko aby nebola pokuta aj to až v roku 2007. Aspoň tak mi to poradila pani na daňovom,lebo od júla 2006 nie je nič zaúčtované. A na daň z príjmu právnických osôb za rok 2006 som si vybavila odklad. Aby som mala čas dať to nejako dokopy. Takže ani tá pôžička tak ako ostatné doklady nie je zaúčtovaná a ja to neviem ani pozakladať nie to ešte zaúčtovať. A žiadna účtovníčka sa mi na to nechce ani pozrieť, lebo je v tom strašný zmätok. Určite si to vieš predstaviť, keď sú doklady len tak nahádzané vo vreciach a ja to preberám a zakladám ako viem a čo mi tu na porade poradíte. Nespala som už poriadne ani nepamätám a aj to neviem či to zvládnem. Je mi fakt do plaču a ďakujem každému z porady čo mi poradí ako to zvládnuť a dať do kopy.

Takže k tomu čo si mi radila: V prvom rade v tom účtovnom programe som našla všetko len nie dobropis. Ako samouk som už prišla na to ako vystaviť faktúru, ale dobropis neviem vystaviť. Ako mám potom úhradu dobropisu započítať s riadnou faktúrou a kde a hlavne ako evidovať zvyšok ako neuhradenú pohľadávku? A k tej pôžičke ako ju mám zaúčtovať a ako urobiť tie zápočty? Viem,že sa možno pýtam veci,ktoré niekto berie automaticky,ale ja ato asi budem potrebovať rozpísať podrobne krok za krokom,aby som to zvládla. A neviem čo mám urobiť so všetkými ostatnými dokladmi,ktoré nie sú zaúčtované od júla 2006.Zatiaľ ďakujem. Idem ďalej makať.

Baďa, nezúfaj, kľudne sa môžeš na nás obrátiť s čímkoľvek - aj s banalitou. Viem, čo to s človekom narobí. Takže pýtaj sa na všetko, čo si chceš overiť, potvrdiť, aby si si bola istá ;) . Dobropis vystavíš ako normálnu faktúru - do textu uvedieš dobropis k Fa č........(mala by si zistiť k akej faktúre), a zaúčtuješ ju mínusom(aj v knihe došlých faktúr aj v denníku), napr. 10000,-Sk bez DPH, 1900,-DPH, a účuješ:
-10000,-......311/604,602 (podľa toho, či je to tovar,alebo služba)
-1900,- ......311/343