Olvecka D.
10.07.07,13:41
potrebovala by som od vas radu,

ak prenajmem nehnutelnost, na ktoru som si zobrala hypotekarny uver a mam prijem z prenajmu priblizne rovnako vysoky ako je moja splatka do banky + spotreba energii, dan a ostatne nutne prevadzkove vydavky, mozem si to vsetko uplatnit ako danove vydavky a nebudem potom platit dan z prenajmu? (jasne, ze moze vzniknut maly rozdiel, ale to nie je podstatne, ide mi hlavne o to ci su to preukazatelne danove vydavky).

dakujem.
DušanČ
10.07.07,11:56
Splátka úveru nie je nákladová položka. V súvislosti s úverom si môžeš uplatniť do nákladov len úroky. Ostatné položky, ktoré uvádzaš, si môžeš uplatniť ako preukazateľné daňové výdavky.
betka
10.07.07,13:29
Tu je viacero možností na odpoveď:
Ak mte prjem podľa 6/3 môžete:
1. uplatniť si paušálne výdavky z prenájmu vo výške 40%, tu Vám tieto výdavky pokrývaju všetky výdavky,kt. súvisia s nehnuteľnosťou: poplatky, energie, dan z nehnuteľnosti, rozne prevádzkové náklady, opravy, úroky z úveru....

2. môžete si viesť preukázateľné výdavky výdavky
- príjmy a výdavky v časovom slede
- HM a NM, kt. je možné odpisovať
......
Ak si chcete uplatňovať tieto skutočné výdavky, zrejme si nehnuteľnosť, z kt. máte príjmy z prenájmu zaradíte do OM. A vo forme odpisov si môžete uplatniť daˇové výdavky.
Splátky hypotéky budú vašim nedaňovým výdavkom:
Teda: v príslušnom roku si uplatníte: odpisy, energie, opravy, daň z nehnuteľností, bežné prev. náklady.

Ak máte hypotéku napr. na 5 rokov, nemôžete si splátky dať do výdavkov ihneď dostanú sa Vám do výdavkov cez spomínané odpisy. Nehnuteľnosť odpisujeme 20 rokov a tu je tiež dôležité, ako dlho ste vlastníkom nehnuteľnosti, či budete odpisovať od 4,5,6-roku, nemôžete odpisovať hneď od prvého roku.
skusnir
03.02.08,14:39
Ja mam podobny problem, plati to aj ked nieje dom vedený na podnikanie?
Johanka
03.02.08,16:42
Neviem čo je to "vedený na podnikanie", ale je dôležité, či nehnuteľnosť spĺňa definíciu obchodného majetku podľa §2 Zákona o dani z príjmov

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného
prenájmu,

§6 ods.11 je pre daňovníkov z príjmami z prenájmu nehnuteľností podľa § 6 ods.3 (bez živnosti - prenájom ;)).
hackl
12.02.08,14:43
Mozete mi pls. poradit?
Som FO, a prenajimam s manzelkou byt. Obaja sme zaregistrovani na danovom urade. Je mozne uplatnit si do nakladov cele vybavenie nehnutelnosti (t.z. spotrebice, nabytok, uroky z HU atd..). Ak prijem bude 150000 a naklady 150000 co si dame do zakladu dane, a je mozne odisovat hore uvede veci? Ak mi najom pravidelne chodi na ucet, staci to ako doklad o prijme, ktory dolozim do uctovnictva spolu s blokmi na vybavenie bytu?
Dakujem.
Johanka
12.02.08,14:49
Bloky by museli byť z roku 2007 ...
Preukázateľné výdavky musia súvisieť so zdaňovacím obdobím, ktorého príjmy zdaňujeme .
Okrem príjmov z prenájmu máte aj iné príjmy ?
hackl
13.02.08,07:02
bloky mam z roku 2007, obaja s manzelkou sme zamestnani. (nie sme zivnostnici)
Johanka
13.02.08,07:18
Príjem z prenájmu nehnuteľnosti si môžete rozdeliť na polovicu (alebo v inom pomere, aký si dohodnete), každý si môžete uplatniť oslobodenie od dane vo výške 24.900 Sk (znížite si príjmy o uvedenú sumu). Neviem za koľko Sk sú bločky, ale každý si môžete uplatniť výdavky percenotm z príjmov vo výške 40 % ... treba to prepočítať, čo je pre Váš výhodnejšie...
Ešte jedna poznámka - ak si budete uplatňovať preukázateľné výdavky, môžete si uplatniť aj odpis nehnuteľnosti. Musíte si však uvedomiť, že týmto sa nehnuteľnosť stáva obchodným majetkom v zmysle zákona o dani z príjmov, čo sa môže pre Vás stať nevýhodným pri prípadnom predaji tejto nehnuteľnosti.
hackl
13.02.08,07:23
znamena to teda ze ked mam prijem napr. 150000, a blocky za 150000, tak potom. manzelka 75 000 - 24900 - 0.4*75000 = 20 100 z toho daň = 3819 ?
hackl
13.02.08,07:37
upresnim

prijem z prenajmu 150000, naklady(blocky 150000)
potom

moznost 1: 75 000 prijem - 24 900 oslobodenie - 0.4pausal * (75 000-24 900) = 30 060 a potom z toho 19% = 5711

moynost 2: 75 000 prijem - 75 000 blocky + uroky z HU = 0 a potom z toho 19% = 0

Su oba vypocty spravne?
Pri dokladovani blockov, a prijmu nemusim mam otvoreny podnikatelsky ucet? staci bezny kde mam aj ine platby?
Johanka
13.02.08,08:58
Aj pri možnosti č. 2 je možné uplatniť oslobodenie 24.900 Sk.
hackl
13.02.08,09:09
Dakujem za pomoc :)
hackl
13.02.08,13:17
Este jedna otazka.
Ked mi najomca plati zalohy za energie vo vyske zalohovych faktur od dodavatelov, a ja platim dodavatelom (takisto zalohove faktury), a vyuctovanie je vacsinou v aprili - maji nasledujuceho roka..ako si to uvediem do nakladov? Plati to ze zdanujem prijem za najomne + energie od najomcu a do nakladu davam zalohove platby dodavatelom ? Alebo musim presne vycislit spotreby (AKO???)
Dakujem za radu.
barbadoss
14.02.08,15:33
Pridávam sa k otázke HACKL-a, mám klienta ktorý prenajíma byt za pevnú čiastku + energie, ak chcem použiť paušál 40% musím to urobiť z celkovej sumy (tzn. čistý nájom+energie)? Tzn. ak by som chcela zdaniť čistú sumu nájmu bez energií bola by som povinná viesť JÚ kde by som zaúčtovala platby do príjmov v celkovej sume a uplatnila výdavky v celoročnej sume platieb dodávateľom energií a prípadne služieb. A čo potom s tým vyúčtovaním ktoré bude až v roku 2008???
Johanka
14.02.08,15:39
Uplatňuješ preukázateľné výdavky za rok 2007, takže nie napr. to, čo zaplatíš pri vyúčtovaní v apríli ďalšieho roka. To bude výdavkom roka 2008.
Johanka
14.02.08,15:42
Pridávam sa k otázke HACKL-a, mám klienta ktorý prenajíma byt za pevnú čiastku + energie, ak chcem použiť paušál 40% musím to urobiť z celkovej sumy (tzn. čistý nájom+energie)? Tzn. ak by som chcela zdaniť čistú sumu nájmu bez energií bola by som povinná viesť JÚ kde by som zaúčtovala platby do príjmov v celkovej sume a uplatnila výdavky v celoročnej sume platieb dodávateľom energií a prípadne služieb. A čo potom s tým vyúčtovaním ktoré bude až v roku 2008???
§ 6 zákona o dani z príjmov (príjmy z prenájmu nehnuteľnosti sú príjmami podľa § 6 ods.3 ;))
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede, b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať, c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu.34)
(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

Z uvedeného vyplýva, že ak nevyužiješ možnosť uplatňovať výdavky percentom z príjmov, potom máš voľbu medzi vedením účtovníctva (ods.13) alebo vedením evidencie podľa ods.11.
barbadoss
15.02.08,11:19
Johanka, jasne evidencia, moja otázka ale znie aký je hrubý základ pre výpočet paušálnych výdavkov = budú hrubé príjmy z prenájmu tzn. vrátane energií, že ? V prípade uplatňovania skutočne vynaložených výdavkov (a následne vedeného JU alebo evidencie - to je úplne fuktak je to podobné) by vznikol problém pri predaji bytu v súvislosti s 5-ročným oslobodením, tak ako ste to tu už spomínali, že ? Prosím o potvrdenie, moc díky. Takže najlepšie zobrať do ruky bankové výpisy a klientovi pekne spočítať príjmy z prenájmu za rok 2007 sume brutto, s tým že i keď nie je rezidentom SR má nárok na základnú odpočítateľnú položku + oslobodenie od dane 24900,- SK. Alikvotnu časť výdavkov pripadajúcich k neoslobodeným príjmom vypočítam percentom.

Už sa jasne viac orientujem v českých daniach ako slovenských -:))) :(:D
Jackie
23.02.08,13:00
Dobrý deň, prosím o pomoc: Klient získal darom od dcéry nehnuteľnosť, ktorú teraz prenajíma. Chcel by si uplatňovať skutočné výdavky - teda aj odpisy. Dcéra predtým uplatňovala pri prenájme skutočné výdaje aj odpis počas celej doby nájmu. Prosím o radu, má nárok na odpisy keď nehnuteľnosť nadobudol darom? Ak áno z akej sumy treba vychádzať? Je možné pokračovať v odpisovom pláne, aký mala jeho dcéra predtým?
Ďakujem pekne
cherry99
13.03.08,08:56
Ja by som sa chcela tiež pripojiť k téme, kúpila som si byt v 3/2007 a prenajímam ho od 7/2007. V období od marca do júla som ho upravovala a platila zálohy na energie, sú aj tieto daň. výdajom keď som ich zaplatila skôr ako som začala prenajímať byt?
Ďakujem pekne
pald
14.03.08,12:43
Aj pri možnosti č. 2 je možné uplatniť oslobodenie 24.900 Sk.
ahoj Johanka, mozno aj mne poradis. mam s kamosom dom a prenajimame ho. Obaja sme FO, mame prijem z roboty. Najomca nam pri uzatvoreni zmluvy dal depozit v hodnote 30000sk a plati nam mesacne 10000 za najom + 4000 za elektriku. Najom nam zacal posielat v 7 mesiaci 2007, cize za rok 2007 bol prijem 6*10000 + 6*4000 + 30000 , alebo ten depozit nemam ratat do prijmu z najmu?
Kazdy si mozeme uplatnit 24900 a 40 percent , alebo v takom pomere ako si rozdelime prijem? Vopred Dakujem. Pali
JDM
16.03.08,19:20
Sused -dôchodca prenajíma pôdu. Renta za prenájom mu chodí pravidelne. V minulom roku to bolo 43182,-- Sk. Do daň.priznania musí uviesť aj výšku star.dôchodku, a môže si od 43182 odrátať sumu 24900. Túto vpisujem do výdavkov, alebo len rozdiel a do výdavkov si môžem dať napr. 25% z vyplatenej renty? Tých 25% výdajov si samozrejme uháji. Ďakujem.
kristín
18.03.08,18:56
Môžem sa teda ešte raz spýtať, či som dobre pochopila vašu debatu ohľadom prenajímania nehnuteľnosti.
Pri prenájme nehnuteľnosti si môže prenajímateľ uplatniť okrem 40% výdavkov aj preukázateľné výdavky /to vtedy ak sú vyššie ako 40%/
Musí viesť k tomu však spomínanú evidenciu. A moja otázka znie: môže si aj v tomto prípade uplatniť postup podľa zákona na odpočet nezdaniteľnej časti 24 900 /za rok 2007/ z príjmov a tie preukázateľné výdavky tiež ponížiť o príslušný pomer v akom ponížil príjmy?

Teda postupuje presne takým istým postupom ako pri uplatňovaní 40% výdavkov, aj keď eviduje skutočné výdavky?
cloe
19.03.08,08:20
Pre Kristín - áno, môže si uplatniť nezdaniteľnú časť 24 900,-- Sk.

Aj ja mám jeden problém v súvislosti s prenajmom nehnuteľnosti.
FO nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť. Celý rok však bola zamestnaná a u zamestnávateľa si požiadala o ročné zúčtovanie preddavkov. Tento jej ho vykonal a vyplatil preplatok z ročného zúčtovania vo výplate za 2/2008 nakoľko nemal znalosť o tom, že osoba mala aj príjmy z prenájmu.
Ako to vysporiadať v daňovom priznaní, ktoré si bude FO podávať?
Vopred ďakujem.
cloe
19.03.08,10:39
posúvam...

Budem vďačná za každú radu:)
natasa_sp
20.03.08,04:06
posúvam...

Budem vďačná za každú radu:)
Z tvojho prispevku nie je jasne, ci tvoj zamestnavatel za teba aj podal danove priznanie. Ak ano, navrhujem podat opravne danove priznanie (na tlacive typu B).
D123
22.03.08,21:13
Dobry, chcem sa spytat:
S manzelom vlastnime neb. priestor (50 na 50). 3 roky sme si prijmy a vydaje delili na 1/2. Veciam okolo prenajmu sa venoval v roku 2007 manzel, tento rok ja. Teraz som sa ale docitala, ze je moznost delit prijmy a vydaje aj inak a to na zaklade dohody (autor je danovy poradca vid www.sme.sk/ nechce mi to z nejakeho dovodu zobrazit cely link - za lomitkom je: c/3778717/Ako-zdanit-prijem-z-prenajmu.html )
Suma sumarum nam sice vychadza strata (naklady+odpis+uroky z uveru......su vyssie ako prijmy) ale v pripade opatovneho delenia prijmu na 1/2, by si manzel na mna nemohol uplatnit celu nezdanitelnu ciastku za manzelku (som na rodicovskej). Neviem vsak, ci by bolo danovo ciste, delit prijmy inak, pokial som 1/2 vlastnikom nehnutelnosti a zmluva s najomcom je tiez na nas oboch (karticku s registraciou na DU z titulu prenajmu mame tiez obaja).
dakujem maja
D123
23.03.08,17:11
Vie niekto prosim poradit?
D123
25.03.08,18:12
Sa mi nechce verit, vazne nikto nevie poradit?
betka
25.03.08,18:42
Pre Kristín - áno, môže si uplatniť nezdaniteľnú časť 24 900,-- Sk.

Aj ja mám jeden problém v súvislosti s prenajmom nehnuteľnosti.
FO nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť. Celý rok však bola zamestnaná a u zamestnávateľa si požiadala o ročné zúčtovanie preddavkov. Tento jej ho vykonal a vyplatil preplatok z ročného zúčtovania vo výplate za 2/2008 nakoľko nemal znalosť o tom, že osoba mala aj príjmy z prenájmu.
Ako to vysporiadať v daňovom priznaní, ktoré si bude FO podávať?
Vopred ďakujem.

Cloe. Zrejme si už vyriešila svoj prípad.
Ale ak náhodou nie, tak...
Ak zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie a zamestnancovi vznikla povinnosť podaľ DP (par.39/6)...
betka
25.03.08,19:17
Dobry, chcem sa spytat:
S manzelom vlastnime neb. priestor (50 na 50). 3 roky sme si prijmy a vydaje delili na 1/2. Veciam okolo prenajmu sa venoval v roku 2007 manzel, tento rok ja. Teraz som sa ale docitala, ze je moznost delit prijmy a vydaje aj inak a to na zaklade dohody (autor je danovy poradca vid www.sme.sk/ (http://www.sme.sk/) nechce mi to z nejakeho dovodu zobrazit cely link - za lomitkom je: c/3778717/Ako-zdanit-prijem-z-prenajmu.html )
Suma sumarum nam sice vychadza strata (naklady+odpis+uroky z uveru......su vyssie ako prijmy) ale v pripade opatovneho delenia prijmu na 1/2, by si manzel na mna nemohol uplatnit celu nezdanitelnu ciastku za manzelku (som na rodicovskej). Neviem vsak, ci by bolo danovo ciste, delit prijmy inak, pokial som 1/2 vlastnikom nehnutelnosti a zmluva s najomcom je tiez na nas oboch (karticku s registraciou na DU z titulu prenajmu mame tiez obaja).
dakujem maja

Maji, nerozumiem zadaniu, zrejme.

Ak dosahujete stratu, ZD=riadok 68 je "skoro strata" ako si uplatní 11/3. Veď do mínusu nepôjde.?

Ak máte i iné príjmy, manžel, treba to popísať, ak nemáte, potom nemá význam rozmýšľať, či si rozdelíte príjmy 1:1.
D123
26.03.08,07:15
No mam pocit ze som to tam napisala, ide o prijmy a odpocitatelnu polozku na manzelku. Ak mame prijmy napr. 100 tis. za prenajom, vydaje 120 tis. , ide o stratu, ALE:
Pri deleni 50:50 mam JA prijem 50.000 a manzel (ma samozrejme prijem zo zamestnania) si teda moze uplatnit na mna nezdanitelnu polozku znizenu o tento moj prijem.
Ak budeme mat prijem deleny napr.0:100, bude moj prijem 0 a moze si na mna uplatnit celu nezdanitelnu ciastku a par tisic ostava doma.
Otazka teda stoji: priestor vlastnime obaja 50/50, zmluvu mame popisanu obaja, preto mame tie karticky z DU obaja. Mozeme sa teda rozhodnut tak ako pisu na tej stranke (www.sme.sk/ (http://www.sme.sk/) za lomitkom je: c/3778717/Ako-zdanit-prijem-z-prenajmu.html ) ze tento rok zdani vsetok prijem manzel, buduci ja?
D123
26.03.08,11:58
Nikoho nic nenapada?
joevi
01.02.11,21:19
ahojte

potreboval by som poradit s danou nehnutelnosti,nakolko sa tam zase daco pomenilo.
vlastnim 4 byty v jednom z nich byvam,3 prenajimam....z tych 4 bytov je jeden moj a 3 mam na polovicu s manzelkou.....
ako mam po novom podat danove priznanie????
a ako ho podat ,tak aby som co najmenej platil??? nieake klucky,odpisy....

vopred dakujem Poradaci....

:confused: :D
alusa783
04.02.11,08:18
Zdravím

ja mám tiež problém: su 2 firmy obe platitelia dph (s. r. o. )

firma A prenajímala firme B nehnutelnost a fakturovala to bez dph
vraj sa to môže podľa zákona o dph §38 ale ak som správne pochopila tak potom na konci roku sa ma niečo robit s koeficientom podla §50 ale vôbec tomu nerozumiem poradí niekto?

ďakujem
alusa783
04.02.11,08:40
vie mi niekto poradiť?
wallie
04.02.11,08:46
No mam pocit ze som to tam napisala, ide o prijmy a odpocitatelnu polozku na manzelku. Ak mame prijmy napr. 100 tis. za prenajom, vydaje 120 tis. , ide o stratu, ALE:
Pri deleni 50:50 mam JA prijem 50.000 a manzel (ma samozrejme prijem zo zamestnania) si teda moze uplatnit na mna nezdanitelnu polozku znizenu o tento moj prijem.
Ak budeme mat prijem deleny napr.0:100, bude moj prijem 0 a moze si na mna uplatnit celu nezdanitelnu ciastku a par tisic ostava doma.
Otazka teda stoji: priestor vlastnime obaja 50/50, zmluvu mame popisanu obaja, preto mame tie karticky z DU obaja. Mozeme sa teda rozhodnut tak ako pisu na tej stranke (www.sme.sk/ (http://www.sme.sk/) za lomitkom je: c/3778717/Ako-zdanit-prijem-z-prenajmu.html ) ze tento rok zdani vsetok prijem manzel, buduci ja?

áno, platí to vtedy ak je prenajímaná nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve , t.j. na liste vlastníctva je písané pri oboch menách ako podiel 1/1, ak je uvedené vlastníctvo 1/2, nejde o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a príjmy sa musia deliť podľa podielu na polovicu.

Príjmy z prenájmu nehnuteľností, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva nehnuteľnosti sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov. Môžu sa však dohodnúť aj tak, že príjmy bude zdaňovať len manžel alebo manželka. Z uvedeného vyplýva, že ak sa manželia dohodnú, daňové priznanie môže podať len jeden z manželov.