Žabinka
10.07.07,10:06
Prosím poradiť v nasledujúcom probléme:
Spoločník požičal vlastnej sro určitú sumu: 211/365.
365 je krátkodobá pôžička, blíži sa termín splatnosti, ale sro nemá potrebnú sumu k dispozícii. Chcela by to preúčtovať na 479, podotýkam, že spoločník nemá námietky. Je to možné interným dokladom takýmto zápisom:
365/261
261/479?
A ešte ma zaujíma, či je možné poskýtnúť dlhodobú pôžičku bez úroku, spoločník nechce na vlastnej firme zarábať. Ďakujem za všetky názory.
Monika Kováčová
10.07.07,08:18
ja by som išla 365/395 a 395/479, nie cez peniaze na ceste...
plavčík
11.07.07,11:30
Zaujímalo by ma ako máte napísanú zmluvu o Finančnej výpomoci? Ak je tam daný pevný termín, tak urobte DODATOK k zmluve .

Čo sa týka preúčtovania, prečo by sa nemohlo priamo ce ID urobiť 365/479 ...

A úroky...??? Mali sme bezúročné pôžičky a audítorky mali dosť rečí okolo ale v podstate to prešlo aj bez úrokov, ale teraz dávame 1,5% aby bola ovca celá a vlk nasýtený....
Mikolajova
12.11.07,08:38
Prosím Vás ako je to s krátkodobou finančnou výpomocou ak je uzatvorená 30.06.2006 a splatná 30.06.2007 môže figurovať aj naďalej na krátkodobých aj k 31.12.2006?
Stefan2005
12.11.07,08:52
Prosím Vás ako je to s krátkodobou finančnou výpomocou ak je uzatvorená 30.06.2006 a splatná 30.06.2007 môže figurovať aj naďalej na krátkodobých aj k 31.12.2006?

Od 31.12.2006 do 30.6.2007 je len polrok do splatnosti výpomoci, nevidím preto dôvod prečo to neponechať na krátkodobej finančnej výpomoci....
liba2
12.11.07,11:06
Prosím Vás ako je to s krátkodobou finančnou výpomocou ak je uzatvorená 30.06.2006 a splatná 30.06.2007 môže figurovať aj naďalej na krátkodobých aj k 31.12.2006?
Krátkodobá = splatná do 1 roka.
KEJKA
12.11.07,16:48
to, že nie sú peniaze na splatenie pôžičky, nie je dôvod na to, aby sa pôžička účtovala na dlhodobé. Závisí od uzavretej zmluvy a dohodnutej doby splatnosti. Ak sa neurobí dodatokk zmluve, pojde o krátkodobú pôžičku po lehote splatnosti.
Dodatok k zmluve môže zmeniť charakter pôžičkyle musel by stanoviť nový termín splatnosti nad 1 rok.
Fany
22.03.09,15:47
Ak jediný spoločník poskytne svojej sro krátkodobú pôžičku, aj tu spisuje, vlastne sám so sebou, zmluvu? Ak nemôže do roka splatiť, tiež musí spísať dodatok, alebo preúčtovať na dlhodobú? A môže sa splatiť aj v naturáliách alebo vykonaním služby?
liba2
22.03.09,16:56
Ak jediný spoločník poskytne svojej sro krátkodobú pôžičku, aj tu spisuje, vlastne sám so sebou, zmluvu? Ak nemôže do roka splatiť, tiež musí spísať dodatok, alebo preúčtovať na dlhodobú? A môže sa splatiť aj v naturáliách alebo vykonaním služby?Zmluvu neuzatvára sám so sebou ale s SRO, v menej ktorej koná ; podpis bude rovnaký aj za veriteľa aj za dlžníka.
Termín splatnosti môže dodatkom predĺžiť, alebo mu s.r.o. peniaze vráti.
Fany
22.03.09,17:05
a ak dodatkom termín splatnosti predĺži, bude to naďalej krátkodobá pôžička, alebo už vlastne dlhodobá? Treba to potom , alebo bolo by lepšie, preúčtovať na 479?
liba2
22.03.09,18:56
a ak dodatkom termín splatnosti predĺži, bude to naďalej krátkodobá pôžička, alebo už vlastne dlhodobá? Treba to potom , alebo bolo by lepšie, preúčtovať na 479?neviem čo sleduješ... ak vieš, že firma nemá šancu do 1 roka pôžičku splatiť, tak treba termín splatnosti do zmluvy uviesť reálne na viac rokov , zaúčtovať na 479 a máš pokoj.
Fany
23.03.09,08:49
No práveže ja to teraz neviem. Aj vlani sa zdalo, že sa pôžička do roka vráti, ale niet z čoho. Tak neviem, či to teraz mám preúčtovať na 479 alebo iba predĺžiť, lebo znovu netuším, či sa to za tejto situácie podarí do roka vyrovnať. Asi by bolo lepšie dať to na tú 479 a keď sa splatí skôr, tak to hádam nebude vadiť.
liba2
23.03.09,09:42
No práveže ja to teraz neviem. Aj vlani sa zdalo, že sa pôžička do roka vráti, ale niet z čoho. Tak neviem, či to teraz mám preúčtovať na 479 alebo iba predĺžiť, lebo znovu netuším, či sa to za tejto situácie podarí do roka vyrovnať. Asi by bolo lepšie dať to na tú 479 a keď sa splatí skôr, tak to hádam nebude vadiť.
Fany, ak ty si konateľ/spoločník - je to len na tvojom rozhodnutí, urob k zmluve dodatok, predĺž termín splatnosti na viac rokov a preúčtuj. Ak budú peniaze skôr - uhradíš skôr; ak peniaze nebudú, nebudeš mať problém s účtovaním.
Ak nie si konateľ - tak oslov konateľa, vysvetli mu metodiku a nechaj jeho rozhodnúť.... až potom účtuj.
Fany
24.04.09,08:59
Ok a ak firma nemá dostatok finančných prostriedkov na splatenie pôžičky, môže túto vyrovnať aj naturáliami, resp. faktúrou za práce? Ako sa potom toto zaúčtuje? Už som sa na toto viackrát pýtala, ale nik mi neodpovedal. Ďakujem.
Bambi23
24.04.09,12:09
Ok a ak firma nemá dostatok finančných prostriedkov na splatenie pôžičky, môže túto vyrovnať aj naturáliami, resp. faktúrou za práce? Ako sa potom toto zaúčtuje? Už som sa na toto viackrát pýtala, ale nik mi neodpovedal. Ďakujem.

Moze sa to urobit aj takto pri vyrovnani fakturou za tovar, resp. sluzby, ale musis to zauctovat ako zapocet. To znamena, ze firma dlhuje konatelovi a konatel dlhuje firme, ak je to v rovnakej vyske, urobis zapocet a cez ID to zauctujes. Ak su sumy rozdielne, urobis v zmluve o zapocte rozpis, aky je rozdiel a uvedies kto a do kedy ten rozdiel uhradi.

Uctovanie, napriklad:
1. prijata pozicka od konatela:
221 / 365 - 100 Eur
2. vystavena fa za sluzby poskytnute konatelovi:
311 / 602 - 150 Eur

3. ID zapoce
365 / 311 - 100 Eur

4. uhrada rozdielu - konatel vyplati rozdiel do pokladne:
211 / 311 - 50 Eur

Takto to robime aj my vo firme. Mimochodom, bezne robime zmluvy o fin.vypomoci (365 -kratkodobe) a ak sa to do roka neuhradi, preuctujeme to na dlhodobu pozicku (479) a ostava to tam az do vyrovnania. Ziadna z poziciek nie je urocena, a zatial k tomu nikto - ani auditor ani kontroly z DU nemali vyhrady. Konatelia vkladaju vlastne penaize do firmy, nemusia si to urocit. Ved vlastne tym, ze tam maju peniaze a tie sa "tocia", to im tiez v konecnom dosledku prinasa zisk ... a ten si rozdeluju. Z dlhodobeho hladiska je urcite vyhodnejsie vlozit peniaze do vlastnej firmy a tocit ich, nech zarabaju, takze obhajit sa to da. A nikto ta predsa nemoze prinutit si svoje peniaze vo vlastnej firme urocit. Je to na vlastnom zvazeni.
Fany
25.04.09,05:51
Bambi, ani nevieš, ako si ma svojou odpoveďou potešila. Toto som potrebovala odobriť ako soľ. Vďaka.
mikumi
07.05.09,10:46
Pekný deň, mám otázku:
Majiteľ spoločnosti vložil do firmy peniaze - pôžičku. Vzhľadom k tomu, že nie sú peniaze na splatenie pôžičky a firma má neuhradenú stratu z minulých rokov na účte 429, je možné kompenzovať tieto dva účty.
Ďakujem za názory.
mikumi
11.05.09,04:00
Majiteľ spoločnosti vložil do firmy peniaze - pôžičku. Vzhľadom k tomu, že nie sú peniaze na splatenie pôžičky a firma má neuhradenú stratu z minulých rokov na účte 429, je možné kompenzovať tieto dva účty.
Prosím pozrite sa na to niekto. Ďakujem.
alušik
11.05.09,04:27
Podľa môjho názoru závisí od toho, aká suma pôžičky to je:

V obchodnom zákonníku pozri § 121 sa píše:
(1) Spoločenská zmluva môže určiť, že valné zhromaždenie je oprávnené uložiť spoločníkom povinnosť prispieť na úhradu strát spoločnosti peňažným plnením nad výšku vkladu až do polovice základného imania podľa výšky svojich vkladov. O porušení tejto povinnosti platia ustanovenia § 113 ods. 2 až 4 obdobne.
mikumi
11.05.09,06:22
Alušik, ďakujem veľmi pekne. Priznám sa spol.zmluvu som nevidela, ale je to spol. s jedným konateľom a majiteľom zároveň. Takže predpokladám, že o tom môže rozhodnúť sám a kedykoľvek.
Ešte raz ďakujem.