Lion Topoľčany
12.07.07,07:51
SZČO vlastní byt /dom/ spolu s manželkou v bezpodielovom vlastníctve.
Ak SZČO prepíše byt/dom/ na manželku a napr. pol roka po tomto úkone sa SZČO dostane do problémov /napr.nastúpi exekútor.../, prechádzajú
zaväzky zo SZČO na manželku ? Akou formou zo zákona alebo automaticky alebo vôbec ?
josh
12.07.07,06:53
zavazky, ktore vznikli jednemu z manzelov, mozu byt uspokojene z majetku patriaceho do BSM. tzn. ak bude mat na mene byt manzelka (dostane ho darom, dedenim a pod), na tento byt nemoze exekutor siahnut.
pozor na odporovatelne pravne ukony.
Lion Topoľčany
12.07.07,07:04
A čo sú podľa Vás odporovateľné právne úkony. Prosím príklady z praxe.
Ak SZČO prepíše na manželku dom a problémy má /úplnou náhodou/ až
o pol roka, berie sa to ako špekulatívna transakcia? Je to potom právne
napadnuteľné a prepis sa anuluje a nastupuje exekútor ?
adv
12.07.07,09:23
ak je dom v bezpodielom spoluvlastnictve manzelov - BSM, nemozno ho prepisat na manzelku, lebo kazdy z manzelov tam ma 100 % . mozno ho iba previest na tretiu osobu, alebo najprv si dat na sude zrusit BSM a potom uzavriet pisomnu dohodu o vyporiadani BSM.
josh
12.07.07,13:34
ak je dom v bezpodielom spoluvlastnictve manzelov - BSM, nemozno ho prepisat na manzelku, lebo kazdy z manzelov tam ma 100 % . mozno ho iba previest na tretiu osobu, ale najprv si dat zrusit BSM a potom uzavriet dohodu o vyporiadani BSM.
a co tak darovacia zmluva na tretiu osobu, ktora potom dom daruje manzelke? jednoduchsie, rychlejsie, lacnejsie.
adv
13.07.07,12:19
kde mas istotu, ze ho daruje naspat manzelke ... ? a ked ho nedaruje, ako to budes riesit ? nikdy pri darovani sa nedava dar preto, aby bol darovany naspat ...
josh
13.07.07,16:34
ja to zvyknem riesit zmluvou o buducej zmluve. to je ta istota.
riccado
14.07.07,04:23
a co tak darovacia zmluva na tretiu osobu, ktora potom dom daruje manzelke? jednoduchsie, rychlejsie, lacnejsie.
ak jeho veriteľ zistí, že predstieral darovanie na obdarovaného a ten potom vrati dar jednému z povodnych darcov, tak sa uz teraz moze tesit na zalobu...