Katgaz
10.07.07,12:19
Ahojte, prosím Vás o radu, či je možné nariadiť (a na základe čoho) zamestnancovi platené voľno. Jeho pracovné miesto bolo zrušené, plynie dvojmesačná výpovedná doba. Bolo nariadené čerpanie dovolenky, avšak do času začiatku jej čerpania nie je práca, ktorá by mohla byť zamestnancovi priradená. Preto by sme mu chceli nariadiť platené voľno, z dôvodu § 142 ods.3 Zákonníka práce - Prekážky na strane zamestnávateľa. Akou formou to máme zrealizovať?
Srdečná vďaka za odpovede.
azuz
10.07.07,11:00
Písomnou formou zamestnancom oznámte kedy im v zmysle § 142 ods. 3 nebude pridelená práca. Zároveň by som tam uviedla, či majú v tomto čase byť zamestnanci na pracovisku.
Katgaz
10.07.07,11:18
Ďakujem pekne.
TinkiDinki
10.07.07,11:40
Mám dojem, že v ZP je uvedené, aj to že ak zamestnanec nepracuje, zamestnávateľ mu platí len 60% zo mzdy.
To platí vtedy ak zamestnáveteľ nemá pre zamestnanca prácu (čiže Váš prípad).
azuz
10.07.07,12:57
Mám dojem, že v ZP je uvedené, aj to že ak zamestnanec nepracuje, zamestnávateľ mu platí len 60% zo mzdy.
To platí vtedy ak zamestnáveteľ nemá pre zamestnanca prácu (čiže Váš prípad).
Súhlasím, ale musí byť splnená podmienka uvedená v § 142 ods. 4 - písmomná dohoda so zástupcami zamestnancov, v ktorej sú vymedzené vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu a výška náhrady mzdy, ktorá musí byť najmenej 60% priem. zárobku zamestnanca.
Katgaz
10.07.07,13:13
Váhala som medzi týmito odsekmi, a od použitia 4 ma odradila posledna veta: Dohodu podľa prvej vety (ak zamestnávateľ vymedzil v pís.dohode so zásupcami zamestnancov) nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnanca.
Čiže keďže nemáme zástupcov zamestnancov, riadime sa odsekom 3 a nie 4. Je tento vyklad spravny?