mandala
11.07.07,05:49
:confused: Všetkým prajem pekné ránko. Prosím Vás, poraďte mi. Známy dáva od 1.8.07 do prevádzky pohostinstvo. Bude mať 1 prac. silu na dohodu.
Čo je výhodnejšie, viesť JÚ alebo PÚ??? Byť alebo nebyť platcom DPH??? A aké sú povinnosti živnostníka voči SP? To mi je jasné, že pracovníčka musí byť "hneď" nahlásená do SP. A živnostník čo si môže odpísať? Čo tak mobil (nemá ho na zmluvu, má Easy). A keď kúpi MV kvôli zabezpečeniu dovozu a nákupu tovaru??? Prosím Vás, poraďte mi. Ďakujem za všetky odpovede:)
mysimis
11.07.07,04:50
Do SP sa musí prihlásiť najprv ako zamestnávateľ a potom prac. silu - min. 1 deň pred nástupom do práce. To, aké účtovníctvo bude viesť záleží od toho či má na podnikanie ŽL alebo má založenú s.r.o.
Byť dobrovoľným platcom DPH v pohostinstve nepovažujem za dobrý nápad.
Netreba zabudnúť prihlásiť sa na colný úrad a dávať tam mesačné hlásenia o nákupe a predaji alkoholu.
Musí prevádzku prihlásiť na obecnom alebo mestskom úrade, kde si dá schváliť aj otváracie hodiny.
Ďalej je potrebné dať si schváliť prevádzku na hygiene.
Tlf - pokiaľ je to easy - si môže dávať do nákladov. Ak si zakúpi motorové vozidlo, má 2 možnosti - kúpiť ho na firmu alebo na fyzick osobu a od toho bude záležať aj to ako to bude účtovať.
mandala
11.07.07,05:01
Ďakujem za odpoveď. Ešte 1 otázka? On ako SZČO aké bude mať povinnosti voči SP? Sám na seba nemá nejakú "zľavu" z platenia odvodov??? Podnikanie bude na ŽL, nebude to s.r.o.
mysimis
11.07.07,05:03
SZČO teraz nemusí platiť odvody do SP. Po podaní daňového priznania za rok 2007 k 31.03.2008 si dá do SP do 30.06.2008 výpis z uvedeného DP a na jeho základe mu určia či bude platiť do SP - zmena bude od 01.07.2008.