barcetta
12.07.07,13:20
Prosím o radu: konateľ je zamestnaný vo firme, v ktorej je konateľom - /jedná sa o videopožičovňu/. Má min. mzdu. Kontrola z Úradu bezp.práce mu dala pokutu za to, že nenásobil min.mzdu koef. 1,2 - nakoľko má hmotnú zodpovednosť za majetok. Otázka moja je, čo uviesť v zmluve, aby sa vyhol navýšeniu min.mzdy o koef., resp. či musí byť konateľ zamestnaný, či nemôže vykonávať túto funkciu bez nároku na odmenu? Ďakujem Vám za reakcie.
mysimis
12.07.07,11:31
Funkciu konateľa môže vykonávať na základe zmluvy o konateľstve, z ktorej sa neplatia odvody do SP, len do ZP a daň. Zmluva o konateľstve nie je podmienená výškou min. mzdy.
barcetta
12.07.07,11:45
Ďakujem Miška, ale on nevykonáva funkciu konateľa, jaho funkcia je pracovník v obsluhe, chcem vedieť, či môže vykonávať túto prácu bez zmluvy a bez odmeny. Vďaka.
mkatka
12.07.07,11:50
Ak je konateľ zároveň aj zamestnancom, ako na zamestnanca sa na neho vzťahuje zákonník práce. Preto musí mať mzdu! Ak má hmotnú zodpovednosť, tak 2. skupina podľa charakteristiky práce; t.j. min. mzda x koef. 1,2.
Z toho platí všetky odvody + daň.
barcetta
12.07.07,12:05
Ďakujem mkatka, znamená to, že ak si nedá hmot.zodpovednosť, vyhol by sa navýšeniu o koeficient? Rozumiem tomu správne?
Monika Kováčová
12.07.07,12:58
:eek:

Konateľ nevykonáva funkciu konateľa?
Je konateľom iba preto, aby sa mohol pochváliť, že je konateľ?

.. aj ja som taký...
barcetta
13.07.07,08:53
endrju, vykonáva funkciu konateľa, ale otázka sa týkala jeho druhej funkcie - pracovníka v obsluhe. Pre výkon tejto funkcie či musí mať prac.zmluvu, alebo ju môže vykonávať bez prac.zmluvy - bez nároku na odmenu? ďakujem.
Danila
13.07.07,09:09
endrju, vykonáva funkciu konateľa, ale otázka sa týkala jeho druhej funkcie - pracovníka v obsluhe. Pre výkon tejto funkcie či musí mať prac.zmluvu, alebo ju môže vykonávať bez prac.zmluvy - bez nároku na odmenu? ďakujem.Nemusí vykonávať práce v požičovni na základe pracovnej zmluvy.