vanilka
10.07.07,13:55
v poslednom case sa mi stava ze ked nam do firmy pride tovar na dobierku mam problem s uhradou pretoze mam dva doklady, prvy je PPD nasho dodavatela ktory je pribaleny k tovaru a potom mam doklad z posty, nebolo by to az take zlozite ak by boli na rovnaky datum, ale oni nielen ze su na rozdielny datum ale dokonca aj na rozdielnu sumu, uctujem to tak ze PPD od dodavatela zauctujem ako uhradu za tovar a a doklad z posty uctujem ako doplatenie postovneho /rozdiel oboch sum/ neviem ci je to spravne vacsinou je tam rozdiel okolo sto korun ale minule mi vysiel rozdiel tri koruny a na fakture postovne resp. ten rozdiel nie je nikdy uvedeny

poradite mi niekto ci to robim spravne a co s tym ak nie?

dakujem
dracica
10.07.07,12:04
zaujímave mala som uhradu dobierkou ale na pošte mi dali iba blok kde bola uvedená suma a zakrížikovaná bolo dobierka žiadny PPD mi k tomu nedali to je zvláštne nie je kurierska služba ???
Leila2006
10.07.07,12:09
Ten PPD od dodávateľa by tam už nemal byť, veď to je forma úhrady dobierkou, nie cez PPD.
vanilka
10.07.07,12:51
ved prave, dany doklad dodavatel pribali k fakture co si myslim ze nie je spravne lebo on nemoze presne vediet kedy balik k nam pride tym padom sa datumy nezhoduju a co sa tyka sumy na fakture by mali byt vsetky naklady myslim postovne a manipulacne
liba2
10.07.07,14:53
ved prave, dany doklad dodavatel pribali k fakture co si myslim ze nie je spravne lebo on nemoze presne vediet kedy balik k nam pride tym padom sa datumy nezhoduju a co sa tyka sumy na fakture by mali byt vsetky naklady myslim postovne a manipulacne
V tvojom prípade by som ignorovala PPD a zaúčtovala by som dňom kedy skutočne zaplatím za dobierku a priložila k tomu ten ústrižok podací (neviem ako sa to volá). Čo sa týka vedľajších nákladov - ako sama píšeš - to si nevšímaj že ti nefaktúrovali, lebo tieto náklady môžu už byť zahrnuté v cene za tovar. Každý to robí inak.
Johanka
10.07.07,16:26
V balíkoch býva pribalený aj doklad z ERP. Dodávateľ tým považuje vec za vybavenú. V takomto prípade je doklad o úhrade dobierky bezpredmetný.
Leila2006
11.07.07,05:38
V balíkoch býva pribalený aj doklad z ERP. Dodávateľ tým považuje vec za vybavenú. V takomto prípade je doklad o úhrade dobierky bezpredmetný.
Ak to aj býva, vyplýva to len z neznalosti, nepovažujem takýto postup za správny, dodávateľ mal vystaviť faktúru, nie?
ekopo
11.07.07,06:01
To, že dodávateľ vystaví PPD na sumu, ktorú vlastne ešte neprijal je len jeho problém. Aj PPD má mať totiž napr. svoje poradové číslo. To už nehovorím o doklade z ERP. A čo keď sa dobierka neprevezme? Bude sa veselo stornovať. Tak ako píše Leila2006 - v balíku má byť priložená len FA s vyznačením že sa jedná o dobierku. Osobne účtujem skutočne zaplatené peniaze - čiže poštu. Nestalo sa, že by to bolo menej ako je na FA. Ak je to viac, tak rozdiel je evidovaný ako poštovné.
Johanka
11.07.07,07:19
Súhlasím, lenže viem od svojich klietov, aký je problém od takýchto dodávateľov získať faktúru....
vanilka
11.07.07,08:22
suhlasim s Johankou mala by byt vystavena faktura a nie kopa dokladov ktore sa lisia nielen sumou ale aj datumom mam z toho potom hokej
vanilka
11.07.07,08:23
neviem coho sa mam pridrziavat este ze mam vas a vy mi vzdy pomozete
vanilka
22.08.07,13:18
chcela by som sa este nieco spytat ohladom tejto temy

ak mi pridu dva doklady jeden je z regis. pokladne a druhy dobierkovy, pre mna je vychodiskovy doklad z pokladnice, ale kedze my sme v skutocnosti za tovar zaplatili sumu vyssiu, tu ktora je na doklade z dobierky je mozne tento rozdiel douctovat ako postovne cize VOZD?

chcem podotknut ze niekedy mi pride fa na ktorej nie je vyuctovane postovne a doklad prijimovy pricom na doklade z dobierky je vyssia suma a tu my zaplatime, takze opat je tu ten rozdiel ktory nie je na fakture uvedeny ako postovne alebo co to vlastne je, cize ak to mam zauctovat ako doplatenie postovneho tak ako? a co s dph? ved keby to bolo riadne vykazane na FA mohli by sme si ho uplatnit
mate z niecim takym skusenost? ako to riesite?

dakujem za kazdu reakciu
ekopo
22.08.07,13:33
Veľa závísí od toho ako je platená dobierka. Väčšinou ju platí odosielateľ a potom sa suma zaplatená za dobierku = sume na FA resp. na bločku z ERP. Ak je ale suma iná a "doberečné" platí prijímateľ, toto je uvedené na dobierkovom alebo prepravnom liste.Vtedy to účtuješ ako VOZD.
vanilka
22.08.07,13:43
uctujem to ako VOZD len dufam ze si to aj obhajim pri kontrole
ale myslim ze dane rozdiely su ciste nezdanene peniazky pre dodavatela

dakujem ti za nazor