Ibaka
10.02.05,05:54
Nie som platca DPH a zďaleka nedosahujem príjmy, ktoré by ma zaradili medzi povinných platcov DPH. Chcem rozšíriť živnosť o ďalšie činnosti, odberatelia -platcovia DPH požadujú aby som bol platcom aj ja. Je možné stať sa platcom aj za tých podmienok že nedosahujem požadovaný príjem a čo všetko pre to musím urobiť? Ďakujem
Karolína
10.02.05,08:28
Podľa zákona o DPH možeš podať žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty, aj keď si nedosiahol obrat 1500000 za posledných 12mes. Žiadosť podáš svojmu správcovi dane - DÚ. A oni Ti vydajú osvedčenie a pridelia identifikačné č.pre daň. Dňom uvedenom v osvedčení sa stávaš platiteľom.
Ak by si si ešte niečím nebol istý, napr. znením žiadosti, Tvoj daniar určite poradí, čo by sa mu páčilo. :-)
Pekný deň!
jeso
10.02.05,08:34
len teraz k 1.1.2005 sme založili s.r.o. a hned sme si dali žiadosť na registráciu na DPH , aj bez obratu a DU nám vyhovel bez problémov
Karolína
10.02.05,08:53
Ešte doplním presné znenie zo zák. o DPH:
Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa ods. 1 - 4 (Tvoj prípad je ods.4) registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskor do 7 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva poatiteľom dane, tento deň nesmie byť neskorší ako 31.deň po eoručení žiadosti o registráciu pre daň.
teta
14.02.05,11:17
Mám dotaz. Tiež som sa stala doborovolnym platcom DPH, môžem si do odpočtu dať DPH z majetku nadobudnuteho pred platenim DPH, ktoreho obsaravacia cena bola nižšia ako 30.000 sk a ktory neodpisujem (napr. fax, telefon a pod.)?
aladin
14.02.05,11:47
tuším podla aktualneho znenia možes z majetku...ciže aj z drobného...resp, kratkodobého majetku.., predtým to bolo možne len z investičného (dlhodobého ) majetku.
teta
14.02.05,12:26
Dík za radu, ale tušíš, alebo vieš?
Viki
14.02.05,13:54
v § 55, ods. 1, zákona o DPH - sa píše, že: "Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažúcu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom...."
- pri odpisovanom majetku je to myslím jasne
- ale naozaj môže aj z drobného majetku? ...ak áno, tak to aké obdobie je myslené???

pretože ďalej v uvedenom § sa píše: "Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ"

Aký máte názor, resp. uplatňoval si niekto z Vás odpočet DPH aj z drobného majetku po registrácii?
Veľmi by mi to pomohlo. Ďakujem

prajem pekný dníček :-)
Viera
m.hladka
15.02.05,18:36
v § 55, ods. 1, zákona o DPH - sa píše, že: "Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažúcu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom...."
- pri odpisovanom majetku je to myslím jasne
- ale naozaj môže aj z drobného majetku? ...ak áno, tak to aké obdobie je myslené???

pretože ďalej v uvedenom § sa píše: "Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ"

Aký máte názor, resp. uplatňoval si niekto z Vás odpočet DPH aj z drobného majetku po registrácii?
Veľmi by mi to pomohlo. Ďakujem

prajem pekný dníček :-)
VieraOsoba, ktorá sa stala platcom DPH môže si odpočítať daň viažúcu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom - doba nie je obmedzená, predtým to bol jeden rok, ale z drobného majtku - NIE. Podotýkam, že hneď pri prvom podani (mesačné, alebo štvrťročné) budete mať kontrolu. Mala som tak už dve firmy, ktoré mali prvé obdobie kontrolované a bolo jedno, či mali nadmerný odpočet alebo daňovú povinnosť.
ricij
15.02.05,20:24
Nesúhlasím. Odpočítať daň si môžeš aj z drobného majetku. Viac pozri sem:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=448&page=2&pp=10&highlight=cement+kladivo
Ináč s registráciou absolútne nie je problém. Dnes zájdete na DÚ a zajtra môžte byť platiteľmi.
Anairda
17.02.05,12:30
Z tovaru na sklade ano, lebo ten keď predáš, odvedieš DPH. Z majetku do 30.000 nie, lebo celá hodnota išla do nákladov ešte neplatcu DPH.
ricij
17.02.05,12:43
Mal som kontrolu na DPH po registrácii a uplatnil som si odpočet aj z drobného majetku a nebol problem. Napr. aj z kancelárskych vecí. Skrátka príde daniar na kontrolu - mali by ste mať inventúru majetku. Ak k tomuto majetku máte ešte aj bloček o nákupe od platiteľa, môžete si DPH odpočítať. Ak nájdete 5 rokov staré pero v šuflíku a nájdete aj doklad od neho, môžete si odpočítať daň.
Anairda
17.02.05,13:16
Najprv si si to dal celé do výdavkov (aj s DPH) a potom si si upatnil DPH ???
ricij
17.02.05,13:30
Áno, ale oproti účtu 501, pravdaže. Teda účtovanie ID 343/501.
Anairda
17.02.05,13:49
Mne sa to nezdá. Takto bola vlastne DPH použitá dvakrát.
ricij
17.02.05,14:01
Ako dvakrát? Najprv som ju dal do nákladov a potom som ju z nákladov vyhodil.
Vladimír Ozimý
18.02.05,10:39
Ja si myslim že nie je mozne odpocitat dph z predmetov do 30000 SK, pretoze dph bola predsa zahrnuta do zakladu dane,
Vera
18.02.05,11:48
My sme to spravili tak, že sme účtovali na 042/321

a potom sme to celé zaradili do majetku a jednorázovo odpísali, takto by tam nemal byť problém.

Ale jednalo sa o drobný IM, typu telefóny, stoličky, skrine atd...
lentilkav
12.04.05,08:04
Ja by som to odpočítala ako ricij, v §55 sa píše o majetku všeobecne a zdá sa mi, že čo nie je zakázané je povolené. Podmienkou je len, že tento majetok použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. Takže ak som kúpila PC do 30.000 s DPH a aj naďalej ho budem používať na zdaniteľné plnenia, DPH si spätne odrátam a zároveň dám túto čiastku do výnosov.
Infarkt
25.10.07,16:27
Sevaste,

vyhľadával som a nenašiel, tak sa pýtam tu :

Podnikám od 07/2007...od 15.8.2007 som aj platcom DPH. Môžem si na DPH odpočítať notebook, ktorý som vlastne kúpil ešte v roku 2006 za nejakých 27.000 s DPH a používam ho jak na podnikanie, tak aj napríklad na učto ?

Vopred dikes za odpoveď :)
betka
25.10.07,17:22
Hľadala som, a našla som. Andrej napísal o tomto kvalitný príspevok, nech sa páči:

http://www.porada.sk/61794-preradenie-majetku-z-osobneho-vlastnictva-do-podnikania-post538921.html#post538921
veronikasad
25.10.07,17:29
Sevaste,

vyhľadával som a nenašiel, tak sa pýtam tu :

Podnikám od 07/2007...od 15.8.2007 som aj platcom DPH. Môžem si na DPH odpočítať notebook, ktorý som vlastne kúpil ešte v roku 2006 za nejakých 27.000 s DPH a používam ho jak na podnikanie, tak aj napríklad na učto ?

Vopred dikes za odpoveď :)

Skúsenosti z vlastnej daňovej kontroly - NIE. Odpočet DPH u Drobného hmotného majetku do 30 tis. SK, ktorý bol zaradený do podnikania, je možné len v prípade, ak bol zakúpený v roku registrácie platiteľa DPH, t.zn. nebol ešte uplatnený v daňových výdavkoch.
Niekde na PORADE som k tomu videla aj stanovisko DR SR

-------
Veronika
Infarkt
26.10.07,04:35
Hľadala som, a našla som. Andrej napísal o tomto kvalitný príspevok, nech sa páči:

http://www.porada.sk/61794-preradenie-majetku-z-osobneho-vlastnictva-do-podnikania-post538921.html#post538921

Super...díkes...velikánske... ;)