Majka K
13.07.07,11:09
Chcela by som radu, okolo okien sa mi v zime vytvorila plieseň - ako ju odstrániť čo najefektívnejšie?
M&G
13.07.07,09:13
Ja používam SAVO proti pliesňam. Nastriekaš to, necháš pôsobiť a potom už len utrieš. Myslím, že je to aj na steny, keď ti po zatečení vznikne plieseň. Podľa mňa je to dosť účinné, ale nezaručujem, že budúci rok sa ti neobjaví zasa
Manual
13.07.07,09:13
Chcela by som radu, okolo okien sa mi v zime vytvorila plieseň - ako ju odstrániť čo najefektívnejšie?
Skús ju postriekať savom, /flaška s rozprašovačom/ mala by sa stratiť malovka sa vybieli. Záleží aká je tá pleseň veľká, či v začiatkoch atď.
Lion Topoľčany
13.07.07,09:43
Savo na plesne s rozpračovačom mám vyskúšané, dokonca aj na farebnej
maľovke. Nemá to chybu. Pleseň sa mi neobjavila ani na ďalšiu zimu.
vrabcek1
13.07.07,10:55
Savo je dobré, ale v prvom rade treba zistiť príčinu plesne, aby sa nedávala každú zimu.
Majka K
13.07.07,12:34
Ďakujem pekne...skúsim, však za pokus nič nedám a keď sa objaví i na ďalší rok - na budúci skúsim niečo iné....ešte raz díky
lubica_02
13.07.07,17:02
Ja používam SAVO proti pliesňam. Nastriekaš to, necháš pôsobiť a potom už len utrieš. Myslím, že je to aj na steny, keď ti po zatečení vznikne plieseň. Podľa mňa je to dosť účinné, ale nezaručujem, že budúci rok sa ti neobjaví zasa
Príčinou tvorby plesne okolo okien - väčšinou na špalete okna - je nedostatočné utesnenie orámu okna. V prípade,že sú tookná staršie,je treba odlištovať okno a škáry pretmeliť. Kedysi namiesto tepelnej izolácie / bavlna / stavbári vyplnili tento priestor papierom alebo aj ničím.&omylom somcitovala iný príspevok,mal tam byť prvý od Majky.
martinaj
13.07.07,18:50
My sme s úspechom použili Biostat Asanex.
Madam Kurie
22.07.07,14:38
.. a hlavne častejšie (krátko) vetrať. V zimnom období sa prané veci sušia v byte. Výsledok sú plesne. Pri odstraňovaní pomáha oškriabať omietku -trocha agresívne ale účinok spolu so Savom väčší.
Ajuška
22.07.07,16:29
... Pri odstraňovaní pomáha oškriabať omietku -trocha agresívne ale účinok spolu so Savom väčší.

...neviem, neviem... to škrabanie plesne odborníci nedoporučujú. Práveže sa tým rozptýlia výtrusy do ovzdušia a môžu sa veselo množiť ďalej...:rolleyes:
Ciffo
03.01.08,16:17
My sme s úspechom použili Biostat Asanex.
A prosím ťa nevieš kde v BA by som kúpil ten Biostat Asanex? Spozoroval som totiž, že v dvoch izbách sa mi začína tvoriť plieseň nad oknami. Žeby som nedostatočne vetral?
lenkarol
04.01.08,07:24
Ahojte,

kupili sme byt v povodnom stave a ako bonus nam tiez po odstahovani povodnych majitelov ostala plesen v izbe, kde chceme mat spalnu a v murovanej spajzi na stenach. samozrejme o tom sme informovani neboli, ale tiez sa s nou musime nejako vysporiadat. az dodatocne sa prekecol syn majitelky, ze mama to striekala savom a na jar to zmizlo, avsak v zime sa zas objavila. nastriekali sme to pripravkom proti plesni, celkom pekne sa to stratilo, ale je to vo velkom rozsahu, takze sme sa dohodli, ze najprv to cele prestriekame, aby sme ju zahubili a potom oskrabeme omietku, aby sa spory nedostali do celeho bytu. plesen je v rohu miestnosti, ale izba nie je rožná v ramci panelaku, ide od parkiet az po vrch, tak asi budeme musiet v rohu rozobrat aj parkety a pozriet,co je pod nimi. uz tyzden chodime pravidelne striekat, tak uvidime, aky bude vysledok, cakame babo a veru v spalni s malym dietatom a plesnou nebudem existovat. dom maju na jar zateplit, my vymiename aj okna, tak dufam, ze sa to strati. mam taky pocit, ze byvali majitelia asi ani v tej izbe nevetrali, lebo okno je rovnako plesnive a v takom stave, ze ked nam zameriavali okna, skoro chudak chlap z neho vypadol. moze byt tento postup ucinny?L
Lueli
04.01.08,07:47
Tu je dosť obsažný článok o rosení okien - častá príčina rozšírenia plesní
http://mojdom.zoznam.sk/cl/180074/Zahada-zarosenych-okien

tu iné články o rosení okien
http://mojdom.zoznam.sk/?query=rosenie&where=a

tu niekoľko článkov o plesni v byte
http://mojdom.zoznam.sk/?query=plese%F2&where=a

Zdar!
Daniela
04.01.08,08:47
Taká plieseň to je zlo. Výmenou okien aj ja som objavila plieseň v byte. Mám byt do štvorca a presne v opačných - teda na uhlopriečku- rohoch sa nám plieseň objavila. Našla som množstvo článkov k tejto problematike na internete a rady boli dobré. V tých rohoch mám rosné body - stavebný výraz, vraj a tak treba upraviť v dome: vetranie, varenie v hrncoch zavretých- neuniká para, vetranie kúpelne atď.t.j. zníženie vlhkosti. Jedine dýchať nám dovolili, ale aj dýchaním vzniká vlhkosť. NIkdy nesuším prádlo v dome na radiátoroch v kúpelni atď.

Dá sa to dosiahnúť, ale je potrebné to sledovať. Ináč plieseň som odstránila prípravkom LARIN proti plieni a viac ju nemám. Ale deformácia mi ostala. Stále to kontrolujem a plieseň nemám.
Ciffo
09.01.08,22:15
Takže už som kúpil ten prípravok. Vyskúšam a dám vedieť účinok.
220870
15.01.08,11:59
Môžete odstraňovť následok, ale lepšie by bolo odstrániť príčinu.Zrejme neodborne namontované okná.
hanny
15.01.08,20:59
Príčinou plesní je relativne studená stena na ktorej kondenzuje voda - rosný bod je vemi posunutý do miestnosti (zatečenie to ešte urýchli, vtedy stena znižuje izolačné schopnosti a je studenšia).
Obvykle to spôsobia nové okná, ktoré lepšie izoluju menej sa kúri radiatorom pod oknami, a je malá výmena vzduchu v miestnosti. Mohol by pomôcť izolačný obklad ostenia na vonkajšej strane steny okna.
U mna sa vyskytla plesen aj v rohu miestnosti na stene okna čo je jednoznačným dôkazom najchladnejšieho miesta - takzvaný tepelný most. Pri plesniach na stenách by mohla pomôcť vonkajšia tepelná izolácia, ked sa rosný bod posunie viac do steny, stena bude teplejšia. Stretol som sa aj s riešením vnutornej obmurovky, keď tiež nižšia teplota pri ktorej kondenzuje voda je viac vo vnutri steny a vlhký vzduch sa k nej nedostane alebo jeho teplota na povrchu steny nepoklesne natolko aby sa vyzrážavala voda.
Betina2
21.01.08,10:04
Ja používam Bref na plesne. Je s rozprašovačom a tvorí penu. Takže na zvislé steny lepšie priľne. Ale potom opadá malovka. A nie je to navždy.
zebakalop
09.02.09,08:43
moja otazka suvisi s plesnami, ale trocha z ineho pohladu
moj stary otec byva s najmladsim synom v dome a postupom casu sa im vytvorili na stenach v dome plesne - neriesili to, maju ich na stenach uz cele "mapy"
ani po viacnasobnom varovani ostatnych deti stareho otca a teda synovych surodencov ohladom zdravotneho rizika si nedaju poradit a hlavne syn nechce odstranit plesne na vlastne naklady aj ked tam byva
stary otec mal diagnostikovany zhubny nador v oku, je teda onkologicky pacient a neprospieva mu zit v takomto prostredi
chcem sa spytat, ci existuje nejaka "paka" zo zakona, ktora by prinutila odstranit plesne? napr. nejaka hyg.kontrola alebo nejaky prikaz pod hrozbou pokuty? pripadne zo strany deti resp. surodencov, kedze vlastne syn svojou lahostajnostou poskodzuje ich spolocny majetok? (dom patri staremu otcovi, stara mama uz zomrela a syn s nim iba byva a dalsi 3 surodenci budu dom dedit po smrti otca)
marek7777
20.10.10,07:09
Vymenili ste okná za plastové, zateplili dom a objavila sa Vám zvýšená vlhkosť a plesne? Máme pre Vás riešenie ! Vetrací systém ktorý zaisťuje vetranie v celom objekte a je riadený vnútornou relatívnou vlhkosťou. Výhody: chráni dom proti plesniam, zaručuje optimálnu vlhkosť, zabraňuje roseniu okien, minimalizuje tepelné straty, jednoduchá údržba, upravuje prietok vzduchu v miestnostiach po dobu 24 hod., fungujú v každom klim. prostredí bez elektriny, sú estetické a diskrétne, jednoduchá montáž a nízka cena. V ponuke sú aj el. akumulačné radiátory LHZ ktoré Vám vykúria dom či byt a zároveň Vám šetria €uri !
220870
20.10.10,09:33
Vymenili ste okná za plastové, zateplili dom a objavila sa Vám zvýšená vlhkosť a plesne? Máme pre Vás riešenie ! Vetrací systém ktorý zaisťuje vetranie v celom objekte a je riadený vnútornou relatívnou vlhkosťou. Výhody: chráni dom proti plesniam, zaručuje optimálnu vlhkosť, zabraňuje roseniu okien, minimalizuje tepelné straty, jednoduchá údržba, upravuje prietok vzduchu v miestnostiach po dobu 24 hod., fungujú v každom klim. prostredí bez elektriny, sú estetické a diskrétne, jednoduchá montáž a nízka cena. V ponuke sú aj el. akumulačné radiátory LHZ ktoré Vám vykúria dom či byt a zároveň Vám šetria €uri !
Nerieši to lokálnu plieseň v kritických miestach.Takže je to na dve veci.:D
marek7777
20.10.10,10:42
Samozrejme, ze neriesi je potrebne osetrit priestor pripravkami proti plesni je ich dost na trhu su aj take co neobsahuju savo cize su bez zapachu (DETASTOP) ale riesi to problem ako taky aby sa v dome ci byte znizila vlhkost a plesne sa uz nebudu vytvarat a nemusite sa bat o zdravie seba aj deti! Vetraci sistem Vam znizi vlkost pod 70% a plesne sa uz netvoria.
Nandrolon
20.10.10,11:15
s plesňou úspešne bojujem už 10 rokov.
Vyskúšal som snáď všetko, najlepšie je nastriekať savo proti plesni, predtým ako sa ide z miestnosti preč, otvoriť okno a pustiť stolový ventilátor čo najdlhšie, pekne sa to vyvetrá, a je vystarané na určitú dobu...
Za zimu to praktikujem asi 3 krát, potom na jar asi 1 - 2 krát.
Savo má výhodu, že to pekne vybieli a ak začne plesnieť znova je to akoby tam savo nikdy predtým nebolo.
Raz som použil špeciálny prípravok s obsahom striebra a skoro nič to nepomohlo, naviac ešte ak začalo plesniť druhýkrát, tak bolo presne vidieť kade bol ten prípravok striekaný, také tmavé kruhy a toto už ostalo až dokiaľ sme nemaľovali, takže s tým prípravkom so striebrom som to celé pokazil, nielenže to bolo neúčinné, ale ešte aj fľaky to zanechalo, ktoré už nevybledli ani savom...

ps: ešte by som podotkol že pleseň je aj o celkových návykoch, nedá sa nad ňou jednorazovo vyhrať a finito...
Presne ako píšu ľudia nado mnou, treba zmeniť vetracie návyky atď, sledovať to...
arizona
20.10.10,12:38
Vymenili ste okná za plastové, zateplili dom a objavila sa Vám zvýšená vlhkosť a plesne? Máme pre Vás riešenie ! Vetrací systém ktorý zaisťuje vetranie v celom objekte a je riadený vnútornou relatívnou vlhkosťou. Výhody: chráni dom proti plesniam, zaručuje optimálnu vlhkosť, zabraňuje roseniu okien, minimalizuje tepelné straty, jednoduchá údržba, upravuje prietok vzduchu v miestnostiach po dobu 24 hod., fungujú v každom klim. prostredí bez elektriny, sú estetické a diskrétne, jednoduchá montáž a nízka cena. V ponuke sú aj el. akumulačné radiátory LHZ ktoré Vám vykúria dom či byt a zároveň Vám šetria €uri !
Mohol by si konkrétnejšie vysvetliť, na akom princípe tento zázrak funguje?
Pomôže aj ked problém vlhkosti spôsobuje vysoká spodná voda? A tiež by nás asi zaujímala cena...;)
220870
20.10.10,15:48
Pracuje na príncípe že spod stropu z miestnosti odvedie najteplejší vzduch do exteriéru.Stále je to púostavené na princípe že to nerieši príčinu ,ale následky.
peterkos2
20.10.10,16:40
Pracuje na príncípe že spod stropu z miestnosti odvedie najteplejší vzduch do exteriéru.Stále je to púostavené na princípe že to nerieši príčinu ,ale následky.
Ak je to bez rekuperátora,potom nič moc
marek7777
20.10.10,17:02
Pre vyriešenie problémov musíme vytvoriť
stabilné prúdenie vzduchu podľa potrieb.
Čerstvý vzduch bude privádzaný cez najmenej
znečistené (obývacie) miestnosti a znečistený
(opotrebovaný) vzduch musí byť odsatý cez takzvané
mokré (technické) miestnosti.
Kroky sú nasledovné:
- umiestniť prívodné štrbiny do obytných miestností
na zabezpečenie prívodu vzduchu do obydlia,
- zaistiť prúdenie vzduchu vo vnútri obydlia
dostatočnou medzerou pod dverami, resp. otvormi
v spodnej časti dverí,
- v technických miestnostiach (kuchyňa, kúpeľňa
a WC) umiestniť odsávacie mriežky napojené cez
horizontálne/vertikálne potrubie na ventilátor.
Tieto zabezpečia odsatie znečisteného vzduchu
(vzduch môže vstúpiť do obytných miestností len
preto, lebo je odsávaný z technických miestností).
marek7777
20.10.10,17:08
Systém optimalizuje distribúciu vzduchu vo vnútri obydlia: vďaka
prívodným štrbinám reagujúcim na vlhkosť a usmerňuje/priorizuje
vzduch pre miestnosti, ktoré ho potrebujú. Tým minimalizuje tepelné
straty v neobsadených miestnostiach a poskytuje dobré vetranie tam, kde
je to potrebné.Tak ako sa mení obsadenosť a aktivity v obydlí, mení sa aj potreba
výmeny vzduchu (2) v jednotlivých miestnostiach v danom čase. Túto
požiadavku premenlivej potreby výmeny vzduchu spĺňa vetrací
systém, ktorý riadi prietok vzduchu priamo v závislosti od úrovne
vnútorného znečistenia. Nárast miery vnútorného znečistenia, zvyčajne
sprevádzaný zvýšením relatívnej vlhkosti vzduchu, spôsobuje otváranie
prívodných štrbín a odsávacích mriežok reagujúcich na vlhkosť.
V menej obývaných častiach umožňuje znížený prietok vzduchu
úsporu energie na vykurovanie.
peterkos2
20.10.10,17:18
Pre vyriešenie problémov musíme vytvoriť
stabilné prúdenie vzduchu podľa potrieb.
Čerstvý vzduch bude privádzaný cez najmenej
znečistené (obývacie) miestnosti a znečistený
(opotrebovaný) vzduch musí byť odsatý cez takzvané
mokré (technické) miestnosti.
Kroky sú nasledovné:
- umiestniť prívodné štrbiny do obytných miestností
na zabezpečenie prívodu vzduchu do obydlia,
- zaistiť prúdenie vzduchu vo vnútri obydlia
dostatočnou medzerou pod dverami, resp. otvormi
v spodnej časti dverí,
- v technických miestnostiach (kuchyňa, kúpeľňa
a WC) umiestniť odsávacie mriežky napojené cez
horizontálne/vertikálne potrubie na ventilátor.
Tieto zabezpečia odsatie znečisteného vzduchu
(vzduch môže vstúpiť do obytných miestností len
preto, lebo je odsávaný z technických miestností).
Opakujem-bez rekuperácie podľa mňa o ničom.Ďalšia vec je,že prívod vzduchu v zime musí byť vybavený ohrievačom
marek7777
20.10.10,17:27
Zvýšená vnútorná vlhkosť vytvorená dýchaním,
varením, sprchovaním,... môže vytvoriť deštruktívne
kondenzáty transformujúce sa na plesne. Keď sa
relatívna vlhkosť nebezpečne zvýši, odsávacie
mriežky reagujúce na vlhkosť sú otvorené viac, a teda
rýchlejšie odsajú nadmernú vlhkosť a eliminujú riziko
jej kondenzácie.
Ak sú obytné miestnosti obsadené, ich relatívna
vlhkosť sa zvyšuje; prívodné štrbiny sú viac otvorené
a umožňujú vytvoriť potrebný prietok vzduchu
pre lepšie odvetranie opotrebovaného vzduchu. Aktivity
v technických miestnostiach (kuchyňa, kúpeľňa, WC…)
sú systematicky sprevádzané emisiou vodných pár, preto
otvorenie odsávacích mriežok sa zväčšuje so stúpajúcou
relatívnou vlhkosťou. Tým sa zvyšuje prietok vzduchu
obydlím, a teda dochádza k rýchlejšiemu odsávaniu
opotrebovaného vzduchu.
220870
20.10.10,18:04
Dokážem si to predstaviť na novostavbe .Ale tam je to zbytočné.Na starších budovách by to zasa bol pomerne náročný stavebný zásah do budovy.Aj keď som na začiatku do vás trochu rypol som rád že ste boli ochotný vysvetliť obsah a ďalej diskutovať.Sú s tým nejaké praktické skúsenosti?Referencie?
marek7777
21.10.10,13:47
Nie je to zbytocne ani na novostavbe skor naopak cim dalej sa byty a domy hermeticky uzatvaraju a treba ich odvetrat aby co najviac tepla ostalo dnu. Co sa tyka starsich bytov a domov instalacia systemu nie je vobec narocna netreba stavebne zasahy a to z dovodu ze privodna strbina (otvara sa podla vlhkosti v byte bez el. privodu cisto na prirodnom vlakne) sa montuje na okno bez poskodenia ramu alebo kovania, prietok je potrebne zabezpecit aj popod dvere v jednotlivych miestnostiach co je tiez nie problem ale hlavne treba odviest vzduch prec a to je cez wc, kupelnu, kuchynu kde sa zaroven odvadzaju aj pachy. V bytoch aj domoch su tieto miestnosti zvacsa na jednom mieste takze tam sa umiestni nehlucny vntilator a odvadza sa vzduch do vetracej sachty. Referencie preverim ci mozem takto zverejnit a po suhlase dam do diskusie.
220870
21.10.10,16:20
Môžete ak tým niekomu pomôžete ,od toho tu ten server je.