fasia
10.02.05,08:40
Ľudkova moji, chcem Vás poprosiť, ako je to s DPH ak poskytnem službu podľa §15 odst 8 písmeno i/ elektronicky dodávané služby do čiech neplátcovi DPH, som povinná na svoje služby normálne uplatňovať DPH a odviesť ju na slovensku?

Dikes....

Monika
petra:-)
10.02.05,07:57
A ten odberateľ je osoba, ktorá v ČR podniká?
fasia
10.02.05,08:43
Áno.. je to podnikateľ...

a ešte niečo.. je prenájom serverov, ktoré sú fyzicky umiestnené na slovensku ale prenajímané okrem iného aj českému odberateľovi považované za "elektronicky dodávané služby"? alebo je to "Nájom hnuteľného homtného majetku" poddľa §15 odst 8 písmeno f)? alebo ani jedno z toho...?
Fyzicky samozrjeme nik ten server nezoberie neodnesie a nepoužíva ako cudzí majetok, ale využíva priestor na diskoch a kapacitu stroja na mieste kde stojí.. teda na Slovensku pre svoje vlastné účely nech už sú akékoľvek...
Beata
10.02.05,09:44
No myslím si, keďže je to služba pre plátcu DPH, registrovaného v ČR, tak fakturuješ bez DPH. A čo sa týka tých serverov, som toho istého názoru ako fasia, že servery sú fyzicky na Slovensku, takže prenájom DPH - Slovensko.
Snáď sa ešte niekto vyjadrí k téme.

Opravujem, veď je to v odstavci 8 spomenutého § 15, takže aj ten nájom účtuješ bez DPH a Čech to samozdaní... sorry za chybičku.
fasia
10.02.05,10:26
Takže! Po kutraní sa na Porade a ICQ-čkovej konzultácii s Bee sme sa dopracovali k takiemuto spoločniemu názorovi....

Začnem od PIKY:

Keďže prenájom serverov sa explicitne nenachádza v znení odstavca 12 paragrafu 15 zákona o DPH, nemožno ho dľa môjho skromného názoru považovať za "elektronicky dodávané služby" aj keď by sa analogicky za takéto mohli považovať. Už len z toho titulu, že objednávateľ služby na ňom môže realizovať hosťovanie webových stránok, ktoré v odstavci 12 obsiahnuté sú. Chýba mi tam však slovíčko "najmä", ktoré by môj problém vyriešilo.

Písmenko f) odstavca 8 rozpráva o "nájme hnuteľného hmotného majetku, s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov" Keďže na faktúry uvádzame že sa jedná o "prenájom serverov" mohla by som si myslieť, že sa jedná o hmotný hnuteľný majetok, pretože ten server ja fyzicky dokážem ošahať a preniesť o pol metra ďalej keď vysávam pod ním, ale môj klient si ho ošahať nevie lebo ho využíva len z časti toho čo u mňa stojí a z diaľky niekoľkých 100-1000 kilometrov... Ale je to HMOTNÝ AJ HNUTEĽNÝ A AJ MAJETOK a len ťažko sa na ňom jazdí.
Na otázku "od koľkých elektrónov sa považuje majetok za hmotný" ale odpovedať neviem... :)

Takže som sa rozhodla považovať tieto služby-prenájom podľa ostavca 7 a 8, za prenájom - služby s miestom dodania tam kde "má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň" a to jest v Čechách. Z toho mi vyplýva že DPH nie v prípade že je to akýkoľvek podnikateľ či už plátca alebo neplátca DPH. A on sa musí samozdraniť tam kde býva. Ja mám nárok na odpočet všetkej DPH.

V prípade že by som takúto istú službu poskytla nejakému občanovi, ktorý sa rozhodol bývať v krajinách EU idem podľa odstavca 1 §15, keďže ho neviem zaradiť do odstavca 7 a pekne mu na to narúbem slovenskú DPH a tu ju aj odvediem.

Čo ešte neviem je Súhrný výkaz.. idem zistiť...

Ak máte niekto nejaký iný názor.. Napíšte.. každý názor je dobrý, lebo núti rozmýšľať..

Monika
victoria
10.02.05,10:45
Milá teta Fasia :)

súhrnný výkaz ku službám nepodávaš ani nevypisuješ. Súhrnný výkaz sa vypisuje iba v prípade dodania tovaru do krajín EÚ. Služby podľa paragrafov a odstavcov ktoré uvádzaš sa do súhrnného výkazu nezahŕňajú.
Pekný deň :)
silviaproch
20.02.07,14:16
Ja by som doplnila otazocku k tejto teme. Ak fakturujem tu opisane sluzby do zahranicia platcovi DPH, mam to uviest niekde na danovom priznani?
ALBO
20.02.07,15:00
Ja by som doplnila otazocku k tejto teme. Ak fakturujem tu opisane sluzby do zahranicia platcovi DPH, mam to uviest niekde na danovom priznani?
NIe len v evidencii podľa § 70. (ak miesto dodania nie je tuzemsko pri tých službách.