Aisha
13.07.07,13:02
Prosím o radu:
1. Firemný automobil bol na servisnej prehliadke a na to obdobie bolo prenajaté od servisu náhradné vozidlo...servis nám vystavil zvlášt faktúru na prenájom vozidla spolu so Zmluvou o prenájme...podľa zákona o DPH §49 ods.7 písm.a/ DPH nemôžem odpočítať a podľa Zákona o dani z príjmu §19 odsek 3, písm K bod 2.je DPH daňovým výdavkom - "ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ..." prosím Vás uvažujem správne?

2. Ešte jedna skutočnosť, tá faktúra bola uhradená platobnou kartou.
Zaujímalo by ma teda aj účtovanie:
prenájom vozidla 518AE/261 alebo 321?
DPH 548daňový/261 al.321
Prosím poraďte...vďaka
Tweety
13.07.07,11:04
AK je to prenájom OA( KAT. m1) tak nárok na odpočet podľa §49 nevzniká, to znamená, že nákladom na prenájom bude celá hodnota na faktúre.
Aisha
13.07.07,11:13
Ďakujem pekne Tweety, jasnačka teda na 518AE môžem dať všetko aj s DPH a čo sa týka bodu č. 2? 321 al.261?
Tweety
13.07.07,11:14
Fa 518/321
Aisha
13.07.07,11:23
A nie lepšie 261 keď potom v bankovom výpise je že nákup PK Auto s.r.o.? keďže ide o peniaze na ceste?...či je to skoro jedno?
Tweety
13.07.07,11:25
Kedže máš faktúru za prenájom, vznikol ti závazok, ktorý zaúčuješ cez 321. Platba kartou je len úhradou záväzku.
Vladimír Ozimý
13.07.07,11:50
A nie lepšie 261 keď potom v bankovom výpise je že nákup PK Auto s.r.o.? keďže ide o peniaze na ceste?...či je to skoro jedno?

no pokiaľ neobdržím faktúru a mám už výpis o úhrade účtujeme to normálne ako pohľadávku voči zamestnancom
Aisha
13.07.07,12:59
Ešte ma napadá otázka, bolo čerpané aj PHM do toho prenajatého auta len za 135Sk, platba kartou na benzínke...aj to do N v pohode? DPH odpočítať?
DušanČ
13.07.07,13:08
PHM je tu normálny daňový náklad, už aj s možnosťou odpočtu DPH.
ivti
13.07.07,13:13
To fakt, ak sme si prenajali osobné auto, tak si nemôžeme odpočítať DPH?Ale dáva sa celá suma aj s DPH do výdajov?
Vladimír Ozimý
13.07.07,13:27
To fakt, ak sme si prenajali osobné auto, tak si nemôžeme odpočítať DPH?Ale dáva sa celá suma aj s DPH do výdajov?

ano pokiaľ mate auto zaradené v M1 tak si nemôžete dph s nájmu uplatniť ale dáte si to rovno celé do nákladov ako nenarokovateľnú dph...
beatad
16.07.07,16:38
Prosím poraďte mi.
Autá zaradené do majetku prenajme matka synovi na 6 mesiacov.
1. Môžu sa dohodnúť na cene nájmu 1000,-Sk ? ak ide o 4 ks áut a jeden príves.? Môže mať DÚ výhrady k nízkej cene nájmu?
2. Nákladné autá bude prenajímať s DPH a OA bez DPH?
3. Príjem z prenájmu OA sa uvedie do DP DPH? Ak áno v ktorom riadku?
Ďakujem
Vladimír Ozimý
16.07.07,16:54
nesúvisí to priamo s týmto ale súvisí to z prenájmom vozidla...Minulý rok mal klient prenajaté vozidlo od rodiny pre nich to bola priležitostná činnosť keďže to netrvalo celý rok...lenže teraz nastáva problém...pretože ja tvrdím že tento rok už keby sme spísali takú zmluvu nešlo by podľa mňa o príležitosný príjem...a uteká mu dph z PHM a celkovo náklady na používanie vozidla...ako by ste to riešili?
ivti
26.08.07,14:59
ano pokiaľ mate auto zaradené v M1 tak si nemôžete dph s nájmu uplatniť ale dáte si to rovno celé do nákladov ako nenarokovateľnú dph...

Prosím Vás a uvádza sa tento prenájom os.auta bez nároku na odpočet DPH aj v daňovom priznaní k DPH?Ďakujem.
Orsz
26.08.07,16:12
Prosím Vás a uvádza sa tento prenájom os.auta bez nároku na odpočet DPH aj v daňovom priznaní k DPH?Ďakujem.

Áno ja som ho uvádzala v r.14, ale v r.18 už nie.
Vladimír Ozimý
27.08.07,05:59
Áno ja som ho uvádzala v r.14, ale v r.18 už nie.


no neviem mne sa neukazuje nikde...pretože ho zúčtujem ako

518 - prenajom+DPH...tým pádom sa mi nemá ako ukázať v priznaní...pretože o ňom neučtujem na 343
Orsz
27.08.07,19:04
no neviem mne sa neukazuje nikde...pretože ho zúčtujem ako

518 - prenajom+DPH...tým pádom sa mi nemá ako ukázať v priznaní...pretože o ňom neučtujem na 343

Neúčtovala som o ňom cez 343, ale samostatne na 548 na samostatnej analytike - DPH bez nároku na odpočet. Audítorka to schválila - ale do DP som to dala ako bez nároku na odpočet.
emgeton
27.08.07,20:55
Mám za to, že z daňového hľadiska to robíte správne, máte to v daňovej evidencii aj v DP DPH.

Z účtovného hľadiska ak mi nevzniká nárok na odpočet DPH, tak DPH účtujem na ťarchu vecne príslušného účtu nákladov, t.j. ak je to služba, tak 518, ak je to repre tak 513 a pod. Ale to je môj názor.
JankaV
28.08.07,03:48
Fi plátca DPH kúpila osobné auto za účelom ďalšieho predaja. Ale sa nedarí, tak ho prenajíma. Teraz neviem, či to auto mám zaradiť do majetku a za prenájom vystavovať faktúru s DPH alebo bez DPH.
Robila som to tak, že auto nemám v majetku a fa vystavujem s DPH a aj ho odvádzam.
Ďakujem
Vladimír Ozimý
28.08.07,04:57
Neúčtovala som o ňom cez 343, ale samostatne na 548 na samostatnej analytike - DPH bez nároku na odpočet. Audítorka to schválila - ale do DP som to dala ako bez nároku na odpočet.


na 548 sa účtovala dph do 31.12.2006 teraz od 1.1. podľa postupov účtovania sa účtuje analyticky na účte s ktorým vecne súvisí...čo sa týka tej dph ...je to uhol pohľadu... :) vplyv na daň to nemá
tamik
30.08.07,17:18
Ozimný má pravdu neučtujem o DPH tak ho nemôžem ani vykázať.Poviem príklad Ja účtujem DPH koeficientom a keby som dala auto s DPH skreslí si na konci roku prepočet,to by sa muselo vykazovať aj repre s DPH čo nie je prada.Mala som audit tiež a auditorka mi presne toto vytkla,auto prenajaté účtovať celé na 518 bez dph
Orsz
30.08.07,20:27
na 548 sa účtovala dph do 31.12.2006 teraz od 1.1. podľa postupov účtovania sa účtuje analyticky na účte s ktorým vecne súvisí...čo sa týka tej dph ...je to uhol pohľadu... :) vplyv na daň to nemá

Vladimír, ďakujem za info. Už neúčtujem tento rok prenájom vozidla - minulý rok sa to skončilo, a tak som sa viac o to nezaujímala. A plne s Tebou súhlasím :) .
tana70
24.01.08,07:01
Vie mi niekto prosim poradit ako je to v pripade prenajmu nakladneho auta - mozem odpocitat dph?
Tweety
24.01.08,07:02
Vie mi niekto prosim poradit ako je to v pripade prenajmu nakladneho auta - mozem odpocitat dph?
Áno.
tana70
24.01.08,07:19
Dakujem :)
Timejka
17.02.08,14:28
Zdravím, poprosím ešte o radu v súvislosti s prenájmom nákl. MV.
SZČO v priebehu roka (cca 5x) si prenájme nákladné MV na pár dní (na základe zmluvy o prenájme od spoločnosti, kt. má v predmete podnikania prenájom MV) .
1. musím viesť evidenciu jázd za každé prenajaté MV zvlášť ??
2. čo zaúčtujem do nákladov??
- bloky za nákup PHL (samozrejme bez DPH) alebo
- normovanú spotrebu podľa evidencie jázd?
3. ako je to s cestnou daňou? v zmluve nikde nie je spomenuté, že prenajímateľ uhradil cestnú daň za MV??
Timejka
18.02.08,18:34
Zdravím, poprosím ešte o radu v súvislosti s prenájmom nákl. MV.
SZČO v priebehu roka (cca 5x) si prenájme nákladné MV na pár dní (na základe zmluvy o prenájme od spoločnosti, kt. má v predmete podnikania prenájom MV) .
1. musím viesť evidenciu jázd za každé prenajaté MV zvlášť ??
2. čo zaúčtujem do nákladov??
- bloky za nákup PHL (samozrejme bez DPH) alebo
- normovanú spotrebu podľa evidencie jázd?
3. ako je to s cestnou daňou? v zmluve nikde nie je spomenuté, že prenajímateľ uhradil cestnú daň za MV??
Dobrý večer, viete mi niekto poradiť ako na to??Ďakujem
Sylvia111
21.04.08,10:03
Naša spoločnosť má v prenájme osobný automobil kat. M2, poradte mi, možeme si uplatniť DPH z prenájmu?

Ďakujem
Tweety
21.04.08,10:07
Naša spoločnosť má v prenájme osobný automobil kat. M2, poradte mi, možeme si uplatniť DPH z prenájmu?

Ďakujem
Platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme OA kateg. M1. §49 odst.7, písm.a Zákon o dph.
Sylvia111
21.04.08,10:23
To viem, že kat. M1 sa DPH nedá uplatniť.

Ale to znamená, že osobný automobil kat. M2 (finančný leasing) sa dá uplatniť DPH, áno?
Tweety
21.04.08,10:24
To viem, že kat. M1 sa DPH nedá uplatniť.

Ale to znamená, že osobný automobil kat. M2 (finančný leasing) sa dá uplatniť DPH, áno?
Ak sa nemôže uplatniť u M1, znamená, že kat. M2 sa dá, nevyplyvá to z tej mojej odpovede?
Sylvia111
21.04.08,10:28
Ak sa nemôže uplatniť u M1, znamená, že kat. M2 sa dá, nevyplyvá to z tej mojej odpovede?


Áno, len to robím prvýkrat tak som si chcela byť istá...

ďakujem Ti...
Sylvia111
21.04.08,11:08
Inak kolegyni to nedalo a zavolala na daňový úrad, aby sa popýtala aj ich, či je možné odrátať DPH z osob. aut. kat. M2, dve pracovníčky povedali, že toto nevedia (inak robia daňové kontroly) a druhá si nie je istá, ale asi nie... Tak neviem kto to má vedieť na 100% keď nie oni...
Tweety
21.04.08,11:09
Inak kolegyni to nedalo a zavolala na daňový úrad, aby sa popýtala aj ich, či je možné odrátať DPH z osob. aut. kat. M2, dve pracovníčky povedali, že toto nevedia (inak robia daňové kontroly) a druhá si nie je istá, ale asi nie... Tak neviem kto to má vedieť na 100% keď nie oni...
hm, hm, no neviem, neviem, žeby poraďáci?
Vladimír Ozimý
21.04.08,11:15
hm, hm, no neviem, neviem, žeby poraďáci?

Tweety máš 100% pravdu. Stojím za tebou :).... odkaz pre daňovú úrad. Stačí si prečítať vetu § 49 ods 7 písm a) posledné písmenko tejto vety...myslím že nie je o čom...
Tweety
21.04.08,11:23
Tweety máš 100% pravdu. Stojím za tebou :).... odkaz pre daňovú úrad. Stačí si prečítať vetu § 49 ods 7 písm a) posledné písmenko tejto vety...myslím že nie je o čom...mimotemy
Žeby mali problém s číslicami?:---
Sylvia111
21.04.08,11:59
Inak kolegyni to nedalo a zavolala na daňový úrad, aby sa popýtala aj ich, či je možné odrátať DPH z osob. aut. kat. M2, dve pracovníčky povedali, že toto nevedia (inak robia daňové kontroly) a druhá si nie je istá, ale asi nie... Tak neviem kto to má vedieť na 100% keď nie oni...


Ta pracovnicka co mala pochybnosti, co povedala, ze asi sa neda, tak nieco spominala, ze vraj sa to odvija od plochy auta... co nie je v zakone spominane. My mame v evidencii autobus s moznostou prepravy 16 osob. Mame jej zavolat zajtra, dovtedy si to nastuduje...
sara-ke
09.02.09,18:40
dobry den,

chcela by som sa Vas opytat, ak s.r.o. kupila osob. auto kat. M1 na leasing - faktura je s datumom 13.1. a chce ho dalej prenajimat na zaklade zmluvy o najme (kvoli tomu sa dal urobit zapis do zivnost. listu - prenajom osob. automob.) moze si odpocitat dph? - a ak vobec moze tak aj vtedy ked bol ten zapis do zivnos. listu urobeny s datumom 16.1. teda neskor ?

ak som pochopila spravne tak by to tak malo byt, hm?
Odpočítanie dane § 49 (8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

Dakujem velmi za rady :rolleyes::o
sara-ke
13.02.09,06:20
dobry den,

chcela by som sa Vas opytat, ak s.r.o. kupila osob. auto kat. M1 na leasing - faktura je s datumom 13.1. a chce ho dalej prenajimat na zaklade zmluvy o najme (kvoli tomu sa dal urobit zapis do zivnost. listu - prenajom osob. automob.) moze si odpocitat dph? - a ak vobec moze tak aj vtedy ked bol ten zapis do zivnos. listu urobeny s datumom 16.1. teda neskor ?

ak som pochopila spravne tak by to tak malo byt, hm?
Odpočítanie dane § 49 (8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

Dakujem velmi za rady :rolleyes::o

Prosiiim to mi nikto neporadi? :mee:
azla
13.02.09,08:18
dobry den,

chcela by som sa Vas opytat, ak s.r.o. kupila osob. auto kat. M1 na leasing - faktura je s datumom 13.1. a chce ho dalej prenajimat na zaklade zmluvy o najme (kvoli tomu sa dal urobit zapis do zivnost. listu - prenajom osob. automob.) moze si odpocitat dph? - a ak vobec moze tak aj vtedy ked bol ten zapis do zivnos. listu urobeny s datumom 16.1. teda neskor ?

ak som pochopila spravne tak by to tak malo byt, hm?
Odpočítanie dane § 49 (8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

Dakujem velmi za rady :rolleyes::o

Spoločnosť obstarala auto na leasing. Ak je to leasing podľa § 2, písm.s :

- finanančný prenájom na základe nájomnej zmluvy s dohodnutým právom kúpy prenajatej veci (vlastnícke právo prechádza na nájomcu po skončení nájmu)
Tu sa osobný automobil nekupuje. Je to služba.

§ 8, odst.1c - doplnený od 1.1.2008 - Je to dodanie tovaru

c) odovzdanie tovaru na základe nájomnej zmluvy, podľa ktorej sa vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky.

V tomto § sa hovorí o odovzdaní tovaru, pri ktorom je medzi prenajímateľom a nájomcom dohodnutá povinnosť predať a kúpiť predmet nájmu najneskôr pri zaplatení poslednej splátky.


Napriek tomu, že v predmete činnosti máte prenájom osobných automobilov, sa domnievam, že nárok na odpočet Vám §49 (8) zákona o Dph neumožnuje, ak ste auto obstarali v zmysle §2, s) zákona o dani z príjmov.
irena249
14.09.09,09:59
jedna s.r.o chce druhej prenajímať priestory a stroje za sumu pokrývajúcu náklady (+ možno minimálny zisk). môže byť problém pri daňovej kontrole, určite to bude cena o dosť nižšia ako obvyklá v danej lokalite?