Vanka
10.07.07,14:00
Prosím o pomoc pri zaradení bubnovej kosačky na verejnú zeleň (je to taká kosačka, ktorú treba tlačiť pred sebou) na faktúre bol fakturovaný aj olej v hodnote 290,- Sk a kosačka mala hodnotu 30 421,- Sk, ako je správna obstarávacia cena (s olejom alebo bez) a do ktorej odpisovej skupiny by som ju mala zaradiť.
kvet
11.07.07,04:23
Ahoj,
podľa § 27 ods. 2 písm. d) postupov účtovania pre RO,PO,ŠR,obce a VÚC súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého majetku nie sú výdavky na vybavenie obstarávaného dlhodobého majetku zásobami. Z uvedeného teda vyplýva, že olej, ktorý bol fakturovaný súčasne s obstaraním kosačky nezvyšuje obstarávaciu cenu kosačky a účtuje sa do prevádzkových nákladov (nákladový účet 410, resp. účet 112, podpoložka EK 633 015). Obstarávaciu cenu kosačky bude tvoriť len cena kosačky a náklady súvisice s jej obstaraním napr. doprava.
Z hľadiska daňového odpisu sa kosačka zaradí do druhej odpisovej skupiny (kód KP 29,32.20) a podpisuje sa šesť rokov.
Účtovné odpisy nie sú totožné s daňovými odpismi. Dobu účtovného odpisovania kosačky si účtovná jednotka určí v odpisovom pláne podľa predpokladnej doby životnosti kosačky.
Viem, že účtovné jednotky (obce, RO) si stanovujú účtovné odpisy podľa zákona o dani z príjmov (aj ja to tak mám, zatiaľ). Nie je to správne. Podľa novej metodiky účtovania budú účtovné odpisy výrazne ovplyvňovať výsledok hospodárenia.

Pekný deň
Vanka
11.07.07,05:28
Ďakujem ti veľmi pekne.
tamara
14.09.07,10:12
Môžem zaúčtovať motorovú kosačku určenú na kosenie trávy v objekte firmy do nakladov? dakujem