snehulienka
11.07.07,07:00
Viete mi niekto poradit, ci nastala zmena v zakone o socialnom fonde? Koelgyna mi tvrdi, ze na gastrolistok ma narok aj student na DOBPŠ. Lenze pokial dobre viem, socialny fond sa tvori z hrubych miezd zamestnancov bez akychkolvek nahrad a bez dohodarov. Tak sa mi zda divne jej tvrdenie, nakolko by to znamenalo, ze ked SF sa tvori zo sumy hrubych miezd zamestnancov na HPP, tak dohodari cerpaju socialny fond, na ktory vlastne oni nemaju narok, ale len zamestnanci na HPP. Je to tak alebo sa mylim? Dakujem
Tweety
11.07.07,05:04
Nemýliš sa, je to tak.
katkaj
11.07.07,05:18
Nemýliš sa, je to tak.

Ale to neznamená že by ten brigádnik nemohol dostať gastrolístok pokiaľ odpracoval viac ako 4 hodiny. ;)
Tweety
11.07.07,05:19
Môže dostať, ale zamestnávateľ nie je zo zákona povinný mu ho poskytnúť.
katkaj
11.07.07,05:24
Môže dostať, ale zamestnávateľ nie je zo zákona povinný mu ho poskytnúť.

Hej len chcem poukázať na to že tu je možnosť dať stravné lístky za určitých podmienok aj dohodárom.
snehulienka
11.07.07,05:36
ked mu ho moze poskytnut (samozrejme nad 4 odpracovane hodiny), ako je to teda s cerpanim socialneho fondu. "Ukracuje" tak zamesntancov alebo nema narok na prispevok zo socialneho fondu, iba na prispevok zamestnavatela......? Toto mi nie je jasne.
katkaj
11.07.07,05:44
ked mu ho moze poskytnut (samozrejme nad 4 odpracovane hodiny), ako je to teda s cerpanim socialneho fondu. "Ukracuje" tak zamesntancov alebo nema narok na prispevok zo socialneho fondu, iba na prispevok zamestnavatela......? Toto mi nie je jasne.

Zo sociálneho fondu sa prispieva zamestnancom. Stravné lístky by som dohodárovi poskytla bez príspevku zo SF
Adelaide
04.03.10,15:08
Mám podobný problém. Vo firme máme dohodára (dohoda o pracovnej činnosti), ktorý pracuje 2x týždenne po 5 hodín. Zamestnávateľ mu chce za odpracované dni poskytnúť stravný lístok (nakoľko je to viac ako 4 hod./denne). Nárok zo SF teda nemá, ale koľko sa mu bude strhávať zo mzdy? Celá hodnota stravného lístka, alebo len 45 % z hodnoty? Viem, že keď sme mali študenta, tak musel zaplatiť celú hodnotu stravného lístka.
VERONIKA6
04.03.10,16:02
Mám podobný problém. Vo firme máme dohodára (dohoda o pracovnej činnosti), ktorý pracuje 2x týždenne po 5 hodín. Zamestnávateľ mu chce za odpracované dni poskytnúť stravný lístok (nakoľko je to viac ako 4 hod./denne). Nárok zo SF teda nemá, ale koľko sa mu bude strhávať zo mzdy? Celá hodnota stravného lístka, alebo len 45 % z hodnoty? Viem, že keď sme mali študenta, tak musel zaplatiť celú hodnotu stravného lístka.
Keď mu chcete strhávať za celý lístok, tak mu ho nemusíte dávať. Keď mu chce zamestnávateľ stravný lístok poskytnúť, strhávajte mu tak ako ostatným zamestnancom, prípadne bez príspevku zo soc. fundu, ako už je písané v predchádzajúcich príspevkoch. Na dohodu treba dopísť, že zamestnávateľ súhlasí s poskytnutím stravných lístkov, prípadne aj cestovného.
Adelaide
04.03.10,16:46
Ďakujem za odpoveď. Takže mu strhnem tých 45 %. Ostatný zamestnanci sú na hlavný PP, takže majú aj príspevok zo SF.
Inga6
04.03.10,17:16
Ja teda neviem, ci poradim spravne, ale moja skusenost je nasledovna:

My sme niekedy tiez davali studentom gastrolistky s prispevkom 55%, akonahle odpracovali viac ako 4 hodiny. Potom nam to ale auditori vytkli a povedali nam, ze sice mozeme takto postupovat, ale v ziadnom pripade to nebude danovy naklad.
Toto je informacia stara asi 2 roky, odvtedy som sa tomu nevenovala, ale my sme na zaklade tohto stanoviska auditorov prestali studentom gastrolistky davat.

Tak neviem, mozno skusenejsi daju vediet, ci to stale takto je aj v sucastnosti.
a_je_to
04.03.10,18:25
Podľa mňa aj študent, pracujúci na dohodu má právo na stravovanie, teda prevádzkový príspevok 55% stravnej jednotky a príspevok zo SF. Toto právo vyplýva z celého kontextu zákonníka práce aj zákona o SF. To, že základom pre povinný prídel do SF je objem hrubých miezd, z ktorého sú vylúčené o.i. odmeny dohodárov, navádza dojem, že dohodári sú vylúčení z práva dostať príspevok na stravu. Nie je to tak ! SF za netvorí zo zrážok - zdrojov zamestnancov, ale z nákladov firmy, iba jeho základom pre výpočet je .... vieme čo. Ja dávam príspevok aj dohodárom, pretože :
- už zo začiatku nehovorme o nároku, ten naozaj nie je nikde priamo určený. Hovorme o práve priznania príspevku, to znie lepšie a je umožnené v § 152, ods. 7, písm. c, ZP .... a odkaz na ods. 3 hovorí, že .... vrátane príspevku zo SF.
- zákon o SF upravuje tvorbu a použitie SF, ale nikde ani priamo, ani nepriamo nevylučuje dohodárov z okruhu tých, čo môžu príspevok na stravu pri splnení zákonných podmienok dostať
- § 7, ods. 7 zákona o SF hovorí, že zamestnávateľ poskytuje príspevok zo SF v súlade so zásadami „antidiskriminácie“ pre oblasť pracovnoprávnych a /pozor/ aj obdobných pracovných vzťahov .... čo už sú priamo dohody
- napokon aj v § 223 až 226 ZP sa dohodári nazývajú zamestnancami.
Skrátka, zákonné predpoklady pre priznanie 55% prevádzkového príspevku aj príspevku zo SF sú. Treba ich iba dotiahnuť v kolektívnej zmluve, alebo inej internej smernici u menších firiem. Takto určený príspevok je v súlade so ZP, aj zákonom o SF a teda záväzný aj pre daňové účely.
Inga6
04.03.10,21:22
A ako je to s dohodarmi, ktori nie su studenti? Mam na mysli dohodarov, ktori su nezamestnani (dobrovolne alebo su evidovani na UP)?
Dakujem:).
a_je_to
06.03.10,23:24
A ako je to s dohodarmi, ktori nie su studenti? Mam na mysli dohodarov, ktori su nezamestnani (dobrovolne alebo su evidovani na UP)?
Dakujem:).
To, čo som uviedol v predchádzajúcom príspevku č. 12 platí pre všetkých dohodárov. Nie je rozdiel či sú to študenti, dôchodcovia, nezamestnaní....všetkým podľa uvedeného možno priznať rovnaký nárok na príspevok z nákladov aj zo SF, ak splnia určené zákonné podmienky na stravovanie.
Gladi123456
08.04.10,20:01
-ustanovenia zakonnika prace sa nevztahuju na dohody o pracach vykonavanych mimo pracovneho pomeru okrem §223 ustanoveni prvej casti ZP, zodpovednosti za skodu a ustanovenia zakazu prac pre zeny a mladistvych
- teda siedma cast ZP sa na zamestnancov zamestnanych na zaklade dohod o pracach vykonavanych mimopracovneho pomeru nevztahuje

z toho vyplyva ze takato osoba, napr. brigadnik nema pravo na prispievanie na stravu