Zuzana Boháčová
10.07.07,18:53
Dobrý večer,
mám došlú faktúru za služby poskytnuté v Poľsku,konkrétne výmena pneumatiky na firemnom automobile v Poľsku.Faktúra je vystavená bez DPH.
Faktúru som povinná samozdaniť v SR,správne?
Dátum zdanit.plnenia bude v tomto prípade dátum vystavenia faktúry? (jedná sa o hotovostnú faktúru,tzn. faktúra bola vystavená v deň poskytnutia služby vykonanej v inom členskom štáte EU.)
Kurz použijem ku dňu vystavenia faktúry,kurz stred NBS, PLN..

Správne?
Ďakujem za odpovede
emgeton
10.07.07,17:03
Dobrý večer,
mám došlú faktúru za služby poskytnuté v Poľsku,konkrétne výmena pneumatiky na firemnom automobile v Poľsku.Faktúra je vystavená bez DPH.
Faktúru som povinná samozdaniť v SR,správne?
Dátum zdanit.plnenia bude v tomto prípade dátum vystavenia faktúry? (jedná sa o hotovostnú faktúru,tzn. faktúra bola vystavená v deň poskytnutia služby vykonanej v inom členskom štáte EU.)
Kurz použijem ku dňu vystavenia faktúry,kurz stred NBS, PLN..

Správne?
Ďakujem za odpovede

Ste povinní urobiť samozdanenie.
Dátum zdan. plnenia - správne.
Zuzana Boháčová
10.07.07,17:31
Ok, ďakujem za potvrdenie:)
Džudi
22.10.07,19:03
Môžem samozdaniť a uplatniť DPH ak je fa. z iného členského štátu vystavená v 8/07 v 9/07 ? T.j. tak ako je to pri DPH pri tuzemských
faktúrach, že máme právo na odpočet napr. v 9/07 ale môžeme aj v najbližšom nasledujúcom zdaň. období. Klient mi neskoro priniesol DF z EU za dopravu na samozdanenie a tak neviem či to môžem dať do septembra alebo podať DDP , nakoľko DP sa nezmení, lebo samozdaním aj odpočítam.
emgeton
23.10.07,04:39
Môžem samozdaniť a uplatniť DPH ak je fa. z iného členského štátu vystavená v 8/07 v 9/07 ? T.j. tak ako je to pri DPH pri tuzemských
faktúrach, že máme právo na odpočet napr. v 9/07 ale môžeme aj v najbližšom nasledujúcom zdaň. období. Klient mi neskoro priniesol DF z EU za dopravu na samozdanenie a tak neviem či to môžem dať do septembra alebo podať DDP , nakoľko DP sa nezmení, lebo samozdaním aj odpočítam.

Patrí do 8/07, nedá sa to preniesť do 9/07.
Renatka 75
23.10.07,06:24
Ste povinní urobiť samozdanenie.
Dátum zdan. plnenia - správne.

Dosla nam faktura z polska za ubytovanie zamestnanca. Spravila som samozdanenie a uviedla na vykaze DPH v r.09+r.10, a r.15. Auditor mi to vytkol, ze to tam nema co hladat a mam podat dodatocne priznanie. Nejako sa mi to nepozdava. Prosim o radu. Dakujem:(
tinaM
23.10.07,06:41
Dosla nam faktura z polska za ubytovanie zamestnanca. Spravila som samozdanenie a uviedla na vykaze DPH v r.09+r.10, a r.15. Auditor mi to vytkol, ze to tam nema co hladat a mam podat dodatocne priznanie. Nejako sa mi to nepozdava. Prosim o radu. Dakujem:(
Základné pravidlo pre určenie Miesta dodania služby je
§ 15
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html#hore)



(1) Miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva; ak dodávateľ nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, je miestom dodania služby miesto, kde má bydlisko alebo kde sa obvykle zdržiava, ak sa v odsekoch 2 až 10 a v § 16 neustanovuje inak.

V tomto prípade je miestom dodania Poľsko, taktže žiadne samozdanenie.
Renatka 75
23.10.07,06:44
Základné pravidlo pre určenie Miesta dodania služby je
§ 15
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html#hore)



(1) Miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva; ak dodávateľ nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, je miestom dodania služby miesto, kde má bydlisko alebo kde sa obvykle zdržiava, ak sa v odsekoch 2 až 10 a v § 16 neustanovuje inak.



V tomto prípade je miestom dodania Poľsko, taktže žiadne samozdanenie.



Dakujem za odpoved.Takze to ani nemam uviest v priznani DPH? Nevies mi nahodou poradit, ako to zauctovat v Omege?
tinaM
23.10.07,06:48
V Omege neúčtujem, ale táto poskytnutá služa je výdavkom OZD celá /v prepočte na SKK/.

Predpokladám, že tá fa. bola vystavená s DPH.
Renatka 75
23.10.07,06:56
V Omege neúčtujem, ale táto poskytnutá služa je výdavkom OZD celá /v prepočte na SKK/.

Predpokladám, že tá fa. bola vystavená s DPH.

Ved praveze bez DPH vystavili fakturu. A dodavatel je platcom dph v Polsku. Najprv poslali fakturu s DPH a potom poslali opravenu bez DPH.
tinaM
23.10.07,06:59
Tak to sa mi nezdá.
Možno majú s tým skúsenosti aj iní. Počkajme si na ich názor.
emgeton
23.10.07,07:25
Dosla nam faktura z polska za ubytovanie zamestnanca. Spravila som samozdanenie a uviedla na vykaze DPH v r.09+r.10, a r.15. Auditor mi to vytkol, ze to tam nema co hladat a mam podat dodatocne priznanie. Nejako sa mi to nepozdava. Prosim o radu. Dakujem:(

Auditor má pravdu. Ubytovanie je služba s miestom dodania podľa §15/2 - vzťahuje sa na nehnuteľnosť.

V DP sa neuvádza. Iba v evidencii podľa §70.
Renatka 75
23.10.07,07:29
Auditor má pravdu. Ubytovanie je služba s miestom dodania podľa §15/2 - vzťahuje sa na nehnuteľnosť.

V DP sa neuvádza. Iba v evidencii podľa §70.

Dakujem pekne za odpovede. Auditor este povedal, ze sa nemam zaoberat tym, ze ony su platcami DPH. To je vraj ich problem, ze to vystavili bez DPH.
Este raz dakujem za odpovede, prajem pekny den vsetkym poradakom:o
jenny7
23.10.07,11:50
Ahojte, prvý krát vystavujem faktúru do Talianska, jedná sa o to, že náš zamestnanec tam išiel,aby poskytol tech.asistenciu a teraz im to fakturujeme, firma má sídlo v Taliansku. My sme platcami DPH aj tal.firma je platcom. Môžem vystaviť faktúru bez DPH? Aké odvôvodnenie by sa tam malo napísať? §43 sa k službe asi nevzťahuje, alebo áno? Vie mi prosím niekto odpovedať?
JankaO
23.10.07,11:56
Ahojte, prvý krát vystavujem faktúru do Talianska, jedná sa o to, že náš zamestnanec tam išiel,aby poskytol tech.asistenciu a teraz im to fakturujeme, firma má sídlo v Taliansku. My sme platcami DPH aj tal.firma je platcom. Môžem vystaviť faktúru bez DPH? Aké odvôvodnenie by sa tam malo napísať? §43 sa k službe asi nevzťahuje, alebo áno? Vie mi prosím niekto odpovedať?


Pozrite si § 15 ZDPH, ak služba, ktorú ste poskytli sa tam nachádza, treba postupovať podľa neho a vtedy môžte vystaviť fa bez DPH, s odvolávkou na § 15.
emgeton
23.10.07,12:25
Technická asistencia - inžinierské, technické a iné im podobné služby §15/8b; - miesto dodania podľa §15/7. - prenášate daňovú povinnosť na odberateľa, faktúrujete bez DPH.
jenny7
24.10.07,10:17
ďakujem za pomoc,moc mi to pomohlo.
ZuzanaP
29.10.07,07:20
Boli sme na výstave v ČR, firma je platcom DPH v ČR, my v SR. Prišla nám faktúra, na ktorej je vyčíslená DPH. Je to správne? Neplatí tam § 15 ods. 7 a 8?
emgeton
29.10.07,13:24
Boli sme na výstave v ČR, firma je platcom DPH v ČR, my v SR. Prišla nám faktúra, na ktorej je vyčíslená DPH. Je to správne? Neplatí tam § 15 ods. 7 a 8?

Je to správne. (§15/4 )
ZuzanaP
20.11.07,05:56
A v tomto prípade ide teda DPH do nákladov?

ďakujem
Iveta1
22.11.07,09:00
Prosím Vás v novom daň.priznaní sa samoznanenie uvádza na ktorých riadkoch ?

A ešte sa chcem uistiť: nakupujeme náhradné diely do kamiónovz čiech, preprava je vlastnými vozidlami, sme zdaniteľná osoba, dodávateľ je platca DPH v Čechách, platí §11? nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členskéhom štátu
resola
22.11.07,10:20
Sme spoločnosť platca DPH, ktorá sprostredkuje na základe zmluv so zahraničným partnerom , pobyt na zahraničnom programe pre občanov SR . Pre posúdenie daňovej povinnosti z hľadiska DPH je pre nás rozhodujúce miesto dadania služby, na ktoré naväzuje posúdenie , v ktorej krajine vznika daňová povinnosť . Na tento účel sú pre nás rozhodujúce § 15 ods.1/ miesto dadánia služby je miesto kde má dodávateľ služby sídlo / a § 16 ods.6 /miestom dodania pri službe , ktoré spočíva v sprostredkovaní služby, ak sprostredkovateľ koná v mene a na účet inej osoby , je to isté miesto ako miesto dodania služby , ktorá je sprostredkovaná/ ,teda pokiaľ sa služba pobyt realizuje v rámci EÚ , slúžba podlieha DPH v krajine pobytu, pokiaľ sa služba /pobyt/ realizuje mimo krajín EÚ , ide o vývoz služby , v daňovom priynaní sa neuvádza.
Moja otázka je pokiaľ sa služba realizuje v krajine EÚ , ale zahraničný partner nie je platcom DPH , čo v takom prípade ?
Máme povinnosť sa registrovať v danej krajine a DPH vysporiadať tam alebo
sme povinný faktúry pre občana SR vystaviť s DPH a DPH odvieť na slovensku. Prosím poraďte ak sa niekto stretol s podobnou problematikou.
resola
22.11.07,10:31
Prosím, nikto nevie poradiť .
resola
22.11.07,11:43
Naozaj nikto nevie. Prosím....
Ešli
22.11.07,12:18
Mám problém,ale s odberateľom služby z ČR.Fakturovala som im za službu(konkrétne prístup na náš inform. portál) klasická t.j. s DPH. A oni chcú prerobiť faktúru, že oni nemôžu mať fa s DPH. Fakt mám do ČR vystaviť fakt. bez DPH?
jenny7
08.01.08,11:52
Ahojte, nie som si istá, akým dňom by som mala prepočítať faktúru za službu - vystavili sme faktúru bez DPH za tech.poradenstvo, dátum daň.povinnosti sme dali 15.12.-vtedy sa ukončilo poradenstvo, lebo trvalo viacej dní a faktúru sme vystavili s dátum 18.12. Faktúra je vystavená v EUR, aký deň mám použiť pre výpočet faktúry a pre účely DPH??Prosím vie mi niekto poradiť??? zatiaľ ďakujem.
Vladimír Ozimý
08.01.08,13:06
dňom dodania služby - 15.12.


dátum vystavenia FA by bolo vtedy ak by ste použili systém "reverse charge" samozdanenie...vtedy by vám vznikla daňová povinnosť dňom vystavenia Fa (samozrejme za splnenia normálnych podmienok to jest máte fa do 3 mesiacov od dodania služby)
emik
31.01.08,08:13
Možem poprosiť o radu aky kurz pouziť ak sme vystavili fakturu za pravidelne sa opakujuce elektronicky dodavane služby do zahraničia bez DPH.
Datum vystavenia 21.1.
deň dodania: 28.1.

NBS kurz deň dodania?

ďakujem
JanaJB
29.02.08,11:21
SZČO platca DPH, spolu so zamestnancami vykoná opravné stolárske práce vo Francúzku , čiže miesto dodania služby je podľa § 15 ods.2 miesto, kde sa nehnuteľnosť nacháda. Fakturovať bude bez DPH s uvedením odvolávky na faktúre na § 15, podľa ktorého je miestom dodania služby iný členský štát.
Do daňového priznania v SR ju neuvádza, iba ju vedie v evidencii podľa § 70 ako dodávku služby dodanej v zahraničí.
Je potrebné, aby sa evidoval ako platca DPH vo Francúzsku? Alebo sa dá povinnosť odviesť DPH na odberateľa, ktorý je platcom DPH vo Francúzsku.
Čo v prípade, ak by odberateľ nebol platcom DPH?
Ak by musel sám odviesť DPH vo Fr., je to jeho VOZD alebo VNZD. (Myslím, že VNZD). Ako zaúčtovať daňovú povinnosť v JÚ?
JanaJB
29.02.08,12:32
SZČO platca DPH, spolu so zamestnancami vykoná opravné stolárske práce vo Francúzku , čiže miesto dodania služby je podľa § 15 ods.2 miesto, kde sa nehnuteľnosť nacháda. Fakturovať bude bez DPH s uvedením odvolávky na faktúre na § 15, podľa ktorého je miestom dodania služby iný členský štát.
Do daňového priznania v SR ju neuvádza, iba ju vedie v evidencii podľa § 70 ako dodávku služby dodanej v zahraničí.
Je potrebné, aby sa evidoval ako platca DPH vo Francúzsku? Alebo sa dá povinnosť odviesť DPH na odberateľa, ktorý je platcom DPH vo Francúzsku.
Čo v prípade, ak by odberateľ nebol platcom DPH?
Ak by musel sám odviesť DPH vo Fr., je to jeho VOZD alebo VNZD. (Myslím, že VNZD). Ako zaúčtovať daňovú povinnosť v JÚ?
Prosím Vás poradíte mi niekto? Doteraz sme prácu v zahraničí nevykonávali, tak sa snažím naštudovať čo je správne.
Vladimír Ozimý
29.02.08,13:05
SZČO platca DPH, spolu so zamestnancami vykoná opravné stolárske práce vo Francúzku , čiže miesto dodania služby je podľa § 15 ods.2 miesto, kde sa nehnuteľnosť nacháda. Fakturovať bude bez DPH s uvedením odvolávky na faktúre na § 15, podľa ktorého je miestom dodania služby iný členský štát.
Do daňového priznania v SR ju neuvádza, iba ju vedie v evidencii podľa § 70 ako dodávku služby dodanej v zahraničí.
Je potrebné, aby sa evidoval ako platca DPH vo Francúzsku? Alebo sa dá povinnosť odviesť DPH na odberateľa, ktorý je platcom DPH vo Francúzsku.
Čo v prípade, ak by odberateľ nebol platcom DPH?
Ak by musel sám odviesť DPH vo Fr., je to jeho VOZD alebo VNZD. (Myslím, že VNZD). Ako zaúčtovať daňovú povinnosť v JÚ?

takže takto lebo nemám čas:
Píšete že vykonávate stolárske práce čo mi nepríde ako práca na nehnuteľnom majetku ale skôr na hnuteľnom majetku. Tam sa riadime par. 15 ods. 6 zákona o dph miestom dodania takejto služby je miesto kde sa fyzicky vykonávajú t.j. francúzsko. Vrámci zjednotenia DPH v rámci EU by malo platiť pravidlo ktoré plati aj u nás, že zdaniteľná osoba je povinná platiť daň za dodanie služby zahraničnou osobou ktorá nie je registrovaná v tuzemsku za platiteľa (u nás par. 69 ods. 2 ake treba to skúmať z pohľadu francuzska či to tiež tam tak platí ak ano potom platí, ak by ste tieto služby poskytli platiteľovi aj neplatiteľovi mal by znášať daňovú povinnosť odberateľ a vám nevzniká žiadna povinnosť registrácie. Ak by ste tieto služby poskytli občanovi v takomto prípade nejde o zdaniteľnú osobu a vznikla by vám povinnosť registrácie. Správne uvádzate do dph to nevstupuje ale neuvádza sa odkaz na FA už na par. 15 to bolo zrušnené píše sa tam odkaz na smernicu EU čl. 193 až 196 alebo jednoducho text že osobou povinnou platiť daň je príjemca.
Vladimír Ozimý
29.02.08,13:08
Možem poprosiť o radu aky kurz pouziť ak sme vystavili fakturu za pravidelne sa opakujuce elektronicky dodavane služby do zahraničia bez DPH.
Datum vystavenia 21.1.
deň dodania: 28.1.

NBS kurz deň dodania?

ďakujem

na prepočet by som použil klasický účtovný kurz t.j. dňom dodania...na účely dph je to nepodstatné keďže je to oslobodené od dane...aj keď neviem či je dobre vystavená ta faktúra, pretože pri opakujúcom plnení predsa je deň dodania najneskôr deň za ktorý sa požaduje platba...t.j. nemalo by byť na fa uvedený dátum dodania = dátum vystavenia FA?
JanaJB
29.02.08,15:37
takže takto lebo nemám čas:
Píšete že vykonávate stolárske práce čo mi nepríde ako práca na nehnuteľnom majetku ale skôr na hnuteľnom majetku. Tam sa riadime par. 15 ods. 6 zákona o dph miestom dodania takejto služby je miesto kde sa fyzicky vykonávajú t.j. francúzsko. Vrámci zjednotenia DPH v rámci EU by malo platiť pravidlo ktoré plati aj u nás, že zdaniteľná osoba je povinná platiť daň za dodanie služby zahraničnou osobou ktorá nie je registrovaná v tuzemsku za platiteľa (u nás par. 69 ods. 2 ake treba to skúmať z pohľadu francuzska či to tiež tam tak platí ak ano potom platí, ak by ste tieto služby poskytli platiteľovi aj neplatiteľovi mal by znášať daňovú povinnosť odberateľ a vám nevzniká žiadna povinnosť registrácie. Ak by ste tieto služby poskytli občanovi v takomto prípade nejde o zdaniteľnú osobu a vznikla by vám povinnosť registrácie. Správne uvádzate do dph to nevstupuje ale neuvádza sa odkaz na FA už na par. 15 to bolo zrušnené píše sa tam odkaz na smernicu EU čl. 193 až 196 alebo jednoducho text že osobou povinnou platiť daň je príjemca.
Stolárske práce konkrétne oprava dverí, výmena podlahy na nehnuteľnom majetku. Je to podľa § 15 ods.2 alebo 15 ods.6.? Ja to asi neviem zo zákona pochopiť. Podľa mňa sú to práce na nehnuteľnosti alebo služby spojené s nehnuteľnosťou.
Vladimír Ozimý
29.02.08,17:18
Stolárske práce konkrétne oprava dverí, výmena podlahy na nehnuteľnom majetku. Je to podľa § 15 ods.2 alebo 15 ods.6.? Ja to asi neviem zo zákona pochopiť. Podľa mňa sú to práce na nehnuteľnosti alebo služby spojené s nehnuteľnosťou.

na systéme sa nič nemení ak sú to takéto práce máte pravdu je to par. 15 ods 2 ja som pod stolárskymi prácami videl prácu s drevom nábytok a tak...takže je to par. 15 ods 2 ale ako vravím systém sa nemení...
JanaJB
29.02.08,17:32
Ďakujem za vyjadrenie.
Takže ak je niečo pevne zabudované súvisí to s nehnuteľnosťou napr.okná, dvere, podlahy a pokiaľ dodáme stolárske výrobky s inštaláciou napr. kuchynská linka je to služba na hnuteľnom majetku.
BOBY
27.06.08,18:23
SZČO má uzatvorenú zmluvu - logistické práce na stavbe s nemeckou spoločnosťou, ktorej aj svoje práce fakturuje. Práca sa bude vykonávať v Rusku. Vstupuje suma z týchto vyfakturovaných služieb do obratu pre účely registrácie DPH na Slovensku? Zatiaľ je neplatca.
mimaemma
17.07.08,06:52
Ahojte poraďáci, som trošku na pochybách ohľadne dátumu na účely prepočtu DPH..mám fa z ČR vystavenú 23/6,dátum splatnosti 23/7 na základe zmluvy o vykonaní služieb z 5/08. Je to ok keď dám kurz NBS zo dňa 23/6?:confused:
KvetkaK
17.07.08,07:05
Ahojte poraďáci, som trošku na pochybách ohľadne dátumu na účely prepočtu DPH..mám fa z ČR vystavenú 23/6,dátum splatnosti 23/7 na základe zmluvy o vykonaní služieb z 5/08. Je to ok keď dám kurz NBS zo dňa 23/6?:confused:
Áno je to ok, berie sa dátum vystavenia faktúry. ;)
mimaemma
17.07.08,07:21
Kvetka, ďakujem, zneistila ma tá zmluva.:)
Maria3
17.07.08,08:03
Dobrý deň,
riešim podobný problém a tiež je to prvýkrát - slovenská sro, platca DPH, dodá stavebné práce do ČR, príjemca je česká sro, tiež platca DPH. Platí pre mňa príklad so stolármi vo Fr? - vystaviť faktúru bez DPH s poznámkou, že "Osobou povinnou platiť DPH je príjemca." ? Vopred ďakujem za radu. M
optimistka
17.07.08,09:46
oslobodené od dph podľa § 15 zákona č.222/2004 z.z. o dani z pridanej hodnoty v znn
Jana Acsová
17.07.08,10:00
oslobodené od dph podľa § 15 zákona č.222/2004 z.z. o dani z pridanej hodnoty v znnNesprávne. § 15 ZDPH nepojednáva o oslobodení ale o mieste dodania služby. Formulku k fakturácii hľadajte v § 73 ZDPH:

73
Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
Jana Acsová
17.07.08,10:01
Dobrý deň,
riešim podobný problém a tiež je to prvýkrát - slovenská sro, platca DPH, dodá stavebné práce do ČR, príjemca je česká sro, tiež platca DPH. Platí pre mňa príklad so stolármi vo Fr? - vystaviť faktúru bez DPH s poznámkou, že "Osobou povinnou platiť DPH je príjemca." ? Vopred ďakujem za radu. MAk sa jedná o stavebné práce na nehnuteľnosti umiestnenej v ČR, tak miestom dodania služby je Česká republika.
Milan Benka
17.07.08,10:21
Ak môžem, doplním už toľkokrát na porade omieľané:

Plnenie s miestom dodania mimo SR nie je predmetom dane v SR. Teda ako uviedla Jana Acsová, nejedná sa o oslobodené plnenie.

Plnenia, kt. nie su predmetom dane neovplyvňujú DP DPH, vediete ich iba v záznamoch ( §70 ) , na rozdiel od oslobodených plnení, ktoré v takmer všetkých prípadoch ovplyvňujú niekt. riadok v DP.
Kakamila
18.07.08,16:44
Ak môžem, doplním už toľkokrát na porade omieľané:

Plnenie s miestom dodania mimo SR nie je predmetom dane v SR. Teda ako uviedla Jana Acsová, nejedná sa o oslobodené plnenie.

Plnenia, kt. nie su predmetom dane neovplyvňujú DP DPH, vediete ich iba v záznamoch ( §70 ) , na rozdiel od oslobodených plnení, ktoré v takmer všetkých prípadoch ovplyvňujú niekt. riadok v DP.
Teda ak môžem - keď dodám vzdelávacie a zábavné služby § 15/4 do Talianska - povinnosť platiť daň má príjemca - táto fa sa mi nikde vo výkaze DPH nezobrazí. V žiadnom riadku?
mimaemma
18.07.08,17:24
V žiadnom riadku.
Kakamila
18.07.08,17:45
Dík.
cervenan
29.07.08,07:28
Prosím o pomoc. Jedná sa o dodávku kuchynskej linky a kúpeľnovej zostavy s montážou v inom štáte EU ako je Slovensko. Linku vyrobila, dopravila a zmontovala firma A platca DPH. Fakturovala to firme B slovenkemu platitelovi DPH dodavku, montaz a dopravu do ineho clenskeho statu. Firma B celu dodavku fakturovala odberatelovi v inom clenskom state platitelovi DPH ako sucast dodavky stavebnych prac. Prosim o radu ako maju byt vystavene faktury z hladiska DPH. Ja som firma B.
KEJKA
29.07.08,12:05
firma A mala fakturovať s DPH firme B.
ak ste dodali do iného ČŠ tovar s montážou, tak vystavíte na ič.DPH CZ12345.... faktúru bez DPH.
Ale ak staviate a dodávate nehnutelnosť-stavebné práce, máte tam byť registrovaná firma na CZ DPH.
cervenan
29.07.08,14:31
Ďakujem za pomoc.
Nerozumiem, prečo sa mam prihlásiť na IČ DPH v inom členskom štáte. Stavebné práce sú oslobodené od DPH podľa § 15/2.
Nastáva prenos daňovej povinnosti na odberateľa plátcu DPH v inom členskom štáte. Alebo sa mýlim?
Tweety
29.07.08,15:25
Ďakujem za pomoc.
Nerozumiem, prečo sa mam prihlásiť na IČ DPH v inom členskom štáte. Stavebné práce sú oslobodené od DPH podľa § 15/2.
Nastáva prenos daňovej povinnosti na odberateľa plátcu DPH v inom členskom štáte. Alebo sa mýlim?
V 15 odst. 2 sa nepíše o tom, žeby boli stavebné práce od dph oslobodené.:) Hovorí len o mieste dodania.
liba2
29.07.08,16:01
Ďakujem za pomoc.
Nerozumiem, prečo sa mam prihlásiť na IČ DPH v inom členskom štáte. Stavebné práce sú oslobodené od DPH podľa § 15/2.
Nastáva prenos daňovej povinnosti na odberateľa plátcu DPH v inom členskom štáte. Alebo sa mýlim?Pozri príspevok č. 42 v tejto téme.
Ella
10.02.09,14:13
Ahojte, poraďte mi prosím. Sme firma, ktorá zabezpečuje nepravidelnú autobusovú prepravu osôb do zahraničia na základe zmlúv s cestovkami a pod. Máme ponuku, že jeden náš autobus by mohol cca 2 mesiace pracovať vo Francúzsku. Musíme sa tam registrovať ako platcovia DPH. Čo to obnáša v praxi?
Ella
10.02.09,14:14
Prepáčte, to mala byť otázka, či sa tam musíme registrovať ako platcovia DPH?
tonkat
19.03.09,00:11
Chcem poprosiť, ktoré služby do EU sa uvádzajú na riadky 13,14 daňového priznania. Fakturujeme veľa do EU - hlavne služby, ale aj tovar a preto si kladiem otázku, či to mám dobre zatriedené. Tovar je jasný, ide mi hlavne o tie služby, či by som tam mala niektoré uvádzať.
Predsa ešte jedna otázka, ak fakturujeme podľa zmluvy o dielo do EU - predmetom zmluvy bolo dodanie materiálu, montáže, dozor a odovzdanie celého diela - posudzuje sa to ako dodávka tovaru, alebo služby. Ja to účtujem ako službu, ale neni som o tom presvedčená, ako to má byť z hľadiska DPH.Ďakujem Vám pekne.
tonkat
19.03.09,07:21
Chcem poprosiť, ktoré služby do EU sa uvádzajú na riadky 13,14 daňového priznania. Fakturujeme veľa do EU - hlavne služby, ale aj tovar a preto si kladiem otázku, či to mám dobre zatriedené. Tovar je jasný, ide mi hlavne o tie služby, či by som tam mala niektoré uvádzať.
Predsa ešte jedna otázka, ak fakturujeme podľa zmluvy o dielo do EU - predmetom zmluvy bolo dodanie materiálu, montáže, dozor a odovzdanie celého diela - posudzuje sa to ako dodávka tovaru, alebo služby. Ja to účtujem ako službu, ale neni som o tom presvedčená, ako to má byť z hľadiska DPH.Ďakujem Vám pekne.
... posúvam ...
SAIVI
20.04.09,07:22
Česká spoločnosť - platca DPH , nám vystavil faktúru ( sme platcami DPH) bez DPH za služby - elektronické zasielanie slovenských dopytov. Je to správne? ..uvádza sa to v daňovom priznaní..v r.9?
Slavena
20.04.09,11:24
Prosím Vás, ako je to s tovarom? Slovenský podnikateľ /JÚ/, platca DPH na Slovensku si v ČR (v predajni v Prahe/ kúpil motorovú pílu, platil kartou a dal si na túto pílu vystaviť faktúru. Faktúru mu vystavili s DPH v CZK. Vyplývajú mu z tohto obchodu nejaké povinnosti /samozdanenie/?
Mne to zo zákona nieje vôbec jasné, nerozumiem tomu. Poradíte????
Slavena
20.04.09,11:37
Prosím Vás, ako je to s tovarom? Slovenský podnikateľ /JÚ/, platca DPH na Slovensku si v ČR (v predajni v Prahe/ kúpil motorovú pílu, platil kartou a dal si na túto pílu vystaviť faktúru. Faktúru mu vystavili s DPH v CZK. Vyplývajú mu z tohto obchodu nejaké povinnosti /samozdanenie/?
Mne to zo zákona nieje vôbec jasné, nerozumiem tomu. Poradíte????

Všade sa píše len o službách, prosím pomôže mi s tým niekto?
natalycom
20.04.09,19:55
Prosím Vás, ako je to s tovarom? Slovenský podnikateľ /JÚ/, platca DPH na Slovensku si v ČR (v predajni v Prahe/ kúpil motorovú pílu, platil kartou a dal si na túto pílu vystaviť faktúru. Faktúru mu vystavili s DPH v CZK. Vyplývajú mu z tohto obchodu nejaké povinnosti /samozdanenie/?
Mne to zo zákona nieje vôbec jasné, nerozumiem tomu. Poradíte????
žiadne samozdanenie, akurát si na Slovensku nebude môcť odpočítať DPH. Má možnosť si túto daň refundovať.
natalycom
20.04.09,19:59
Ahojte poraďáci,

mám jednu otázočku. Keď SZČO (plátca DPH) vykonáva murárske a maliarske práce na základe zmluvy pre slovenskú spoločnosť (plátca DPH) v Nemecku. Ako to vyzerá s fakturáciou pre SZČO? Miesto dodania je mimo SR a tak by mala faktúra byť vystavená bez DPH. Je potebné niečo uviesť na faktúre? Je to takto správne?
Ďakujem za radu
natalycom
20.04.09,20:11
Ahojte poraďáci,

mám jednu otázočku. Keď SZČO (plátca DPH) vykonáva murárske a maliarske práce na základe zmluvy pre slovenskú spoločnosť (plátca DPH) v Nemecku. Ako to vyzerá s fakturáciou pre SZČO? Miesto dodania je mimo SR a tak by mala faktúra byť vystavená bez DPH. Je potebné niečo uviesť na faktúre? Je to takto správne?
Ďakujem za radu
aby som nezabudla... jedná sa aj o zámočnícke prace :-) Ďakujem
Julča
21.04.09,06:42
Dostala som fa z Č za opravu zariadenia. Fa je vystavená bez DPH. Fa je vystavená 16.1.2009, zariadenie k nám prišlo poštou opravené 25.1.2009. Dátum dodania pre DPH je 16.1.2009 alebo 15.2.2009?
Podľa ktorého & zák o DPH to mám samozdaniť?Mýli ma to, že je to služba nie tovar. Nárok na odpočet dám podľa & 49 ost.1
Julča
21.04.09,09:27
Dostala som fa z Č za opravu zariadenia. Fa je vystavená bez DPH. Fa je vystavená 16.1.2009, zariadenie k nám prišlo poštou opravené 25.1.2009. Dátum dodania pre DPH je 16.1.2009 alebo 15.2.2009?
Podľa ktorého & zák o DPH to mám samozdaniť?Mýli ma to, že je to služba nie tovar. Nárok na odpočet dám podľa & 49 ost.1

Nikto neporadí?

Chcem to samozdaniť s dátumom 16.1.2009 a následne urobiť odpočet tiež s dátumom 16.1.2009. Je to správne?
Tamila
21.04.09,09:41
Dátum samozdanenia služieb zo zahraničia je podľa faktúry deň dodania služby zo zahraniačia. Dátum odpočtu je ten istý. Je to § 49.
SAIVI
21.04.09,09:58
Česká spoločnosť - platca DPH , nám vystavila faktúru ( sme platcami DPH) bez DPH za služby - elektronické zasielanie slovenských dopytov. Je to správne? ..uvádza sa to v daňovom priznaní..v r.9?
..posuvam
Julča
21.04.09,11:14
Nikto neporadí?

Chcem to samozdaniť s dátumom 16.1.2009 a následne urobiť odpočet tiež s dátumom 16.1.2009. Je to správne?

Už som to našla, možno niekomu pomôžem. Samozdaním to podľa & 69 ods. 2 a nárok na odpočet mám podľa & 49 odst. 2 pís b. Dátum zdanitel. plnenia je dátum vystavenia faktúry &19 odst. 2.:D