misa
13.07.07,11:16
Ukradli nám spolu s autom vyrobené výrobky ktoré boli určené na montáž, odberateľovi ešte neboli vyfakturované. Keďže účtujeme spôsobom B účtovania zásob, nákup materiálu na výrobu bol účtovaný priamo na 501. Akým spôsobom mám vyčísliť škodu keďže nepoužívame účty 112, 123 (podľa klasického kalkulačného vzorca-priamy materiál, priame mzdy, ostatné priame náklady) a ako ju zaúčtovať (549 MD, -501MD, -343MD)?
Ďakujem vopred.
Danila
13.07.07,10:05
Ukradli nám spolu s autom vyrobené výrobky ktoré boli určené na montáž, odberateľovi ešte neboli vyfakturované. Keďže účtujeme spôsobom B účtovania zásob, nákup materiálu na výrobu bol účtovaný priamo na 501. Akým spôsobom mám vyčísliť škodu keďže nepoužívame účty 112, 123 (podľa klasického kalkulačného vzorca-priamy materiál, priame mzdy, ostatné priame náklady) a ako ju zaúčtovať (549 MD, -501MD, -343MD)?
Ďakujem vopred.Účtovanie zásob spôsobom B je jedna vec a účtovanie o výrobkoch je druhá vec. Neviem si predstaviť Tvoj spôsob účtovania bez použitia účtu 123- Výrobky. A účtovanie úbytku výrobkov v dôsledku krádeže 549/123
549/343.
misa
13.07.07,10:10
My nevyrábame tie reklamy do zásoby, nie sú rovnaké, každá jedna je špecifická, oni sa vyrábajú ako konkrétna požiadavka odberateľa, ihneď po ich vyrobení, prípadne po namontovaní sa fakturujú odberateľom.
Danila
13.07.07,10:16
My nevyrábame tie reklamy do zásoby, nie sú rovnaké, každá jedna je špecifická, oni sa vyrábajú ako konkrétna požiadavka odberateľa, ihneď po ich vyrobení, prípadne po namontovaní sa fakturujú odberateľom.Prepáč, ale v otázke, ktorú si zadala hovoríš o výrobkoch. A pre mňa ako účtovníka je absolútne jedno, či sú všetky rovnaké, každý je iný, alebo či budú na sklade dlho, alebo krátko. Výrobky predsa nevyrábame preto, aby ležali v sklade, ale aby sme ich rýchlo predali. A výrobky všetky na svete sa vyrábajú ako konkrétne požiadavky odberateľov a aj sa im faktúrujú. Keby som Ti ako veľmi chcela poradiť, po tomto dovetku si netrúfam.
andrej_rv
13.07.07,11:07
Ja by som to pri spôsobe B účtoval nasledovne:
1. Hodnota odcudzených výrobkov (bez dane, vo výške vlastných nákladov)
549/613
2. Predpis vrátenia DPH z odcudzeného tovaru (z hodnoty odcudzených výrobkov)
549/343
Pokiaľ by šlo o škodu spôsobenú neznámym páchateľom, v tom zdaňovacom období, v ktorom polícia vystaví potvrdenie, že páchateľ je neznámy, je škoda v zmysle § 19 ods. 3 písm. g) bod 2 ZoDP daňovo uznaným výdavkom.
misa
13.07.07,12:18
Asi som sa zle vyjadrila, ide o výrobky, avšak nie sú zaúčtované v účtovníctve na účte 123, nakoľko účtujeme spôsobom B účtovania zásob, (na účte 123 účtujeme až na konci roka podľa vykonanej inventúry k 31.12, nie v priebehu roka). Preto tá otázka ako zaúčtovať, keď pri spôsbe A je to 549/123, tak pri spôsobe B 549/501?
Ďakujem ešte raz.
Danila
13.07.07,12:41
Asi som sa zle vyjadrila, ide o výrobky, avšak nie sú zaúčtované v účtovníctve na účte 123, nakoľko účtujeme spôsobom B účtovania zásob, (na účte 123 účtujeme až na konci roka podľa vykonanej inventúry k 31.12, nie v priebehu roka). Preto tá otázka ako zaúčtovať, keď pri spôsbe A je to 549/123, tak pri spôsobe B 549/501?
Ďakujem ešte raz.Je to tak, ako napísal Andrej pri spôsobe B 549/613.