barborka7
12.07.07,11:52
Prosím dobrú dušu, ktorá má nejaké osvedčené recepty na sladké zákusky alebo koláčiky z ražnej múky, ale nesmie tam byť pšeničná múka. Môj priateľ má totižto potravinovú alergiu na pšeničnú múku, tak začínam experimentovať a variť z ražnej múky. Neskúšala som z nej ešte piškótové cesto alebo nejaké zákusky, iba chlebík som z neho piekla.
Piškótové cesto robím z múky na múčniky ktorá neobsahuje pšeničnú múku, ale keďže táto múka je dosť drahá /kilo stojí vyše 80,- SK/ tak by som chcela piecť z ražnej múky, ktorá je cenovo dostupná.
Keby mal niekto nejaké recepty a podelil sa so mnou o ne, bola by som veľmi rada.
Ďakujem
korduľa
12.07.07,10:01
ahoj Barborka, nasa rodina je na raznej muke uz par rokov, sice nie pre alergiu ale koli sebe, pretoze je telu uplne na nic.
z raznej muky peciem od chleba, slaneho peciva az po sladke vsetko, ale treba ratat s tym, ze toto pecko je uplne ine, vyrobis z toho nieco "tazke a huste", co sa tyka nejakeho specialneho receptu treba skusat, ja peciem a varim vzdy od oka a co ma napadne to pridam, najradsej vsetky semienka od slnecnic, po lupanu tekvicu sezam a podobne , do sladkeho peciva daval lekvar alebo ovocie. pokial je tvoj priatel alergicky na lepok, tak treba citat zlozenie potravin nie len chleba, pretoze ver ci nie lepok je skoro vsade
barborka7
12.07.07,10:35
Môj priateľ nie je alergický konkrétne na lepok ale na pšeničnú múku a okrem toho aj na mnoho iných potravín ako je repný cukor, mlieko a mliečne výrobky, skoro všetky koreniny, mrkvu, petržlen, paradajky, melóny, sóju a ešte neviem na čo všetko. Chlebík som už z tej ražnej múky piekla viac krát a priateľovi celkom chutil. Ale zákusok som neskúšala, lebo neviem, ako by z toho vyzeralo piškótové cesto . Môj priateľ totižto strašne ľúbi sladkosti, doteraz bol zvyknutý mať každý deň nejakú sladkosť, ale keďže v obchode nedostať moc sladkosť, ktorá by neobsahovala potravinu, na ktoré má alergiu, tak mi neostáva nič iné ako mu vypekať koláčiky. Piekla som zákusky zatiaľ iba z tej drahej múky.
Mohla by si mi poradiť, ak si už piekla piškótové cesto z čistej ražnej múky, dávaš tam tak isto ražnej múky ako by si dala pšeničnej, alebo jej dávaš menej, keďže je ražná múka ťažká?
Díky
Maruška54
12.07.07,13:19
Práve pečiem buchty z ražnej múky, plním ich nízkotučným tvarohom. Mám kuchársku knihu receptov zdravej výživy. Teraz sedím pri DPH a od toho odbieham k tomu pečeniu, večer sa pozriem a ak nájdem recept na piškotové cesto tak ho pošlem cez ss.
Marína
12.07.07,15:44
A prečo cez SS? Nám sa žiaden recept neujde? :rolleyes:
Maruška54
12.07.07,16:41
:) Súhlasím, nie je to nič tajné, môžem ich aj zverejniť. Inak tie buchty sú vynikajúce.
Mackovka
13.07.07,05:20
:) Súhlasím, nie je to nič tajné, môžem ich aj zverejniť. Inak tie buchty sú vynikajúce.

Aj ja si prosim recept. A privítam aj recept na chlebík aj s podrobnosťami - aký typ ražnej múky a kde kupujete. Vďaka.
barborka7
13.07.07,05:29
Mackovka, ražný chlebík pečiem z obyčajnej čistej ražnej múky, predávajú ju aj v Kauflande, kilové balenie stojí do 20,- Sk. Neviem presne recept koľko čoho tam ide, lebo recept mám doma, ale v pondelok ho môžem napísať. Do cesta sa pridávajú aj varené zemiaky, potom je taký nadýchanejší ten chlebík. A ak je cesto také redšie, že ho nezahustím úplne múkou aby sa dal vytvarovať, tak aj pekne nakysne. V pondelok napíšem recept koľko čoho do toho chleba ide. Ten chlebík mám odskúšaný a aj chuťovo je celkom dobrý. SKúsila som ten chlieb aj dohustiť múkou, aby sa dal vytvarovať pekný bochník, ale nevykysol a ostal taký placatý a hutný. Tak ho robím podľa receptu, je síce to cesto riedke, ale dávam ho do formy na srnčí chrbát a v tom ho pečiem.
Maruška 54 ak budeš mať čas, napíš prosím Ťa recept na tie buchty z ražnej múky. Ďakujem.
Maruška54
14.07.07,04:26
Ahojte, pripájam pre všetkých recepty zdravej výživy, Ja osobne mám odskúšaný len celozrnný koláč s hroznom a buchty, ostatné sú opísané z knihy. Spomína sa tam síce pšeničná celozrnná múka, ale myslím si že kľudne sa môže použiť aj ražná. Ja som kúpila v Bille BIO žitnú múku. K tomu lineckému cestu, ak by sa nedalo vyvaľkať, ja ho nechám v chladničke stuhnúť a potom ho nastrúham na hrubom strúhadle na zeleninu.;)
barborka7
17.07.07,03:51
Maruška ďakujem za recepty.
A ja prispievam receptom na chlieb z ražnej múky. Použila som na to celozrnnú ražnú múku.
Na chlieb treba: 1 kg múky, 3 stredne veľké zemiaky uvarené a nahrubo postrúhané, 1ČL octu, 3ČL soli, 6dcl teplej vody, kvások z kvasníc, trochu cukru.
POSTUP: Spolu zmieste. Nechajte vykysnúť 20 min. a znovu premieste taktor opakujte 2krát. Vyklopte na vymastený pekáč a nechajte ešte vykysnúť a potrite vodou. Trúbu zapnite na maximum a pečte 20 min. Potom 20 min. na 190°C. Po dopečení potretie vodou a prikryte utierkou.
Tento recept mám odskúšaný. Keď urobíte to cesto bude to taká mazľavá hmota, a tú hmotu, čo mi vyjde podľa receptu dávam do formy a tak ho pečiem. Skúsila som to už aj dohustiť múkou, aby sa cesto dalo vytvarovať, ale potom ten chlebík nebol taký nadýchaný, ostal ten chlebík taký pľacatý.
Maruška54
17.07.07,07:44
Maruška ďakujem za recepty.
A ja prispievam receptom na chlieb z ražnej múky. Použila som na to celozrnnú ražnú múku.
Na chlieb treba: 1 kg múky, 3 stredne veľké zemiaky uvarené a nahrubo postrúhané, 1ČL octu, 3ČL soli, 6dcl teplej vody, kvások z kvasníc, trochu cukru.
POSTUP: Spolu zmieste. Nechajte vykysnúť 20 min. a znovu premieste taktor opakujte 2krát. Vyklopte na vymastený pekáč a nechajte ešte vykysnúť a potrite vodou. Trúbu zapnite na maximum a pečte 20 min. Potom 20 min. na 190°C. Po dopečení potretie vodou a prikryte utierkou.
Tento recept mám odskúšaný. Keď urobíte to cesto bude to taká mazľavá hmota, a tú hmotu, čo mi vyjde podľa receptu dávam do formy a tak ho pečiem. Skúsila som to už aj dohustiť múkou, aby sa cesto dalo vytvarovať, ale potom ten chlebík nebol taký nadýchaný, ostal ten chlebík taký pľacatý.
Barborka ja mám takú skúsenosť že do kysnutého cesta sa už nesmie pridávať múka lebo zredne, skús pri zarábaní cesta pridávať vodu po častiach až dosiahneš tú správnu hustotu cesta. Do hustého cesta sa voda alebo mlieko môže pridávať, opačne nie. Prajem ti veľa úspechov pri pečení.
heja3
17.07.07,07:58
Dali ste mi chrobáka do hlavy.... Ktovie, či by sa dali urobiť lokše s ražnou múkou a ešte slivkové guľky..... :rolleyes: :--- ;) Toho sa nedá objesť. Nepokúšajte tu chuťové bunky, nemôžem teraz prestať slintať.
Maruška54
17.07.07,08:08
Dali ste mi chrobáka do hlavy.... Ktovie, či by sa dali urobiť lokše s ražnou múkou a ešte slivkové guľky..... :rolleyes: :--- ;) Toho sa nedá objesť. Nepokúšajte tu chuťové bunky, nemôžem teraz prestať slintať.
Na všetko môžeš použiť ražnú múku, len musíš rátať s tým že cesto a výrobok bude tmavší a tuhší. Ja som robila z celozrnnej múky trhanec, pirohy /po našom koblihy/, piekla som koláč aj z grahamovej múky.