BUK
11.07.07,21:42
Dobrý deň,
nakúpila som tovar v hotovosti za 67 tisíc vč. DPH. Mám len blok z ERP. Môžem si uplatniť DPH, alebo musí byť aj faktúra?
Vďaka za odpoveď.
DušanČ
11.07.07,21:53
Podľa § 71, ods. 5 je za faktúru považovaný aj doklad z ERP, ale len do max. výšky 50 000,- Sk. Pri sume 67 tis. Sk táto podmienka nie je dodržaná, teda treba od dodávateľa si vyžiadať faktúru.
Orsz
11.07.07,21:59
Dobrý deň,
nakúpila som tovar v hotovosti za 67 tisíc vč. DPH. Mám len blok z ERP. Môžem si uplatniť DPH, alebo musí byť aj faktúra?
Vďaka za odpoveď.

Určite si vyžiadaj faktúru. Pred nedávnom sme na porade preberali problém - že to niekomu z tohto dôvodu vyhodili z DPH. Neriskovala by som.
BUK
12.07.07,07:10
Vďaka za odpoveď
jess
12.07.07,07:20
Ale predajca môže predať tovar cez ERP za viac ako 50.000,- konečnému zákazníkovi v maloobchode, áno ? Netreba zákazníkovi faktúru.
betka
12.07.07,07:45
Konečný spotrebiteľ, občan, stačí mu doklad z ERP. Z pohľadu DPH je potrebné urobiť FA nad sumu 50 tis.sk, aby bol nárok na odpočítanie....
betka
12.07.07,07:47
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

Veľa podnikateľov u nás nechce FA. A preto, aby doklad z ERP bol do 50 tis. Sk, aj keď berú viac, im rozdelíme na viac ERP (ak ide o 1 ks tovaru, nad 50 tis. Sk, nedá sa rozdeliť, vtedy robíme FA...)
Orsz
12.07.07,11:55
Ale predajca môže predať tovar cez ERP za viac ako 50.000,- konečnému zákazníkovi v maloobchode, áno ? Netreba zákazníkovi faktúru.

V tomto však dochádza k nesprávnemu postupu zo strany dodávateľa - ak je suma vyššia ako 50000,-Sk je povinný vystaviť faktúru.
Beata
12.07.07,12:05
V tomto však dochádza k nesprávnemu postupu zo strany dodávateľa - ak je suma vyššia ako 50000,-Sk je povinný vystaviť faktúru.
Podľa akého predpisu?

Osobne si myslím, že odberateľ, alebo zákazník by mal vedieť, či kupuje tovar ako súkromná osoba, alebo ako podnikateľ, navyše platiteľ DPH a pri platení by mal požiadať o vyhotovenie faktúry za takýto nákup nad 50 tisíc.
jess
12.07.07,12:06
V tomto však dochádza k nesprávnemu postupu zo strany dodávateľa - ak je suma vyššia ako 50000,-Sk je povinný vystaviť faktúru.

Ja hovorím o maloobchode - predaj konečnému zákazníkovi - obyčajnému občanovi
Keď napr. na maloobchodnej predajni nie je pracovník s PC a faktúrami, tak ako predavači predajú 1 tovar, ktorý má hodnotu viac ako 50.000,- ? Ako sa to potom má riešiť ?

Vidím tu len takýto postup : zákazník kúpi bicykel za 60.000,-, predavači mu vystavia príjmový doklad o sume, že prijali a dodatočne sa vypíše a pošle faktúra na adresu zákazníka.

Ale čo v takom prípade, keď zákazník neplatí v hotovosti, ale chce platiť kartou ? Potom mi nebude sedieť ERP/kredit s predaným tovarom, keďže to bude zaevidované aj v ERP aj vo vystavených faktúrach.
Beata
12.07.07,12:11
Jess, ja by som to riešenie s rozdelením sumy na dva bloky až tak nešťastné nevidela, ale povedz mi, ako bude znieť doklad napríklad za nákup stroja, ktorý stojí 70 tisíc s DPH? Ako tento stroj rozdelíš na dve časti ak podnikateľ potrebuje tento zaradiť do majetku spoločnosti a odpisovať ho?
Vladimír Ozimý
12.07.07,12:18
ale tam píšu len v prípade ak jeden kus je nižší ako 50000 sk :) inak sa to nedá...
jess
12.07.07,12:26
Jess, ja by som to riešenie s rozdelením sumy na dva bloky až tak nešťastné nevidela, ale povedz mi, ako bude znieť doklad napríklad za nákup stroja, ktorý stojí 70 tisíc s DPH? Ako tento stroj rozdelíš na dve časti ak podnikateľ potrebuje tento zaradiť do majetku spoločnosti a odpisovať ho?

Bea, ale mňa ani program nepustí rozdeliť 1 položku na 2 !!! :( Iné by bolo nablokovať ručne, ale my máme pc prepojenú s fiškálom.
Beata
12.07.07,12:53
Bea, ale mňa ani program nepustí rozdeliť 1 položku na 2 !!! :( Iné by bolo nablokovať ručne, ale my máme pc prepojenú s fiškálom.

Ale jasné, však hovoríme o tom istom :D Prepáč, ja som vlastne chcela reagovať na príspevok od betky, v ktorom píše, že rozdeľujú na dva bloky ak niekto kupuje viac tovaru za celkovú sumu viac ako 50 tisíc s DPH. Ale som neprečítala poriadne v zátvorke, že ak je to jeden kus tovaru za viac ako 50 tisíc s DPH, tak robia FA. Takže škrtám svoj predošlý príspevok a ospravedlňujem sa, že tu kvákam :D