Veron14
11.07.07,09:18
Nedávno som sa dopočula, že čo sa pred par rokmi uzatváral dôchodkový pilier tak že vraj sa to ma všetko rušiť a majú ludom ktorý si takéto niečo zabezpečili vrátiť penieze...viete o tom niečo...
Nechápem načo ludí pobláznili na dôchodkové samostatné sporenie a teraz to idu rušiť...:(
Chobot
11.07.07,07:40
Nedávno som sa dopočula, že čo sa pred par rokmi uzatváral dôchodkový pilier tak že vraj sa to ma všetko rušiť a majú ludom ktorý si takéto niečo zabezpečili vrátiť penieze...viete o tom niečo...
Nechápem načo ludí pobláznili na dôchodkové samostatné sporenie a teraz to idu rušiť...:(

Never všetkému, čo niektoré dedinské klebetnice povedia. Súčasné vláda uvažuje o zmene dôchodkového systému, ale myslím, že až tak radikálne zmeny to nebudú, že by úplne zrušili II. pilier.

Zatiaľ sa len uvažuje o umožnení výstupu z II. piliera, prípadne o jeho zdobrovoľnení.
Jozef Mihál
11.07.07,07:56
V predloženej novele zákona o sociálnom poistení je aj bod, podľa ktorého v čase od 1.1.2008 do 30.6.2008 bude môcť sporiteľ vystúpiť z II. piliera a peniaze, ktoré si nasporil v II. pilieri, si bude môcť, ak bude chcieť, nechať vyplatiť na drevo.
Tweety
11.07.07,07:59
Vyplatiť ako vyplatiť, ale musia novelizovať Zákon o dani z príjmov, lebo tam zatiaľ nie je nič o zdaňovaní takých pilierových peňiažkov.
Johanka
11.07.07,08:00
... ešte vymýšľajú ako vyplatené peniaze zdania => novela Zákona o dani z príjmov .
Veron14
11.07.07,08:47
jaj jaj tak to už maju všetko vopred premyslené ako slovákov zase dako využiť....hm?:rolleyes:
Jozef Mihál
11.07.07,09:03
... ešte vymýšľajú ako vyplatené peniaze zdania => novela Zákona o dani z príjmov .
Možno zdania, možno nezdania - aby ešte viac zatraktívnili "ponuku" na vystúpenie z II. piliera.
Jozef Mihál
11.07.07,09:05
jaj jaj tak to už maju všetko vopred premyslené ako slovákov zase dako využiť....hm?:rolleyes:

Prečo? Ide o serióznu ponuku pre tých, ktorí si zle prepočítali výhody (?) II. piliera, prípadne sa nechali obalamutiť sprostredkovateľmi, aby sa mohli vrátiť späť do náruče starostlivej Sociálnej poisťovne.
Lion Topoľčany
11.07.07,09:29
A kto vystúpi z II.piliera a pôjde o 20 rokov do dôchodku, bude mať taký istý dôchodok ako ten, čo v pilieri nikdy nebol? Ak áno, nechápem , prečo by sa
malo vyplácať, tá skupina ľudí, čo dostane vyplatené, bude vo výhode o ten
balík peňazí oproti ľuďom, čo do piliera nikdy nevstupovali.
Kto chce, nech vystúpi, ale nech nedostane žiadne peniaze, aj tak to ľudí nestálo ani o korunu naviac ako tých, čo nevstúpili. Ide predsa o "anulovanie" nejakého poistného vzťahu na starobu.Teraz ma asi "ukameňujete" : každému by sa páčil ten balík peňazí /aj mne/, je to ako vyhrať nečakane v nejakej súťaži /aj keď nepôjde o veľké prachy/, ale ide mi skôr o princíp, alebo tomu jednoducho nerozumiem !
Jozef Mihál
11.07.07,09:42
Nebojte sa, spravodlivo to bude vyriešené - za tie dva roky, čo bol človek sporiteľom v II. pilieri, bude mať alikvótne nižší dôchodok zo SP ako porovnateľný človek, ktorý v II. pilieri nebol vôbec.
Pohar
11.07.07,09:51
Prečo? Ide o serióznu ponuku pre tých, ktorí si zle prepočítali výhody (?) II. piliera, prípadne sa nechali obalamutiť sprostredkovateľmi, aby sa mohli vrátiť späť do náruče starostlivej Sociálnej poisťovne.
A co radite vy? Ja osobne som v II pilieri. Co je lepsie? Mna osobne na II pilieri lakalo hlavne to - ze peniaze na mojom ucte sa mozu aj dedit - v pripade smrti. Za "normalnych" okolnosti z mojich odvodov moje potomstvo nema nic....
Co si myslite o tom? resp. oplati sa po "upravach" zostat v pilieri?
Zamyslela som sa nad tým - neviem presne v ktorom state vlada zasiahla na dochodky sporitelov a nedopadlo to dobre..... Myslim že osobne som stratila ako získala ak sa prijme novela...
Lion Topoľčany
11.07.07,09:55
To znamená, ak sa stretnú o 20 rokov 2 dôchodcovia /X+Y/ a budú mať porovnateľne odrobené roky a jeden z nich /X/absolvoval tú hru /II.pilier najskôr áno a potom nie, lebo dobrovolne vystúpil/ tak ten, čo nikdy nevstúpil do piliera/Y/ by mal mať napr. o 300,-Sk vyšší dôchodok...t.zn.,že ak sa chce
X vyrovnať v životnej úrovni Y , ten rozdiel by mal čerpať z úspor/zo zrušeného piliera/, ktoré kedysi dávno spred 20 rokov dostal. Ale to je nejaké pritiahnuté za vlasy...asi pôjdem radiť Ficovi...hm...
Pohar
11.07.07,09:57
To znamená, ak sa stretnú o 20 rokov 2 dôchodcovia /X+Y/ a budú mať porovnateľne odrobené roky a jeden z nich /X/absolvoval tú hru /II.pilier najskôr áno a potom nie, lebo dobrovolne vystúpil/ tak ten, čo nikdy nevstúpil do piliera/Y/ by mal mať napr. o 300,-Sk vyšší dôchodok...t.zn.,že ak sa chce
X vyrovnať v životnej úrovni Y , ten rozdiel by mal čerpať z úspor/zo zrušeného piliera/, ktoré kedysi dávno spred 20 rokov dostal. Ale to je nejaké pritiahnuté za vlasy...asi pôjdem radiť Ficovi...hm...
je to pritiahnuté za vlasy. a najhoršie na to doplatíme my co sme v II pilieri. Nechapem jednu vec: tvrdili ze sa tam oplati aj takemu co 10 rokov do dochodku, a ten co? co bude robit ked chcu predlzit dobu setrenia v pilieri na 15 rokov? Ja si myslim ze to bude narusenie zmluvy.....neviem , som z toho hotová!
katkaj
11.07.07,10:01
je to pritiahnuté za vlasy. a najhoršie na to doplatíme my co sme v II pilieri. Nechapem jednu vec: tvrdili ze sa tam oplati aj takemu co 10 rokov do dochodku, a ten co? co bude robit ked chcu predlzit dobu setrenia v pilieri na 15 rokov? Ja si myslim ze to bude narusenie zmluvy.....neviem , som z toho hotová!

Nemali by sa meniť pravidlá počas hry ale obávam sa že kým sa ja dostanem do dôchodku tak to ešte 20krát zmenia. Takže ja sa radšej na nejaký dôchodok od štátu nespolieham. :o
Jozef Mihál
11.07.07,10:02
A co radite vy?
Ja neradím nič, neviem veštiť z gule.

Radím spoliehať sa sám na seba, pokiaľ to ide a ani štátu (SP) ani DSS-kám nedávať nič, keď netreba.

Ak by som bol v II. pilieri a rozhodol sa z neho po zralej úvahe vystúpiť, tak by som si určite nasporené peniaze nechal a nedával ich do SP (tým dupľom, ak tie peniaze zostanú v súčasnej polohe nezdaneného príjmu).
Pohar
11.07.07,10:06
Ja neradím nič, neviem veštiť z gule.

Radím spoliehať sa sám na seba, pokiaľ to ide a ani štátu (SP) ani DSS-kám nedávať nič, keď netreba.

Ak by som bol v II. pilieri a rozhodol sa z neho po zralej úvahe vystúpiť, tak by som si určite nasporené peniaze nechal a nedával ich do SP (tým dupľom, ak tie peniaze zostanú v súčasnej polohe nezdaneného príjmu).
dakujem za odpoved. Normalne sa zacinam bat co budem robit na dochodku...ved uz teraz je to tazke. a co my? za 20-30 rokov?
Jozef Mihál
11.07.07,10:21
Je zdravé a prospešné báť sa toho, čo budete robiť na dôchodku - motivuje vás to teraz, keď ste plná sily, k tomu, aby ste mladé roky nepremrhali a naplno ich využili.
Pohar
11.07.07,10:27
Je zdravé a prospešné báť sa toho, čo budete robiť na dôchodku - motivuje vás to teraz, keď ste plná sily, k tomu, aby ste mladé roky nepremrhali a naplno ich využili.
je to tak......a najviac sa bojim co nase deti a ich generacia. ked to vidim ako to nic nerobi - ale to radsej necham tak......naozaj treba robit co najviac kym je clovek mlady, lebo potom dopadneme ako nasi rodicia.
endrju
11.07.07,13:03
... co budem robit na dochodku ...

Pojem "dôchodok" bude zrušený v rámci reformy pokusu o reformu nereformovateľného dôchodkového systému. Táto "reforma" má už pomenovanie: "4. pilier". :D

P.S.
Ako "liek" na trampoty s otázkou "čo budem robiť na dôchodku" odporúčam pravidelné čítanie rozprávky o troch grošoch. Je veľmi poučná a aj inšpiratívna najmä pre mladších ľudí v prvej polovici profesionálnej kariéry. :cool:
P.P.S.
Chcel by som mať starosti s tým, čo bude o 20 - 30 rokov najmä v situácii keď netuším, čo bude zajtra.
Teraz som si spomenul, že ešte jedna otázka má trápi viac ako súčasný "boj" o dôchodkovú "reformu":
Majú obyvatelia Marsu "tykadielka" zelené alebo modré? :rolleyes:
Lion Topoľčany
11.07.07,13:19
Endrju, nemáš chybu. Práve včera som svojej dcére čítala rozprávku o 3 grošoch a ver, či never akosi podvedome som si tie 3 groše preniesla do môjho reálneho života...Súhlasím, rozprávka, veeeeľmi poučná a inšpiratívna.
Chobot
11.07.07,13:21
Pojem "dôchodok" bude zrušený v rámci reformy pokusu o reformu nereformovateľného dôchodkového systému. Táto "reforma" má už pomenovanie: "4. pilier". :D

P.S.
Ako "liek" na trampoty s otázkou "čo budem robiť na dôchodku" odporúčam pravidelné čítanie rozprávky o troch grošoch. Je veľmi poučná a aj inšpiratívna najmä pre mladších ľudí v prvej polovici profesionálnej kariéry. :cool:
P.P.S.
Chcel by som mať starosti s tým, čo bude o 20 - 30 rokov najmä v situácii keď netuším, čo bude zajtra.
Teraz som si spomenul, že ešte jedna otázka má trápi viac ako súčasný "boj" o dôchodkovú "reformu":
Majú obyvatelia Marsu "tykadielka" zelené alebo modré? :rolleyes:

Skutočne je zbytočné diskutovať o tom, ako to bude, až o 20-30 rokov pôjdeme do dôchodku. :confused: :rolleyes: :confused:

A to o tých 3 grošoch je úplne výstižné pre dnešnú dobu.;)
Pohar
11.07.07,15:18
Pojem "dôchodok" bude zrušený v rámci reformy pokusu o reformu nereformovateľného dôchodkového systému. Táto "reforma" má už pomenovanie: "4. pilier". :D

P.S.
Ako "liek" na trampoty s otázkou "čo budem robiť na dôchodku" odporúčam pravidelné čítanie rozprávky o troch grošoch. Je veľmi poučná a aj inšpiratívna najmä pre mladších ľudí v prvej polovici profesionálnej kariéry. :cool:
P.P.S.
Chcel by som mať starosti s tým, čo bude o 20 - 30 rokov najmä v situácii keď netuším, čo bude zajtra.
Teraz som si spomenul, že ešte jedna otázka má trápi viac ako súčasný "boj" o dôchodkovú "reformu":
Majú obyvatelia Marsu "tykadielka" zelené alebo modré? :rolleyes:

vies len nie vsetci podnikaju a ked ano tak uspesne.......z coho myslis ze budu zit na dochodku ucitelia? zivnostnici a pod? hmm?
endrju
11.07.07,15:52
vies len nie vsetci podnikaju a ked ano tak uspesne.......z coho myslis ze budu zit na dochodku ucitelia? zivnostnici a pod? hmm?

Nerozumiem Tvojej otázke. Každý bude na dôchodku žiť (ak sa dôchodku vôbec dožije) z toho, čo si "nagazdoval" počas produktívneho veku. Niekto zo štátneho dôchodku, niekto z privátneho dôchodku, niekto z majetkovej renty, niekto spolieha na svojich potomkov (uvažuje spôsobom "čím viac detí budem mať, tým je vyššia pravdepodobnosť, že ma na staré kolená dokážu uživiť" :) ) a nájdu sa aj takí, ktorí nad dôchodkom vôbec neuvažujú a chcú pracovať až do smrti.
Každý sa musí rozhodnúť predovšetkým sám, ktorý "model" prežitia záverečnej etapy života mu najviac vyhovuje a podľa toho by sa mal aj "zariadiť". Keď mu "nevonia" perspektíva štátneho dôchodku, musí čo najintenzívnejšie pracovať na tom, aby na štátny dôchodok nebol odkázaný a t. ď.

A len tak na okraj: som zamestnanec súkromnej firmy, nepodnikám a v súčasnosti sa ani nezaoberám úvahami nad tým, či (ne)mám začať podnikať. Napriek tomu sa nespolieham iba na štátom "naordinovaný" štandardný model "prežitia" dôchodkového veku.

V rodine, do ktorej patrím, sú aj učitelia, aj štátni zamestnanci, aj drobní živnostníci (niektorí úspešnejší a niektorí menej úspešní) a t.ď. Ani u jedného z nich som sa nestretol s "vyplakávaním" nad tým "z čohože to bude žiť na dôchodku". Keď sa stretnem s ktorýmkoľvek z nich, snažíme sa venovať spoločne strávený čas riešeniu iných problémov ako je práve problém nejakého spolitizovaného 2. piliera.

Dovolím si povedať aj to, že hlavný hrdina rozprávky o troch grošoch mi ani náhodou nepripomínal úspešného podnikateľa a napriek tomu dokázal "vybabrať" aj s ľuďmi, ktorí si mysleli, že sú niečo "extra".

Mám pocit, že si myseľ zbytočne zaťažuješ problémami, riešenie ktorých nedokážeš ovplyvniť. "Vyplakávaním" v štýle "čože to len s nami bude o 20-30 rokov" určite nepomôžeš ani sebe a ani nikomu inému.
Skús venovať viac času tým problémom, riešenie ktorých dokážeš aspoň trochu ovplyvniť.
Som presvedčený, že sa Ti potom podarí vysporiadať "ľavou zadnou" aj s "problémom" typu "2. pilier - áno/nie". ;) :cool:
Pohar
11.07.07,15:56
Nerozumiem Tvojej otázke. Každý bude na dôchodku žiť (ak sa dôchodku vôbec dožije) z toho, čo si "založil" počas produktívneho veku. Niekto zo štátneho dôchodku, niekto z privátneho dôchodku a niekto z majetkovej renty. Každý sa musí rozhodnúť predovšetkým sám, kotrý spôsob mu najviac vyhovuje a podľa toho by sa mal aj "zariadiť". Keď mu "nevonia" prespektíva štátneho dôchodku, musí čo najintenzívnejšie pracovať na tom, aby na štátny dôchodok nebol odkázaný a t. ď.
A len tak na okraj: som zamestnanec, nepodnikám a v súčasnosti sa ani nezaoberám myšlienkami o tom, či (ne)mám začať podnikať. Napriek tomu sa nespolieham iba na štátom "naordinovaný" štandardný model "prežitia" dôchodkového veku.
Dovolím si povedať aj to, že hlavný hrdina rozprávky o troch grošoch mi ani náhodou nepripomínal úspešného podnikateľa a napriek tomu dokázal "vybabrať" aj s ľuďmi, ktorí si mysleli, že sú niečo "extra".
Mám pocit, že si myseľ zbytočne zaťažuješ problémami, riešenie ktorých nedokážeš ovplyvniť. "Vyplakávaním" v štýle "čože to len s nami bude o 20-30 rokov" určite nepomôžeš ani sebe a ani nikomu inému.
Skús venovať viac času tým problémom, riešenie ktorých dokážeš aspoň trochu ovplyvniť.
Som presvedčený, že sa Ti potom podarí vysporiadať "ľavou zadnou" aj s "problémom" typu "2. pilier - áno/nie". ;) :cool:
ok dik za odpoved. :)
heike
11.07.07,16:56
Mám druhý pilier, mám tretí pilier, mám životné poistenie a veruže neľutujem. Na štátny dôchodok sa nespolieham. Radšej si teraz, keď môžem, niečo nasporím, odložím, aby som sa na dôchodku (ak sa ho vôbec dožijem) nemusela obzerať, odkiaľ si ešte niečo privyrobiť, kde ušetriť, ale si ho užiť, alebo si ho za mňa užijú potomkovia(?)
ajobs
11.07.07,18:57
Môj názor je všeobecne známy, ale pri rozhodovaní či ten pilier áno alebo nie poviem ja svoj osobný postoj - nie som ani v 1. pilieri, ani v 2. pilieri, ale mám pomerne slušne založený 3.pilier - čiže investície, ktoré viem ja čo najviac ovplyvňovať. Ak vstupovať do 1. piliera, tak výhradne do tých poistení, ktoré sú účelovo schopné generovať istý príjem pri nízkej hodnote vstupnej investície. Všetci snáď vedia, čo myslím.
Lion Topoľčany
11.07.07,19:22
ajobs, ani netuším o čom rozprávaš. Píšeš, že nie si v 1.pilieri. Ja som si vždy myslela, že 1.pilier je tá "klasika" ako za totáča, takže mi nejde do hlavy, že nie si. Každý musí byť predsa niekde zaškatuľkovaný. A s tým mi súvisí aj Tvoje ďalšie vyjadrenie..."ak vstupovať do 1.piliera, tak výhradne do tých poistení..." Prosím bližšie ozrejmiť. Ďakujem.
Jozef Mihál
11.07.07,19:33
Lion, asi 3,5 mil občanov Slovenska nie je v I. pilieri.

V I. pilieri sú tí, ktorým to ukladá zákon - zamestnanci a SZČO a tí, ktorí sa do I. piliera prihlásia dobrovoľne (ak im to zákon o SP umožňuje - napr. majú 16 rokov a viac).
Lion Topoľčany
11.07.07,19:45
Lion, asi 3,5 mil občanov Slovenska nie je v I. pilieri.

V I. pilieri sú tí, ktorým to ukladá zákon - zamestnanci a SZČO a tí, ktorí sa do I. piliera prihlásia dobrovoľne (ak im to zákon o SP umožňuje - napr. majú 16 rokov a viac).
Všetkému rozumiem, len neviem, keď niekto povie, že nie som v 1. ani v 2.pilieri-kto to vlastne je ? Aká kategória ľudí. Myslela som si, že všetci ľudia od 16-60 rokov musia byť zaradení buď v 1. alebo 2.pilieri /a 3.je len doplnkový/. Veď platiť dane a sociálku je najzákladnejšia povinnosť! To sociálka od tých ľudí, čo neplatia nebude vymáhať, alebo je to problém toho človeka, že na starosť ostane bez koruny ? /teraz neberiem tú možnosť, že niekto sa zichruje 3.pilierom/
Jozef Mihál
11.07.07,20:00
Je to každý, kto nie je zamestnancom a nie je SZČO, prípadne je SZČO začínajúci alebo SZČO s malým obratom, ktorý nie je povinne poistený v SP.

- dobrovoľne nezamestnaní,
- ľudia žijúci z dividend - spoločníci, akcionári,
- ľudia majúci príjmy z prenájmu,
- ľudia s príjmami z autorských práv,
- atď.
Pohar
12.07.07,05:52
Lion, asi 3,5 mil občanov Slovenska nie je v I. pilieri.

V I. pilieri sú tí, ktorým to ukladá zákon - zamestnanci a SZČO a tí, ktorí sa do I. piliera prihlásia dobrovoľne (ak im to zákon o SP umožňuje - napr. majú 16 rokov a viac).
ak tomu dobre rozumiem tak vacsina slovakov nie je v I pilieri? Hmm tak potom je to celé postavené na hlavu - myslím piliere. Normalne zvažujem čo urobiť s II pilierom?
Lion Topoľčany
12.07.07,06:10
Pohar, mám dojem , že p.Mihal to trochu parafrazoval, v tom 3,5 mil. Slovákov sú zahrnuté deti do 16 r./cca 1 mil./, cca 1,5 mil.dôchodcov
a 1 mil. sú tí ostatní...povedzme ľudia v produktívnom veku, ktorí ako som sa
dozvedela v predchádzajúcom príspevku od p.Mihála dôchodkové poistenie jednoducho neplatia.
Toť môj názor !
endrju
12.07.07,06:20
Normalne zvažujem čo urobiť s II pilierom?

Ak si sa prihlásila do 2. piliera, tak sa momentálne "vezieš" vo vlaku z ktorého sa de facto nedá vystúpiť.

V súčasnosti s druhým pilierom môžeš urobiť nasledovné:
1. nebudeš strácať čas rozmýšľaním nad tým, čo urobiť a necháš veci bežať ďalej, t.j. zostaneš v kategórii tých, ktorí sú povinní prispievať do prvého piliera a rozhodli sa prispievať aj do druhého piliera,
2. raz za čas zmeníš DSSku,
3. zorganizuješ si život tak, že sa zaradíš do kategórie tých, ktorí nie sú povinní prispievať do 1. piliera. V tom prípade nebudeš povinná ani prispievať do druhého piliera aj keď prihlásená v ňom zostaneš až dovtedy, pokiaľ Ti zákon neumožní dať zbohom druhému pilieru.

Opäť pripomínam, že asi zbytočne strácaš čas uvažovaním o problémoch, riešenie ktorých nedokážeš ovplyvniť.

P.S.
Namiesto rozmýšľania o tom, "čo urobiť s druhým pilierom" rozmýšľam, kam si dnes zájdem na dobrý obed. :cool:
Pohar
12.07.07,06:23
Ak si sa prihlásila do 2. piliera, tak sa momentálne "vezieš" vo vlaku z ktorého sa de facto nedá vystúpiť.

V súčasnosti s druhým pilierom môžeš urobiť nasledovné:
1. nebudeš strácať čas rozmýšľaním nad tým, čo urobiť a necháš veci bežať ďalej,
2. raz za čas zmeníš DSSku.
3. zorganizuješ si život tak, že sa zaradíš do kategórie tých, ktorí nie sú povinní prispievať do 1. piliera. V tom prípade nebudeš povinná ani prispievať do druhého piliera aj keď prihlásená v ňom zostaneš až dovtedy, pokiaľ Ti zákon neumožní dať zbohom druhému pilieru.

Opäť pripomínam, že asi zbytočne strácaš čas uvažovaním o problémoch, riešenie ktorých nedokážeš ovplyvniť.

P.S.
Namiesto rozmýšľania o tom, "čo urobiť s druhým pilierom" rozmýšľam, kam si dnes zájdem na dobrý obed. :cool:

a co s peniazmi v II pilieri? ktoré ta teraz mám? zoberiem si ich až za 10 rokov?
Lion Topoľčany
12.07.07,06:25
Mňam...a dobrú chuť!
Ale v jednom máš Endrju pravdu.Netrápme sa vecami, ktoré budú/nebudú/
o 20 rokov. Naša vláda jednoducho nie je dosť kompetentná na to, aby sa zaručila, že keď dnes do niečoho idem "s garanciou štátu", tak to bude platiť
aj o 20 rokov, aj keby padali tragáče...
Chobot
12.07.07,06:29
Lion, asi 3,5 mil občanov Slovenska nie je v I. pilieri.

V I. pilieri sú tí, ktorým to ukladá zákon - zamestnanci a SZČO a tí, ktorí sa do I. piliera prihlásia dobrovoľne (ak im to zákon o SP umožňuje - napr. majú 16 rokov a viac).

:eek: To akože len 1,5 mil. slovákov je dôchodkovo poistených v soc. poisťovni? Teda drvivá menšina? Rátajú sa do toho aj dôchodci, ktorí už sú poberaťeľmi dôchodku a nie tvorcami fondu SP? Lebo tých by som tiež považoval ako poistených v I pilieri. Tak to som vedľmi prekvapený týmto údajom. Keby to bolo naopak, tak by som to pochopil, ale takto? :confused:

Sú tieto údaje aj niekde oficiálne zverejnené?
endrju
12.07.07,06:29
a co s peniazmi v II pilieri? ktoré ta teraz mám? zoberiem si ich až za 10 rokov?
Zákon Ti neumožňuje teraz "zobrať si peniaze z druhého piliera" ani teraz, ani o 10 rokov, ani o 20 rokov. Máš teraz iba možnosť zakúpiť si dôchodok z tých peňazí po splnení všetkých podmienok (nie je to iba tých medializovaných 10 rokov). Ak tie peniaze nebudú stačiť na zakúpenie dôchodku alebo nebudú splnené podmienky na to, aby si si mohla dôchodok zakúpiť, peniaze po Tebe zdedí ten, kto bude dediť po Tebe aj iný majetok.

Existuje zatiaľ iba jedna možnosť ako si "zobrať" peniaze z druhého piliera.
Ak peniaze budú stačiť na zakúpenie dôchodku podľa definovaných podmienok a po zakúpení dôchodku ešte niečo zostane, tento prebytok si môžeš "zobrať" a naložiť s ním podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.
Avšak táto alternatíva je nereálna po 2,5 roku od začiatku sporenia v druhom pilieri.

Ešte raz zopakujem, nerieš veci, ktoré nemajú teraz riešenie :cool:
V tejto téme už končím s aktívnou účasťou v diskusii. Myslím si, že všetko potrebné tu už bolo povedané a ďalšie pokračovanie v diskusii ma začína oberať o čas, ktorý sa dá využiť s väčším prospechom.
katkaj
12.07.07,06:39
mimotemy Andrejko a kam to teda dnes ideš na ten obed ? :D
endrju
12.07.07,06:41
mimotemy Andrejko a kam to teda dnes ideš na ten obed ? :D
mimotemy
Ešte som nevymyslel. Ale mám chuť na niečo ŇAM. ;)
Žeby na Miletičku na langoš a kofolu? :rolleyes: :D :D :D :D :D :rolleyes:
katkaj
12.07.07,06:44
mimotemy
Ešte som nevymyslel. Ale mám chuť na niečo ŇAM. ;)
Žeby na Miletičku na langoš a kofolu? :rolleyes: :D :D :D :D :D :rolleyes:

To nie je zlý nápad ;)
Jozef Mihál
12.07.07,08:21
:eek: To akože len 1,5 mil. slovákov je dôchodkovo poistených v soc. poisťovni? Teda drvivá menšina? Rátajú sa do toho aj dôchodci, ktorí už sú poberaťeľmi dôchodku a nie tvorcami fondu SP? Lebo tých by som tiež považoval ako poistených v I pilieri. Tak to som vedľmi prekvapený týmto údajom. Keby to bolo naopak, tak by som to pochopil, ale takto? :confused:

Sú tieto údaje aj niekde oficiálne zverejnené?
Po prvé, ak hovorím, že 3,5 mil Slovákov nie je poistených v SP a Slovákov je asi 5,3 mil., rozdiel je 1,8 mil Slovákov, ktorí sú poistení v SP.

Po druhé, SP na svojej webovej stránke nezverejňuje počty poistencov, z údajov o výbere poistného za rok 2006 (ktoré sa na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) nájsť dajú) vyplýva, že za rok 2006 platilo poistné približne 1,4 mil zamestnancov a približne 0,2 - 0,25 mil. SZČO.
ajobs
12.07.07,17:37
ajobs, ani netuším o čom rozprávaš. Píšeš, že nie si v 1.pilieri. Ja som si vždy myslela, že 1.pilier je tá "klasika" ako za totáča, takže mi nejde do hlavy, že nie si. Každý musí byť predsa niekde zaškatuľkovaný. A s tým mi súvisí aj Tvoje ďalšie vyjadrenie..."ak vstupovať do 1.piliera, tak výhradne do tých poistení..." Prosím bližšie ozrejmiť. Ďakujem.


To, že v súčasnosti nie som v 1. pilieri neznamená, že som v ňom nikdy nebol (niekedy sa ani inde nedalo byť). Mám už z 1. piliera vygenerovaný slušný osobný mzdový bod (ktorý si ani nezlepšujem ani nezhoršujem), dostatočne dlhé obdobie dôchodkového poistenia, a jediný parameter, ktorý neviem podľa súčasnej legislatívy ovplyvniť je aktuálna dôchodková hodnota. Uvidím, čo s tým budem robiť v budúcnosti, keď budem odchádzať do dôchodku (ak sa vôbec toho dožijem).
A teraz už fungujem iba v tom pomyselnom 3. pilieri (lebo štvrtom ?), čiže vlastná hodnota investícií, niekoľko životných poistiek rôznych typov, podielové alebo strešné fondy, či priame investovanie do akcií alebo iných nástrojov kapitálového trhu. A aby som to samozrejme všetko mohol aj dopĺňať a financovať, musím mať aj nejaké príjmy - ale tie sa predsa nemusia vytvárať iba na Slovensku a tu zdaňovať (či platiť odvody).
A to tajomné navádzanie na vstup do niektorých poistení v rámci sociálneho poistenia s cieleným a relatívne slušným výnosom ? Napr. niektoré dobrovoľné poistenia, alebo dôchodkové to nie je.
ZuzanaP
19.07.07,07:37
A čo tí, čo si peniaze nevyberú, budú sporiť ďalej a nesplnia podmienku byť dôchodkovo poistení aspoň 15 rokov. Dostanú dôchodok aj z II. piliera, keďže si doňho pravidelne odvádzali príspevky alebo čo sa stane s ich korunkami?
ajobs
19.07.07,20:22
A čo tí, čo si peniaze nevyberú, budú sporiť ďalej a nesplnia podmienku byť dôchodkovo poistení aspoň 15 rokov. Dostanú dôchodok aj z II. piliera, keďže si doňho pravidelne odvádzali príspevky alebo čo sa stane s ich korunkami?

Tí samozrejme dôchodok z II. piliera nedostanú, ale ich peniaze v II.P zdedia ich dediči.
katkaj
31.07.07,05:04
Asi tu s tou dôchodkovou reformou budeme mať ešte kopec "srandy"

http://www.sme.sk/c/3417809/Ministerka-prace-je-bez-podpory.html

Proste jedno veľké Kocúrkovo ;)
ALDA
31.07.07,08:40
Výstižne zaradená téma :D