EkoMax
11.07.07,04:27
Vie mi niekto poradiť, ako zaúčtovať v Pohode leasingovú zmluvu ?
Ide o platcu DPH, jednoduché účtovníctvo.

Predložil mi FA. Obstarávacia cena hmotného majetku je 349.000,- Sk
Akontáciu zaplatil vo výške 139.600,- Sk.
Fa je vystavená nasledovne:
suma bez DPH 293.277,30 DPH 55.722,70 spolu 349.000,- Sk
akontácia - 139.600,- Sk
Celkom k úhrade:
bez DPH 175.966,38 DPH 33.433,62 spolu 209.400,- Sk.

K tomu mám splátkový kalendár na 48 mesiacov kde mám rozpísané:
24.5. akontácia bez DPH 117.310,90 DPH 22.289,10 spolu 139.600,-
7.6. sprac. poplatok bez DPH 4.692,40 DPH 891,60 spolu 5.584,-
a potom nasledujú jednotlivé splátky:
Dátum istina úrok bez DPH zákl. dane DPH splátka spolu
7.6. 3.878,20 1.078,- 4.956,20 984,70 5.898,-
atď.

Potrebujem zistiť:
1. Či môžem na základe leasingovej zmluvy a splátkového kalendára uplatniť DPH /22.289,10,/akontácia/, 891,60/poplatok/, /984,70/1.mes.splátka/ ?
2. Majetok som zaradila a odpisy vypočítala na 48 mesiacov od júna 2006 do mája 2011. Je to správne ?
3. Ako zaúčtovať v Pohode FA a mesačné splátky?
Musím zaúčtovať Fa, alebo do ostatných záväzkov rozúčtovať splátkový kalendár podľa rozpisu a úhrady likvidovať z ostatných záväzkov? Pretože ak zaúčtujem FA, tak do ostatných záväzkov môžem zaúčtovať len úroky a DPH a potom pri úhrade musím likvidovať čiastočnými úhradami FA a aj ostatné záväzky. To sa mi zdá dosť komplikované. Budem vďačná za každú radu, zatiaľ som ešte leasing v Pohode neúčtovala. :confused:
Jana Acsová
11.07.07,04:29
Vie mi niekto poradiť, ako zaúčtovať v Pohode leasingovú zmluvu ?
Ide o platcu DPH, jednoduché účtovníctvo.Ako v každom inom softvéri. Vy ako účtovník musíte vedieť, aké účtovné prípady Vám vzniknú. Pozrite si § 10a) postupov a to konkrétne ustanovenia týkajúce sa nájomcu (ods. 1,4,5,10 a 11). Tie ustanovenia sú napísané zrozumiteľne a jednoducho.
Po naštudovaní zistíme, že máme účtovné prípady:
- obstaranie dlhodobého majetku,
- vznik záväzku.
Záväzok je dokladovaný rôzne a pozostáva z časti viažúcej sa k istine a k časti viažucej sa k ostatným platbám a je hradený v závislosti od dohodnutých podmienok.


Predložil mi FA. Obstarávacia cena hmotného majetku je 349.000,- Sk
Akontáciu zaplatil vo výške 139.600,- Sk.
Fa je vystavená nasledovne:
suma bez DPH 293.277,30 DPH 55.722,70 spolu 349.000,- Sk
akontácia - 139.600,- Sk
Celkom k úhrade:
bez DPH 175.966,38 DPH 33.433,62 spolu 209.400,- Sk.
Faktúra je od predajcu a znie na koho? Na prenajímateľa t.j. leasingovú spoločnosť?
EkoMax
11.07.07,04:40
Faktúra je vystavená na leasingovú spoločnosť. OTP leasing. Od OTP leasingu mám kúpnu a leasingovú zmluvu a prílohu - splátkový kalendár.
Jana Acsová
11.07.07,05:02
Faktúra je vystavená na leasingovú spoločnosť. OTP leasing. Od OTP leasingu mám kúpnu a leasingovú zmluvu a prílohu - splátkový kalendár.
Tak sa na to pozrieme ďalej .-)
Finančný prenájom je potrebné pochopiť a potom využiť všetky možnosti softvéru, ktoré nám ponúka a ktoré nám uľahčia prácu. Spôsobom účtovnia môže byť viac, preto som v úvode uviedla, aby ste si pozreli príslušné ustanovenia postupov.
Jana Acsová
11.07.07,05:06
K tomu mám splátkový kalendár na 48 mesiacov kde mám rozpísané:
24.5. akontácia bez DPH 117.310,90 DPH 22.289,10 spolu 139.600,-
7.6. sprac. poplatok bez DPH 4.692,40 DPH 891,60 spolu 5.584,-
a potom nasledujú jednotlivé splátky:
Dátum istina úrok bez DPH zákl. dane DPH splátka spolu
7.6. 3.878,20 1.078,- 4.956,20 984,70 5.898,-
atď. Splátkový kalendár je podľa § 71 ZDPH faktúrou, ak má všetky náležitosti podľa odseku 2. Ak sa jedná o majetok s možnosťou odpočítať daň splátkový kalendár je dokladom k uplatneniu odpočítania dane a to v závislosti od vzniku daňovej povinnosti (v čase jednotlivých splátok).
EkoMax
11.07.07,05:20
Splátkový kalendár je podľa § 71 ZDPH faktúrou, ak má všetky náležitosti podľa odseku 2. Ak sa jedná o majetok s možnosťou odpočítať daň splátkový kalendár je dokladom k uplatneniu odpočítania dane a to v závislosti od vzniku daňovej povinnosti (v čase jednotlivých splátok).

Ďakujem, to som predpokladala.
Jana Acsová
11.07.07,05:21
K tomu mám splátkový kalendár na 48 mesiacov kde mám rozpísané: ...Nie je podstatné, koľko je dohodnutých splátok, ale aká je doba trvania finančného prenájmu. Splátky podľa splátkového kalendára si vždy porovnajte s podmienkami zmluvy, t.j. s obdobím, na ktorú je finančný prenájom dohodnutý. Môže to byť spomínaných 48 mesiacov (ale nemusí).

Potrebujem zistiť:
1. Či môžem na základe leasingovej zmluvy a splátkového kalendára uplatniť DPH /22.289,10,/akontácia/, 891,60/poplatok/, /984,70/1.mes.splátka/ ?...
Áno. ... na základe splátkového kalendára ak je to faktúra (so všetkými náležitosťami) a plníte ostatné podmienky (podnikanie, zdaňované činnosti atď....)


2. Majetok som zaradila a odpisy vypočítala na 48 mesiacov od júna 2006 do mája 2011. Je to správne ?Prvý odpis môžete uplatniť za mesiac, kedy splníte podmienky k zaevidovaniu predmetu finančného prenájmu do účtovníctva a to je prevzatím predmetu finančného prenájmu od prenajímateľa. K tomu máte preberací protokol, protokol o prevzatí predmetu finančného prenájmu atp. Majetok sa odpisuje rovnomerne počas doby trvania finančného prenájmu. Ak je doba jeho trvania 48 mesiacov, odpisujete správne. Mesačný odpis sa zaokrúhľuje na celé Sk nahor. K istine pripočítate poplatok za uzatvorenie zmluvy. Skontrolujte si istinu: má to byť:
- celková suma dohodnutých platieb (akontácia, ostatné platby, kúpna cena po skončení finančného prenájmu) znížená o finančné výnosy. Samozrejme nepatrí sem ani daň z pridanej hodnoty. Nevychádzajte zo sumy faktúry ale prepočítajte si istinu sama a porovnajte s údajmi podľa splátkového kalendára. Stáva sa, že tam nie je premietnutá kúpna cena, za ktorú predmet finančného prenájmu prechádza do majetku nájomcu.

3. Ako zaúčtovať v Pohode FA a mesačné splátky? Musím zaúčtovať Fa, alebo do ostatných záväzkov rozúčtovať splátkový kalendár podľa rozpisu a úhrady likvidovať z ostatných záväzkov? Pretože ak zaúčtujem FA, tak do ostatných záväzkov môžem zaúčtovať len úroky a DPH a potom pri úhrade musím likvidovať čiastočnými úhradami FA a aj ostatné záväzky. To sa mi zdá dosť komplikované. Budem vďačná za každú radu, zatiaľ som ešte leasing v Pohode neúčtovala. :confused:A teraz, keď už vieme o čom účtujeme, je na Vás ako. Využite možnosti softvéru tak, aby:
- ste nemali problémy s vedením záznamov pre DPH, t.j. aby ste evidovali správne ZD a DPH v jednotlivých zdaňovacích obdobiach,
- aby ste splnili ustanovenia postupov.
EkoMax
11.07.07,05:39
Prvý odpis môžete uplatniť za mesiac, kedy splníte podmienky k zaevidovaniu predmetu finančného prenájmu do účtovníctva a to je prevzatím predmetu finančného prenájmu od prenajímateľa. K tomu máte preberací protokol, protokol o prevzatí predmetu finančného prenájmu atp. Majetok sa odpisuje rovnomerne počas doby trvania finančného prenájmu. Ak je doba jeho trvania 48 mesiacov, odpisujete správne. Mesačný odpis sa zaokrúhľuje na celé Sk nahor. K istine pripočítate poplatok za uzatvorenie zmluvy. Skontrolujte si istinu: má to byť:
- celková suma dohodnutých platieb (akontácia, ostatné platby, kúpna cena po skončení finančného prenájmu) znížená o finančné výnosy. Samozrejme nepatrí sem ani daň z pridanej hodnoty. Nevychádzajte zo sumy faktúry ale prepočítajte si istinu sama a porovnajte s údajmi podľa splátkového kalendára. Stáva sa, že tam nie je premietnutá kúpna cena, za ktorú predmet finančného prenájmu prechádza do majetku nájomcu.

Mám otázku:
1., Majetok bol prevzatý a akontácia zaplatená 24.5.2007. Môžem teda odpis urobiť už aj za máj 2007, doba trvania je 48 meiacov?
2. Ak som to správne pochopila, pri obstarávacej cene nebudem vychádzať z faktúry, ale zo splátkového kalendára.
t.j. istina + akontácia 293.277,40 Sk. Akým spôsobom dostanem do nákladov úroky, pripočítam ich k obstarávacej cene a odpíšem, alebo ich zúčtujem osobitne pri splátkach ? Toto mi nie je jasné. Čím viac to čítam, tým viac som popletená.
Jana Acsová
11.07.07,05:50
Mám otázku:
1., Majetok bol prevzatý a akontácia zaplatená 24.5.2007. Môžem teda odpis urobiť už aj za máj 2007, doba trvania je 48 meiacov?.
Áno.


2. Ak som to správne pochopila, pri obstarávacej cene nebudem vychádzať z faktúry, ale zo splátkového kalendára.
Presne tak. Podrobne som to rozpísala, aby ste sa nedali pomýliť faktúrou. Veď tá ani neznie na Vás, ale na leasingovú spoločnosť. Následne mám skúsenosť s kúpnou cenou, ktorú uvádzam, preto doporučujem skontrolovať si výšku istiny. To čo uvádzate ... istina + akontácia ... je "formulácia, ktorú nikde v postupoch nenájdete". Istina je suma dohodnutých platieb ... atď. Nájdete to v mojom predchádzajúcom príspevku a v postupoch účtovania.
Otázka by mala znieť: Ako sa dostaneme k obstarávacej cene, v ktorej zaradíme majetok?
Tak že napočítame:
- istinu (už som uvádzala ako),
- poplatok za uzatvorenie zmluvy,
- iné súvisiace výdavky do momentu zaradenia predmetu finančného prenájmu do používania ak sa vyskytnú.


Akým spôsobom dostanem do nákladov úroky, pripočítam ich k obstarávacej cene a odpíšem, alebo ich zúčtujem osobitne pri splátkach ? Toto mi nie je jasné. Čím viac to čítam, tým viac som popletená.Úrok je výdavok v čase jeho vynaloženia. Dostáva sa do predpisu (záväzkov) v čase splatnosti splátky a uhradí sa ... tak sa premietne do peňažného denníka. Nie je súčasťou obstarávacej ceny.

Skúste si prečítať aj tie postupy, potom sa vráťte k týmto príspevkom. Problematiku musíte pochopiť, potom si skontrolovať všetky doklady a nakoniec vyžiť softvér, tak, aby Vám pomohol pri účtovaní splátok.

V našich účtovníctvach účtujeme cez ostatné záväzky, osobitne istinu, osobitne ostatné časti splátky podľa splátkového kalendára. Ale to je o chápaní ... istina je obsiahnutá aj vo všetkých splátkach splátkového kalendára, preto na to upozorňujem. Softvér treba používať tak aby pomáhal a treba si dať pozor na duplicity.
EkoMax
11.07.07,06:16
Myslím, že už mi je to jasné. Ďakujem.