Sylvia123
10.07.07,16:46
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť či mám alebo nemám fakturovať DPH? Sme platcami DPH v SR. Máme zmluvu s firmou z EÚ (Nemecko) na dodanie konzultačných služieb v EÚ (Belgicko) ale aj mimo EÚ (Rumunsko). V praxi to znamená, že my ako slovenská firma, pošleme nejakého experta na konzultácie do Belgicka a Rumunska a vyfakturujeme to Nemeckej firme. Ďakujem.
emgeton
10.07.07,18:02
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť či mám alebo nemám fakturovať DPH? Sme platcami DPH v SR. Máme zmluvu s firmou z EÚ (Nemecko) na dodanie konzultačných služieb v EÚ (Belgicko) ale aj mimo EÚ (Rumunsko). V praxi to znamená, že my ako slovenská firma, pošleme nejakého experta na konzultácie do Belgicka a Rumunska a vyfakturujeme to Nemeckej firme. Ďakujem.

Podľa mňa miestom dodania spomínaných konzultačných služieb určíme podľa §15/7,8. Teda miestom dodania bude Nemecko. V zmysle zák. 222/2004 uvedené plnenie nie je predmetom dane na Slovensku. Faktúra nebude obsahovať slov. DPH.
Sylvia123
11.07.07,13:08
Ďakujem.
A ospravedlňujem sa za to Rumunsko, akosi som pozabudla, že už aj oni sú v EÚ.
Vladimír Ozimý
11.07.07,13:25
nezabudnite sa odvolať na faktúre na tento paragraf...
martinez
11.07.07,15:50
ja len doplnim, ze aj ked sa jedna o §15,7-8, treba vseobecne vychadzat aj z §2,1,b: predmetom dane je poskytnutie sluzby za protihodnotu V TUZEMSKU uskutocnene zdanitelnou osobou. A ako pisete, vas zamestanec odisiel tu sluzbu poskytnut do nemecka, resp. rumunska, cize sluzba nebola poskytnuta v TUZEMSKU a preto nie je ani PREDMETOM DANE.
emgeton
11.07.07,16:06
ja len doplnim, ze aj ked sa jedna o §15,7-8, treba vseobecne vychadzat aj z §2,1,b: predmetom dane je poskytnutie sluzby za protihodnotu V TUZEMSKU uskutocnene zdanitelnou osobou. A ako pisete, vas zamestanec odisiel tu sluzbu poskytnut do nemecka, resp. rumunska, cize sluzba nebola poskytnuta v TUZEMSKU a preto nie je ani PREDMETOM DANE.

Nesúhlasím s uvedeným záverom.

Pri poskytnutých službách rozhoduje miesto dodania služby ( a z toho treba vychádzať ) aby som mohol jednoznačne určiť, či je daná služba predmetom dane na Slovensku.

Prečo?

Predmetom dane je poskytnutie služby v tuzemsku.

Kedy je služba poskytnutá v tuzemsku? Vtedy, ak miesto dodania takejto služby je tuzemsko.

Príklad:
Čo by sa stalo, keby objednávateľom služby ( popísanej v zadaní témy ) nebola nemecká firma, ale nemecký občan - nepodnikateľ ( čo by sa kľudne mohlo stať napr pri právnych službách, ktoré posudzujeme takisto podľa § 15/7;8 ) ? Miestom dodania týchto služieb by bolo Slovensko ( sídlo, miesto podnikania dodávateľa) a boli by predmetom dane na Slovensku. A čo sa vlastne zmenilo ? Veď zamestanec odisiel tu sluzbu poskytnut do nemecka, resp. rumunska, v jednom aj druhom prípade. Len objednávateľ nie je "podnikateľom". A práve to zmenilo pohľad na miesto dodania služby a tým aj na to, či je takáto služba predmetom dane na Slovensku.
Zita5
17.07.07,09:12
Slovenská firma registrovaná pre DPH SK obdržala objednávku od českej firmy - registrovaná pre DPH CZ na kompletnú opravu tlačového agregátu na tlačiarenský stroj / tento stroj tlačí noviny / .

Slovenská firma tieto časti stroja vlastní opotrebované a následne na nich na základe obdobných vyšiie uvedených objednávok prevádza GO a tieto zgenerálkované časti stroja potom predá aj s montážou výmenným spôsobom .

To znamená, príde ku zákazníkovi v mojom prípade do CZ , zdemontuje z tlačového zariadenia opotrebovanú nefunkčnú časť stroja , prevedie montáž funkčnej zgenerálkovanej časti stroja a stroj uvedie do prevádzky .........a ten nefunkčný kus si berie späť .

Takýmto postupom bude realizovaná aj vyššie uvedená objednávka .

Teraz mám dilemu určiť miesto dodania nakoľko :
repasovanie a GO - tieto práce sa vykonajú na Slovensku v prevádzke dodávateľa , potom táto časť sa prevezie do CZ a tu sa zrealizuje montáž .

Podľa § 16 odst. 7 som určila miesto dodania služby v mojom prípade CZ , čo sa týka FA bude vystavená podľa § 73 odst.2 a bez DPH s príslušnými odkazmi , nakoľko odberateľ je registrovaný pre DPH v CZ.

Moja otázka ...je určenie miesta dodania správne ? Môžem tento obchodný vzťah pomenovať službou alebo je to tovar s montážou ?

Za prípadné odpovede vopred ďakujem .
Vladimír Ozimý
17.07.07,09:23
aj keby to bol tovar s montážou a je registrovaný pre dph v čr prechádza daňová povinnosť na firmu CZ...ja by som sa orientoval asi podľa objednávku a tam si objednávajú náhradný diel alebo konkrétnu službu?
Zita5
17.07.07,09:27
aj keby to bol tovar s montážou a je registrovaný pre dph v čr prechádza daňová povinnosť na firmu CZ...ja by som sa orientoval asi podľa objednávku a tam si objednávajú náhradný diel alebo konkrétnu službu?


Objednávajú si citujem : Objednávame u Vás kompletní opravu tiskového agregátu.

Dodacie podmienky : montáž - první týden v září
Vladimír Ozimý
17.07.07,09:30
Objednávajú si citujem : Objednávame u Vás kompletní opravu tiskového agregátu.

Dodacie podmienky : montáž - první týden v září


no mi bežne servisujeme takýmto spôsobom a ja to účtujem ako službu to jest samozdanenie v ČR...podľa mňa je to služba
Zita5
17.07.07,09:38
no mi bežne servisujeme takýmto spôsobom a ja to účtujem ako službu to jest samozdanenie v ČR...podľa mňa je to služba

mňa len pletie ten výmenný spôsob - kus za kus .