via carpathia
13.07.07,13:01
Dobrý deň, potrebovala by som sa uistiť, môžem zaradiť došlá predfaktúru (môj záväzok ),(na dodanie nábytku) aj keď ešte nie je uhradená do odpočtu DPH do DP? Môžem si uplatniť odpočet z predfaktúry? Nie je uhradená, ale DPH je tam vyčíslená, teda suma bez DPH a aj s DPH.
Ďakujem.
Vladimír Ozimý
13.07.07,11:02
nemôžte v žiadnom prípade...len v prípade uhradenej zálohy by ste obdržali doklad ak nedošlo k dodaniu...z predfaktúry si dph neuplatňujeme
Tweety
13.07.07,11:02
Nie, nemôžeš.
via carpathia
13.07.07,11:03
A v prípade, že došlo k dodaniu?
Vladimír Ozimý
13.07.07,11:04
ale to už je o niečom inom ak došlo k dodaniu nesmie vám vystaviť predfaktúru ale normálne faktúru kde máte uvedené dodanie tovaru a tým pádom si dph môžete uplatniť ak máte doklad do podania daňového priznania
via carpathia
13.07.07,11:07
Ďakujem pekne, to znamená, že bez riadnej faktúry daňového dokladu, si to uplatniť do odpočtu nemôžem, a v prípade, že som predfaktúru uhradila a ešte nemám faktúru vyúčtovaciu?
Tweety
13.07.07,11:08
Ak si zaplatila zálohu, a nedošlo k službe, alebo dodaniu tovaru, boli povinní do 15 dní od prijatej platby vystaviť doklad k zaplatenému preddavku, na základe, ktorého si môžeš uplatniť odpočet dph.
Vladimír Ozimý
13.07.07,11:09
Ďakujem pekne, to znamená, že bez riadnej faktúry daňového dokladu, si to uplatniť do odpočtu nemôžem, a v prípade, že som predfaktúru uhradila a ešte nemám faktúru vyúčtovaciu?

tak je vám povinný vystaviť faktúru na základe prijatej úhrady a až na základe tohoto dokladu si môžete uplatniť dph ... nikdy nie na základe predfatkúry
via carpathia
13.07.07,11:11
Ďakujem a prajem pekný víkend;)
vieroslava
26.08.09,08:21
Mám podobný prípad. Na základe proforma faktúry sme uhradili 17.8.2009 sumu za tovar (auto), v rovnaký deň sme auto aj prevzali (bez dodacieho listu), doklady už boli na našu spoločnosť. Do dnešného dňa nám však neboli dodané, ani na základe našej výzvy riadne daňové a účtovné doklady. Už som si tu niekde prečítala, že podľa zákona má dodávateľ čas 15 dní. Mňa zaujíma, ako by sme mohli postupovať, ak túto lehotu nedodrží, prípadne vôbec ich nezašle?
Tweety
26.08.09,08:26
Mám podobný prípad. Na základe proforma faktúry sme uhradili 17.8.2009 sumu za tovar (auto), v rovnaký deň sme auto aj prevzali (bez dodacieho listu), doklady už boli na našu spoločnosť. Do dnešného dňa nám však neboli dodané, ani na základe našej výzvy riadne daňové a účtovné doklady. Už som si tu niekde prečítala, že podľa zákona má dodávateľ čas 15 dní. Mňa zaujíma, ako by sme mohli postupovať, ak túto lehotu nedodrží, prípadne vôbec ich nezašle?
AK ich nezašle, je potrebné ich u neho urgovať.
vieroslava
26.08.09,13:14
AK ich nezašle, je potrebné ich u neho urgovať.
Ďakujem. Pravdaže to budeme urgovať, ale ak to nezašle ani na základe urgencie? Je možný nejaký zákonný postup ako ich od neho vymôcť? Alebo nejaké oznámenie daňovému úradu, alebo komu, že daňový subjekt nepostupuje podľa zákona?
Pýtam sa, lebo celá záležitosť sa ťahá už dosť dlho (2 mesiace, kým nám vytavili proforma faktúru a odovzdali auto) a mám z toho tak trochu nedobrý pocit. Je nadlho rozpisovať, prečo sme napokon od nich brali to auto.