Vanka
11.07.07,10:27
Ešte jedna otázočka, kúpili sme aj prenosnú betónovú garáž, ktorej hodnota je nad 30 tis. Sk, ako čo ju zaradiť do majetku, ak vôbec.
Braňo
11.07.07,08:42
Predpokladám, že na tú garáž ste robili betónové základy. Ja osobne by som hodnotu týchto základov a garáže dal na jednu kartu a odpisoval dvadsať rokov.
Vanka
11.07.07,09:47
Nie je to považované ako stavba, nebude to mať betónové základy, bude sa dať jednoducho preniesť, a bude len položená.
kvet
11.07.07,11:36
Prenosná garáž nespĺňa definíciu stavby, pretože nejde o stavebnú konštrukciu pevne spojenú so zemou, ale ide o samostatnú hnuteľnú vec, tak podľa môjho názoru to môžeš zaúčtovať na účet 022, aj napriek tomu, že slovné označenie tohto účtu je trochu iné. Ale podľa novej metodiky platnej od 1.1.2008 bude mať účet 022 označenie "samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí" a začiatočné stavy účtu 022 sa preúčtujú na nový účet 022.
Vanka
11.07.07,12:04
Kvet, ďakujem ti veľmi pekne, aj som si myslela, že to môžem len tam dať. Si naozaj super. Ideš si meniť aj odpisové plány na rok 2008 na nejaké nové sadzby (ak teda používaš sadzby podľa zákona o dani z príjmov, odpisy sú aspoň u nás dosť vysoké), aby ste nemali takú vysokú stratu, ak áno ideš to robiť už tento rok.
Mária hrušková
11.07.07,12:12
uberte pár korún a dostanete to pod 30 tis.
Danila
11.07.07,12:14
uberte pár korún a dostanete to pod 30 tis.Neverím......
Mária hrušková
11.07.07,12:56
prečo? je to hnuteľná vec s dobou použiteľnosti viac ako treba,ale úrad dá pokoj
Danila
11.07.07,13:25
prečo? je to hnuteľná vec s dobou použiteľnosti viac ako treba,ale úrad dá pokojTakže: prenosná garáž je drobná stavba. Treba splniť ohlasovaciu povinnosť podľa toho, kde je umiestnená/ súkromný pozemok, verejné priestranstvo/.
andrej_rv
11.07.07,17:30
Prenosná garáž nespĺňa definíciu stavby, pretože nejde o stavebnú konštrukciu pevne spojenú so zemou, ale ide o samostatnú hnuteľnú vec, tak podľa môjho názoru to môžeš zaúčtovať na účet 022
To, že prenosná prefabrikovaná garáž nespĺňa definíciu stavby, by som celkom jednoznačne netvrdil. Stavbou je podľa § 43 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) aj stavebná konštrukcia, ktorá nemusí byť pevne spojená so zemou, ale ktorej osadenie si vyžaduje úpravu podkladu:

§ 43
Stavba
Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie
a)spojenie pevným základom,
b)upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c)ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d)pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e)umiestnenie pod zemou.
Pevným spojením je aj pripojenie stavby na siete technického vybavenia, teda aj elektrinu, čo spravidla garáže bývajú.
Podľa mojich informácií mnoho miest má vo svojich VZN priamo stanovené, že prenosné garáže sa považujú za drobné stavby a ich umiestnenie podlieha ohláseniu podľa § 55 ods. 2 stavebného zákona - pozri napr. tu
http://mesto.sk/bratislava/ako_vybavit/doprava/?ID=bratislava_umiestnenie_prenosnej_betonovej_gar aze_alebo_sklopnej_(plachtovej)_garaze_.html
Pokiaľ si teda prefabrikovaná garáž pred svojím umiestnením vyžiadala nejakú úpravu podkladu, je pripojená aspoň na elektrickú sieť alebo podľa VZN príslušného mesta sa u nej vyžaduje ohlásenie na stavebnom úrade, ja by som ju (bez ohľadu na obstarávaciu cenu !) zaradil medzi drobné stavby v zmysle § 139b ods. 6 písm. a) stavebného zákona a odpisoval ju v 3. odpisovej skupine - položka 3-28 ZoDP.
Vanka
12.07.07,05:12
Tá garáž bude len položená na betónovom podklade a žiadne siete tam nebudú (teda ani el. energia), že sa to dá urobiť časom.
kvet
16.07.07,04:24
Ak bude prenosná garáž časom napojená na inžinierske siete (napr. elektr. energiu), odporúčam ponechať obstaranie garáže na účte 042 do času, kým sa toto pripojenie vykoná, pripojenie na inžinierske siete zvýši obstarávaciu cenu majetku a až potom sa majetok zaradí na účet 021.
Braňo
16.07.07,05:14
Tá garáž bude len položená na betónovom podklade a žiadne siete tam nebudú (teda ani el. energia), že sa to dá urobiť časom.

Cenu betonoveho podkladu by som nakumuloval s cenou garaze :cool:
dasasopi
19.11.10,13:57
Ahojte poraďáci, ako firma sme kúpili betónovú garáž v radovej zástavbe. Je tam zavedená elektrina. Akú odpisovú skupinu by som mala zvoliť? Myslíte že položka 3-1 bude v poriadku alebo radšej 3-22?
Vopred ďakujem. Dáša
dasasopi
07.12.10,14:43
Ahojte poraďáci, ako firma sme kúpili betónovú garáž v radovej zástavbe. Je tam zavedená elektrina. Akú odpisovú skupinu by som mala zvoliť? Myslíte že položka 3-1 bude v poriadku alebo radšej 3-22?
Vopred ďakujem. Dáša


poraďte mi prosím