Marcela16
10.07.07,17:46
Chcem poprosiť o radu ohľadom účtu 353. Na tom účte na str. MD predpokladám, že moja predchodkyňa zaúčtovala pohľadávku za upísané vl.imanie. Avšak v skutočnosti je všetko splatené. Chcem sa spýtať teda čo vlastne mám urobiť. Mám ho cez PPD splatiť, alebo mám urobiť opravné účtovanie cez ID. Alebo je možné ešte nejaký iný spôsob? Zisťovala som si, že na tomto účte sa môže účtovať aj povinná tvorba rezervného fondu - na začiatku podnikania - čo mohlo v tomto prípade aj byť. Ale to už teraz nezistím. Mohol by mi niekto poradiť s týmto mojim problémom?
Orsz
10.07.07,15:54
Chcem poprosiť o radu ohľadom účtu 353. Na tom účte na str. MD predpokladám, že moja predchodkyňa zaúčtovala pohľadávku za upísané vl.imanie. Avšak v skutočnosti je všetko splatené. Chcem sa spýtať teda čo vlastne mám urobiť. Mám ho cez PPD splatiť, alebo mám urobiť opravné účtovanie cez ID. Alebo je možné ešte nejaký iný spôsob? Zisťovala som si, že na tomto účte sa môže účtovať aj povinná tvorba rezervného fondu - na začiatku podnikania - čo mohlo v tomto prípade aj byť. Ale to už teraz nezistím. Mohol by mi niekto poradiť s týmto mojim problémom?

Upresni akú máš na tomto účte sumu.
Marcela16
10.07.07,16:16
20000 Sk. Vlastné imanie je 200000 Sk.
Johanka
10.07.07,16:24
To naozaj vyzerá na upísaný a nesplatený rezervný fond pri vzniku spoločnosti. Treba pozrieť do spoločenskej zmluvy, ako rieši rezervný fond spoločnosti ;) .
Marcela16
10.07.07,16:30
A ak by to bol rezervný fond. Čo s ním teraz treba urobiť? Lebo okrem toho niečo zaúčtovala na kapitálové fondy.... K tomu čo tam zaúčtovala som sa nedopátrala. Ale to som preúčtovala na rezervný fond - to bolo približne 16tis.
Johanka
10.07.07,16:34
... myslím, že nie je správne preúčtovávať nejaké sumy bez toho, aby si vedela na základe čoho bolo vykonané pôvodné zaúčtovanie. Každý účtovný zápis musí byť podložený účtovným dokladom - aj tvoj , ktorým robíš korekciu. Ak máš pocit, že niečo nie je správne, treba zájsť do archívu a najprv si overiť správnosť či nesprávnosť zaúčtovania.
Marcela16
10.07.07,16:39
Celý problém je v tom, že to robím externe. Keď sa konateľky pýtam čo môže mať na tom a tom účte - tak mi stále povie, že to nemá. Teda napr. pri tom, že má celý vklad splatený. A žiadne kapitálové fondy nemala, ani nič podobné. A že hľadať to nebude... Takže podľa Teba je to lepšie nechať v takom stave ako to je - aj keď neviem čo by to mohlo byť, resp. že by to tam ani nemalo byť?
Johanka
10.07.07,16:50
Konateľ , ktorý nespolupracuje je pre účtovníka "požehnaním" ....
Pýtaj si spoločenskú zmluvu, účtovné závierky za predchádzajúce účtovné obdobia - z ich porovnania sa dá veľa vyčítať ... Určite by som nič neopravovala len tak , bez riadneho podkladu.
Marcela16
10.07.07,16:59
Chcem ešte mimo tejto témy sa spýtať na účet 365. Mám tam zaúčtovaný vklad konateľky (pôžička). V priebehu roka tam účtovala moja predchodkyňa nejaké úhrady, ktoré si konateľka uhrádzala z firemného účtu. A zároveň podľa potreby aká bola v pokladnici - teda či bola v mínuse, alebo ak tam bolo priveľa peňazí účtovala to na tento účet. Je to tak správne?
Orsz
10.07.07,17:09
Chcem ešte mimo tejto témy sa spýtať na účet 365. Mám tam zaúčtovaný vklad konateľky (pôžička). V priebehu roka tam účtovala moja predchodkyňa nejaké úhrady, ktoré si konateľka uhrádzala z firemného účtu. A zároveň podľa potreby aká bola v pokladnici - teda či bola v mínuse, alebo ak tam bolo priveľa peňazí účtovala to na tento účet. Je to tak správne?

Tento účet sa používa ak chýbajú v pokladni peniaze a spoločník vložil svoje vlastné peniaze. Následne sa mu z pokladne vrátia, ak tam bude taká suma.
Marcela16
10.07.07,17:15
Teda môže ľubovoľne znižovať a zvyšovať tento účet podľa potreby v pokladni?
Johanka
10.07.07,17:19
Chcem ešte mimo tejto témy sa spýtať na účet 365. Mám tam zaúčtovaný vklad konateľky (pôžička). V priebehu roka tam účtovala moja predchodkyňa nejaké úhrady, ktoré si konateľka uhrádzala z firemného účtu. A zároveň podľa potreby aká bola v pokladnici - teda či bola v mínuse, alebo ak tam bolo priveľa peňazí účtovala to na tento účet. Je to tak správne?
Správne je asi silné slovo ;) , skôr by som napísala, že prax je taká ...
Na účet 365 bola zaúčtovaná požička spoločníka a pri "súkromných " nákupoch spoločníka z firemného účtu sa tieto výdavky účtujú ako splátka tejto pôžičky alebo sa takýto nákup zaúčtuje ako pohľadávka voči spoločníkovi a ten pohľadávku splatí napr. do pokladnice.
Iba podotknem, že aj pôžičky spoločníkov by sa tiež nemali účtovať len tak od brucha, ale na základe zmluvy o pôžičke , ale prax je taká ....:---
Johanka
10.07.07,17:22
Teda môže ľubovoľne znižovať a zvyšovať tento účet podľa potreby v pokladni?
Nič nemôžeš ľubovoľne ...ako účtovný doklad slúži kvalitná zmluva o pôžičke , v ktorej sa dohodne napr. aj spôsob splácania pôžičky .