sybila3
10.07.07,11:56
Ahojte, prišla mi faktúra na konci lízingu-admin.poplatok 1000+190dph.
Ako to zaúčtujem? Do prevádz.réžie a uplatním dph? ddík- SZČO je platca dph
plavčík
10.07.07,09:57
tak ako hovoíš
Pru
02.01.08,19:01
A predajná cena s dph ide tiež do réžie? a dph si môžem odrátať?
Zoltán Kovács
02.01.08,19:02
A predajná cena s dph ide tiež do réžie? a dph si môžem odrátať?

Ak sa jedná o osobné motorové vozidlo, tak dph zo zostatkovej hodnoty sa neuplatňuje.
Pru
02.01.08,19:03
je to osobné vozidlo. z nákladného by sa mohlo uplatniť?
Zoltán Kovács
02.01.08,19:06
je to osobné vozidlo. z nákladného by sa mohlo uplatniť?

Z áut kategórie N1 áno. Teda užitkové a nákladné.
Pru
02.01.08,19:37
Poistné, havarijné a zákonné môžem účtovať do réžie? ďakujem
Pru
02.01.08,19:44
Prosím ťa poradiš mi, či prenájom os. mot. vozidla a nákl.vozidla môže szčo účtovať ako príjem za služby?
Zoltán Kovács
02.01.08,19:50
Prosím ťa poradiš mi, či prenájom os. mot. vozidla a nákl.vozidla môže szčo účtovať ako príjem za služby?

Je to služba.
Pru
02.01.08,20:15
a v daňovom priznaní je to potom príjem zo živnosti alebo sa to uvádza niekde inde. ďakujem
Zoltán Kovács
02.01.08,20:16
a v daňovom priznaní je to potom príjem zo živnosti alebo sa to uvádza niekde inde. ďakujem

Tie auta má v obchodnom majetku? Má to v predmete podnikania, alebo ide iba o prenájom hnuteľnej veci, ktorá momentálne nie je využívná na podnikateľské činnosti?
Pru
02.01.08,22:06
os.auto bolo kupované na firmu-teda szčo na lízing, nákladné bolo kúpené staršie ale tiež ho szčo kupoval ako podnikateľ.
Zoltán Kovács
03.01.08,14:23
Je to príjem zo živnosti podľa § 6.
Pru
05.01.08,20:59
No ja som dph z predajnej ceny odrátala, musím podať dodatočné DP DPH?
Zoltán Kovács
05.01.08,21:03
No ja som dph z predajnej ceny odrátala, musím podať dodatočné DP DPH?

§49 zákona oDPH

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,

Veru musíš podať dodatočné daňové priznanie a odviesť neoprávnene uplatnené DPH, a to čím skôr.
Pru
05.01.08,21:14
dobre, takže celá predajná cena bude bez odpočtu dph do réžie a admin.popl. bude s uplatnenou dph a tiež do réžie? dúfam, že tak to bude dobre.
Pru
07.01.08,14:24
robím to dodatočné a prosím ťa do réžie môžem zarátať celú odkúpnu cenu aj s dph ale bez nároku na odpočet alebo do réžie ide iba základ bez dph? Ď
Natalyk
07.01.08,20:04
robím to dodatočné a prosím ťa do réžie môžem zarátať celú odkúpnu cenu aj s dph ale bez nároku na odpočet alebo do réžie ide iba základ bez dph? Ď

Tá kúpna cena by mala byť súčasťou obstarávacej ceny DHM, takže do daňových výdavkov to ide prostredníctvom odpisov. A DPH nie je súčasťou OC v prípade finančného prenájmu od r. 2005, takže to by malo ísť do daňových výdavkov- réžie, ale neviem, kedy ste to auto obstarali, či ešte v roku 2004, kedy DPH bolo súčasťou OC.
Pru
08.01.08,08:33
Obstarané bolo v roku 2005. Takže potom tú predajnú cenu nemám účtovať do réžie ale ako VNZD?
Pru
08.01.08,12:39
Poradíte mi s tým prosím Vás? Takže predajná cena vozidla aj s dph je réžia alebo VNZD? admin. poplatok 1000 réžia a 190 dph. je to dobre alebo ma usmernite, ďakujem
Natalyk
08.01.08,17:01
Poradíte mi s tým prosím Vás? Takže predajná cena vozidla aj s dph je réžia alebo VNZD? admin. poplatok 1000 réžia a 190 dph. je to dobre alebo ma usmernite, ďakujem
Predajná cena: 1000,-Sk je VNZD
DPH z predajnej ceny: 190,-Sk je VOZD- réžia
Administratívny poplatok: 1000,-Sk réžia, DPH: 190,-Sk odpočet.
Pru
08.01.08,18:30
ostatné chápem, ale dph mám dať do réžie a odpočet urobiť len na dph admin.poplatku? Potom odpisy do uzávierkových operácií, lízing štvrťročne do VNZD a finanč. náklady v rámci uzávier.operácií tiež do réžie.
Pru
09.01.08,12:08
ďakujem, a mám niečo urobiť na konci lízingu okrem toho že k decembru zaúčtujem odpisy a to čo som písala, či vystaviť nejaký protokol o zaradení alebo niečo také, lebo lízing som nemala. Vo výkaze medzi majetkom ho asi nebudem mať ked bude odpísané? ď
Natalyk
09.01.08,19:10
ďakujem, a mám niečo urobiť na konci lízingu okrem toho že k decembru zaúčtujem odpisy a to čo som písala, či vystaviť nejaký protokol o zaradení alebo niečo také, lebo lízing som nemala.Protokol o zaradení mal byť už vystavený, keď si ho zaradila do majetku, t.j. v roku obstarania 2005 a ešte aj kartu DHM, ale to asi máš.Vo výkaze medzi majetkom ho asi nebudem mať ked bude odpísané?správne.ď

Dúfam, že som pomohla, tento istý prípad mám aj ja teraz, len s tým rozdielom, že teraz, po splatení lízingu mu ho totálne rozbili. Poteší!!!
Pru
10.01.08,12:24
ahoj, nie je ani protokol ani nič, ja sa preto pýtam, lebo som prebrala lízing po inej účtovníčke a dopátrať sa po nej niečo bola hrúza. Neviem, či by som ho dodatočne vystavila alebo to nie je moja starosť, ale chcem aby to bolo dobre, môžeš mi poradiť? ďakujem
Natalyk
10.01.08,16:50
Radšej vystav protokol, aj kartu DHM. Tu na porade si môžeš stiahnuť obidve a už len vyplníš. Nájdeš to medzi tlačivami -účtovnými.
SMartina
08.06.08,15:34
Ja mám ten istý prípad, ale v PÚ. Prišla mi faktúra na konci leasingu s textom: Administratívny poplatok za spracovanie kúpnej zmluvy 1.000,- Sk + 190,- Sk DPH = 1.190,- Sk. Ako to zaúčtujem v PÚ. Nenašla som žiadnu podobnú otázku na PÚ. Ďakujem.