ieforum
10.07.07,16:27
Sro-cka vznikla 22.12.2006, nerobila nic v roku 2006, nemala ziadny prijem. Bolo potrebne podat DP?

Podla mna nie lebo:
- podla §38/1 zakona c.511/92 podava danove priznanie ten komu vznikla danova povinnost.
- danova povinnost je ak ma niekto prijem, ktory je predmetom dane. Podla ZDP predmetom dane je prijem (vynos) plynuci so zdrojov na uzemi SR (§2/f)

Nic take v tejto firme nebolo, ziadne vynosy, ziadne príjmy.
DU ma vsak iny nazor. Tvrdi, ze spolocnost ma majetok tak musi podat DP.

Vie mi niekto poradit ako to je? Moze mi niekto aj uviest §§?
Vdaka
Vito
Denda
10.07.07,16:29
Zatiaľ hovoríte o príjmoch. Výdavky nemala žiadne?
Podľa mňa mala mať minimálne na založenie spoločnosti.
Treba si pozrieť ešte § 14 Zákona o dani z príjmov ako sa zistí základ dane podľa § 17 až 29.
ieforum
10.07.07,17:32
Podla mojho nazoru nie je nutne hovorit o vydavkoch (nakladoch), lebo 511-ka v §38 hovori, ze "danove priznanie je povinny podat kazdy, komu vznikla danova povinnosť", tzn. ak ma niekto danovu povinnost ma mat kladný danovy zaklad, tj. prijem vyssi ako vydaj. Ak su v spolocnosti iba vydaje nevznikol kladny danovy zaklad ale danova strata.

K §14 ZDP o zistovani zakladu dane - tu si myslim, ze tiez nie je nutne sa zaoberat ako sa zisti danovy zaklad ak nie je splnená PRVA podmienka zakona §2 odst. b a to, ze spolocnost nemala príjmy, ktorú sú predmetom dane.

Aj napriek tomu dakujem za nazor.
Vito
Denda
10.07.07,17:44
A tam sa presne hovorí aj o nakladaní s majetkom. Vy za majetok nepovažujete napr. peniaze v banke alebo na účte? Totiž neviem ako ste mali dohodnuté podľa spoločenskej zmluvy založenie spoločnosti.
Peterka
10.07.07,17:48
Každá obchodná spoločnosť( aj sro) musí podať daňové priznanie, žiadna výnimka neexistuje.
Orsz
10.07.07,17:48
Podla mojho nazoru nie je nutne hovorit o vydavkoch (nakladoch), lebo 511-ka v §38 hovori, ze "danove priznanie je povinny podat kazdy, komu vznikla danova povinnosť", tzn. ak ma niekto danovu povinnost ma mat kladný danovy zaklad, tj. prijem vyssi ako vydaj. Ak su v spolocnosti iba vydaje nevznikol kladny danovy zaklad ale danova strata.

K §14 ZDP o zistovani zakladu dane - tu si myslim, ze tiez nie je nutne sa zaoberat ako sa zisti danovy zaklad ak nie je splnená PRVA podmienka zakona §2 odst. b a to, ze spolocnost nemala príjmy, ktorú sú predmetom dane.

Aj napriek tomu dakujem za nazor.
Vito

Trošku zaujímavé konštatovanie - právnická osoba je predsa len trošku v inom postavení ako fyzická osoba. K §38 zákona 511 - týka sa to fyzických osôb. Ale s.r.o. už len tým, že vznikne - musí mať majetok - a to základné imanie účet 411 - minimálne 200000,-Sk a na opačnej strane túto sumu v pokladni alebo na účte. Bez tohto s.r.o. vzniknúť nemôže, i keby to nebolo splatené imanie, bola by pohľadávka voči spoločníkovi na účte 353 - vo výške 200000,- oproti základnému imaniu na účte 411. takže odpoveď na tvoju otázku: jednoznačne je je s.r.o. povinná podať DP.
Denda
10.07.07,17:50
K §14 ZDP o zistovani zakladu dane - tu si myslim, ze tiez nie je nutne sa zaoberat ako sa zisti danovy zaklad ak nie je splnená PRVA podmienka zakona §2 odst. b a to, ze spolocnost nemala príjmy, ktorú sú predmetom dane.

Aj napriek tomu dakujem za nazor.
Vito
Následne §17 ods.1 písm.b hovorí, že sa zisťuje z výsledku hospodárenia a nie podľa výšky príjmov.
Johanka
10.07.07,17:53
Zákon o správe daní a poplatkov ako procesný zákon treba čítať od §1 a nevyberať si z neho iba to , čo sa nám hodí.
§ 1
Rozsah pôsobnosti
(1) Tento zákon upravuje správu daní.

(2) Podľa tohto zákona sa postupuje, ak osobitný zákon 1) neustanovuje inak.

Osobitným predpisom je v tomto prípade Zákon o dani z príjmov:
Daň právnickej osoby

§ 41
Daňové priznanie a zdaňovacie obdobie
(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49.
Paula
10.07.07,17:55
Istá nemenovaná s.r.o. , ktorá nevykazovala žiaden pohyb po 3 roky tiež nepodávala daňové priznania Prišli na rad výzvy z DÚ na podanie, s.r.o. nereagovala....po výzvach už za "najstaršie" nepodanie bol DÚ firme zaslaný aj výmer o pokute .
Johanka
10.07.07,17:57
... okrem toho znenie § 38 ods.1 Zákona o správe daní a poplatkov je tiež dlhšie ako citoval ieforum:
§ 38
Daňové priznanie a hlásenie
(1) Daňové priznanie alebo hlásenie je povinný podať každý, komu vznikla daňová povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) alebo ten, koho na to správca dane vyzve.
Denda
10.07.07,18:00
Trošku zaujímavé konštatovanie - právnická osoba je predsa len trošku v inom postavení ako fyzická osoba. K §38 zákona 511 - týka sa to fyzických osôb. Ale s.r.o. už len tým, že vznikne - musí mať majetok - a to základné imanie účet 411 - minimálne 200000,-Sk a na opačnej strane túto sumu v pokladni alebo na účte. Bez tohto s.r.o. vzniknúť nemôže, i keby to nebolo splatené imanie, bola by pohľadávka voči spoločníkovi na účte 353 - vo výške 200000,- oproti základnému imaniu na účte 411. takže odpoveď na tvoju otázku: jednoznačne je je s.r.o. povinná podať DP.

§38 zákona o správe daní a poplatkov sa týka všetkých daňových subjetkov, nie len fyzických osôb;)
andrej_rv
10.07.07,18:07
Povinnosť PO podať vždy daňové priznanie je zakotvená v § 41 ZoDP. Aj v Poučení k DP PO - 5 odrážka - sa doslova píše: "Každý daňovník je povinný podať priznanie v stanovenej lehote s výnimkou daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie, NBS a FNM SR, ktorí nemusia podať priznanie, ak majú len príjmy vymedzené v § 41 zákona".
ieforum
10.07.07,18:41
Vdaka, toto som hladal.
vito
ieforum
10.07.07,18:42
Vdaka
Vito
Johanka
10.07.07,18:53
Vdaka, toto som hladal.
vito
.. skôr sa mi zdá, že si hľadal nejakú oporu "v boji " proti daňovému úradu a my sme podporili správcu dane :) ;) .
ieforum
10.07.07,20:10
Priznam sa, ze ma v zaciatku zmiatol jeden clanok z Poradcu, kde pani Ing. Bielená písala:
Kto podava DP PO? §38/1 zakona 511 ....... atd. to som uz pisal.
V podstate jej definicia mala logiku, ale chybalo tam este dopisať, ze .... §41/1 ZDP je jasnym vymenovanim kto podava a kto nepodava.
Dakujem Vam za Vas cas straveny nad poRadou.
Vito