veronica
12.07.07,15:20
Ahojte poraďáci,
môžete mi prosím poradiť akým spôsobom môžem vyvážať tovar do tretích krajín?
Nie je mi to celkom jasné s JCD. A je potrebný aj keď bude tovar zaslaný poštou, ako balík?

Dovoz do tretích krajín je oslobodený od DPH. Bude aj keď sa to zašle poštou?

Veľmi pekne ďakujem
veronica
12.07.07,13:39
Nájde sa tu prosím nikto, kto by mi to vedel vysvetliť? :(
plavčík
12.07.07,14:08
ASI SI MYSLELA - vývoz - je do nečlenského štátu EÚ,
dodanie je odoslanie tovaru je do členského štátu EÚ
- vývoz do tretích krajín je oslobodený od DPH treba ísť na colnicu..aj keď to posielaš poštou.....vzniknuté vstupy si uplatňujete v plnej výške
- nezabudni na - vývozné doklady ktoré sú definované ako doklady.
ktorým platiteľ preukazuje podľa §47 ods. 3 vývoz tovaru do tretích krajín, je to písomné colné vyhlásenie o prepustení tovaru do colného režimu vývoz, v ktorom je potvrdený colným orgánom výstup tovaru z územia EU. Okrem tohto dokladu je platiteľ povinný mať aj doklad o odoslaní alebo preprave tovaru.
- Colný doklad by mali vystaviť na colnici, bude to tzv. vývozné JCD. Takéto vystavené JCD musíš mať priložené pri faktúre, ktorú vystavíš bez DPH ktoré je dokladom pre zdokladovanie vývozu tovaru do tretích krajín a preto si vlastne môžeš faktúrovať bez DPH
- V daňovom priznaní DPHto uvedieš ako oslobodený vývoz tovaru –myslím že je to riadok 8
- Nezabudni na Súhrnný výkaz
veronica
12.07.07,14:10
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie.
Takže ešte pred tým ako to pôjde poštou tak pôjdem na colnicu a oni mi potvrdia JCD-čko? Alebo aký je presný postup? Stále mám v tom malý hokej. Kde by som mohla nájsť také tlačivo?

Ďakujem
plavčík
12.07.07,14:24
Pozri si aj stránku www.colnasprava.gov.sk/wps/portal sú tam kontakty na jednotlivé pracoviská

a čo sa týka tlačív, tak pozri www.tlaciva-na-stiahnutie.sk/formulare-colna-sprava.html a ešte jedna stránka
www.colspedia.sk/slovencina/zakaznickyservis.html
veronica
12.07.07,14:26
Ďakujem ti veľmi pekne :)
misomiso
12.07.07,14:36
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie.
Takže ešte pred tým ako to pôjde poštou tak pôjdem na colnicu a oni mi potvrdia JCD-čko? Alebo aký je presný postup? Stále mám v tom malý hokej. Kde by som mohla nájsť také tlačivo?

Ďakujem

Presne tak to je. Na colnicu musis ist s otvorenym balikom, s vyplnenym JCD a vypisanou postovou sprievodkou. Treba ratat s tym, ze na mnohych colniciach ma kazdy jednotlovy colnik inu predstavu o tom, ako ma byt vyplnene JCD. Casto su rozhodujuce bodky, ciarky, alebo umiestnenie udajov v chlievikoch s presnostou na milimetre. Ale mame take skusenosti, ze "na vidieku" taketo problemy vacsininou nie su, najhorsie je to v Bratislave.

Pre mnohe firmy je posielanie postou (s JCD) velmi zatazujice. Napr. my si uctujeme k postovnemu EUR 42.- za tie patalie. Ale napr. pred rozdelenim republiky som sa stretol s tym, ze mnohe ceske firmy nam odmietli dodat tovat postou s tym, ze sa nebudu natahovat s colnikmi, bud to mozeme mat cez UPS, alebo si po to mame ist osobne.
veronica
12.07.07,19:03
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc, naozaj ste mi veľmi pomohli. Mám už akú takú predstavu o tom ako to funguje :).
Socci
04.06.12,16:06
Ahojte poraďáci, mám otázku:
Máme vývoz mimo EU - zákazník je nepodnikateľ.
1. môžeme vyviezť tovar bez DPH?
2. tovar zasielame prostr. Slovenskej pošty a keďže nie je nad určitú hodnotu, nemusíme ísť na colnicu - ideme len na poštu kde nám dajú vypísať colné vyhlásenie, pošta to potvrdí a tovar zašlú mimo EU. Ale v § 47 , ods 3 sa píše:

Odoslanie alebo prepravenie tovaru do miesta určenia na území tretieho štátu podľa odsekov 1 a 2 je platiteľ povinný preukázať colným vyhlásením, v ktorom je colným orgánom potvrdený výstup tovaru z územia Európskej únie, a dokladom o odoslaní alebo preprave tovaru; platiteľ musí mať colné vyhlásenie, v ktorom je potvrdený výstup tovaru z územia Európskej únie, najneskôr do konca šiesteho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom uplatnil oslobodenie od dane.

Postačí doklad z pošty - colné vyhlásenie - potvrdené poštou? alebo čo robiť?

Vopred Vám ďakujem za pomoc!!!
Socci
03.10.12,11:04
Ahojte poraďáci, znova sa skúšam pýtať na Váš názor. Vyviezli sme tovar bez DPH mimo EU. Ale nevedeli sme, že musíme ísť cez colnicu. Dali sme to na poštu, kde nám pošta potvrdila colné vyhlásenie, a poslali sme to. Keďže sme zistili, že to teda asi pre oslobodenie od DPH nestačí, zaslali sme na poštu žiadosť o bližšie informácie o tom, ako sa pohybovala zásielka. Pošta nám písomne odpovedala listom, kde nám napísali, kedy zásielka dorazila do tretieho štátu. Myslíte, že to bude pre daniarov stačiť?

Ak nie, čo robiť? podať opravné DPH za ten štvrťrok (bolo to min rok v júny), kedy sa to stalo, a doplatiť dph? Neviete, koľko za to bude pokuta?

Prosím, poradíte mi čo robiť? ďakujem.
seda
15.10.12,10:25
Dobrý deň, chceme poslať tovar do Austrálie pre inú firmu cez DHL. Tovar je za 156 Eur bez DPH. V DHL povedali že sa nepreclieva do 1000 Eur. Neviete mi poradiť? Potom, aký doklad bude k možnosti oslobodenia od DPH podľa §47 keď nebude JCD? Musím teda v takom prípade vystaviť faktúru s DPH? Rozumiem tomu dobre? Ďakujem.
seda
21.11.12,21:14
Dobrý večer, opäť hľadám pomoc. V horeuvedenom prípade, sme poslali faktúru bez DPH s odvolávkou na §47 a mám jedine potvrdenie o zásielke z DHL. Ktoré podľa tohto čo som našla, je nepostačujúce. Nemá niekto s podobným prípadom skúsenosti?
Odoslanie alebo preprava tovaru do tretieho štátu podlieha oslobodeniu od dane len vtedy, ak sú preukázané obe nasledujúce hmotnoprávne podmienky súčasne:
1. daňový subjekt je povinný pri kontrole predložiť písomné colné vyhlásenie o prepustení tovaru do režimu vývoz s potvrdením colného orgánu o výstupe tovaru z územia európskeho spoločenstva,
2. platiteľ dane musí mať toto vyhlásenie – jednotné colné vyhlásenie (ďalej aj „JCD“) o prepustení tovaru do colného režimu vývoz k dispozícii najneskôr do konca šiesteho mesiaca nasledujúceho po skončení zdaňovacieho obdobia.
V prípade, že daňový subjekt má k dispozícii iba doklad o preprave tovaru a úhrade faktúr, ale nemá k dispozícii platné JCD potvrdené výstupnou colnou správou, je potrebné dodanie tovaru do tretieho štátu podľa faktúr považovať za dodanie tovaru podľa § 8 zákona o DPH, v spojitosti s § 13 ods. 1 tohto zákona, a že v takomto prípade miestom dodania tovaru je územie Slovenskej republiky. Na základe uvedeného daňovému subjektu nevznikne nárok na uplatnenie odpočtu DPH z dôvodu oslobodenia podľa § 47 ods. 3 zákona o DPH a nemôže byť preto poškodený na svojich právach, keď správca dane neuzná ním uplatnený odpočet DPH a dorubí mu rozdiel dane.
Vývoz sa preukazuje faktúrou alebo iným dokladom slúžiacim ako faktúra, ktorý potvrdí colný úrad, ktorým tovar opustil spoločenstvo
Ustanovenie § 47 ods. 3 ukladá povinnosť preukázať daňový doklad platiteľovi, ide o obligatórny daňový doklad na uplatnenie nároku na oslobodenie od dane podľa ods. 1, 2 písomným vyhlásením o prepustení tovaru do colného režimu vývoz, v ktorom colný orgán potvrdí výstup tovaru z územia Európskych spoločenstiev.
slado76
18.05.16,07:05
Stojim pred uplne rovnakym problemom. Potrebujem casto posielat tovar do tretich krajin. Tovar ma hodnotu od 70 do 300 eur. Ak mam riesit nejake JCD pri kazdej zasielke, tak sa mi to ani neoplati. Radsej zakaznikovi vyfakturujem aj slovensku DPH, pretoze je to lacnejsie ako nahanat JCD, aby som ustetril par eur na DPH. Zakaznik sa potom samozrejme hneva, pretoze plati dvakrat DPH, prvykrat nepravom na Slovensku a druhykrat u seba v krajine pri dovoze. Cely ten cirkus ohladom colneho vyhlasenia je uplne zbytocny. Ako dokaz sluzi situacia napr. v Nemecku alebo v Rakusku. Tam Finanzamtu staci ako jediny dokaz doklad z posty o odoslani do tretej krajiny. Je mi to uz trapne, ked musim zakaznikom z tretich krajin vysvetlovat, ze z nemecka vam to mozu poslat bez DPH ale zo slovenska nie, lebo mame debilne zakony, ktore vyzaduju tento zbytocny krok. Tie zakony boli asi pisane pre niekoho, kto vyvaza cele palety s tovarom, a naklady na jedno JCD su zanedbatelne v porovnani s hodnotou vyvazaneho tovaru. Nemozem tomu uverit, ze v ramci EU su taketo rozdiely vobec mozne. Alebo nasiel niekto riesenie, ako sa vyhnut pisomnemu colnemu vyhlaseniu pri posielani tovaru malych hodnot do tretich krajin?