duficek
10.07.07,08:45
zamestnanci maju podla pracovnej zmluvy mesacnu mzdu. zamestnavatel by im chcel nepravidelne vyplacat odmeny, po dosiahnuti urciteho obratu, cca 1000-5000 Sk.
je nutne tieto odmeny zapracovat do pracovnej zmluvy, alebo staci ked im zamestnavatel navysi mzdu a splni si vsetky odvodove povinnosti?
Tweety
10.07.07,06:48
Áno, je to potrebné zahrnúť do PZ.
duficek
07.08.07,08:20
dakujem za odpoved. ako by malal vypadat taka klauzula v pracovnej zmluve?
teraz je to tam takto:
Mzdove podmienky : mesacna hruba mzda vo vyske xx xxx,- Sk
Jana Motyčková
07.08.07,08:30
Myslím, že to nie je potrebné uvádzať v pracovnej zmluve.
Zoltán Kovács
07.08.07,08:32
Myslím, že to nie je potrebné uvádzať v pracovnej zmluve.

Tiež si to myslím, stačí ak k podkladom na výpočet miezd bude priložený menný zoznam s výškami odmien.
duficek
07.08.07,08:51
dakujem.
takze staci ked bude na vyplatnej paske kolonka ODMENA 5 000,- Sk..

ide mi o to, aby mi DU pri kontrole "nenapadol" tieto mzdove vydaje ked nebudu v pracovnej zmluve.
Andyke
07.08.07,08:54
DÚ kontroluje iba správne odvedenú daň.
duficek
07.08.07,09:07
dakujem vsetkym este raz
Denda
07.08.07,15:07
DÚ kontroluje iba správne odvedenú daň.

Na toto sa nespoliehať.
Paula
07.08.07,15:16
DÚ pri kontrole miezd sleduje výpočet miezd a aj ročné zúčtovanie preddavkov a aj to, či preplatok / nedoplatok zúčtovania bol zamestnancovi skutočne vyplatený / zrazený ...tzn., že chce vidieť aj jeho výpl. pásku, kde preplatok /nedoplatok figuruje a aj dôkaz o vyplatení príslušnej mzdy ( cez účet alebo v hotovosti)...... takže nekontroluje sa iba výsledná cifra v prehľade alebo hlásení a jej odvod. .Toľko moja skúsenosť.
Lucy
07.08.07,18:29
zamestnanci maju podla pracovnej zmluvy mesacnu mzdu. zamestnavatel by im chcel nepravidelne vyplacat odmeny, po dosiahnuti urciteho obratu, cca 1000-5000 Sk.
je nutne tieto odmeny zapracovat do pracovnej zmluvy, alebo staci ked im zamestnavatel navysi mzdu a splni si vsetky odvodove povinnosti?


Podľa môjho názoru uvedenie odmeny v pracovnej zmluve, alebo mzdovom dekréte závisí aj od toho, či chce zamestnávateľ touto odmenou zamestnanca motivovať.
Ako uvádzaš, zamestávateľ chce odmenu stanoviť v závislosti od určitého obratu. Pre zamestnanca je určite dobré, ak má takéto motivujúce odmeny dohodnuté v mzdovom dekréte. Ale ak to majú byť len nejaké nepravidelné odmeny, tak nemusia byť uvedené, budú pridelené na základe rozhodnutia šéfa. Podstatné je mať k odmene podklad, podpísaný šéfom, na základe ktorého sa odmena vypláca.
Alebo vo firmách sa forma odmien zvykne riešiť nejakým mzdovým, premiovým poriadkom.Je dobré stanoviť podmienky, kedy zamestnancovi na odmenu nárok vzniká, alebo aj negatívnom znení, kedy na odmenu nárok nie je.
Maxinka
13.11.07,08:53
Prosím - ak má HM 8100 a chcel by mu dať nejakú odmenu tak musí aj z tej odmeny platiť poistné!
Ak by mu to dal ako príjem mimo poistného bude to nejako zle?Daň z toho zaplatí len odvody nie?
Nemôže to byť aj takto?
sta
13.11.07,08:58
Prosím - ak má HM 8100 a chcel by mu dať nejakú odmenu tak musí aj z tej odmeny platiť poistné!
Ak by mu to dal ako príjem mimo poistného bude to nejako zle?Daň z toho zaplatí len odvody nie?
Nemôže to byť aj takto?

Z odmeny sa musí riadne odviesť poistné aj daň.
Maxinka
13.11.07,09:03
No to mi je jasné, ale nemôže mu to dať ako príjem mimo poistného?Niečo by sa asi našlo. Viem, že tam idú asi odmeny z DoVP, len neviem či sa to môže použiť aj v tomto prípade?:confused:
sta
13.11.07,09:09
No to mi je jasné, ale nemôže mu to dať ako príjem mimo poistného?Niečo by sa asi našlo. Viem, že tam idú asi odmeny z DoVP, len neviem či sa to môže použiť aj v tomto prípade?:confused:


§138 (zákon o sociálnom poistení) Vymeriavací základ:
(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení, okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.


Okrem toho aj ceny a výhry do 5.000,- , príspevky zo sociálneho fondu a už ma viac nenapadá ...
jankasm
13.11.07,09:24
No to mi je jasné, ale nemôže mu to dať ako príjem mimo poistného?Niečo by sa asi našlo. Viem, že tam idú asi odmeny z DoVP, len neviem či sa to môže použiť aj v tomto prípade?:confused:

No ak je nejaká činnosť, ktorú by si mohla pre firmu vykonať mimo činností uvedených v pracovnej zmluve, môžete na nejakú takú činnosť uzatvoriť dohodu o vykonaní práce. Z príjmu na dohodu platíš len daň, zamestnávateľ zaplatí úrazové a garančné poistenie. ;)