LENDŽA
13.07.07,12:22
Ahojte , mohol by mi niekto prosím poradiť :
Ak živnostník kúpil program MRP , XP , USB klúč , COREl , ... , ale počítač nemá vložený do firmy (má ho osobný) , môžem tieto programi zaúčtovať a odviesť z toho DPH ? Môže sa PC vložiť do majetku s nulovou hodnotou?
betka
13.07.07,10:30
Ak budete mať PC zaradený v OM, máte nárok na odpočítanie. Ak nemáte v OM, načo by Vám asi tak bol USB, môžu Vám to vyhodiť aj s daňových výdavkov, aj z DPH
Vložiť ho môžete z vlastného užívania do OM. Ak to budete PC viesť evidenčne, budete to mať OK.
LENDŽA
13.07.07,10:33
Ako viesť evidenčne? Na karte OM ? A môžem tam mať cenu vkladu nula? Ďakujem.
calawen
13.07.07,11:18
no, neverím, že by ten PC mal pre Vás (a Vášho podnikateľa) nulovú hodnotu... Skúste dajakú odhadnúť, poprípade určiť, akú by mal hodnotu na trhu rovnaký počítač ako máte...

Ale to je iba môj osobný názor...
Anja111
13.07.07,11:54
Ako viesť evidenčne? Na karte OM ? A môžem tam mať cenu vkladu nula? Ďakujem.
Áno, môže byť aj v nulovej hodnote, ale dôležité je, aby bol zaevidovaný.
Johanka
13.07.07,12:26
no, neverím, že by ten PC mal pre Vás (a Vášho podnikateľa) nulovú hodnotu... Skúste dajakú odhadnúť, poprípade určiť, akú by mal hodnotu na trhu rovnaký počítač ako máte...

Ale to je iba môj osobný názor...

O stanovení vstupnej ceny majetku prevedeného z osobného užívania FO do obchodného majetku hovorí § 25 ods.1 písm.d/ Zákona o dani z príjmov:
§ 25

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena118) vrátane nepeňažného vkladu fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak ide o vklad, ktorý sa neúčtuje v obchodnom majetku a pri predaji tohto majetku by sa na dosiahnutý príjem nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9,
obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou;
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
Johanka
13.07.07,12:31
Dakedy sa to zvyklo urobiť aj tak, že hodnota počítača toľko, koľko stál nový, hodnota odpisov v plnej výške , čiže 29.000,- nový, odpisy 29.000,- hodnota zaradeného majetku 29.000,- - 29.000,- = 0,-.
Alebo nájdený 1 ks pri inventúre... Jeho hodnota sa nesmie prejaviť v nákladoch (výdavkoch OZD).
§24 Zákona o dani z príjmov
(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).
calawen
13.07.07,12:56
Johanka, ďakujem za opravu, zas som sa niečo nové naučila...
amisova
11.09.08,15:57
Ahojte
Prave som si prestudovala vsetky prispevky "zivnostnik a PC", preto som sa chcela spytat:
- PC si mozem zahrnut z osobneho uzivania do obchodneho majetku v hodnote 0 Sk, spravne ?
- v pripade, ze PC je 2 roky stary, jeho obstar. cena bola 25.000 Sk, bolo by mozne ho vlozit do podnikania s tym, ze by sa 2 roky este odpisovali (predpokladam, ze PC je v odp. skup. 1) ? ... pripomienka, k PC nemam doklad o zakupeni
- a akym sposobom ho vlozim do podnikania - len ho zapisem do evidencie dlhodobeho hmotneho majetku a to je vsetko ? Rovnako mozem postupovat pri tlaciarni, skeneri a pod.?
Dakujem za odpoved
amisova
11.09.08,15:59
Ahojte
Prave som si prestudovala vsetky prispevky "zivnostnik a PC", preto som sa chcela spytat:
- PC si mozem zahrnut z osobneho uzivania do obchodneho majetku v hodnote 0 Sk
- v pripade, ze PC je 2 roky stary, jeho obstar. cena bola 25.000 Sk, bolo by mozne ho vlozit do podnikania s tym, ze by sa 2 roky este odpisovali (predpokladam, ze PC je v odp. skup. 1) ? ... pripomienka, k PC nemam doklad o zakupeni
- a akym sposobom ho vlozim do podnikania - len ho zapisem do evidencie dlhodobeho hmotneho majetku a to je vsetko ? Rovnako mozem postupovat pri tlaciarni, skeneri a pod.?
Dakujem za odpoved
amisova
12.09.08,07:01
Ahojte
Prave som si prestudovala vsetky prispevky "zivnostnik a PC", preto som sa chcela spytat:
- PC si mozem zahrnut z osobneho uzivania do obchodneho majetku v hodnote 0 Ska a PC budem viesť v evidencii DHM, bez odpisovania
- v pripade, ze PC je 2 roky stary, jeho obstar. cena bola 25.000 Sk, bolo by mozne ho vlozit do podnikania s tym, ze by sa 2 roky este odpisovali (predpokladam, ze PC je v odp. skup. 1) ? ... pripomienka, k PC nemam doklad o zakupeni
- a akym sposobom ho vlozim do podnikania - len ho zapisem do evidencie DHM a to je vsetko ? Rovnako mozem postupovat pri tlaciarni, skeneri a pod.?
Dakujem za odpoved


Mohol by mi prosim niekto odpovedat ?