Slávka33
13.07.07,10:01
Ak mi dá podnikateľ /úč. v jedn.účtovníctve/účet za jedlo v celk. hodnote 914,- a je platca DPH môžem mu to uznať ako daňový náklad za celý mesiac. A účtuje sa aj DPH? Robím to 1.krát,tak prepáčte že otravujem.
veronikasad
13.07.07,08:08
živnostník má nárok na stravné 89sk/deň. Preukazuje sa dokladom o zakúpení jedla priamo v zariadení, alebo nákupom stravných poukážok.
Myslím, že nárok na odpočet DPH nie je.
Ak je do doklad z jedného dňa, nie odobratá strava za celý mesiac, môžeš mu uznať v daňových výdavkoch max. 89,- sk.

---------
Veronika
Vladimír Ozimý
13.07.07,08:49
Myslím, že nárok na odpočet DPH nie je.
---------
Veronika

nie je možnosť odpočtu dph...a takisto si musíte uvedomiť že daňováci nebudú uznávať nákup stravných listkov spätne max mesiac pozadu...(riesilo sa to na školení)
petovsan
13.07.07,08:56
... len sa chcem uistiť, či účtujem správne, ak túto DPH zaúčtujem v momente úhrady do VOZD ???
Vladimír Ozimý
13.07.07,14:23
... len sa chcem uistiť, či účtujem správne, ak túto DPH zaúčtujem v momente úhrady do VOZD ???

dph ktorú si nemôžte uplatniť je daňovým nákladom...
Marína
13.07.07,15:05
nikula
11.07.11,09:44
Prosím o radu?
Ako správne zaúčtovať stravu z reštaurácie pre podnikateľa v týchto situáciach:
1./ Cena obeda je 3,04 + 0,61 DPH= 3,65, čiže je nižšia ako je denný nárok.
2./ Cena obeda pre podnikateľa a zamestnanca spolu 8,68 + 1,74 = 10,42.
Tweety
11.07.11,09:47
Prosím o radu?
Ako správne zaúčtovať stravu z reštaurácie pre podnikateľa v týchto situáciach:
1./ Cena obeda je 3,04 + 0,61 DPH= 3,65, čiže je nižšia ako je denný nárok.
2./ Cena obeda pre podnikateľa a zamestnanca spolu 8,68 + 1,74 = 11,40.
1. Môžeš zaúčtovať len toľko, koľko je na doklade.
2. Do nákladov firmy zaúčtuješ 55% z ceny obeda, alebo mAX.55% Z 3,80.(STRAVNé PRI PC PRE prvé pásmo.)
nikula
11.07.11,09:56
Ak môžem poprosiť, či by ste mi to rozpočítali, aj dať účty, ako je to s DPH. Nemám s tým veľké skúseností, hlavne v tom druhom prípade. Ďakujem veľmi pekne.
nikula
11.07.11,10:42
Prosím skúste mi to rozúčtovať. Ďakujem!!!
kn-alka
11.07.11,10:45
1. Môžeš zaúčtovať len toľko, koľko je na doklade.
2. Do nákladov firmy zaúčtuješ 55% z ceny obeda, alebo mAX.55% Z 3,80.(STRAVNé PRI PC PRE prvé pásmo.)


Podnikateľ má nárok na 100% ceny obeda, max. do výšky 3,80, nie? alebo sa mýlim? Len zamestnancovi sa strháva 45%. Opravte ma ak sa mýlim.
Tweety
11.07.11,10:47
Podnikateľ má nárok na 100% ceny obeda, max. do výšky 3,80, nie? alebo sa mýlim? Len zamestnancovi sa strháva 45%. Opravte ma ak sa mýlim.
No to áno, ak má doklad v takej hodnote, ale on nemá.
kn-alka
11.07.11,10:55
Prosím o radu?
Ako správne zaúčtovať stravu z reštaurácie pre podnikateľa v týchto situáciach:
1./ Cena obeda je 3,04 + 0,61 DPH= 3,65, čiže je nižšia ako je denný nárok.
2./ Cena obeda pre podnikateľa a zamestnanca spolu 8,68 + 1,74 = 11,40.

1. podnikateľ si uplatní cenu na doklade, t.j. 3,65 €
2. cena obeda je vyššia ako 3,80 €, takže si podnikateľ uplatní len 3,80€ a zamestnancovi sa strhne zo mzdy 45% z 3,80 €

Správne?
nikula
11.07.11,11:42
Potrebovala by som to rozúčtovať v PU.
Ak podnikateľ má nárok na plnú sumu do 3,80 to dám na 527 a zvyšok zaúčtujem ako 355. Ako je to s DPH?
nikula
11.07.11,12:03
Pozriete sa mi na to? Prosím.
nikula
18.07.11,13:16
Potrebovala by som to rozúčtovať v PU.
Ak podnikateľ má nárok na plnú sumu do 3,80 to dám na 527 a zvyšok zaúčtujem ako 355. Ako je to s DPH?
Pozrite mi celý prípad, aj keď súčasťou bločku je obed zamestnanca a presahuje zákonný rámec 3,80. Budem veľmi povďačná za každú radu. Doteraz som riešila len stravné lístky a neviem ako je to s bločkami. Prosím....
Paula
18.07.11,13:41
Pozrite mi celý prípad, aj keď súčasťou bločku je obed zamestnanca a presahuje zákonný rámec 3,80. Budem veľmi povďačná za každú radu. Doteraz som riešila len stravné lístky a neviem ako je to s bločkami. Prosím....


Na základe bločku z reštaurácie sa stravovanie zamestnanca zaúčtovať nedá - ani do nákladov ovpl. základ dane ani zo soc. fondu.
nikula
25.07.11,10:12
Ako je to vlastne s DPH? Už som s toho celá zmätená, nakoľko som si prečítala zopár tém.
Skúste mi prosím poradiť v predchádzajúcich otázkach.
Ak mám bloček z reštaurácie a uplatňujem si 3,80. Počíta sa s DPH alebo bez. DPH na bločku mi musí sedieť. Ak dopláca spoločník nad limit obeda, musí zaplatiť aj DPH???
nikula
25.07.11,10:40
Ako vlastne zaúčtovať bloček??? Prosím súrne!!!
nikula
25.07.11,11:12
Súrne??? Je potrebné aj ID zaúčtovať DPH na výstupe s pohľadávky voči spoločníkovi???
nikula
27.09.11,07:41
Nepozrie sa mi niekto na moju problematiku ohľadom stravného ( ako zaúčtovať, ako je to s DPH aj na výstupe???)ˇProsím
nikula
10.10.11,07:24
Prosím o radu?
Ako správne zaúčtovať stravu z reštaurácie pre podnikateľa v týchto situáciach:
1./ Cena obeda je 3,04 + 0,61 DPH= 3,65, čiže je nižšia ako je denný nárok.
2./ Cena obeda pre 2 spoločníkov je 8,68 + 1,74 = 10,42.

Skúste sa mi na to pozrieť? Má nárok na celú sumu 3,80. Ako je to s DPH, uplatniť či neuplatniť, čo so zvyškom sumy presahujúcim zákonný limit- dať ho k náhrade spoločníkom? Prosím!!!
nikula
10.10.11,07:36
Prosím!!!
nikula
10.10.11,09:39
Nikto sa neozve???
Tweety
10.10.11,09:41
Skúste sa mi na to pozrieť? Má nárok na celú sumu 3,80. Ako je to s DPH, uplatniť či neuplatniť, čo so zvyškom sumy presahujúcim zákonný limit- dať ho k náhrade spoločníkom? Prosím!!! Nemá nárok na celú sumu, kedže sa stravoval v reštaurácii , tak len vo výške, ktorú za obed zaplatil, tam, kde je suma vyššia, len do hodnotu 3,80. Nárok na odpočet dph nie je.
airin.nice
23.04.13,18:02
Dobry den, ako je to prosim Vas v pripade SZCO ktora isla na sluzobnu cestu v trvani 14 hodin. Stravne kupony nema, doniesla doklad z restauracie v celkovej hodnote 12 €.Viem, ze maximalne tuzemske stravne je 9,30€ .Co mam urobit s ciastkou , ktora je nad ramec uznatelenej hodnoty-VNZD?
Dakujem.
avalik
23.04.13,18:10
Dobry den, ako je to prosim Vas v pripade SZCO ktora isla na sluzobnu cestu v trvani 14 hodin. Stravne kupony nema, doniesla doklad z restauracie v celkovej hodnote 12 €.Viem, ze maximalne tuzemske stravne je 9,30€ .Co mam urobit s ciastkou , ktora je nad ramec uznatelenej hodnoty-VNZD?
Dakujem.

doklad z restauracie jej vrat, vypisat cestak, uplatnit nahrady - ZoDP §19 2/e
Tweety
23.04.13,18:12
Dobry den, ako je to prosim Vas v pripade SZCO ktora isla na sluzobnu cestu v trvani 14 hodin. Stravne kupony nema, doniesla doklad z restauracie v celkovej hodnote 12 €.Viem, ze maximalne tuzemske stravne je 9,30€ .Co mam urobit s ciastkou , ktora je nad ramec uznatelenej hodnoty-VNZD?
Dakujem.
AK bola na PC v trvaní 14 hodín má nárok na cestovné podľa zákona o CN v celkovej hodnote 6 €.
airin.nice
23.04.13,19:07
AK bola na PC v trvaní 14 hodín má nárok na cestovné podľa zákona o CN v celkovej hodnote 6 €.

pardon..bola tam viac ako 18 hodin...uplatnila si naklad aj z ubytovania..
urobila si aj cestak, len dolozila k tomu blocky z restauracie ktore su nad limit a dolozila doklad aj o bytovani...
​cize ten rozdiel mam zauctovat ako VNZD?

este Vas poprosim-vyska noclazneho nie je obmedzena?nemozem sa to nikde docitat...
dakujem..
airin.nice
24.04.13,07:19
...neporadite?
Tweety
24.04.13,07:23
pardon..bola tam viac ako 18 hodin...uplatnila si naklad aj z ubytovania..
urobila si aj cestak, len dolozila k tomu blocky z restauracie ktore su nad limit a dolozila doklad aj o bytovani...
​cize ten rozdiel mam zauctovat ako VNZD?

este Vas poprosim-vyska noclazneho nie je obmedzena?nemozem sa to nikde docitat...
dakujem..
Cestovný príkaz bude teda vo výške stravného nad 18 hodín, plus výdavok za ubytovanie a príp. iné náklady spojené so služobnou cestou.
Ten doklad o stravovaní jej už nepreplatíš, pretože nemôžeš aj stravné podľa zákona aj doklad z rešt. ak áno, bude to nedaňový náklad.
avalik
24.04.13,07:27
pardon..bola tam viac ako 18 hodin...uplatnila si naklad aj z ubytovania..
urobila si aj cestak, len dolozila k tomu blocky z restauracie ktore su nad limit a dolozila doklad aj o bytovani...
​cize ten rozdiel mam zauctovat ako VNZD?

este Vas poprosim-vyska noclazneho nie je obmedzena?nemozem sa to nikde docitat...
dakujem..

blocky z restauracie sa k cestaku neprikladaju, doklad o ubytovani ano ... ak su v doklade o ubytovani zahrnute ranajky, stravne kratis o poskytnute ranajky, v zakone nie je obmedzena vyska noclazneho
airin.nice
24.04.13,07:46
ano..dakujem tomuto rozumiem...
v jej pripade je na doklade o obytovani len ubytovanie....len nie som si ista-ci vyska noclazneho je tiez nejakym sposobom obmedzena /ci aj v tomto pripade je nieco ako "nad ramec"/, v jej pripade bola cena za ubytovanie 1/ noc 60 €.

potom mi to skompikovala tym, ze na tu istu SC zobrala aj jej zamestankynu..tiez tam ma blocek z restauracie za stravu v hodnote 12 € a ubytovanie 1/noc 60 €.Toto mi pripojila k SC/cest. prikazu zamestnankyne.Na blocku za ubytovanie je uvedeny nazov firmy SZCO.Ja mam teraz normalne gulas-co je vlastne nakladom SZCO a na co ma narok z tejto SC zamestnanec...:rolleyes:

​Dakujem.
airin.nice
24.04.13,07:47
blocky z restauracie sa k cestaku neprikladaju, doklad o ubytovani ano ... ak su v doklade o ubytovani zahrnute ranajky, stravne kratis o poskytnute ranajky, v zakone nie je obmedzena vyska noclazneho

..az teraz som si vsimla o tom noclaznom..dakujem.:)
Tweety
24.04.13,07:48
ano..dakujem tomuto rozumiem...
v jej pripade je na doklade o obytovani len ubytovanie....len nie som si ista-ci vyska noclazneho je tiez nejakym sposobom obmedzena /ci aj v tomto pripade je nieco ako "nad ramec"/, v jej pripade bola cena za ubytovanie 1/ noc 60 €. Nie, nie je zákonom obmedzená.

potom mi to skompikovala tym, ze na tu istu SC zobrala aj jej zamestankynu..tiez tam ma blocek z restauracie za stravu v hodnote 12 € a ubytovanie 1/noc 60 €.Toto mi pripojila k SC/cest. prikazu zamestnankyne.Na blocku za ubytovanie je uvedeny nazov firmy SZCO.Ja mam teraz normalne gulas-co je vlastne nakladom SZCO a na co ma narok z tejto SC zamestnanec... Ak bola ešte so svojou zamestnankyňou, tak aj tá má nárok na stravné, prípadne iné náklady na PC. Takže buď jeden CP na obidve alebo každej zvlášť. :rolleyes:

​Dakujem.
​V texte.
airin.nice
24.04.13,08:04
​V texte.
dakujem za odpoved...
su vypracovane 2 cestaky...a su aj zvlast 2x blocky za ubytovanie- s tym, ze obidva blocky za ubytovanie su na meno SZCO...
cize teraz neviem-aj zamestnankymi mozem preplatit ubytko v plnej vyske-aj ked v blocku je uvdedeny nazov SZCO?

...nerobila som doteraz cestaky, preto mam v tom trocho chaos.:)
Tweety
24.04.13,08:23
dakujem za odpoved...
su vypracovane 2 cestaky...a su aj zvlast 2x blocky za ubytovanie- s tym, ze obidva blocky za ubytovanie su na meno SZCO...
cize teraz neviem-aj zamestnankymi mozem preplatit ubytko v plnej vyske-aj ked v blocku je uvdedeny nazov SZCO?

...nerobila som doteraz cestaky, preto mam v tom trocho chaos.:)
Samozrejme že môžeš prplatiť ubytovanie za obidve, veď, ak je to zamestnanec, tak má nárok na preplatenie. A ak to ubytovanie preplatila živnostníčka, tak výdavok patrí jej.
airin.nice
24.04.13,14:14
ved to je to-platila to zivnostnicka a prihodila to do cestaku zamestnankyne..

v doklade je vycislena aj DPH..
Tweety
24.04.13,15:14
ved to je to-platila to zivnostnicka a prihodila to do cestaku zamestnankyne..

v doklade je vycislena aj DPH..
A aký máš s tým problém? Veď ak to bude mať zaplatené zamestnankyňa, peniaze za ubytko pre obe vráti majiteľke.
avalik
24.04.13,15:29
A aký máš s tým problém? Veď ak to bude mať zaplatené zamestnankyňa, peniaze za ubytko pre obe vráti majiteľke.

preco by mala zamestnankyna vracat za ubytko?

ved SZCO si da priamo do nakladov ubytovanie platene za zamestnanca(ako pisal zadavatelka, ucet je na SZCO, nie na zamestnanca) - zamestnanec bude mat na cestaku len stravne,
blocky z restauracie si SZCO moze dat zaramovat - tie sa k cestaku ani do nakladov nedavaju - jedine, keby boli platene kartou k uctu pouzivanemu na podnikanie SZCO (a vtedy tiez nejdu do CP)

ak SZCO zaplatila obed za zamestnanca, tak iba hodnotu stravneho za obed by mal vratit zamestanec


este k zadavatelke - nebola to bola dvojdnova cesta, ked sa platilo aj ubytovanie?
Tweety
24.04.13,15:36
[QUOTE=avalik;2305093]preco by mala zamestnankyna vracat za ubytko?

Vo vyúčtovaní PC dostane zaplatené za ubytko, ktoré platila živnostníčka, nie ona, takže jej ho teda vráti.
airin.nice
24.04.13,16:22
preco by mala zamestnankyna vracat za ubytko?

ved SZCO si da priamo do nakladov ubytovanie platene za zamestnanca(ako pisal zadavatelka, ucet je na SZCO, nie na zamestnanca) - zamestnanec bude mat na cestaku len stravne,
blocky z restauracie si SZCO moze dat zaramovat - tie sa k cestaku ani do nakladov nedavaju - jedine, keby boli platene kartou k uctu pouzivanemu na podnikanie SZCO (a vtedy tiez nejdu do CP)

ak SZCO zaplatila obed za zamestnanca, tak iba hodnotu stravneho za obed by mal vratit zamestanec


este k zadavatelke - nebola to bola dvojdnova cesta, ked sa platilo aj ubytovanie?


Ved prave preto mam v tom chaos, pretoze si myslim, ze ubytovanie za obidve je nakladom SZCO.
Pracovna cesta ako taka-trvala od 18.3.-20.3.Boli ubytovane na dvoch roznych miestach.
Na dokladoch vsade figuruje adresa SZCO-podla mna preto-aby to dostala do nakaldov.Keby tam bola uvedena zamestnankyna-tak by jej ubytovanie len preplatila.Preto tu chaosim, co je vlastne nakladom SZCO /je tam vycislena aj DPH-zajtra to musim odovzdat/a co je povinna SZCO preplatit zamestnancovi, ked v konecnom dosledku SZCO ubytovanie+stravu platila za obidve.
Ked budem blocky za stravu abstrahovat /budem kalkulovat len so stravnym v zmysle zakona o CN/ aj tak mam stale problem s blockami za ubytovanie.