Economic
12.07.07,17:27
Dobrý deň. Niekedy radím ja a teraz by som potrebovala poradiť aj ja. Robím účtovníctvo pre s.r.o. v ktorej mám jedného spoločníka a zároveň i toho istého aj konateľom. Bol prihlásený ako zamestnanec do zdravotnej poisťovne, no platil len dobrovoľné poistenie 692.- Sk mesačne. Aj s poisťovňou bolo všetko O.K. Údajne od 1. 7. minulého roku by mal automaticky platiť ako zamestnanec zdravotné poistenie do ZP vo výške 1 064.- Sk i keď si nevypláca žiadnu mzdu. Poraďte prosím niekto, hoc i na E-mail : vierkac@orangemail.sk. Srdečne ďakujem.;)
Anja111
12.07.07,16:30
Dobrý deň. Niekedy radím ja a teraz by som potrebovala poradiť aj ja. Robím účtovníctvo pre s.r.o. v ktorej mám jedného spoločníka a zároveň i toho istého aj konateľom. Bol prihlásený ako zamestnanec do zdravotnej poisťovne, no platil len dobrovoľné poistenie 692.- Sk mesačne. Aj s poisťovňou bolo všetko O.K. Údajne od 1. 7. minulého roku by mal automaticky platiť ako zamestnanec zdravotné poistenie do ZP vo výške 1 064.- Sk i keď si nevypláca žiadnu mzdu. Poraďte prosím niekto, hoc i na E-mail : vierkac@orangemail.sk. Srdečne ďakujem.;)

Ak je konateľom spoločník s.r.o., ktorý nie je zamestnancom, ale vykonáva činnosť na základe mandátnej zmluvy, zmluvy o výkone činnosti konateľa, tak platí odvody do ZP, len ak poberá odmenu. Z tejto odmeny platí konateľ 4 % a s.r.o. 10 %. Ak odmenu nepoberá, tak neplatí ani odvody do ZP.
Jozef Mihál
12.07.07,16:33
Ako spoločník a konateľ mal byť v ZP prihlásený ako zamestnanec len vtedy, ak dostával za prácu pre spoločnosť zdaniteľnú odmenu. Ak tomu tak nebolo, mal byť v ZP prihlásený ako samoplatiteľ - dobrovoľne nezamestnaný. Zákon o ZP vylučuje stav, aby niekto bol súčasne prihlásený ako zamestnanec i ako dobrovoľne nezamestnaný.

Ak je prihlásený ako zamestnanec, pretože dostáva nejaké odmeny, potom jeho minimálny základ nie je určený a platí preddavky z odmeny, ktorú dosiahol - ak je to 1 Sk mesačne, tak platí on i spoločnosť ako zamestnávateľ sumy 1 Sk mesačne ako preddavky na ZP.
Economic
13.07.07,08:49
Ďakujem veľmi krásne.
nikitaf
11.11.07,14:46
dobri ludia, len sa chcem uistit ci tomu dobre rozumiem. Mam s.r.o. a su dvaja konatelia, ktory nemaju odmeny nakolko su okrem ineho riadne zamestnany na PP v inych firmach.
, kde riadne odvadzaju vsetky odvody. Rozdelia si len podiel zo zisku na konci roku. To znamena ze neodvadzaju nijake odvody? Dan nie lebo je to cisty zisk. ZP - v tom mi nie je nejako jasno, platil by len vtedy ak by poberal mesacne odmeny? dakujem za odpoved.
liba2
11.11.07,14:58
dobri ludia, len sa chcem uistit ci tomu dobre rozumiem. Mam s.r.o. a su dvaja konatelia, ktory nemaju odmeny nakolko su okrem ineho riadne zamestnany na PP v inych firmach.
, kde riadne odvadzaju vsetky odvody. Rozdelia si len podiel zo zisku na konci roku. To znamena ze neodvadzaju nijake odvody? Dan nie lebo je to cisty zisk. ZP - v tom mi nie je nejako jasno, platil by len vtedy ak by poberal mesacne odmeny? dakujem za odpoved.
Spoločník z podielu na dosiahnutom zisku za rok 2007 nebude platiť žiadne odvody ani daň z príjmov.
Konateľ môže mať odmenu konateľa aj keď je zamestnaný v inej s.r.o. ako zamestnanec - spolu to vôbec nesúvisí.
Z odmeny konateľa sa odvádza 4% +10% ZP a DP.
nikitaf
11.11.07,15:01
ok, ked vsak konatel nema ziadnu podpisanu zmluvu a na konci roka dostane len podiel zo zisku (je aj spolocnik aj konatel) aj vtedy je nutne odviest odvody?
liba2
11.11.07,15:04
ok, ked vsak konatel nema ziadnu podpisanu zmluvu a na konci roka dostane len podiel zo zisku (je aj spolocnik aj konatel) aj vtedy je nutne odviest odvody?
Nie , žiadne odvody.
m.hladka
11.11.07,15:41
Ešte k prvej otázke:
"Bol prihlásený ako zamestnanec do zdravotnej poisťovne, no platil len dobrovoľné poistenie 692.- Sk mesačne"
Mal by si zmenit prihlášku v ZP zo zamestnanca na dobrovoľne poistenú osobu.Potom by to už bolo v poriadku.
KEJKA
11.11.07,15:44
áno, má by byť zhoda medzi regisztráciou a skutočnými platbami.
Prečo však chce platiť to, čo nemusí?
tetuška
17.11.07,21:37
Chcem sa spýtať: rozumiem tomu dobre,že keby konateľ dostával odmenu mesačne,tak musí odvádzať odvody do ZP? a keď by iba mal podiely na zisku tak nie? Mám ešte jednu otázku: keď sú vo firme traja konatelia a mali by mesačné odmeny,akú zmluvu im treba urobiť a ako to bude u nich potom s odvodami do ZP a SP? Všetci traja majú aj ŽL ako FO. ďakujem veľmi pekne za pomoc.
liba2
18.11.07,05:58
Chcem sa spýtať: rozumiem tomu dobre,že keby konateľ dostával odmenu mesačne,tak musí odvádzať odvody do ZP?
áno, treba ho prihlásiť (ak ešte nie je prihlásený na základne pracovnej zmluvy, lebo aj takú môže mať) a odviesť odvody do ZP ako u zamestnanca 4+10%. Odmenu konateľa nemusí poberať mesačne, môže ju dostať len raz za rok, tak v tom mesiaci ho treba prihlásiť aj odhlásiť zo ZP (alebo štvrťročne = 4x prihlásiť a odhlásiť zo ZP). Do SP sa neprihlasuje, odvody SP neplatí.

a keď by iba mal podiely na zisku tak nie?
podiel na zisku dostáva spoločník; z podielu sa neplatí ani daň ani odvody.

Mám ešte jednu otázku: keď sú vo firme traja konatelia a mali by mesačné odmeny,akú zmluvu im treba urobiť a ako to bude u nich potom s odvodami do ZP a SP?
Na počte konateľov nezáleží, u každého sa postupuje rovnako. Ak aj v tomto prípade máš na mysli odmenu za výkon konateľstva, tak postupuj ako hore; - to je aj odpoveď akú zmluvu im treba urobiť - vzor zmluvy nájdeš na porade. Na výkon konateľstva nemôže mať pracovnú zmluvu.

Všetci traja majú aj ŽL ako FO. Toto nemá vplyv na ich odmeňovanie.

ďakujem veľmi pekne za pomoc.
V prípade, že konateľ má pracovnú zmluvu, tak sa postupuje ako u každého iného zamestnanca. Pracovnú zmluvu môže mať na inú činnosť/prácu ako je výkon konateľa.
Inak - na všetky otázky najdeš odpoveď - a nie jednu - tu na porade. Treba ísť cez vyhľadávanie , zadať kľúčové slovo, napr. konateľ a príde ti množstvo tém, v ktorých sú ešte detailnejšie rozpracované odpovede.
liba2
18.11.07,06:06
mimotemy

tetuška,
25 minút pred zadaním tejto otázky si sa pýtala to isté tu:
http://www.porada.sk/571069-post205.html

tak neviem načo je to dobré ešte aj založiť novú tému. Treba vyhľadávať....
glglgl
23.11.07,11:36
Od vcera som konatelka spoločnicka v jednoosobovej s.r.ocke.Jedná sa mi o moje zdr. odvody, budem poberat asi len podiely zo zisku.Nie je mi jasné či mam platit odvody ZP ako konatel ak toho času som v prac. pomere v inej srocke, mam pozastavenu SZČO. A odvody platim len zo závislej činnosti.
Som zaciatocnik tak dakujem za radu.
mysimis
23.11.07,11:40
Pokiaľ nepoberáš v novej s.r.o. za výkon konateľstva žiadne korunky tak ani nemáš v tejto s.r.o. z čoho platiť odvody do ZP. Ak by si mala spísanú zmluvu o výkone konateľstva napr. na 2000,- Sk mesačne, tak by si musela byť prihlásená do ZP a platiť z tejto odmeny ZP a Ty ako konateľka vo výške 4% a s.r.o. vo výške 10%.
liba2
23.11.07,12:20
Od vcera som konatelka spoločnicka v jednoosobovej s.r.ocke.Jedná sa mi o moje zdr. odvody, budem poberat asi len podiely zo zisku.Nie je mi jasné či mam platit odvody ZP ako konatel ak toho času som v prac. pomere v inej srocke, mam pozastavenu SZČO. A odvody platim len zo závislej činnosti.
Som zaciatocnik tak dakujem za radu.Keďže si zdravotne poistená zo závislej činnosti, odporúčam ti v s.r.o. pracovať len na podiely zo zisku (t.j. bez odmeny konateľa alebo práce na pracovný pomer).
mimaemma
02.04.08,08:46
Ahojte, potrebujem vyzistiť info pre známeho, nenašla som tu v porade v iných témach.
Konateľ nie je zamestnaný, je nahlásený len ako konateľ vo svojej jednoosobovej s.r.o.
Vzhľadom na to, že si takto nemôže uplatniť nezdaniteľné ŽM- nemá v podstate žiaden príjem, chcel by byť v s.r.o ako zamestnanec. Stačí keď pôjde na SP a do ZP a nahlási sa tam ako zamestnanec?
Ďakujem za Vaše odpovede.
liba2
02.04.08,13:08
Ahojte, potrebujem vyzistiť info pre známeho, nenašla som tu v porade v iných témach.
Konateľ nie je zamestnaný, je nahlásený len ako konateľ vo svojej jednoosobovej s.r.o.
Vzhľadom na to, že si takto nemôže uplatniť nezdaniteľné ŽM- nemá v podstate žiaden príjem, chcel by byť v s.r.o ako zamestnanec. Stačí keď pôjde na SP a do ZP a nahlási sa tam ako zamestnanec?
Ďakujem za Vaše odpovede.
mimotemy
To zvýraznené okomentujem: nehľadala si, lebo tých tém je tu ako maku.

A teraz k veci: podčiarknuté asi myslíš nezdaniteľnú čiastku. No keď nemá príjem, nemá ani základ dane ktorý by si znížil o túto čiastku.
Pre konateľa je výhodnejšie poberať "odmenu konateľa" - vtedy neplatí odvody do SP.
Konateľ je pre s.r.o. ako zamestnanec. S.r.o. sa musí registrovať na ZP a hlavne na DÚ ako platiteľ. Potom prihlási zamestnanca (konateľa) a s.r.o. má všetky povinnosti ako keby išlo o riadneho zamestnanca (výnimka je ten odvod do SP).