zuzulkalv
11.07.07,22:06
Naša firma bude predaná.Ako zamestnanec už nechcem pracovať v novej firme. Mám nárok na odstupné? Už mám jeden podobný prestup na konte. Po skončení platnosti kolektívnej zmluvy, mám upravili platy - pravdaže smerom nadol. Plat sa mi od vtedy zvýšil 1 x krát po 3 rokoch pôsobenia v novej firme a teraz opäť už 2 roky nič. Po týchto skúsenostiach nemám záujem pracovať v takejto firme a preto sa zaujímam, či mám nárok na odstupné. Pred časom prepustili kolegyňu - pre "nadbytočnosť", ktorá pracovala vo firme necelé 4 roky a dostala aspoň 2 mesačné odstupné. Ak mi ho zamestnávateľ nemusí vyplatiť, považujem to za nemorálne, ak za vyše 15 rokov odpracovaných na jednej pozícii mi odstupné nevyplatia.
Ďakujem zuzulkalv
Erika-ežka
12.07.07,07:44
Naša firma bude predaná.Ako zamestnanec už nechcem pracovať v novej firme. Mám nárok na odstupné? Už mám jeden podobný prestup na konte. Po skončení platnosti kolektívnej zmluvy, mám upravili platy - pravdaže smerom nadol. Plat sa mi od vtedy zvýšil 1 x krát po 3 rokoch pôsobenia v novej firme a teraz opäť už 2 roky nič. Po týchto skúsenostiach nemám záujem pracovať v takejto firme a preto sa zaujímam, či mám nárok na odstupné. Pred časom prepustili kolegyňu - pre "nadbytočnosť", ktorá pracovala vo firme necelé 4 roky a dostala aspoň 2 mesačné odstupné. Ak mi ho zamestnávateľ nemusí vyplatiť, považujem to za nemorálne, ak za vyše 15 rokov odpracovaných na jednej pozícii mi odstupné nevyplatia.
Ďakujem zuzulkalv
Normálne si mi zobrala slová z úst. Pracujem tu 15 rokov a včera nám šéf oznámil, že tu už dve nemôžeme byť. A tak moja kolegyňa (pracuje tu asi 8 rokov) je od septembra nezamestnaná. Sľúbil jej aj odstupné a ja budem musieť zvládať aj jej prácu, samozrejme za tú istú odmenu. Po brebdenej noci som sa rozhodla, že tu už nechcem byť, lebo doteraz sme si helfli jedna druhej a teraz ma všetko počká a to doslova. A hlavne som tu už dlho... Nebudem to rozvádzať, lebo to určite poznáš, lebo zatiaľ práce neubudlo. Lenže aj ja chcem odísť po 15 rokoch s odstupným. Tak som mu to navrhla, že dokončím rok a chcem odísť. Ja sa už budem riadiť novým zákonníkom práce, ale teraz sa mi jedná o tú moju kolegyňu a tie doby. Či musí byť výpoveď prerokovaná so zástupcami zamestnancov, s akým dátumom mám napísať výpoveď - napr. 29.6. daná výpoveď potom plynie výpovedná doba - júl, august a PP bude trvať do 31.8.. Či v takomto prípade treba ešte nejaké okolo papiere - napr. ponúknuť iné prac. miesto, atď. - aby som neurobila nejakú chybu. Alebo len stačí s týmito dátumami napísať "Výpoveď danú zamestnávateľom podľa § 63 ods. 1 písmeno b). A potom budem riešiť aj
seba. Síce budem potrebovať poradiť ako, aby to bolo aj daňovo uznateľné, ak si nájde za mňa náhradu. Ak máte niekto takéto skúsenosti, prosím o cenné rady.