Zuzka 335
13.07.07,08:27
Prosím Vás, preedkladám Vám môj problém, ktorý asi nie je veľmi častý:
obec má možnosť získať kúpou za 1,- Sk starší autobus, ktorý by používala len na účely vozenia občanov na výlety a podobné akcie. Moje otázky:
- môže vlastniť takýto autobus na nepodnikateľské účely?
- musí zaplatiť zákonné poistné, cestnú daň za uvedený autobus?
- ak máte skúsenosť, čo by ešte vyplývalo z tejto problematiky?


Keďže je to nie bežná otázka, o to naliehavejšie prosím o odpoveď

Srdečná vďaka.
Kazu
13.07.07,16:19
Tú prvú otázku by som smerovala na nadriadený orgán.
V druhom prípade zákonné poistenie určite, daň z mot. voz. - nie, ak sa s nim nepodniká. Čo sa týka tretej otázky - skúsenosť nemám ale určite je kopa problémov o ktorých človek ani netuší. Jediné čo viem, viem že som vám veľmi nepomohla.
Marianna01
15.07.07,12:03
Prosím Vás, preedkladám Vám môj problém, ktorý asi nie je veľmi častý:
obec má možnosť získať kúpou za 1,- Sk starší autobus, ktorý by používala len na účely vozenia občanov na výlety a podobné akcie. Moje otázky:
- môže vlastniť takýto autobus na nepodnikateľské účely?
- musí zaplatiť zákonné poistné, cestnú daň za uvedený autobus?
- ak máte skúsenosť, čo by ešte vyplývalo z tejto problematiky?


Keďže je to nie bežná otázka, o to naliehavejšie prosím o odpoveď

Srdečná vďaka.

Zuzka, v provm rade si zle zaradila otázku, treba ju dať do neziskových organizácií, je tam sektor pre rozpočtové a príspevkové organizácie, čo sa týka aj Teba.
Čo Ti môžem skúsiť zodpovedať - obec takýto autobus vlastniť môže. Najlepšie by obec spravila, resp. starosta obce, keby to nechal schváliť zastupiteľstvom. Zákonnú poistku zaplatiť musí, bez akýchkoľvek rozdielov od iných MV. Cestná daň - tu som si nie istá, ale keď zoberiem, že školy platia cestnú daň, asi áno. Neber to ale ako bernú mincu.
A čo ešte z toho vyplýva? Viesť evidenciu jázd, zabezpečiť skúseného šoféra, zabezpečiť garážovanie a v neposlednom rade proti odcudzeniu a zničeniu. Čo môže byť pre obec dosť ťažko zabezpečiteľné. Určite by som uvažovala nad havarijným poistením - nejde predsa o súkromné vozidlo.
Ale pokladám to za skvelý nápad. Obce zvyknú zabezpečovať svojim občanom takéto zájazdy a autobus so šoférom na celý deň stojí kopu peňazí. Takto by obec mohla celkom pekne ušetriť. Samozrejme, odvíja sa to od množstva vykonaných jázd, aby to v konečnom dôsledku nebolo drahšie, ako prenajatie.
Ale napadla ma aj takáto vec - možno by ste mohli autobus prenajímať aj napr. na svadby na prevoz svadobčanov a pod.
007gituska
15.07.07,12:28
súhlasím s názorom marianny:
- obec autobus môže mať aj na nepodnikateľské účely
- cestnú daň zaplatiť musí
je potrebné riešiť:
- ako bude prevádzkovať autobus - dá ho do nájmu? vlastnými silami?
- kalkulácia nákladov - tým sa preukáže, že obec z používania nemá zisky
- ak bude autobus využívať na iné účely, napr. svadby - kalkulácia je podklad pre vyhotovenie faktúry.

podmienky a pravidlá nakladania s týmto majetkom by som v každom prípade dala schváliť obecnému zastupiteľstvu
Zuzka 335
16.07.07,11:34
Vďaka za odpoveď Kazu, Marinna a Gitka, ale ak sa môžem ešte spýtať - ktorý predpis povoľuje obci mať vlastný autobus (kde to mám hľadať)?

Keďže by to malo byť len na nepodnikateľské účely, asi nebude možné poskytovať ho na svatby, či podobné akcie.

Vopred vďaka.
Marianna01
16.07.07,18:00
Vďaka za odpoveď Kazu, Marinna a Gitka, ale ak sa môžem ešte spýtať - ktorý predpis povoľuje obci mať vlastný autobus (kde to mám hľadať)?

Keďže by to malo byť len na nepodnikateľské účely, asi nebude možné poskytovať ho na svatby, či podobné akcie.

Vopred vďaka.

Lenže zapožičiavanie autobusu vlastným občanom vôbec nemusí byť podnikaním, ale službou občanom. Rovnako, ako zapožičanie domu kultúry nie je podnikaním, je to síce príjmom obce, ale nemá za týmto účelom zriadenú podnikateľskú činnosť.
misomiso
16.07.07,19:06
Vďaka za odpoveď Kazu, Marinna a Gitka, ale ak sa môžem ešte spýtať - ktorý predpis povoľuje obci mať vlastný autobus (kde to mám hľadať)?

Keďže by to malo byť len na nepodnikateľské účely, asi nebude možné poskytovať ho na svatby, či podobné akcie.

Vopred vďaka.

Myslim, ze sa pytas celkom zle. Mala by si sa pytat, aky predpis ZAKAZUJE obci vlastnt autobus. Ja si totiz myslim, ze aj ja, ako sukromna osoba si mozem kupit autobus (alebo viac autobusov) a jazdit s nim v lete na chatu, pravda ak si dorobim prislusny vodicsky preukaz.

Myslim, ze mnohi z nas Poradakov este patrime ku generacii, ktora je dozivotne poznacena socializmom. Vtedy bolo nepripustne vlastnit nie len autobus alebo nakl. auto, (boli ale taki, ktori to vedeli vybavit, napr. na vlastnu stavbu) ale aj kopirku, vysielacku, lietadlo (ani motorove rogallo) a pod, to samozrejme preto, aby clovek nemohol vykonavat akukolvek "protistatnu" cinnost, emigrovat a pod. Vtedy ani velmi neplatilo, ze co nie je vyslovne zakazane je povolene, pretoze sa vtedy policajti ani sudy s clovekom vobec nebavili a clovek sa mohol domahat svojich prav doslovne na lamparni, a nie v Štrasburgu, ako je tomu dnes.

Ja by som sa velmi cudoval, preco prave obec by mala byt vylucena s moznych vlastikov autobusu, ked si ho uz dnes moze kupit kazdy. Kazdopadne ta otazka mala byt polozena opacne.

A ohladne tej cestnej dane - to by ma tiez zaujimalo, padli tu nazory, ze ano - neviem ci z titulu ze "autobus", alebo z titulu ze "obec". Kazdopadne by sme boli vdacni za nejaku citaciu zakona, ak na nu niekto z Vas narazi...