Slávka33
13.07.07,14:34
Myslím si správne, že ak SZČO kúpi staré auto, musí si ho prihlásiť na DU na daň z MV a až potom si môže dávať do nákladov PHM?PHM pred zaregistrovaním je nedaňovým nákladom. Je to tak? Ďakujem
Tweety
13.07.07,12:36
Áno, na daň z MV ho treba prihlásiť do 15 dní od začatia používania v podnikaní a taktiež aj daň zaplatiť. Náklady na použív. MV nie sú podmienené zaplatením dane, ale evidenciou MV v majetku.
Slávka33
13.07.07,12:40
No ja mám ten problém, že SZČO auto kúpila, ale až teraz keď mi odovzdali qvartálne papiere som tam našla nákup toho auta, ale oni sa ma neopýtali, čo majú robiť ohladne registrácie a veselo si nakupovali PHM a aj auto používali. Len som si chcela overiť, že to PHM im ako náklad neuznajú. Díki.
JAJA11
13.07.07,12:41
Áno, na daň z MV ho treba prihlásiť do 15 dní od začatia používania v podnikaní a taktiež aj daň zaplatiť. Náklady na použív. MV nie sú podmienené zaplatením dane, ale evidenciou MV v majetku.

Ale ak sa jedná o staré auto, je lepšie nechať si ho v osobnom vlastníctve a dávať do nákladov len benzín a paušál. Pravdaže, až po prihlásení na D zMV.:rolleyes:
Jana Acsová
13.07.07,12:41
Áno, na daň z MV ho treba prihlásiť do 15 dní od začatia používania v podnikaní a taktiež aj daň zaplatiť. Náklady na použív. MV nie sú podmienené zaplatením dane, ale evidenciou MV v majetku.Zadávateľ uvádza iba PHM. Nie je zrejmé, či má zámer zaradiť motorové vozidlo do obchodného majetku. Spotreba PHM sa neviaže len na zaradenie do majetku, ale na používanie v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti. Predmetné upravuje § 19 ods. 3 písm. e) - nezaradené súkromné motorové vozidlo kategórie M1 a náhrady na spotrebované pohonné látky, § 19 ods. 3 písm. l) - zaradené motorové vozidlo a skutočne preukázané výdavky na spotrebu.
Balažová Denisa
13.07.07,12:46
Pozor! Ak bola faktúra alebo kúpna zmluva so skorším dátumom ako je dátum zaregistrovania na polícií - zmena vlastníka, musíš ho zaradiť do majetku až po zaregistrovaní. Súčasťou obstarávacej ceny je aj kolok.
Na starej ŠPZ môžeš jazdiť 15 dní a PHM sú vtedy daňovým výdavkom.
Slávka33
13.07.07,12:46
Prečo je lepšie si ho nechat v os. vlastníctve?
Vladimír Ozimý
13.07.07,12:47
treba rozlišovať náklady a povinnosť uhradiť daň z motorových vozidiel...ako náhle ste zaradili vozidlo do firmy vznikli vám daňové náklady ak ste auto využívali na podnikanie ale nesplnili ste tým pádom povinnosť podania daňového priznania dane z motorového vozidla. Ak ste zaradili auto síce do podnikania ale nevyužívali na podnikanie tým pádom vám nemohli vzniknúť daňové náklady ale ani povinnosť uhrady dane z motorových vozdiel a tým pádom podania daňového priznania k MV...
Johanka
13.07.07,13:39
Pozor! Ak bola faktúra alebo kúpna zmluva so skorším dátumom ako je dátum zaregistrovania na polícií - zmena vlastníka, musíš ho zaradiť do majetku až po zaregistrovaní. Súčasťou obstarávacej ceny je aj kolok.
Na starej ŠPZ môžeš jazdiť 15 dní a PHM sú vtedy daňovým výdavkom.
Ak FO(SZČO) nadobudne vlastnícke právo k MV zaplatením kúpnej ceny, MV prevezme a používa na podnikanie, pričom MV má iba "prenosné" značky, nevidím dôvod, prečo by ho mala zaradiť do majetku až po pridelení EVČ ...