Viera J.
10.07.07,09:23
Dobrý deň prajem!
Chcela by som Vás poprosiť o radu!
Mám zamestnanca ktorému prišiel "PRÍKAZ NA ZAČATIE EXEKÚCIE"
po telefonickej dohode musím zatiaľ zamestnancovi určitú čiastku A dávať do depozitu až kým mi nepríde "EXEKUČNÝ PRÍKAZ"

Chcela som sa opýtať či akú sumu mu mám zrážať
jeho čistá mzda je 10.614,- Sk ale mal zrážky zo mzdy vo výške 5.177,-(nájomné, zrážka na odbory, záloha)
takže na účet mu príde len nejakých 5.437,-
-je slobodný
Vedeli by ste mi prosím poradiť či to mám rátať zo sumy 10.614 alebo z 5.437,-- ?

Ďakujem!
Stina
10.07.07,07:39
zadaj si vo vyhľadávači exekúcia - a nájdeš tam veľa odkazov.... alebo klikni : www.porada.sk/t55249-exekucia.html?highlight=exek%FAcia
www.porada.sk/t54710-zrazky-zo-mzdy-exekucia.html?highlight=exek%FAcia
ekopo
10.07.07,07:46
Prikladám Ti tabuľku od APO ZITA 4 (myslím, že to bolo od neho/nej, keď nie opravím). Pre výpočet sa berie čistá mzda. Nie je podstatné, že pracovník si berie zálohu.
Zita4
10.07.07,07:54
Mikolajova
10.07.07,07:55
Ahojte, ja by som sa chcela uistiť, či sa odpočítava na manželku a dieťa ak je dotyčný rozvedený a má 1 dieťa. Prípadne či má vplyv na to či žijú alebo nežijú v spoločnej domácnosti. (má 2 exekúcie jednu na to, že neplatí výživné a jednu na to, že neplatil splátky).
Zita4
10.07.07,08:02
Ahojte, ja by som sa chcela uistiť, či sa odpočítava na manželku a dieťa ak je dotyčný rozvedený a má 1 dieťa. Prípadne či má vplyv na to či žijú alebo nežijú v spoločnej domácnosti. (má 2 exekúcie jednu na to, že neplatí výživné a jednu na to, že neplatil splátky).
Pri neplatení výživného ide o prednostnú pohľadávku a inak sa vypočítava zrážka. Máš to v tej tabuľke v linku, ktorý som priložila predtým. Rozdelila som výpočet na na obyčajnú exekúciu a exekúciu na výživné. Odpočítava sa len na vyživované osoby. Ak je rozvedený, nevyživuje rodinu.
mariana71
02.08.07,07:03
Prosím Vás, aká je výška živ.minima? Pri počítaní výšky exekúcie je potrebné zadať novú sumu, je to 5130 Sk?
Zita4
02.08.07,07:51
Áno, nová suma ŽM je 5130, máš ju zadanú už v tabuľke ktorá je priložená tu: http://www.porada.sk/t26710-vykony-rozhodnutia-zrazky-zo-mzdy.html
ormika
03.08.07,08:22
Tabulka je super spravená, ale pre kontrolu Vás prosím, pozrie mi niekto na to či to mám dobre? Ešte som exekučné zrážky nerobila. Takže zamestnancovi prišli exekučné zrážky ako exekúcia z roku 2005 a z roku 2006. Všetko prišlo v júli 2007, spolu je to asi za 80 000,00 Sk. Zamestnanec má v čistom 6594 Sk, je slobodný, bezdetný. Podľa tabulky mi vyšla 1/3 1172. Príkazov mám 5. Takže sumu 1172 podelím piatimi? Veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
03.08.07,09:21
Ak vśetky zrážky prišli naraz a všetky sú neprednostné alebo všetky sú prednostné, výška zrážky sa rozdeľuje na jednotlivé pohľadávky v pomere podľa výšky pohľadávky.
Ak neprišli naraz, alebo sú niektoré prednostné a niektoré neprednostné, tak je to inak.
brikina
06.08.07,08:54
mam jednu otazocku:

zamestnanec ma 3 exekucie, prisli v jeden den. 2 su prednostne a 1 nie.
1. tretinu delim pomerne na vsetky tri exekucie
2. tretinu delim pomerne na 2 prednostne exekucie a
sumu nad 150% ŽM pomerne rozdelim tiez medzi vsetky tri exekucie.
Robim to spravne?

Dalsia otazka:

tento zamestnanec nema manzelku, ale ma dieta, su v spolocnej domacnosti, no nemaju spolocny trvaly pobyt. Moze si toto dieta uplatnit ako vyživovanú osobu?

Dakujem
ormika
06.08.07,09:18
Tabulka je super spravená, ale pre kontrolu Vás prosím, pozrie mi niekto na to či to mám dobre? Ešte som exekučné zrážky nerobila. Takže zamestnancovi prišli exekučné zrážky ako exekúcia z roku 2005 a z roku 2006. Všetko prišlo v júli 2007, spolu je to asi za 80 000,00 Sk. Zamestnanec má v čistom 6594 Sk, je slobodný, bezdetný. Podľa tabulky mi vyšla 1/3 1172. Príkazov mám 5. Takže sumu 1172 podelím piatimi? Veľmi pekne ďakujem.
Takže som to vyriešila nasledovne:
Zavolala som exekútorke a tá mi povedala, že mám začať exekúciou s najnižším číslom :)
V exekučných príkazoch je, že sumu mám zrážať v 2/3, takže 1172 x 2. Tak som to snáď spravila dobre.
brikina
07.08.07,05:24
mam jednu otazocku:

zamestnanec ma 3 exekucie, prisli v jeden den. 2 su prednostne a 1 nie.
1. tretinu delim pomerne na vsetky tri exekucie
2. tretinu delim pomerne na 2 prednostne exekucie a
sumu nad 150% ŽM pomerne rozdelim tiez medzi vsetky tri exekucie.
Robim to spravne?

Dalsia otazka:

tento zamestnanec nema manzelku, ale ma dieta, su v spolocnej domacnosti, no nemaju spolocny trvaly pobyt. Moze si toto dieta uplatnit ako vyživovanú osobu?

Dakujem

pozriete sa na to?
Jana Motyčková
07.08.07,07:55
mam jednu otazocku:

zamestnanec ma 3 exekucie, prisli v jeden den. 2 su prednostne a 1 nie.
1. tretinu delim pomerne na vsetky tri exekucie
2. tretinu delim pomerne na 2 prednostne exekucie a
sumu nad 150% ŽM pomerne rozdelim tiez medzi vsetky tri exekucie.
Robim to spravne?

Dalsia otazka:

tento zamestnanec nema manzelku, ale ma dieta, su v spolocnej domacnosti, no nemaju spolocny trvaly pobyt. Moze si toto dieta uplatnit ako vyživovanú osobu?

Dakujem
Správne.
Vyživované osoby poradí niekto iný.
vladan
18.10.07,16:03
Ahojte,

chcela by som si potvrdiť správnosť názoru a postupu:

Zamestnanec1
1. príkaz na začatie exekúcie podľa Exekučného poriadku – Orange, došlo v auguste 2007 – mám sťahovať 1/3 čistej mzdy (zatiaľ do depozitu)
2. príkaz na začatie exekúcie podľa Exekučného poriadku T-Mobile, došlo v októbri 2007 – mám sťahovať zrážku vo výške stanovenej príslušnými predpismi (to majú na mysli asi 1/3 čistej mzdy – zatiaľ tiež do depozitu)

Postup: vypočítam si výšku 1/3 podľa excelovských tabuliek priložených na Porade (vďaka za ne). V prípade, že mi vyjde čistá mzda nad 150% zo životného minima:

- pripočítam túto výšku k tej prvej tretine a zaplatím to celé na prvú exekúciu pre Orange (lebo prišla skôr), a teda exekúcia pre T-Mobile sa dostane na rad, až keď bude splatená celá exekúcia Orange?
- alebo strhnem vypočítanú 1/3 pre Orange a zvyšok nad 150% zo životného minima môžem dať ako zrážku pre T-Mobile?
- druhá vypočítaná tretina je určená na prednostnú zrážku, čo tieto zrážky asi nie sú, čiže tej sa nedotknem; v tomto prípade teda patrí zamestnancovi?
- tretia vypočítaná tretina je určená pre zamestnanca, tú mu vyplatím spolu so zostatkom čistej mzdy po odpočítaní exekučnej zrážky?
- existuje možná dohoda so zamestnancom, na základe ktorej by som mohla časť, na ktorej sa dohodnem so zamestnancom, zrážať na druhú exekúciu? Narážam na §551 Občianskeho zákonníka podľa ktorého je možné uzavrieť dohodu o zrážkach, ale „zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia“ – správne tomu rozumiem, že na zrážkach sa síce so zamestnancom môžem dohodnúť, ale tie sa vlastne nakoniec vypočítajú aj tak podľa postupu určeného pre exekúcie?

Zamestnanec2
1. dohoda o zrážkach zo mzdy Profireal vo výške 2 381,- Sk došlo v auguste 2007 (odvolávka na §551 Občianskeho zákonníka)
2. dohoda o zrážkach zo mzdy Home Credit vo výške 2 586,- Sk došlo v októbri 2007 (odvolávka na §551 Občianskeho zákonníka)

Postup: pre prvú zrážku som použila tiež výpočet ako na exekúciu, aby som sa uistila, či môžem zrážať čiastku vo výške 2 381,- Sk. Zamestnanec má priemernú čistú mzdu okolo 10 500 Sk, je slobodný, bezdetný, takže táto zrážka mi vychádza v pohode.

Čo však s druhou zrážkou ...: môj názor je, že vykonať ju v plnej výške nemôžem, pretože je tu §551 Občianskeho zákonníka, ktorý hovorí, že zrážka zo mzdy nesmie byť vyššia, než by bola zrážka pri výkone rozhodnutia. Rovnako sa dostávam k otázke, ktorú mám aj pri prvom zamestnancovi a teda: existuje možná dohoda so zamestnancom, na základe ktorej by som mohla časť, na ktorej sa dohodnem so zamestnancom, zrážať na druhú zrážku? Narážam na §551 Občianskeho zákonníka podľa ktorého je možné uzavrieť dohodu o zrážkach, ale „zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia“ – správne tomu rozumiem, že na zrážkach sa síce so zamestnancom môžem dohodnúť, ale tie sa vlastne nakoniec vypočítajú aj tak podľa postupu určeného pre exekúcie?

Za reakcie vopred ďakujem
Jana Motyčková
19.10.07,05:57
Ahojte,

chcela by som si potvrdiť správnosť názoru a postupu:

Zamestnanec1
1. príkaz na začatie exekúcie podľa Exekučného poriadku – Orange, došlo v auguste 2007 – mám sťahovať 1/3 čistej mzdy (zatiaľ do depozitu)
2. príkaz na začatie exekúcie podľa Exekučného poriadku T-Mobile, došlo v októbri 2007 – mám sťahovať zrážku vo výške stanovenej príslušnými predpismi (to majú na mysli asi 1/3 čistej mzdy – zatiaľ tiež do depozitu)

Postup: vypočítam si výšku 1/3 podľa excelovských tabuliek priložených na Porade (vďaka za ne). V prípade, že mi vyjde čistá mzda nad 150% zo životného minima:

- pripočítam túto výšku k tej prvej tretine a zaplatím to celé na prvú exekúciu pre Orange (lebo prišla skôr), a teda exekúcia pre T-Mobile sa dostane na rad, až keď bude splatená celá exekúcia Orange? áno
- alebo strhnem vypočítanú 1/3 pre Orange a zvyšok nad 150% zo životného minima môžem dať ako zrážku pre T-Mobile? nie
- druhá vypočítaná tretina je určená na prednostnú zrážku, čo tieto zrážky asi nie sú, čiže tej sa nedotknem; v tomto prípade teda patrí zamestnancovi? zamestnancovi
- tretia vypočítaná tretina je určená pre zamestnanca, tú mu vyplatím spolu so zostatkom čistej mzdy po odpočítaní exekučnej zrážky? áno
- existuje možná dohoda so zamestnancom, na základe ktorej by som mohla časť, na ktorej sa dohodnem so zamestnancom, zrážať na druhú exekúciu? Narážam na §551 Občianskeho zákonníka podľa ktorého je možné uzavrieť dohodu o zrážkach, ale „zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia“ – správne tomu rozumiem, že na zrážkach sa síce so zamestnancom môžem dohodnúť, ale tie sa vlastne nakoniec vypočítajú aj tak podľa postupu určeného pre exekúcie? Podľa exekučného poriadku nemožno strhnúť viac ako je dané zákonom, ale podľa mňa takáto dohoda môže byť uzavretá podľa Zákonníka práce

Zamestnanec2
1. dohoda o zrážkach zo mzdy Profireal vo výške 2 381,- Sk došlo v auguste 2007 (odvolávka na §551 Občianskeho zákonníka)
2. dohoda o zrážkach zo mzdy Home Credit vo výške 2 586,- Sk došlo v októbri 2007 (odvolávka na §551 Občianskeho zákonníka)

Postup: pre prvú zrážku som použila tiež výpočet ako na exekúciu, aby som sa uistila, či môžem zrážať čiastku vo výške 2 381,- Sk. Zamestnanec má priemernú čistú mzdu okolo 10 500 Sk, je slobodný, bezdetný, takže táto zrážka mi vychádza v pohode.

Čo však s druhou zrážkou ...: môj názor je, že vykonať ju v plnej výške nemôžem, pretože je tu §551 Občianskeho zákonníka, ktorý hovorí, že zrážka zo mzdy nesmie byť vyššia, než by bola zrážka pri výkone rozhodnutia. Rovnako sa dostávam k otázke, ktorú mám aj pri prvom zamestnancovi a teda: existuje možná dohoda so zamestnancom, na základe ktorej by som mohla časť, na ktorej sa dohodnem so zamestnancom, zrážať na druhú zrážku? Narážam na §551 Občianskeho zákonníka podľa ktorého je možné uzavrieť dohodu o zrážkach, ale „zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia“ – správne tomu rozumiem, že na zrážkach sa síce so zamestnancom môžem dohodnúť, ale tie sa vlastne nakoniec vypočítajú aj tak podľa postupu určeného pre exekúcie?
Obdobne ako v 1.prípade. §551 OZ sa vzťahuje na tú dohodu ktorá bola zamestnávateľovi postúpená z Profireal a HomeCredit, v tej dohode nemôže byť vyššia suma, ale podľa mňa to nezakazuje zamestnávateľovi spísať zo zamestnancom normálnu dohodu o zrážkach zo mzdy podľa Zákonníka práce.

Za reakcie vopred ďakujem
Odpovede červenou.
vladan
21.10.07,14:34
ďakujem Janka ;)
margaretka71
05.03.08,14:14
Prosím o potvrdenie správnosti výpočtu exekučnej zrážky. Mám na jedného zamestnanca 2 exekučné príkazy nie prednostné. Jeden prišiel skôr ako druhý. Čistá mzda je 11 102,- Sk. Výpočet: 11 102 - 60% ŽM na povinného t. j. 3078 = 8 024,- čo je viac ako 150% ŽM. Odviesť na prvú exekúciu čiastku 1/3 z 7695 a 2/2 na druhú exekúciu a všetko nad tiež rozdeliť na obidve exekúcie? Prosím pozrie sa mi niekto na to? Ďakujem.
Andyke
05.03.08,14:44
Zatiaľ budeš posielať exek. zrážku čo prišla ako prvá. Keď sa splatí prvá, potom pristúpis k zrážke 2. exek.príkazu. Túto skutočnosť oznámiť exekútorovi, že zatiaľ nebudeš vykonávať zrážky zo mzdy. Takže odvedieš 2565 + 329 = 2894 Sk. (1.exek.príkaz)
margaretka71
05.03.08,17:32
A nemôžem zrážať aj z druhej tretiny čiastku pre druhú exekúciu? Ja to totiž už takto robím od kedy prišla aj tá druhá. Iba doteraz čiastka na zrážku vyšla stále nižšia ako je 150% ŽM. Stále som si vypočítala z čistej mzdy mínus 60% na povinného tretinu a prvú som poslala na jeden exekučný a druhú na druhý exekučný príkaz. Môže to aj takto byť? Vďaka.
Andyke
05.03.08,17:43
2. tretina je určená na uspokojenie prednostných pohľadávok .

Takže na to si nemala siahnuť. Má bežné pohľadávky.
Postup som už uviedla v mojom prísp. č. 20.
margaretka71
05.03.08,18:04
Preboha a teraz čo? Mám to pozastaviť alebo to už nechať tak a zrážať takto ďalej? Ten náš zamestnanec to chce mať aj tak rýchlo splatené. Tak čo ty na to? Prepáč keď sa veľa pýtam, ale robím to prvý krát. Dík moc.
Andyke
05.03.08,18:12
Neviem čo na to vymyslieť?

Spísať dohodu so zamestnancom, že súhlasí so zrážkami aj ,čo sa týka 2. exek.príkazu (súbežne s 1. exek.príkazom), že je to na jeho vlastnú žiadosť.
margaretka71
05.03.08,18:41
Aj mňa napadlo, jedine toto. Pokiaľ podpíše tak by to mohlo byť OK. Ja ti krásne ďakujem za tvoju trpezlivosť so mnou. Pekný zbytok večera prajem.
jarkra
09.04.08,05:23
Našej zamestnankyni zrážame zo mzdy zrážky pre Home Credit podľa Obč.súd.poriadku. Dnes nám prišiel exekučný príkaz na zrážky zo mzdy. Ide o neprednostnú pohľadávku, na ktorú máme zrážať 1/3. Má táto exekúcia prednosť pred zrážkami zo mzdy pre Home Credit? Alebo ich budem postupne zrážať podľa poradia ako prišli? Zohľadňuje sa to nejako?
Vôbec si s tým neviem poradiť. :confused:
sysula
09.04.08,06:38
Myslim, ze ak nejde o prednostnú pohľadávku, zrážaš podľa poradia ako prišli. :)
Ežor
14.04.08,09:10
Môže mi niekto poradiť?
Prišiel mi exekučný príkaz na zamestnanca. Mám zrážať 1/3 mzdy. Zamestnanec je ženatý, má 1 dieťa z tohto manželstva a 2 deti z predchádzajúceho manželstva, na ktoré platí výživné. Môžem mu "uplatniť" tých 25% aj na tieto dve deti?
Ak áno tak mu podľa Vašej tabuľky vyjde, že mu mám mesačne zrážať 1,- Sk. Takto mu to budem zrážať asi 173 rokov, ale to je nemožné. Môžem sa so zamestnancom dohodnúť, že mu budem zrážať viac?

Ďakujem