Ivetasp
10.07.07,08:29
Potrebujem prosím poradiť: FO účtujúca v JÚ, platiteľ DPH má náves na leasing. Jednotlivé splátky sa uhrádzajú v SK a daňový doklad na odpočet DPH je splátkový kalendár. V máji som omylom uhradila leasing 2x, ale potom už za jún som leasing neplatila. Môžem si uplatniť odpočet DPH za máj aj za jún na základe splátkového kalendára? Alebo na druhú platbu v máji, keďže to bola platba vopred, potrebujem faktúru od leasingovaj spoločnosti?
Prosím, popraďte mi.
Paula
10.07.07,06:40
Nárok na odpočet je podľa dátumov splátok v spl. kalendári, bez ohľadu na deň úhrady. V prípade "duplicitnej" úhrady líz. spoločnosť obvykle pošle faktúru k takejto úhrade.
Tweety
10.07.07,06:42
Odpočet si uplatníš na základe splátkového kalendára.
Ivetasp
10.07.07,07:04
Tak som si to myslela aj ja, ale jedna kolegyňa účtovníčka mi povedala, že keď je tom platba vopred, tak musí byť k nej faktúra ako daňový doklad, nie splátkový kalendár. Ale faktúru mi leasingová spoločnosť nevystaví, lebo mi povedali, že faktúry vystavujú iba na leasingy, ktoré sa platia v EUR, nie na platené v SKK. Tam mi tiež povedali, aby som si DPH uplatnila na základe splátkového kalendára.
Ja len aby som neurobila dáku chybu.
Tweety
10.07.07,07:08
Lízing sa má platiť presne podľa splátkového kalendára, ak sa podaria dve platby v jednom mesiaci, a nemáš fa za tú druhú platbu, nárok na odpočet je len jeden,, ak fa je, uplatníš si druhý nárok, a potom v zápätí na jún dostaneš dobropis, takže si neuplatníš jún. T.j. nemôžešsi uplatníš 13 mes. v roku, ale len 12.
Ivetasp
10.07.07,07:22
Mne je jasné, že si nemôžem uplatniť 13 mes. za rok, ale iba 12. Ale ja som v máji zaplatila 2x, ale v júni ani raz, t.j. v máji som zaplatila omylom aj za jún. Tak som myslela, že DPH za máj uplatním normálne a druhú platbu uhradenú v máji uplatním na základe splátkového kalendára v júni. Inak sme štvrťročný platitelia DPH. Inak by bolo najjednoduchšie, keby mi leasingovka vystavila fa, ale keď som sa aj rozprávala s ich daňovou poradkyňou, ona mi povedala, že mám si presvietiť Dohodu o platbách nájomného a tento doklad priložiť ako daňový doklad k májovej platbe za jún.
Tweety
10.07.07,07:27
AK by ti vystavila faktúru za druhú platbu jednoduchšie by to nebolo, pretože by si musela účtovať raz na základe splátkového, potom druhykrát faktúru, teda v máji 2x a potom o dobropise v júni. Takto to máš jednoduchšie, o predpise raz v máji, raz v júni a platbu v máji si priradíš k júnu.
Vladimír Ozimý
10.07.07,07:29
Mne je jasné, že si nemôžem uplatniť 13 mes. za rok, ale iba 12. Ale ja som v máji zaplatila 2x, ale v júni ani raz, t.j. v máji som zaplatila omylom aj za jún. Tak som myslela, že DPH za máj uplatním normálne a druhú platbu uhradenú v máji uplatním na základe splátkového kalendára v júni. Inak sme štvrťročný platitelia DPH. Inak by bolo najjednoduchšie, keby mi leasingovka vystavila fa, ale keď som sa aj rozprávala s ich daňovou poradkyňou, ona mi povedala, že mám si presvietiť Dohodu o platbách nájomného a tento doklad priložiť ako daňový doklad k májovej platbe za jún.


no osobne si myslím že malo dôjsť k dvom prípadom a to

1) mali vám platbu vrátiť a brať to ako platba omylom cez 3. triedu účtovnú
2) brať to ako preddavok na jún a tým pádom vám mali vystaviť FA na prijatý preddavok k dátumu kedy platbu prijali a týmto dátumom vám vznikne právo uplatniť dph bez ohľadu na to čo máte uvedené v splátkovom kalendári a pokiaľ viem tak ja čo som účtoval dph takto omylom úhrad tak leasingovky poslali vždy faktúru...
Vladimír Ozimý
10.07.07,07:30
AK by ti vystavila faktúru za druhú platbu jednoduchšie by to nebolo, pretože by si musela účtovať raz na základe splátkového, potom druhykrát faktúru, teda v máji 2x a potom o dobropise v júni. Takto to máš jednoduchšie, o predpise raz v máji, raz v júni a platbu v máji si priradíš k júnu.

no ano priradiť platbu je fajn ale nie je to porušenie zákona o dph keďže ide o preddavok?
Tweety
10.07.07,07:32
No je, ale keď jej nedali faktúru k preddavku?
Ivetasp
10.07.07,07:43
Veď to je to, že mne leasingovka nedá faktúru, najskôr keď som na to prišla ešte na konci mája, tak povedali, že faktúru vystavia, ale potom mi povedali, že nemajú na to prispôsobený softvér, aby vystavovali preddavkové fa v SKK. Inak jedná sa o ČSOB leasing.
Vladimír Ozimý
10.07.07,07:49
No je, ale keď jej nedali faktúru k preddavku?

no a už sme pri tom kým je to v rámci kvartálu čert to ber daňová povinnosť bude splnená v správnom termíne, môžu len vytknúť nesprávny postup ale pokiaľ by boli mesačný platcovia tak nastáva problém...a myslím že laesingovka bude mesačný platiteľ to jest dph mali odviesť v maji ak ju obdržali v máji platbu alebo mali vrátili platbu ako omyl...podľa mňa
Vladimír Ozimý
10.07.07,07:50
Veď to je to, že mne leasingovka nedá faktúru, najskôr keď som na to prišla ešte na konci mája, tak povedali, že faktúru vystavia, ale potom mi povedali, že nemajú na to prispôsobený softvér, aby vystavovali preddavkové fa v SKK. Inak jedná sa o ČSOB leasing.

no neviem či niekoho pri daňovej kontrole bude zaujimať že im to software nepovoluje...vo Vašom prípade ste chránená lebo vy si aj tak môžete uplatniť dph až vtedy ak bola odvedená na výstupe a máte doklad...
Tweety
10.07.07,07:51
Áno, presne tak. Chyba je ju lízingovky, ale ona kedže nemá doklad, nemôže si uplatniť odpočet z druhej úhrady.